MojAndroid

Regulačný úrad (RÚ) zaznamenal zvýšený výskyt spoplatnených prichádzajúcich SMS správ používateľom, ktorí o nich nemali ani tušenia. Takéto situácie sú často veľmi nepríjemné, pretože riešenie nie je zrejmé. Nestačí iba vybrať SIM kartu z telefónu, SMS budú chodiť naďalej a spolu s nimi budú pribúdať aj poplatky. RÚ preto radí, že najlepšou ochranou je prevencia.

Niekedy je odber prémiových správ aj vedomý

Na podobné triky často naletia používatelia, ktorí sa zapoja do rôznych, prevažne internetových súťaží či kampaní a ani si neuvedomia, s čím súhlasia. V snahe čo najrýchlejšie odoslať svoj hlas tak zaškrtnú všetky políčka pri prihláške a nevyžiadané SMS im tak začnú chodiť s ich vlastným súhlasom.

Prekvapilo vás, že ste dostali spoplatnenú SMS správu? Na Regulačný úrad sa obracajú používatelia mobilných telefónov, ktorí sa zapojili do rôznych súťaží, hier a hlasovaní bez toho, aby sa vopred oboznámili so všetkými podmienkami. V niektorých prípadoch sa vedome zapoja a v iných prípadoch svojou nepozornosťou odsúhlasia napr. odber prémiových správ. Následne im prichádzajú SMS správy spoplatnené pomerne vysokou sumou a oni nevedia, ako majú odhlásiť ich odber. Napr. vytiahnutie SIM karty z mobilného telefónu nič nerieši, SMS správy budú prichádzať aj naďalej. Vždy je preto potrebné postupovať podľa podmienok danej súťaže alebo hry. #regulacnyurad #telekomunikacie #telefonovanie #telefon #mobil #video #sms #dievča #slovenka #spotrebitel #praveslovenske #naseslovenske #takeslovenske #instaslovak #instaslovakia #insta_svk #slovensko #sledujma #sledujma

A post shared by Regulacny urad (@regulacny_urad) on

Pozorne čítajte podmienky

Samozrejme, v niektorých prípadoch sú v tom zadávatelia súťaží nevinne a spĺňajú právne nariadenia o transparentnosti podmienok. V iných prípadoch je už situácia na hrane pravidiel. V každom prípade, niečo podobné sa môže stáť aj vám alebo niekomu vo vašom okolí. Vždy preto dbajte o to, aby ste pri registrácií do nových služieb či súťaží mali prehľad o tom, s akými podmienkami vlastne súhlasíte a čo zaregistrovanie vášho hlasu znamená.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+