MojAndroid

Moderné technológie a internet prenikajú čoraz častejšie nie len do sveta dospelých, ale aj detí. Deti sa učia na internete komunikovať, trávia tu svoj čas a tvoria si vlastnú identitu. Pri takomto využívaní moderných technológií (často ide samozrejme o tablety a smartfóny) však nastáva problém, pretože tu môže končiť istá hranica dosahu rodičovskej kontroly. Deti sa tak stretávajú s novými rizikami, ktoré nevedia sami odhadnúť a veľmi ľahko sa tak dajú ohroziť.

Z výsledkov prieskumu “Deti a rodičia v kyberpriestore”, ktorý realizoval Nadačný Fond Telekom a Inštitút pre verejné otázky, vyplynuli zaujímavé fakty a čísla, ktoré sa týkajú tejto problematiky. Ukázalo sa, že až 85% detí vie fungovať bez internetu, mobilných zariadení a počítačov len pár dní. Tretina školákov si dokonca svoj život bez nich nevie vôbec predstaviť, no rodičia príznaky tejto závislosti prehliadajú. Zaujímavé zistenie je však aj to, že rodičia síce vedia, koľko času tu dieťa trávi, no 33% z nich nemá ani tušenia, čo tam vlastne ich deti robia.

Internet_Rodia_Deti

Závislé dieťa stráca kontrolu nad svojím životom a všetko podriaďuje uspokojovaniu nutkavej potreby. Nerešpektuje pravidlá a rituály rodiny, znižuje si priestor na školské povinnosti, izoluje sa. Mení sa celkový psychický stav – často sa objavuje psychická únava, poruchy spánku, bolesti hlavy, častá zmena nálad, môžu sa objaviť známky depresie a pod.,“ hovorí Katarína Trlicová, psychologička.

Istú zodpovednosť si uvedomuje aj iniciátor výskumu “Deti a rodičia v kyberpriestore” Slovak Telekom. Ten sa problematike bezpečnosti detí na internete venuje už pár rokov. „Online priestor sa stal prirodzenou súčasťou života detí. Rodičia by ich preto na tento svet mali pripravovať s rovnakou dôležitosťou a naliehavosťou, ako na ten skutočný. Toto si ako operátor veľmi dobre uvedomujeme, a preto sme vyvinuli špeciálne rodičovské nástroje zamerané na ochranu detí vo virtuálnom svete. Za najdôležitejšiu však považujeme prevenciu formou výchovy a vzdelávania – participovali sme na vydaní knihy Deti v sieti o nástrahách internetu, dlhodobo a intenzívne podporujeme edukatívne projekty ako Ovce.sk a podobne. Rôzne rady pre túto oblasť výchovy nájdu rodičia aj na našom webe na adrese telekom.sk/chranimedeti,“ uzatvára Martin Vidan, hovorca spoločnosti.

Zákazy nefungujú

Rodičia sa snažia zaujímať o pohyb svojich detí na internete a majú dohodnuté spoločné pravidlá. Horšie je to však v prípade zákazov, pretože ich účinnosť trvá najviac týždeň. Deti pritom zvyknú zákaz porušovať alebo celkom ignorovať. Stáva sa však aj to, že samotní rodičia príliš neovládajú digitálne technológie, alebo sa o ne príliš nezaujímajú. Stratia tak prehľad, čo ich deti vo virtuálnom svete robia.

Škola ostáva v oblasti autority pri kyberpriestore „bokom“. „Už z nízkeho počtu plánovaných hodín, najmä na druhom stupni, vyplýva, že škola absentuje v prevencii voči kyberšikane. Nedostatok učebníc, informatickej výchovy a informatiky je ďalší z atribútov, prečo pre žiaka nie je škola zdrojom informácií v oblasti bezpečnosti v kyberpriestore,“ hovorí riaditeľka ZŠ Karloveská 61 Eva Horníková.

Internet_Rodicia_Deti1

Prevencia je dôležitá

Vzdelávanie v oblasti prevencie má teda smerovať nielen na školy, ale aj na rodičov, ktorí sú pre deti autoritami. Všeobecne sa však Slovensko líši od okolitých krajín aj v kyberpriestore. „V jednom ukazovateli je Slovensko vskutku iné. Médiá u nás nepriniesli prípad ohrozenia dieťaťa s tragickým koncom. Môže to byť náhoda a šťastie, ale skôr sa prikláňam k názoru, že je to výsledok práce škôl, neziskoviek či súkromných firiem v oblasti prevencie. Verím, že sme prispeli k tomu aj my projektmi ako Zodpovedne.sk, Pomoc.sk, OVCE.sk, Nehejtuj.sk atď. Už o týždeň predstavíme nový projekt Kyberšikanovanie, ktorý je určený aj rodičom. Práve na nich by sa mala v budúcnosti zamerať väčšina našich prevenčných aktivít,“ hovorí Miro Drobný z eSlovensko.

Zdroj: tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+