MojAndroid

Ohybné displeje sa napriek počiatočným problémom stávajú v smartfónoch stále používanejšími a ich samotný vývoj napreduje rýchlymi krokmi. Spoločnosť Royole teraz na svojich oficiálnych stránkach predstavila nový typ micro-LED displeja, ktorý nielen ohnete, ale aj pokrčíte alebo roztiahnete.

Royole posúva možnosti ohybných displejov opäť o niečo ďalej

Ak vám meno čínskej spoločnosti Royole nič nehovorí, tak by ste mali vedieť, že ako prvá na svete predstavila skladací smartfóne s ohybným displejom. Jeho názov bol Royole FlexPai a bol predstavený ešte pred známejším modelom Samsung Galaxy Fold. Narozdiel od smartfónu juhokórejského giganta sa na globálnom trhu nepredával a tak sa nedostal širšieho povedomia. Navyše ho trápili viaceré chyby a nezískal si veľa zákazníkov ani v Číne.

micro-LED displej | Foto: Royole.com

Väčšinu chýb prvej generácie firma vyladila v jeho nástupcovi Royole FlexPai2, ktorý bol vydaný v septembri minulého roku. Spoločnosť Royole ani tak nechce zaspať na vavrínoch a predstavila technológiu, ktorá jej má zabezpečiť náskok pred konkurenciou. Je ňou micro-LED displej, ktorý je určený primárne pre nositeľnú elektroniku. Narozdiel od iných ohybných OLED displejov ho natiahnete a vrátite späť do pôvodného stavu. Dá sa aj pokrčiť.

micro-LED displej | Foto: Royole.com

Prototyp 2,7-apalcového displeja s rozlíšením 96 × 60 pixelov ukázala spoločnosť na akcii Display Week 2021. Prototyp bolo možné bez poškodenia natiahnuť až na 130 % pôvodnej dĺžky a bez poškodenia ohnúť o 40 stupňov. Pokiaľ vás napadlo, prečo túto technológiu nechce výrobca využiť aj v prípade smartfónov, tak odpoveď je jednoduchá.

micro-LED displej | Foto: Royole.com

Nový typ displeja má zatiaľ malú hustotu pixelov

V súčasnosti môže mať takýto micro-LED displej maximálnu hustotu pixelov 120 PPI. Aj najlacnejšie smartfóny majú dnes displeje s hustotou pixelov vyššou ako 250 PPI. V prípade strednej triedy to je okolo 400 PPI a v najdrahších vlajkových lodiach presahuje aj 500 PPI. Pre smartfóny by to tak bol krok späť. Je však pravdepodobne, že sa technológia tohto displeja bude vyvíjať a s tým sa bude časom zvyšovať aj hustota jeho pixelov.

micro-LED displej | Foto: Royole.com

Spoločnosť Royole predpovedá micro-LED displejom budúcnosť aj v iných zariadeniach ako sú smart hodinky a iná nositeľná elektronika. Panely budú môcť byť použité v čelných sklách áut či v slnečných okuliaroch. Hlavným dôvodom je oveľa väčšia priepustnosť svetla (až 70 %) oproti ohybným OLED displejom. Dostupnosť pre reálne zariadenia ale zatiaľ výrobca neoznámil.

Náš tip
Lenovo Pad Pro 2021

27.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+