MojAndroid

Mnohí z vás už asi vedia, že so zárukou to pri rootovaní nie je úplne čiernobiele. Každý výrobca je zabezpečený iným spôsob proti tomu, aby niekto reklamoval pokazený mobil, ktorý má root alebo alternatívnu ROM.

Sony a HTC tvrdia, že ich zariadenia môžu prísť o záruku rootovaním. OnePlus bezproblémovo opraví aj rootnuté zariadenia, ak problém nebol spôsobený zásahom do softwaru.

Samsung mal donedávna na svojich zariadeniach jedine flash počítadlo na zapisovanie zásahov do systému, ktoré mohlo byť sprevádzané aj žltým trojuholníkom pri zapínaní zariadenia. Tento problém bolo jednoduché obísť pomocou aplikácie Triangle Away.

Verzia: 3.26
Aktuálna cena: 2,49 €
Verzia: 3.26
Aktuálna cena: 2,49 €

KNOX

Samsung predstavil vo februári 2013 KNOX, ktorý slúži na zvýšenie bezpečnosti nových zariadení. Samsung Galaxy S4 bol prvý mobil s KNOX, no majú ho aj skoro všetky novšie zariadenia. Ak máte radi na vašich mobiloch root, KNOX vás zrejme príliš nepoteší. Spolu s KNOX pridal Samsung do svojich mobilov aj KNOX počítadlo, ktoré by malo udávať, či na mobile niekedy bol zásah do softwaru. Všetky zariadenia majú továrensky hodnotu KNOX počítadla nastavenu na 0x0, no ak si rootnete mobil, pravdepodobne sa zmení na 0x1. Tu vzniká veľa problémov. Od tohto okamžiku má vaše zariadenie permanentne zapísané, že bolo softvérovo upravené.

Ako presne toto počítadlo funguje stále nie je úplne jasné, teda aj pre skúsených použivateľov to môže byť nevratný proces. Najväčší problém so zárukou KNOX predstavuje v USA, kde v opravách nie sú ochotní zobrať zariadenia označené 0x1, aj ak je problém jednoznačne jedine hardvérový. My máme to štastie, že Európska únia má na tieto situácie zákony a v oprave by záznam hodnoty 0x1 nemal predstavovať problém. Sám s tým mám skúsenosti, no nemôžeme vám zaručiť, že vy problémy mať nebudete.

Starší Android

Možno už premýšlate, či by ste si nemohli jednoducho nahrať staršiu verziu Androidu (4.2), ktorá ešte KNOX nemala, a KNOX by zmizol spolu so svojim počítadlom. Síce tento nápad znie veľmi rozumne, Samsung sa tomu pevne bráni. Ak budete postupovať podľa štandardných návodov nahrania ROMky, dostanete error a mobil zostane zaseknutý v procese inštalácie. V takejto situácii treba nahrať nejakú novšiu ROMku a mobil bude znova plne funkčný, no 0x1 nezmizne. Existujú aj zložitejšie postupy, no je celkom bežné, že ľudia pri takýchto úpravách dostanú hard brick.

Predtým, než si rootnete mobil, by ste mali dobre zvážiť, či sa vám to oplatí. Výrobcovia začínajú vydávať častejšie aktualizácie pre svoje zariadenie a nové verzie Androidu majú v porovnaní so staršími oveľa menej funkcií, ktoré by vám mohli chýbať. Patríte ale aj vy medzi ľudí, ktorí si rootnu zariadenia napriek možným problémom so zárukou?

5.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+