MojAndroid

Tvorba hier a aplikácií pre mobilné platformy je zaujímavou oblasťou a v súvislosti s markantným nárastom mobilných zariadení má veľký potenciál. My sme si dovolili položiť niekoľko otázok chalanom, ktorí sa v tejto oblasti už istý čas pohybujú: Rado „Despo“ Veselý a Roman „Mem“ Nepšinský z herného štúdia Playito. Vytvorili viacero výborných hier, z ktorých môžeme spomenúť  napríklad skvelú logickú hru Scarab Tales, ktorej recenziu ste mohli čítať na našej stránke MojAndroid.sk. V rozhovore sme sa venovali histórii ich herného štúdia, ich doterajším hrám  a celkovo pozadiu okolo vývoja mobilných hier. Nevynechali sme však ani problematiku monetizácie hier a pálčivý problém herného pirátstva.

Mohli by ste na úvod nášho rozhovoru predstaviť herné štúdio Playito a jeho členov? Ako máte rozdelené jednotlivé úlohy pri tvorbe hier?

Mem:  Playito je dvoumužné studio, vlastní jej a do roztrhání těla v něm pracují Rado „Despo“ Veselý a já Roman „Mem“ Nepšinský. Oba už máme za sebou dřívější zkušenosti  z herního vývoje, Despo pracoval ve známém Cauldronu, společně jsme také před lety dělali na několika hrách do prestižní soutěže Becherovka Game (a pár ročníků také vyhráli ).  S vývojem nám dál pomáhá několik přátel, ať už se jedná o testování, marketing, nebo vydávání na další platformy (o iOS a Mac se nám bezvadně stará Pavel „Flash“ Barák současný předseda sdružení Českých her).

scr3 scr1

Despo: Úlohy nemáme striktne rozdelené, obaja sme primárne programátori, ja sa okrem toho starám v našich hrách o grafiku a Mem si občas strihne nejakú tu hudbu a zvuky, takže základ hier sme si schopní vytvárať sami. Ak je to potrebné , ďalšiu hudbu a grafiku dokupujeme alebo si necháme vyrobiť na objednávku. O gamedizajn sa staráme spoločne a musím povedať , že o dobré nápady počas vývoja nie je núdza.

Aká je história vášho štúdia? Koľko hier pre aké platformy ste vytvorili a ktorá z nich bola komerčne najúspešnejšia? Prípadne, na ktorú ste z nejakého dôvodu obzvlášť hrdí?

Despo:  Myslím, že teraz v auguste je to rok od založenia štúdia Playito.

Mem: Jo, znovu jsme se dali dohromady loni o prázdninách, když jsme chtěli vyzkoušet multiplatformní nástroj pro vývoj her Unity a zkusit si, jaké to je vydávat vlastní indie hry pro mobilní platformy. Studio Playito jsme oficiálně zformovali v září a jako první titul vydali hru FireLords, inspirovanou populárním Bombermanem, protože kvalitní mobilní zpracování tohoto mechanismu nám na Androidu i iPhonu chybělo.  Zatím komerčně nejúspěšnější byla ale naše druhá hra, variace na arkanoid DeathMetal. Ta slavila úspěch i v Mac App Store, kde ji Apple vybral mezi žhavé novinky, což se samozřejmě pozitivně odrazilo i v prodejích.

Playito b Playito a

Despo: Svojím spôsobom sme hrdí na každú našu vydanú hru. Aj v prípade spracovania existujúceho herného mechanizmu (bomberman, arkanoid, lov kačiek v DarkHunt) pridávame vlastný pohľad, máme snahu o čo najlepšie ovládanie na dotykovej obrazovke, bezproblémový chod na ľubovoľnom HW od malých lowendových tabletov s Androidom alebo Windows Phone až po iPady s retinou či stolné Macy. Obzvlášť hrdí sme potom samozrejme na originálne hry, ako je napr. náš posledný výtvor, puzzle hra Scarab Tales. V nej majú hráči dokonca k dispozícii editor, v ktorom si môžu jednoducho vytvoriť nové levely a prípadne ich aj nahrať k nám na server pre svojich známych a ďalších hráčov.

Hier sme za ten rok stihli vydať 8, primárne platformy sú Android+iOS (pre Android sme tiež vydali zadarmo jednu živú tapetu na motívy našej hry DarkHunt), väčšinu hier sme vydali aj pre Mac a najnovšiu Scarab Tales už aj pre Windows Phone 8, ktorého podporu Unity prinieslo doslova pred pár týždňami. Zoznam všetkých hier je k dispozícii na našom webe  Playito.com.

Dá sa tvorbou hier pre mobilné zariadenia uživiť? Je programovanie hier vaším hlavným zamestnaním, alebo sa venujete aj niečomu inému?

Mem: Tvorbou mobilních her se určitě uživit dá, i když nás se to zatím netýká a Playito máme pouze jako hobby. Otázkou také je, jestli bude možné se uživit tvorbou casual/indie her v budoucnosti, hráči na mobilních platformách jsou stále náročnější a vyžadují AAA tituly, konkurence na indie scéně přitom stoupá každým rokem. U vydavatelů se také těší stálé oblibě model free2play, který sice hráči většinou nemají v lásce (a dělají dobře, protože freemium hry často zneužívají nekalé monetizační praktiky a nehrají fair), ale současně hry „zdarma“ stahují a tím oslabují trh s placenými hrami.

Playito - vývojárske nástroje;-)

Exkluzívne pre MojAndroid.sk chalani z Playita ukázali aj svoju sadu vývojárskych nástrojov:-)

Despo: Od našich fanúšikov máme spätnú väzbu, že majú radšej hru platenú, ktorá už ich potom neotravuje žiadnymi reklamami ani online kontrolami licencií. Proste hru kúpia a majú kľud. Snáď takí budú pribúdať.

Zvyšok rozhovoru si môžete prečítať v aktuálnom čísle Android Magazínu, v ktorom však nájdete ešte oveľa viac zaujímavých tém, článkov a rozhovorov.

Rozhovor nájdete v septembrovom vydaní časopisu Android Magazín na 16. strane

>>> Stiahnite si PDF – Android Magazín September 2013  <<<

Aplikácia Android Magazín je dostupná na Play Store aktuálne len pre Android tablety vo verzii 3.0 a vyššie. Pre správne spustenie aplikácie je potrebné mať nainštalovanú aplikáciu Adobe AIR. Aplikácia Android Magazín beží na platforme Coverpage od spoločnosti MONOGRAM Interactive.

7.10.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+