MojAndroid

Začiatkom roka 2015 sa prvý krát objavila regulácia z Bruselu, ktorá mala zaviesť koniec roamingu. No ako to už pri takýchto témach býva, novinky sa moc nenosia, najmä, ak narazia na operátorov a ich záujmy. A tak sme čakali niekoľko mesiacov, keď sa tento odvážny krok podarilo presadiť a od 30. júna 2015 počítame plynutie dvoch rokov, ktoré mnohými nenávidený roaming pošlú do histórie. Definitívne posledná podmienka bola splnená iba pred dvoma dňami.

Posledná podmienka splnená a môžeme privítať leto bez roamingu

Posledná podmienka na zrušenie poplatkov za roaming v mobilných sieťach bola splnená 25. apríla 2017 tým, že Európska rada prijala právny akt, ktorým sa obmedzuje, koľko si môžu prevádzkovatelia účtovať navzájom za umožnenie roamingu v Európe.

„Dnešné konečné hlasovanie v Rade otvorilo cestu pre bezplatný roaming,“ povedal Dr. Emmanuel Mallia, maltský minister pre konkurencieschopnosť, digitálne a námorné hospodárstvo a hospodárstvo služieb. „Keď pôjdu Európania toto leto na dovolenku, budú si môcť užívať slobodu zostať v kontakte a používať internet, ako keby boli doma. EÚ nám uľahčuje život veľmi praktickými spôsobmi.“

Aké budú teda základné pravidlá pre Európu bez roamingu?

To základné znie, že od 15. júna 2017 už roaming, ako ho dnes operátori uplatňujú končí. Aplikuje sa to vo všetkých, dvadsiatich ôsmych členských krajinách EÚ, pričom Island, Nórsko a Lichtenštajnsko budú za krátku dobu nasledovať. Pre jeho aktívne využívanie nemusí zákazník urobiť nič, stačí, ak po tomto termíne prekročí hranice napríklad do Rakúska a bude čerpať služby, ako keby bol doma, teda za ceny, ktoré sa uplatňujú na jeho domácom paušály alebo predplatenej karte.  Operátor však musí poslať pri prechode na nový systém bez roamingu svojim zákazníkom SMS správu, kde ich o tejto zmene informuje. V prípade, že mám paušál, na ktorom využívam neobmedzené volania alebo SMS správy, ten istý mechanizmus, teda rovnaký neobmedzený objem budem mať v zahraničí (samozrejme v rámci EÚ). Pri mobilných dátach je situácia iná, budeme sa jej venovať podrobne nižšie v článku.

Pri predplatenej karte za SMS a volania bude účtovaná identická cena, ako v domácej sieti. Špecifické sú však mobilné dáta na predplatenej karte. Ak bude mať zákazník v domácej sieti cenu za jeden GB nižšiu ako 7,70 EUR, môže operátor použiť pravidlo nazývané „roam like at home“ o ktorom píšeme ďalej v článku. Tento limit by mal byť minimálne v objeme, ktorý sa vypočíta zo zvyšného kreditu na predplatenej karte a berie sa pri výpočte do úvahy schválená sadzba za jeden GB, ktorá je zatiaľ vo výške 7,70 EUR. Tento výpočet by potom mal vyzerať nasledovne: mám napríklad pri spustení dát v roamingu kredit na SIM karte vo výške 13 € (10,83 € bez DPH 20%), potom by som mal mať pri vzorci 10,83 / 7,70 = 1,4 GB. Čiže tento objem dát dostanem. Suma 7,70 EUR za jeden GB je cena, ktorú musí môj domáci operátor zaplatiť tomu zahraničnému za rovnaký objem dát, v tomto prípade teda za jeden GB.

Pravidlo „roam like at home“

Všeobecným pravidlom je, že ak zákazník trávi viac času doma ako v zahraničí (EÚ) alebo používa svoj mobilný telefón viac doma ako v zahraničí (EÚ), bude čerpať a využívať domáce ceny svojho operátora, kdekoľvek v Únii. Toto sa bude považovať za spravodlivé využívanie roamingových služieb.

Môže však nastať situácia, že toto pravidlo bude porušené. Operátor bude mať možnosť počas obdobia štyroch mesiacov sledovať správanie svojich zákazníkov a vyhodnotiť prípadné zneužitia založené na vyváženosti roamingu a domácej aktivity. V praxi teda,  ak v priebehu štyroch mesiacov strávite väčšinu času v zahraničí a spotrebujete viac dát (volania, SMS a mobilné dáta) v zahraničí ako doma, operátor vás môže požiadať o objasnenie situácie, a to v lehote 14 dní. Ak bude zákazník napriek tomu pokračovať v roamingu, teda bude viac čerpať služby na svojej SIM karte v zahraničí (EÚ), ako doma, jeho operátor môže začať aplikovať poplatok za takéto správanie. Tento poplatok bude mať svoje limity a bude sa aplikovať v podobe prirážky troch centov za minútu hovoru a jedného centa na SMS správu. Pre mobilné dáta bude táto prirážka maximálne 7,70 EUR za jeden GB (k 15. júnu 2017). Bude však postupne klesať, a to na 6 EUR za jeden GB (k 1. januáru 2018), 4,50 EUR za jeden GB (od 1. januára 2019), 3,50 EUR za jeden GB (Od 1. januára 2020), 3 EUR za GB (od 1. januára 2021) a skončí na 2,50 EUR za jeden GB (od 1. januára 2022).

Dôležitá poznámka smeruje aj k súčasným roamingovým programom. Tie si zákazník môže ponechať, ak bude chcieť. Stačí, ak kladne odpovie na dotaz svojho operátora a môže naďalej využívať doterajšie služby. Ak však nebude takto chcieť pokračovať, prejde na nový systém „roam like at home“. V týchto pravidlách však nie je ani zmienka o volaniach z domácej krajiny (Slovensko) do inej krajiny EÚ. Ak teda volám zo Slovenska napríklad do Nemecka, operátor bude uplatňovať vlastné pravidlá, ktoré nie sú novou politikou regulované.

Mobilné dáta v rámci paušálu

Neobmedzené mobilné dáta sa u nás neuplatňujú, teda v rámci paušálu neponúka slovenský operátor takúto možnosť. Vždy sa dostanem na nejaký limit, za ktorý mesačne platím. Pre slovenského zákazníka je teda oveľa zaujímavejšia druhá možnosť, kedy mám napríklad v balíku neobmedzené volania a SMS správy a k tomu 3 GB dát.

Môj národný operátor je oprávnený uplatniť v roku 2017 princíp „roam like at home“, čo sa v praxi prejaví tak, že tento princíp sa aplikuje v prípade, ak platím za jeden GB menej ako 3,85 EUR (v roku 2018 to bude menej ako 3 EUR / GB, v roku 2019 menej ako 2,25 EUR / GB). Dajme si k tomu dva príklady.

Príklad 1: Doma využívam paušál, kde čerpám neobmedzené volania a SMS správy a k tomu mám 3 GB pre mobilné dáta, všetko za 30 EUR (25 EUR bez DPH 20%). V tomto prípade sa vypočíta cena za jeden GB vzorcom: 25 € / 3 GB = 8,3 € / GB. Nakoľko cena za jeden GB je pri tomto výpočte vyššia, ako limit 3,85 EUR pre rok 2017, dostávam v inej krajine EÚ neobmedzené volania, tiež neobmedzené SMS správy a k tomu 3 GB  mobilných dát, teda presne tak ako v domácej sieti.

Príklad 2: Doma využívam paušál, kde čerpám neobmedzené volania a SMS správy a k tomu máme 10 GB pre mobilné dáta, všetko za 30 EUR (25 EUR bez 20% DPH). Tu bude výpočet opäť v prvej fáze rovnaký:  25 EUR / 10GB = 2,5 EUR / GB. Keďže je však cena nižšia, ako limit pre rok 2017 (3,85 EUR za jeden GB) uplatní sa ešte ďalšia sadzba a to je limit za úhradu medzi operátormi, ktorý je 7,70 EUR za jeden GB pre rok 2017 a potom pri výpočte:  (2 x (25 / 7,7) = 6,5), máme v zahraničí neobmedzené volania, SMS správy a k tomu 6,5 GB dát. Teda zníženie, oproti národnému balíčku.

Toto však operátor uplatňovať nemusí a bude iba na jeho rozhodnutí, či tak učiní. V prípade, že sa rozhodne kladne, musí zákazníka informovať o stave prečerpania jeho limitu, ktorý mu v zahraničí zníži oproti jeho bežnému národnému limitu.

Ceny za služby medzi operátormi

Po novom, keďže od 15. júna 2017 už dnešný roaming bude minulosťou, stanovuje sa strop, koľko si operátori budú účtovať medzi sebou za to, že som čerpal dáta v cudzej sieti. Za jeden GB to bude od 15. júna 2017 7,70 EUR. Táto suma sa bude postupne znižovať až na hranicu 2,50 EUR za 1 GB (od 1. januára 2022). Len pre predstavu, takto bude vyzerať priebeh znižovania ceny počas nasledujúcich piatich rokov:

  •  začíname na 7,70 EUR za GB (od 15. júna 2017),
  • potom prechádzame na 6 EUR za GB (od 1. januára 2018),
  • ďalší pokles je na 4,50 EUR za GB (od 1. januára 2019),
  • opäť o jedno euro nižšie, na 3,50 EUR za GB (od 1. januára 2020),
  • potom o pol eura pokles na 3 EUR za GB (od 1. januára 2021),
  • a nakoniec by mala byť konečná výška poplatku na 2,50 EUR za GB (od 1. januára 2022).

Určené sú samozrejme aj ceny pre volania a SMS správy. Strop platí aj pre ne, no uplatňuje sa okamžite vo svojej konečnej výške, žiadne znižovanie počas niekoľkých rokov, ako pri dátach sa nekoná. Samozrejme, za päť rokov sa môže ukázať potreba alebo ambícia prijať inú úpravu, avšak do tej doby platí pre volania veľkoobchodný cenový strop 0,032 EUR za minútu volania a pri SMS bude cena jednej textovej správy vo výške maximálne 1 cent.

30.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+