MojAndroid

Niektorí z nás možno netrpezlivo čakajú na dobu, keď sa roboty stajú našimi každodennými pomocníkmi. Iní sa zasa možno obávajú apokalypsy typu Matrix. V každom prípade je zrejmé, že aj robotika sa postupne vyvíja a dôkazom toho je aj nový robot Atlas, ktorého schopnosti si môžete pozrieť na videu.

Ako vidíte, robot si vie sám otvoriť dvere a poradí si aj s náročným terénom. Pre nás sú toto prirodzené veci, no predstavte si, že to musíte naučiť stroj. Čo je ale rovnako dôležité, je hardvér v tejto novej generácii robota. Ten totiž váži iba 82 kg oproti 136 kg v predchádzajúcej generácii a nepotrebuje byť káblom pripojený k žiadnemu externému zdroju napájania. Samozrejme, je vybavený všetkými potrebnými senzormi, no zmeny sa prejavili aj v inteligencii robota Atlas.

Ten má teraz zabudovaný kompenzačný systém a ako vidíte na videu, aj keď sa rozhodne vykonať nejaký úkon a spraví všetky potrebné výpočty, je schopný tieto výpočty dodatočne zmeniť na základe externých podnetov. Ak mu vonkajšia sila vypichne krabicu, ktorú už robot držal, jednoducho sa po ňu zohne a zdvihne ju znovu.

Robotika tak naďalej pokračuje a čoraz viac sa prototypy robotov podobajú na to, čo máme v predstavách, resp. čo mal v predstave Karel Čapek. Uvidíme, koľko rokov bude trvať, kým budeme mať robotov skutočne v domácnosti, kde budú robiť domáce práce, či vykonávať akékoľvek iné úkony v každodennom živote.

Zdroj: Boston Dynamics (YouTube) via TechCrunch

24.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+