30. júna, presne o 23:59:59, sa svetové atómové hodiny pozastavia na jednu sekundu. Presnejšie povedané, predtým ako odbijú polnoc, odtikajú si ešte jednu, tzv. prestupnú, sekundu navyše. Čas sa teda z 30. júna na 1. júla 2015 neposunie z 23:59:59 na 00:00:00, ale na 23:59:60. K podobnému posunu v histórií moderného ľudstva došlo už niekoľkokrát, po prvýkrát v roku 1972 a naposledy v roku 2012. Takýto posun však nie je len tak banálnou vecou, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Viacerí odborníci prirovnávajú posun o jednu prestupovú sekundu k prelomu rokov 1999 a 2000, kedy hrozilo, že viaceré informačné systémy sa jednoducho zrútia a prestanú fungovať.
Problém roku 2000 (skrátene Y2K – z angl. „Year 2000 Problem“) bol výsledkom programovania základných funkcií softvéru a hardvéru, keď v snahe šetriť počítačovú pamäť bol rok zapisovaný iba pomocou dvoch číslic. V dôsledku toho bol potom rok 2000 chybne interpretovaný ako rok 1900. Katastrofické scenáre sa nakoniec nenaplnili, a to z dôvodu, že verejný sektor (armády, vládne organizácie, školy a pod.) vynaložil veľké finančné prostriedky na prevenciu prípadných komplikácií. Taktiež hardvér sa inovoval veľmi rýchlo, a v nových počítačoch sa už s týmto problémom počítalo. Zdroj: wikipedia
Po pridaní poslednej prestupovej sekundy v roku 2012, malo problém s fungovaním viacero stránok. Podľa správy Phys.org, v dôsledku extra sekundy navyše, vypadli aj dobre známe weby, ako napríklad Foursquare, Reddit, LinkedIn a StumbledUpon. V prípade portálu Reddit, bol problém v operačnom systéme Linux, ktorý bežal na serveroch spoločnosti. Výpadok spôsobil protokol NTP (Network Time Protocol), ktorý slúži na synchronizovanie systémového času medzi servermi internetu. Tvorca Linuxu túto chybu okomentoval takto: “Skoro zakaždým, keď sa prestupová sekunda v danom roku objaví, nájdete nejaký problém. Je to vážne otravné, pretože je to klasický prípad kódu, ktorý sa v podstate nikdy nespúšťa, a používateľmi teda nie je v normálnych podmienkach dôkladne otestovaný.“
Spoločnosti a prevádzkovatelia serverov musia hľadať v podstate vlastné riešenia. Inžinieri Googlu však prestupovú sekundu vyriešili veľmi elegantne. Servery Googlu v každej sekunde spracujú tisícky, ak nie viac e-mailov, takže posunutie času o celú sekundu naraz neprichádzalo do úvahy. Namiesto toho, aby posunul čas o celú sekundu, tak počas dňa sa posúva postupne po milisekundách. Keď dôjde rad na samotnú prestupovú sekundu, čas na serveroch Googlu je už nastavený správne.
A prečo vlastne dochádza k posunu času? Vedci sa takto snažia dorovnať astronomický čas s časom na atómových hodinách. S pomocou interferometra sa totižto vedcom podarilo zistiť, že čas na Zemi nie je dokonale zosynchronizovaný s jej pohybom. Rotácia planéty sa celkovo spomaľuje pod vplyvom viacerých faktorov, z ktorých najvýznamnejšia je príťažlivosť Mesiaca, no a vplyv ma napríklad aj počasie či zemetrasenia. „V dobách dinosaurov, Zem uskutočnila cyklus rotácie za 23 hodín. V roku 1820 rotácia trvala presne 24 hodín, alebo 86400 štandardných sekúnd. Od roku 1820 sa solárny deň predlžuje o 2.5 milisekundy,“ dodáva MacMillan z NASA.
Zdroj: theverge, vat.pravda.sk
Y2K je sice problem ale znamena to Y(ear) 2 (K)ilo (tri nuly) ;)
Ty si to nepochopil! Veď K ako problem nie? :)
nie, je to Y(rok)2K(2000) problem(to ti nemusim prekladat)
“…Viacerí odborníci prirovnávajú posun o jednu prestupovú sekundu k prelomu rokov 1999 a 2000…”
Poprosim mena tych “odbornikov”!
“…Výpadok spôsobil protokol NTP (Network Time Protocol)…”
A autora tejto blbosti tiez…
..a rovnako nebol na vine Linux, ale servery ktore neaktualizovali jadro kedze chyba bola opravena uz v marci 2012.
hmmm. Chyba roku 2000 opravená už(!) v 2012. ;-)
kto tu hovori o roku 2000? zisti si najskor kedy kvoli prestupnej sekunde padol LinkedIn..
SimSon hovoril o prelome 99 a 2000
skoro som zaspal pri tom videu