MojAndroid

Ďalší týždeň a ďalší podvod, na ktorý môžete naraziť aj vy na sociálnej sieti. Najčastejšie sa šíria práve na Facebooku, kde je primitívne ľahké rozšíriť obsah medzi naivných ľudí. Tentokrát nás lákajú na mimoriadne výhodný reproduktor od spoločnosti Marshall.

Práve ten nám má v akcii ponúkať sieť obchodov Okay, na svojej akože oficiálnej stránke. Na tom by nebolo asi nič zlé, pokiaľ by sme žili v rozprávke. V dnešnom svete ale nie je veľmi reálne, že vám niekto len tak bude poskytovať produkty s 99 % zľavou.

Typické známky toho, že ak sadnete na lep, ste bez peňazí

Začnime pekne postupne. Ako prvé sa vám okrem sponzorovaného príspevku ukáže aj názov Facebookovej stránky. Tá nesie názov Okay’sk. Prečo by si obchodník ako Okay, zvolil práve ‘sk vo svojom názve a nie napríklad .sk? To bude tým, že doména .sk už je zabraná oficiálnym obchodom. Ďalej vidíme text: “Bombastická akcia”, ktorý vo vás má vzbudiť záujem.

Takto vyzerá podvodný príspevok na Facebooku
Takto vyzerá podvodný príspevok na Facebooku

Na obrázku je odfotený reproduktor Marshall Stanmore, ktorý pravdepodobne aj boli odfotiť priamo v predajni, no nejakým spôsobom naň pridali falošné cedule. Vraj teda spoločnosť oslavuje 60 rokov a rozdáva 60 propagačných reproduktorov. Samozrejme sa tu nachádza odkaz na nejakú stránku, kde ich akože máte získať.

Legitimite pridávajú aj komentáre, v ktorých podvodník vystupuje ako oficiálny zástupca a odpovedá na komentáre ľudí. Na tom by možno ani nebolo nič také podozrivé, keby to boli reálni ľudia. Áno, za posledných pár rokov sa falošné profily stali uveriteľnejšími, no stále postrádajú niektoré prvky reálnosti. Ako príklad uvedieme slečnu Péčiovú, ktorá síce má profil založený už niekoľko rokov, používa však fotografie niekoho cudzieho, pričom na starších fotografiách môžeme vidieť, že majú len 1-2 “páči sa mi to”.

Falošná webstránka
Falošná webstránka

Falošný odkaz v popise vás presmeruje na stránku pathfinderandyou.com. To určite nie je oficiálna stránka ani pre Okay, ani pre Marshall. Tu si môžete všimnúť typické znaky podvodu, a to napríklad aj slabú gramatiku, či niektoré slovné formulácie, ktoré smrdia použitím prekladača. Po vyplnení krátkeho “prieskumu” vás posunie k hre, kde si vyberáte správnu krabicu, v ktorej by mal byť reproduktor.

Ako iste tušíte, na posledný pokus ju trafíte, a vo vás zavládne eufória. Potom už len klasicky vypíšete vaše údaje, vložíte číslo karty, keďže od vás už zrazu pýtajú 3 € (a nie 2 € ako stálo na Facebooku) a voilà, ste bez peňazí. Práve ste totiž zadali údaje z vašej karty priamo do rúk podvodníka, ktorý s nimi teraz môže robiť čo len chce.

podvod
Buďte opatrní, kam zadávate svoje údaje

Čo si musíme všímať

  1. Do oči bijúce gramatické chyby
  2. Názov stránky
  3. Webová doména
  4. Prílišný tlak
  5. Hranie sa s emóciami
  6. Falošné komentáre pod príspevkami
  7. Falošná Facebooková stránka, ktorá vznikla len nedávno

Ako chrániť seba a svoje okolie?

Máme pre vás riešenie, ktorým je e-book, ktorý si viete stiahnuť úplne zadarmo. Prečítajte si e-book “Ako byť Smart a nesadnúť na lep podvodníkom 2024” v druhej edícii revidovanej pre rok 2024 a zistite, aké najrôznejšie podvody na nás číhajú. Nájdete v ňom množstvo dôležitých rád, ktorých by sa mal držať každý používateľ internetu a smartfónu.

Chcem e-book zadarmo

5.6.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+