MojAndroid

Študenti z celého Slovenska dostali 4 mesiace na to, aby sa vyrovnali so zadaním obcí a vyriešili tak ich problém. Spoločnosť Resco sa rozhodla podporiť takúto formu súťaže a s podporou Slovanetu poskytla zariadenia za niekoľko tisíc eur a tútorov projektov priamo spomedzi svojich zamestnancov. Súťaž nesie názov MADhack.

„Zo skúseností z minulých ročníkov súťaže vieme, že naši mladí programátori vedia byť naozaj invenční. Teraz sa ich kreativita musela popasovať s praktickým vyriešením nepríjemných a častých problémov našich samospráv,“ hovorí Juraj Mojík zo spoločnosti Resco, ktorá súťaž organizuje.

Výsledkom bolo finále súťaže, kde odznelo 5 kreatívnych riešení pre smart lighting, odpadové hospodárstvo a podporu kontrolovanej ťažby dreva.

1. miesto: Smart lighting pre obec Likavka

Pouličné osvetlenie robí vrásky na čele predstaviteľom viacerých slovenských miest a obcí. V jednom meste či obci sa bežne nachádza viacero typov a pravidelná kontrola zaberie veľa času. Traja študenti vysokej školy, Martin Liščinský, Malvína Melkovičová a Matej Končal vypracovali rozsiahle riešenie správy pouličného osvetlenia. Prototyp nasadili na niekoľko lámp v obci Likavka.

Týmto riešením získali 1. miesto a s ním spojenú výhru 5000 €. Na zahodenie nebude ani možnosť prezentovať sa spolu s Rescom na rôznych konferenciách.

Podstatou ich riešenia je samonahlasovanie porúch lámp. V prípade, že lampa nesvieti, vyšle upozornenie a kompetentná osoba priamo vidí, ktorá lampa je poškodená. Nechýba ani aplikácia pre občanov, prostredníctvom ktorej vedia priamo konkrétnu lampu nahlásiť príslušným úradom.

2. a 3. miesto: Riešenia v oblasti odpadového hospodárstva

Tímy, ktoré sa snažili vyriešiť problém separácie odpadu, sa umiestnili na druhom a treťom mieste. Na druhom mieste sa umiestnil tím WasteX, v zložení Adam Borčány, Andrej Daniš, Michal Kohútek a Maximilián Donar. Vsadili na jednoduchosť, v konečnom dôsledku využívanie ich systému nikoho pracovne nezaťaží a jeho používanie je veľmi jednoduché. Pomocou tohto systému vedia odsledovať, kto vyseparoval najviac odpadu. Tento tím získal za druhé miesto odmenu 3000 EUR.

 

Na treťom mieste sa umiestnil tím v zložení Dávid Duda, Alexandra Pletňová, Martina Pitáková a Matej Vorčák. V rámci ich riešenia boli priamo do odpadových nádob umiestnené senzory, ktoré dokážu zmerať množstvo odpadu. Dáta sa spracúvajú v aplikácii, ktorá je zároveň aj akousi hrou. Občanov vyzýva do súťaže o najšikovnejšieho separovateľa. Tím získal za toto riešenie odmenu vo výške 2000 EUR.

Máme veľa šikovných študentov, treba ich podporiť

Študenti integrovali svoje riešenia do systému pre samosprávy Lepšia Obec od Resca. Rozšírili tak jeho využitie. Pridaním nových riešení sa tak z tohto systému stáva stále efektívnejší nástroj vo forme mobilnej aplikácie, ktorý umožní samosprávam prispieť k lepšiemu životu v obci.

Už 4. ročník súťaže

Toto bol v poradí už štvrtý ročník súťaže MADhack. Cieľom je podporiť šikovnosť, kreativitu a vedomosti slovenských študentov stredných a vysokých škôl a zároveň im poskytnúť príležitosť priamo nahliadnuť do praxe.

„Naša spoločnosť už takmer dvadsať rokov pomáha firmám byť viac smart v ich biznis prostredí. Na báze našej CRM platformy pre komerčné firmy vzniklo riešenie pre samosprávy, ktoré na Slovensku prezentujeme pod názvom Lepšia obec. Máme za to, že aj samospráva môže vďaka účelne vyvinutým technológiám a ich správnej implementácii fungovať lepšie, jednoduchšie a efektívnejšie. Dovolím si tvrdiť, že slovenské samosprávy sú v smart agende ešte stále na pomyselnej štartovacej čiare. Súťaž MADhack 2018 IoT pre Lepšiu obec je jednou z tých príležitostí, ktorá ich môže v tomto smere posunúť viac dopredu.“ Povedal Radomír Vozár, CEO a spoluzakladateľ spoločnosti Resco na margo dôvodov, prečo sa spoločnosť rozhodla venovať tematicky agende smart cities na Slovensku.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+