MojAndroid

Riaditeľ FBI James Comey kritizuje rozhodnutie spoločností Apple a Google za to, že v najnovších verziách svojich mobilných operačných systémov šifrujú dáta v smartfónoch. Kvôli tomu sú potom informácie v týchto smartfónoch nedostupné pre vládne zložky aj v prípade, že majú k dispozícii súdny príkaz. Podľa riaditeľa FBI to bude pomáhať najmä zločincom, ktorých bude odteraz oveľa náročnejšie vystopovať. Zmeny v šifrovaní môžu podľa Comeyho znamenať až ohrozenie životov.

Podľa riaditeľa FBI totiž tieto zmeny postavia zločincov nad právo a posilnia ich zločinecké aktivity. Spoločnosť Apple sa pritom iba prednedávnom vyjadrila, že je odteraz nemožné zvnútra spoločnosti odblokovať zašifrovaný iPhone alebo iPad tak, ako to bolo doteraz možné. Ohľadne tejto témy sa vyjadril aj bývalý šéf FBI Ronald Hosko, podľa ktorého môžu zdržania v stopovaní páchateľov spôsobiť stratu života nevinných obetí. Hosko vo svojom príspevku pre Huffington Post uverejnil aj príbeh zo skutočného vyšetrovania, keď boli únoscovia nevinného muža vystopovaní na poslednú chvíľu. Stalo sa tak práve vďaka možnosti nabúrať sa do zariadenia a sledovať hovory a SMS správy.

police-bellvue-wash-admitted-friday-coming-terms-real-possibility-that-2-year-old-whose

V najnovších verziách dvoch najpopulárnejších mobilných operačných systémov to už ale nebude možné. Jedinou možnosťou zostáva preskúmanie zálohovaných dát a informácií, ktoré si môžu majitelia zariadení so systémom Android aj iOS zálohovať do cloudu. Tieto informácie môžu byť v prípade potreby aj naďalej použité štátnymi orgánmi na vystopovanie nebezpečných zločincov. Týka sa to aj zálohovaných konverzácií z aplikácií tretích strán, ktoré zločinci často využívajú na komunikáciu medzi sebou radšej, ako klasické telefonáty či SMS správy.

Riaditeľ FBI na záver dodal, že podľa neho nedáva žiaden zmysel, že by Google a Apple tieto nové bezpečnostné opatrenia propagovali ako jednu z hlavných funkcií svojich nových operačných systémov. Podľa Comeyho sú to iba pomôcky pre zločincov, ktoré môžu v konečnom dôsledku vyvolať zbytočné predĺženie hľadania páchateľov. Fakt, že hlava FBI takto verejne vystúpila so sťažnosťou proti novým systémom naznačuje, že iOS 8 a Android L sú naozaj oveľa bezpečnejšie, ako predošlé verzie systému. Otázne ale ostáva, či zvýšená bezpečnosť osobných údajov stojí za to, aby stratili štátne orgány možnosť rýchleho vystopovania zločincov. Čo si o tomto probléme myslíte vy? Dajte nám v diskusii vedieť, aký je váš názor na túto problematiku.

Zdroj: Huffington Post via ibtimes

26.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+