MojAndroid

Drony sa stali populárnym nástrojom nielen pre profesionálne využitie. Na natáčanie dychberúcich záberov pomocou dronov však rovnako musíte dodržiavať určité stanovené pravidlá. Zatiaľ čo v krajinách ako USA či Čína sa stretávame s registráciou určitých kategórií dronov, v rámci Európskej únie je situácia odlišná. Právne predpisy pre používanie dronov sú odlišné v krajinách ako Nemecko, Taliansko či Francúzsko. Táto situácia by sa čoskoro mohla zmeniť.

“Európska únia potrebuje prevziať celosvetovo vedúcu pozíciu v rámci vytvorenia tých správnych vzorcov pre napredovanie aj tohto druhu trhu, a to konkrétne rozvinutím výhod pre kľúčové hospodárske odvetvia.” – vyhlásila Violeta Bulc, komisárka Európskej komisie pre dopravu.

Nové opatrenia by mohli zabezpečiť tzv. “U-priestor,” teda nízkoúrovňový vzdušný priestor práve pre zariadenia ako sú drony. Tento priestor by pokrýval približne 150 metrov nad zemou. Priestor bude riadený špeciálnym systémom podobným existujúcemu riadeniu letovej prevádzky. Systém bude automatizovaný pomocou nástrojov, ako je elektronická identifikácia a geo-hranica, takže informácie budú po celý čas prístupné obom zúčastneným stranám.

Náš tip
Vďaka tímu Project Wing nám za chvíľu budú drony doručovať balíky

 

EASA (Európska agentúra pre bezpečnosť letectva) bude úzko spolupracovať s členskými štátmi na príprave bezpečnostných pravidiel pre používanie dronov. Tieto pravidlá budú čo najširšie a zároveň budú obsahovať základné bezpečnostné predpisy Európskej únie v oblasti letectva. Financovanie integrácie dronov do aktívneho leteckého systému zabezpečí Európska komisia. Predpoklad vzniku systémov na registráciu dronov, ich používateľov, elektronickej identifikácie a geo-ohraničenia je odhadovaný na rok 2019.

Zdroj: engadget

21.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+