MojAndroid

Vysoké roamingové poplatky sú už dlho tŕňom v oku Európskej komisie, ktorá ich už niekoľko rokov reguluje a znižuje. Naposledy sa tak udialo začiatkom júla minulého roka, pričom ďalšie zlacnenie by malo prísť aj v tomto roku. Konečným cieľom je však cenovo zrovnoprávniť volania v domovskej krajine aj zahraničí, za čo najviac bojuje Neelie Kroesová, podpredsedníčka Európskej komisie zodpovedná za digitálnu agendu. Téme sme sa podrobne venovali aj v septembrovom čísle Android Magazínu.

Náš tip
Budúcnosť telefonovania v Európskej únii – stane sa Európa jednotným telekomunikačným trhom?

Od jesene sa v tejto oblasti prakticky nič nové neudialo, zdá sa však, že ľady sa opäť pohli. Európski zákonodarcovia totiž navrhujú ešte prísnejšiu reformu, než akú pôvodne presadzovala Kroesová. Hovorí o nej návrh európskeho parlamentného výboru pre priemysel, výskum a energetiku, o ktorom informovala agentúra Reuters. Podľa tohto návrhu by s účinnosťou od 15. decembra 2015 nesmeli európski operátori účtovať zákazníkom za prijatý alebo uskutočnený hovor v zahraničí žiadne príplatky nad rámec toho, čo platia v domovskej krajine. De facto by tak zákazník platil rovnakú sumu, nech by už telefonoval doma, alebo v ktoromkoľvek členskom štáte EU. Návrh tiež hovorí o postupnom znižovaní poplatkov za roamingové SMS správy a dáta.

europe

O návrhu mal výbor pôvodne hlasovať už v pondelok 3. marca, z procedurálnych dôvodov však bolo hlasovanie odložené. Nový dátum bude stanovený v priebehu nasledujúcich dní. Okrem schválenia výborom však musí nové pravidlá roamingu schváliť aj celý Európsky parlament a následne aj všetkých 28 vlád členských štátov Európskej únie.

Náš tip
EU chce zjednotený telekomunikačný trh do roku 2015

Európskych mobilných operátorov zrejme nová iniciatíva príliš nepoteší, nakoľko ich tržby už piaty rok po sebe klesajú. Nové pravidlá by ich pritom mohli okresať ešte viac.

 Zdroj: reuters.com, euronews.com

25.2.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Tomáš SZ

  Aj tak to operátori obídu tým, že spoplatnia službu, ktorá bude dodržiavať tieto nové ceny. Telekom tak reagoval na prvé znižovanie cien a verím, že aj Orange to tak spravil. 2€/mesačne aby ste mali “zákonné” ceny v EU

 • dawo

  Tak si vezmem pausal u zahranicneho operatora a nebudem riesit tie ich hlupe poplatky :)

  • Pali Abaffy

   vezmi si pausal od zahranicneho operatora a hned zistis, ze to nie je tak jednoduche.

   a este narocnejsie je to, ak cestujes po roznych krajinach

 • Eso Rimmer

  Zo zahrančia síce budeme volať za rovnaké ceny ako doma, ale o volaní na zahraničné číslo sa nič nespomína… takže tie ceny asi zostanú rovnaké, ak nie drahšie. Týmto by padla výhoda možnosti voľby zahraničného operátora, pretože na SK by sme tým pádom volali na zahraničné. Alebo sa mýlim?

  • Dominik Slaminka

   Odpoveď by ma zaujímala ..pretože ak by sme mohli ísť k zahraničným operátorom tak pre tých našich by to znamenal pokles ziskov a teda by museli s cenami dole.

  • Pali Abaffy

   najvhodnejsie by bolo uplne zrusenie “zahranicnych vztahov a pojmom” na urovni europskej unie

   ale mne by stacilo, ak by boli ceny za prenesene data vsade rovnake a bol by som spokojny. aj tak vacsinu veci vyriesim cez net a prakticky netelefonujem/neSMSkujem

   • Eso Rimmer

    to by som bral tiež, lebo 2€ za 25MB je extrémne prehnané…

 • Lukáš Mlynár

  Keby tak od 2 roky bola EU mynulostou

  • Mates

   Tvoja úroven gramatiky bohužiaľ nie je Minulostou, ale prítomnosťou a ďalekou budúcnosťou

+