MojAndroid

Autor aplikácie Bazár Prehliadač, Vlastimil Brečka, v minulosti pracoval ako programátor v Sygic-u, no stojí za viacerými zaujímavými Android aplikáciami. V rozhovore, v ktorom sme ho vyspovedali, prezradil aj budúcnosť aplikácie Bazár Prehliadač, ktorá získala 1. miesto v kategórii Nakupovanie a predaj, v ankete 4ka Android Code 2016.

Ahoj Vlastimil, povedz nám, kto si a ako vznikla myšlienka vytvoriť aplikáciu Bazár Prehliadač?

Zdravím čitateľov, volám sa Vlastimil Brečka, som autorom appky Bazár Prehliadač. Prvotná myšlienka vytvoriť takúto appku vznikla – úprimne – hlavne z nepochopenia a následných sťažností časti ľudí v mojej prvej appke Bazár Agent, v ktorej nebola z počiatku dobre vysvetlená funkcia agenta a ľudia očakávali skôr prehliadač. Takže som dlhšie vedel, že dopyt po takto zameranej aplikácii existuje. Taktiež presne v tom období vychádzal Android 5.0 a s ním aj nový vizuálny jazyk Material design, ktorý mi veľmi imponoval, a keďže som bol vždy dizajnovo orientovaný, tak som spojil príjemné s užitočným.

Ako dlho trval vývoj tejto aplikácie?

Vývoj trval, podľa histórie projektu v Gite, zhruba pol roka brutto, po večeroch, plus klasicky „finishing touches“, ktoré trvajú exponenciálne dlhšie ako očakávate. Dlhší čas si taktiež vyžadovalo vyšperkovanie používateľského rozhrania a animácií, keďže Material design bol vtedy pre mňa novinkou.

Aké základné funkcie a možnosti ponúka tvoj titul?

Aplikácia je analógia webstránky Bazár, avšak so všetkými výhodami natívnych aplikácií, no s vylepšeniami navyše, ako napríklad história vyhľadávaní. Taktiež som sa snažil zlepšiť UX a trenie vyhľadávania ako takého, vcítiac sa do psychológie mobilného používateľa, ktorý napríklad nechce najprv vyplňovať celý obrovský formulár aby mohol vidieť výsledky (a často podvedome ani presne v tom momente nevie, čo chce hľadať). Z toho vzniklo „spresňujúce“ vyhľadávanie, kde je všetko nepovinné a používateľ môže v etapách postupne spresňovať svoje vyhľadávanie s tým, že nad spresňovaním rozmýšľa za behu a nie blokujúco vopred.

Ďalšia z menších inovácií je moja osobná skúsenosť s tým, akým spôsobom prehliadam stránky typu Bazár, Reddit, Facebook a samozrejme MojAndroid.sk na počítači, kde je dlhý zoznam odkazov. Teda pri prezeraní webu si veci, ktoré ma zaujímajú, otváram ako nové záložky v prehliadači, a až keď narazím na odkaz, ktorý som už videl minule, začnem sa venovať už otvoreným záložkám. Tento môj zvyk mi v apkách daných stránok veľmi chýba, preto sú záložky a takýto pseudo-multitasking v centre mechaniky používania Bazár Prehliadača.

Pripravuješ v aplikácii nejaké zmeny? Na čo sa môžeme tešiť v najbližších aktualizáciách?

Aktuálne ma zaujal machine learning, ktorému hľadám možné uplatnenie v aplikácii. Napríklad chcem vytvoriť sekciu, kde budú inzeráty o ktorých si aplikácia myslí, že ma budú zaujímať, pred tým než začnem vyhľadávať. Samozrejme, vždy je čo vylepšovať a možnosť hrať sa v používateľskom prostredí. Taktiež sa vždy pohrávam s myšlienkou zlúčiť všetky moje Bazár aplikácie do jednej, aj keď aktuálne tomu nie som ešte naklonený. Ale predovšetkým sa sústredím na vylepšenia „pod kapotou“, znižovanie spotreby dát, pamäte telefónu a rýchlosť spustenia.

Čomu sa venuješ okrem vývoja aplikácie Bazár Prehliadač? Pôsobíš ako nezávislý developer alebo pracuješ pre nejakú spoločnosť?

Donedávna som pracoval v Sygicu na Android navigácii (čaute žemľovka!), kde som získal skúsenosť ako sa robí globálny produkt po každej stránke. Kto chce vedieť ako programovať profesionálne a v super neformálnom kolektíve, tomu to odporúčam. Avšak nevidím sa striktne ako programátor. Baví ma riešiť projekty aj po produktovej a dizajnovej stránke, takže sa momentálne venujem freelancingu Android aplikácií na plný úväzok, v prípade záujmu ma neváhajte kontaktovať cez web www.vlastimilbrecka.sk, kde nájdete viac informácií aj o mojej práci.

ursus-vlastmil-brecka

Plánuješ v najbližšej dobe nejaké nové, zaujímavé projekty, na ktoré by sa mohli naši fanúšikovia tešiť? Prezradíš nám o nich niečo?

Momentálne pracujem na aplikácii Autobazár Agent, ktorá vás bude automaticky informovať o nových inzerátoch, podobne ako Bazár Agent, ale ešte ďalej vylepšuje rýchlosť a zjednodušuje používanie gestami. Taktiež som si chcel vyskúšať v produkčnej praxi novšie technológie ako RxJava, NoSQL databázy, písať kód použiteľný pre automatizovaný testing a tak ďalej. Tieto technológie majú teoreticky vylepšiť rýchlosť aplikácie a uľahčiť programátorovi život. Je sa rozhodne na čo tešiť!

Verzia: 2.2.5
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.2.5
Aktuálna cena: Zdarma

Aplikácia Bazár Prehliadač vyhrala 1. miesto v kategórii Nakupovanie a predaj v ankete 4ka Android Code 2016

27.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+