MojAndroid

Ako sme vás už informovali v našom článku o HTC Android súťaži,  20. septembra 2010 sa Android komunita dozvedela výsledky prvej súťaži venovanej ohodnoteniu najlepších Android aplikácií od slovenských developerov. Vyhlásenie výsledkov sa udialo v populárnej bratislavskej reštaurácii UFO, kde sa okrem poroty a súťažiacich objavil aj ambassador HTC herec Richard Stanke a reginálna manažérka HTC Claudia Petöová. Najlepší Android developeri sú všetci študenti, čím sa naplnil cieľ HTC a to zamerať súťaž hlavne na študentov stredných a vysokých škôl. Prinášame ešte raz podrobnejšie predstavenie víťazných aplikácii ako aj developerov, ktorí sa okrem dobrého pocitu z obľúbenosti svojej aplikácie tešili aj z nového HTC Desire a finančnej odmeny.

1. miesto: Tibor Bombiak a aplikácia “emhade
Aplikácia emhade je veľmi užitočný pomocník pri hľadaní spojení MHD v Bratislave, Košiciach, Žiline a Prešove. Stránka ponúka automatický výber zastávok, pri zapnutom GPS je vyhľadávanie jednoduchšie, aplikácia vyhľadá najbližšiu zastávku podľa vašej polohy. Aktuálnu cestu je možné priamo pozrieť v aplikácii Google Maps, kde je zakreslená trasa priamo na mapke. Pri hľadaní pomôže informácia o čase do odchodu spoja, či možnosť nastaviť si pripomienku. Aplikácia je veľmi praktická a prehľadná a uľahčuje život všetkých cestovateľom mestkou hromadnou dopravou.

2. miesto: Daniel Novák za aplikáciu “TV program”
Televízny program nikdy nechýba v žiadnej domácnosti. A praktická aplikácia pre Android prináša ďalšie výhody. Okrem ponuky viac ako 100 televíznych staníc prichádza s ďalšími vylepšeniami ako označovanie obľúbených televíznych kanálov a pridanie si pripomienky k programu. Aplikácia je navyše citlivá aj k preneseným dátam, program sa aktualizuje razz a týždeň aby nedochádzalo k zbytočnému sťahovaniu dát. Aplikácia je k dispozícii aj v Android Markete.

3. miesto Ľuboš Kuboň za aplikáciu “Grafická kalkulačka”
Grafická kalkulačka je neodmysliteľný pomocník pre študentov stredných a vysokých škôl. Okrem rozšírenej kalkulačky s množstvom doplnkových funkcií ponúka možnosť vykreslenia rovníc v 2D a 3D priestore. Funkcie je možné definovať aj individuálne a tak si študenti ľahšie osvoja matematické vzorce a funkcie.

Všetkých troch výhercov sme sa po vyhodnotení pýtali na ich pocity a ďalšie plány s výhernými aplikáciami.

Aký si mal pocit, keď si sa dozvedel, že si niečo vyhral v súťaži?

Tibor Bombiak: Tak samozrejme ma to príjemne potešilo, v podstate som nevedel podľa čoho sa porota rozhodne, takže som ani nevedel, čo očakávať.

Daniel Novák: Velmi ma to potešilo. Najprv som nevedel, na ktorom mieste som. To sme sa dozvedeli až pri udeľovaní cien. A že som potom ešte vyhral cenu verejného hlasovania, tak to som vôbec nečakal. Tak som sa potom hneď tešil, kedy vybalím nový HTC Desire :-).

Luboš Kuboň: Bol som rád, že čas, energia a snaha investované do vývoja sa vrátili v podobe ocenenia.

Odkiaľ si bral inšpiráciu pre tvoju aplikáciu?

Tibor Bombiak: V prvom rade som si potreboval zistiť, čo všetko vlastne ten android dokáže a potom som sa snažil vytvoriť nejakú aplikáciu, ktorá by mohla
byť aj užitočná a možno ešte nie na trhu, teda aspoň tom slovenskom,
keďže celosvetovo je už vytvorené naozaj všeličo možné.

Daniel Novák: Tak v podstate TV Program som spravil od základu, nebral som inšpirácie z iných podobných aplikacií. Priznám sa, že som nepozeral ani na Market na podobné aplikácie. Chcel som spraviť niečo, čo pre SK/CZ Market ešte nie je a zároveň, aby to bolo užitočné a použiteľné pre väčšinu používateľov. Tak po chvíli rozmýšlania som dostal tento nápad. Plán bol spraviť aj MHD aplikáciu, tu som ale časovo nestíhal a nakoniec Tibor to spravil naozaj dobre, takže som v tom ďalej nepokračoval.

Luboš Kuboň: Inšpiráciu na vyrobenie Grafickej kalkulačky som bral hlavne z prostredia školy. Prednášajúcemu zabralo vždy pomerne dosť času nakresliť na tabuľu rôzne zložitejšie funkcie. Tak mi napadlo, že by bolo užitočné mať po ruke program na kreslenie grafov z R / R^2 -> R s tým, že by sa výstupy následne dali posielať na email a neskôr vložiť k prednáške, alebo prípadne zapracovať do skrípt.

Aké sú tvoje plány s aplikáciu, prípadne dalšie plány s Androidom do budúcna?

Tibor Bombiak: Určite sa budem snažiť nájsť čas na aktualizácie, doplniť GPS
súradnice zástavok, vytvoriť systém automatických aktualizácií dát,
aby nebolo potrebné zakaždým aktualizovať celú aplikáciu a napokon ju
zavesiť na market. Takisto hádam ešte pár aplikácií pre túto platformu
vytvorím, snáď pri používaní mobilu príde nejaký nápad.

Daniel Novák: Na Android Markete mám pomerne veľa komentárov a nápadov na vylepšenie, takisto mi chodili emailom požiadavky. Takže v budúcnosti by som chcel ešte program mierne rozšíriť (možno bude aj widget na plochu), keď na to bude čas. Ďalšie plány s Androidom – tak momentálne som v kontakte s pár ľuďmi, menšie platené projekty do Androidu, takže možno sa niečo odo mňa objaví na Markete. Momentálne nevyvíjam žiadnu aplikáciu, ak ale dostanem nejaky dobrý nápad, tak sa do toho pustím :-).

Luboš Kuboň: Ak výjde čas, tak by som rád rozšíril Grafickú kalkulačku o zobrazovanie implicitných funkcii, prípadne o vykresľovanie kriviek v priestore. Neskôr sa možno zameriam na vývoj aplikácie so záležitosťami okolo dopravy v Londýne. Súčasné aplikácie na túto tému sú nekompletné, jedny sa sústredia na autobusy druhé na metro, bolo by zaujimavé to nejak zjednotiť aj s riekou a vlakmi.

Aké sú tvoje prvé dojmy z používania nového HTC Desire?

Tibor Bombiak: Tak zatiaľ som úplne spokojný, je to zmena oproti predošlému non-smart telefónu a človek si naň rýchlo zvykne. Akurát je treba si aj zvyknúť
na častejšie nabíjanie. So samotným Androidom som takisto nadmieru
spokojný.

Daniel Novák: Výborne. Prechádzam z HTC Dream (G1) a rozdiel je samozrejme dosť badateľný :-). Celkom ma potešila nadstavba HTC Sense, je to dobre prevedené. Aj niektoré vstavané aplikácie sú užitočné, synchronizácia kontaktov s Facebookom je uzitočná. A hneď som využil možnosti, ktoré som v Android 1.6 nemal – zdieľam si internet do notebooku z HTC Desire, pretoze mám práve problém s normálnym pripojením. Potešia aj rôzne drobnosti, ako “proximity sensor”, ktorý vypína displej pri telefonovaní – so starym G1 sa mi stávalo, že som sa omylom dostal do menu počas telefonovania. Automatické nastaovanie intenzity podsvietenia je tiež fajn. A rôzne iné drobnosti, ktoré by som tu mohol rozpísať na veľa riadkov :-). Takže som veľmi spokojný.

Luboš Kuboň: Prekvapil ma svojou svižnosťou.

Krátke Bio-Profil Android vývojára:

Tibor Bombiak
Krátke Bio: momentálne študujem na FMFI UK
Zoznam aplikácií: momentálne zatiaľ emhade
Daniel Novák

Študent informatiky na FEI, TU Košice, končiaci ročnik inžinierskeho stupňa. Bakalár v informatike na FRI, Žilina.
Zoznam aplikácií: Na Android Markete hladajte AndroidSK. Momentalne: TV Program (com.androidsk.tvprogram), MHD Spoje (com.androidsk.mhdspoje), LeteckaPosta.cz (com.androidsk.leteckaposta).
Ľuboš Kuboň
Študent matematiky s manažmentom a financiami na londýnskej King’s College.
Zoznam aplikácií: Grafická kalkulačka, Noviny

Článok bol uverejnený v časopise BC mobil www.bcmobil.sk

3.1.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+