Prichádza leto, čas tepla, dovoleniek a oddychu. Pre rodičov ale nastáva aj obdobie, kedy budú musieť svojim ratolestiam venovať viac pozornosti. Končí sa školský rok a každodenný život sa na niekoľko mesiacov výrazne zmení.
Žiadne robenie úloh, žiadne krúžky a žiadne dochádzanie na vyučovanie. Deti budú mať viac voľného času, ktorý môžu stráviť zábavou vonku, no nebudeme si klamať, aj pred obrazovkami svojich obľúbených zariadení.
Technológie sa stali úplne bežnou súčasťou študentov aj žiakov na základnej škole. Dnes nie je nič výnimočné, že deti majú svojho obľúbeného YouTubera či influencera, ktorého do istej miery považujú za vzor.
Vzniká tu generačná priepasť, ktorú by bolo dobré prekonať v záujme ochrany našich detí. Staršie generácie v útlom veku chceli byť policajtmi, požiarnikmi, lekármi či astronautmi. Dnešná generácie sa často chce stať streamermi, YouTubermi a influencermi. S tým sa toho veľa nedá spraviť, časy sa jednoducho menia a treba sa tomu trochu prispôsobiť.
Dnešný online svet ponúka prakticky neobmedzené možnosti. Nekonečný obsah, ktorý je neustále na dosah. Táto skutočnosť má svoje pozitíva, rovnako ako tienisté stránky. Deti môžu byť v kontakte s rovesníkmi, môžu spolu hrať hry, môžu zlepšovať svoje zručnosti a zveľaďovať svojho kreatívneho ducha. No rovnako tak môžu skĺznuť do sveta bezduchej zábavy a nevhodného obsahu.
To všetko je tam. V nekonečnom online priestore. Čo s tým robiť? Ako sa k tomu postaviť počas obdobia, kedy mladá generácia nemá prakticky žiadne povinnosti a hľadá spôsoby ako zahnať nudu? Úplne jednoduchá odpoveď na túto otázku asi neexistuje.
Z extrému do extrému? Radšej stredná cesta
Na tom, že nekontrolovaný prístup k online priestoru bez akýchkoľvek pravidiel nie je správnou cestou sa zhodneme. To, že by ste svojim ratolestiam sčista-jasna zhabali všetky zariadenia, vrátane smartfónu a počítača ale nie je dobrou cestou. Veľmi ľahko sa vám to vie vypomstiť a nastane obdobie aktívneho vzdoru.
Treba na to ísť trochu inak. Vyhnúť sa obidvom extrémom, a na začiatok zvoliť strednú cestu, aby ste nenaštrbili vzájomnú dôveru. So svojimi deťmi sa otvorene porozprávajte o tom, ako vyzerá kvalitný obsah, čomu by sa mali radšej vyhnúť, a kam ich kroky v online svete nemajú vôbec viesť.
Spravte im takú malú osvetu, poučte ich a nastavte si základné pravidlá. S určitým dohľadom sa jednoducho počíta, no netreba to hneď hnať do rozmeru absolútnej kontroly bez akéhokoľvek súkromia. Proste zvoľte prístup bežného rodičovského dohľadu.
Výrazné klepnutie po prstoch, a s tým spojené obmedzenia, by mali na rad prísť až vtedy, keď zlyhajú dobré mienené rady a dodržiavanie dohodnutých pravidiel nefunguje. Vtedy môže prísť ikonické zhabanie smartfónu na určitý čas. Takáto forma dočasného trestu je vnímaná trochu inak ako situácia, kedy dieťaťu už dopredu chcete nastaviť nejakú formu rodičovskej kontroly.
Nespravilo ešte vôbec nič a už sa z neho stáva druhotriedny používateľ pod neustálou kontrolou. Toto by asi nebola úplne správna voľba. Trest, v zmysle dočasného odovzdania smartfónu, by mal prísť až ako dôsledok porušenia pravidiel. Aby si potomstvo uvedomilo, že ide o následok jeho činov, nie vaše vrtochy a snahy o získanie absolútnej kontroly nad jeho životom.
Samozrejme, je to veľmi ťažké, hlavne pri tínedžeroch, s ktorými lomcuje puberta. Treba sa k tomu postaviť tak ako to je. Dieťaťu by ste mali byť pomocníkom. Oporou, ktorá mu pomáha budovať rozumné návyky, smeruje ho k správnym rozhodnutiam a podporuje rozvoj kritického myslenia. Práve preto je vhodné začať na slobodnejšom prístupe, kde je možné staviť na vzájomnú dôveru a jej postupnom budovaní.
Zvolenie princípu “najskôr dohľad, potom kontrola” je dlhá a komplikovaná cesta, kde možno budete zvažovať rôzne kroky. Už na samom začiatku vás čaká náročný rozhovor, kde musíte svojmu dieťaťu vysvetliť, že vám ide o jeho dobro. Bez toho to ale nepôjde.
Keď pravidlá a dobré rady nefungujú
Popri vzťahu založenom na dôvere je šikovným pomocníkom pri ochrane pred temnými zákutiami online sveta rodičovská kontrola, pomocou ktorej sa dá obmedziť čas strávený používaním smartfónu, ale aj nevhodný obsah.
Nástroje rodičovskej kontroly nie sú žiadnym novým fenoménom. Vznikli ako prirodzená reakcia na nebezpečenstvá prítomné v digitálnom priestore. V základe dokážu pomôcť so spravovaním online aktivity, filtrovaním obsahu, monitorovaním aktivít či vymedzením času, ktorý je možné využívať na hranie hier alebo všeobecne prácu so zariadením.
Nájdete ich vstavené v moderných operačných systémoch ako je Windows 10, Windows 11 či macOS. Nevyhli sa však ani mobilnému svetu či v nejakej forme aj priamo obľúbeným službám ako je Facebook, YouTube alebo TikTok. Všetky strany si jednoducho uvedomujú, že niekedy je potrebné “zatiahnuť ručnú brzdu”.
Základné nástroje rodičovskej kontroly teda máte na dosah. Čo však v prípade, že potrebujete niečo trochu sofistikovanejšie? Tu do hry vstupujú špecializované riešenia. Bežný základ spravidla posúvajú o úroveň vyššie a pridávajú k tomu aj rôzne bonusy. Príkladom je aplikácia ESET Parental Control pre Android, ktorá je aj súčasťou balíka ESET Family Security Pack.
V nej sa okrem prepracovanej klasiky nachádza aj taká špecialita, ako je sledovania polohy, vďaka ktorej viete, kde sa vaše dieťa práve nachádza. Jej pomocou môžete napríklad na mape nastaviť hranice oblastí, v ktorých sa dieťa smie pohybovať, a dostávať upozornenia, ak tieto hranice prekročí. Jednak budete vedieť, kde sa vaše deti nachádzajú, no súčasne týmto spôsobom budete upozornení, ak sa blížia k nejakému nebezpečenstvu – voda, rozpadnuté budovy, železničná trať.. Proste čokoľvek, čo predstavuje zvýšené riziko pre vášho drobca.