MojAndroid

Pomocou reklám nezarábajú len technologickí giganti ako Google či Facebook, ale napríklad aj vývojári bezplatných mobilných aplikácií. Vyskakujúce reklamy, ktoré sú súčasťou týchto aplikácií, boli doposiaľ nanajvýš otravné, no teraz sa stávajú aj nebezpečnými. Podľa portálu MobilMania sa na Androide šíria reklamy, ktoré do smartfónov automaticky inštalujú nedôveryhodné aplikácie.

Reklamy znemožnili niektorým používateľom používať svoje zariadenie

Na zvláštne správanie niektorých reklám upozornili používatelia Redditu. Potencionálne nebezpečné reklamy na prvý pohľad pôsobia neškodne, no po chvíli sa priamo v nich zobrazí oznámenie o tom, že inzerovaná aplikácia sa práve inštaluje do zariadenia. A to aj bez toho, aby používateľ na niečo klikol. Zasiahnutí používatelia sa taktiež sťažujú, že automaticky nainštalované aplikácie menia tapety, fonty, widgety a znemožňujú návrat na domovskú obrazovku smartfónu.

Podľa všetkého sa zdá, že problém zasiahol len zariadenia, ktorých súčasťou je takzvaný Digital Turbine DSP. Ten umožňuje pri prvom spustení nainštalovať do zariadenia aplikácie predurčené operátorom alebo výrobcom bez toho, aby to používateľ musel potvrdiť.

Pred hrozbou je ťažké sa ochrániť, zasiahnuť musí Google

Takýmto spôsobom sa do smartfónu môžu jednoducho stiahnuť aj škodlivé aplikácie, ktoré môžu bez povšimnutia napáchať veľké škody. Pred týmto nebezpečenstvom sa však nedá len tak ľahko ochrániť. Je to problém, proti ktorému musí zasiahnuť samotný Google, čo môže trvať aj mesiace.

Jediné, čo môžete urobiť v prípade, že sa vám takáto reklama zobrazí, je aplikáciu urýchlene ukončiť a následne skontrolovať zoznam nainštalovaných aplikácií a odinštalovať tie, ktoré nespoznávate. Ak natrafíte na aplikáciu, ktorá po nainštalovaní znemožní používanie vášho zariadenia, reštartujte ho do bezpečného módu. Stačí podržať tlačidlo napájania, pokiaľ vám nevyskočí menu s možnosťami. Dlhšie podržte ikonu vypnutia a následne potvrďte reštart do bezpečného módu.

Náš tip
Hackeri údajne predali cez 1,5 miliardy používateľských dát z Facebooku
11.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+