MojAndroid

Európsky telekomunikačný trh čakajú výrazné zmeny a zjednotenie pravidiel. Európski operátori si totiž od 15. decembra 2015 už nebudú môcť účtovať tzv. roamingové poplatky. Zákazníci by tak v zahraničí v rámci štátov EÚ mali platiť rovnakú sumu za prenášané dáta (hovory a sms), ako vo svojej domovskej krajine. Vyplýva to z telekomunikačného balíka, ktorý bol navrhnutý Európskou komisiou a schválený Výborom Európskeho parlamentu pre priemysel, výskum a energetiku. Tento regulačný návrh ešte musí byť schválený na aprílovom plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu a prerokovaný členskými štátmi v rámci pracovných skupín, očakáva sa však, že konečná dohoda o telekomunikačnom balíku bude dosiahnutá do konca roka 2014.

Schválenie tohto návrhu je vyvrcholením úsilia eurokomisárky pre digitálnu agendu Neelie Kroesovej, ktorá sa za vytvorenie jednotného európskeho telekomunikačného trhu zasadzovala už dlhší čas. Ona a ďalší europoslanci dlhodobo poukazovali na roztrieštenosť telekomunikačných služieb v Európe, ich prílišnú závislosť od 28 vnútroštátnych trhov a fakt, že neexistuje žiadna spoločnosť s celoeurópskou telekomunikačnou pôsobnosťou. Kroesová zdôraznila, že sa jedná o ďalší krok v posilnení neutrality internetu a okrem bežných zákazníkov bude mať výrazný pozitívny vplyv aj na posilnenie ekonomiky a hospodársky rast.

Otázne zatiaľ zostáva praktické fungovanie takéhoto modelu, či pôjde len o odstránie roamingových poplatkov, alebo bude možné, aby si napríklad občan SR si zakúpil paušál u rakúskeho operátora a používal ho na Slovensku. Druhá možnosť zatiaľ vyzerá menej pravdepodobne, je však možné, že bude predmetom niektorého z nasledujúcich európskych legislatívnych opatrení. Podobným postupným spôsobom sa napríklad znižovali samotné roamingové poplatky, ktoré boli pre operátorov roky doslova zlatou baňou a jedine vďaka regulácii EÚ sa dostali na prijateľnú úroveň.

Zdroj: teraz.sk

19.3.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+