MojAndroid

Zástupcovia z tábora prvého samostatného virtuálneho operátora Unimobile, Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu a spoločnosti BBX a RadioLAN dnes zorganizovali tlačovú konferenciu, na ktorej sa venovali prekážkam rozvoja mobilného trhu a súčasne aj voľbe nového predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb.

V otvorenom liste vláde SR vyjadrili znepokojenie nad voľbou nového predsedu Regulačného úradu. Výberové konanie označili za netransparentné, pričom podľa spomínaných spoločností vznikla dôvodná obava, že ak výber predsedu prebehne takýmto spôsobom, v konečnom dôsledku dôjde k presadzovaniu záujmov úzkej skupiny podnikov.

Požadujú preto, aby súčasný návrh Ministerstva Dopravy nebol predložený do NR SR a aby sa výber kandidátov zopakoval transparentne, verejne a s prihliadnutím na možný konflikt záujmov.

„Sme veľmi znepokojení informáciami o spôsobe výberového konania a jeho priebehu, voči ktorému namietal aj Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti a viaceré stavovské organizácie. Máme oprávnené obavy, že by úrad aj pod novým vedením mohol pokračovať v dlhodobom presadzovaní záujmov úzkej skupiny podnikov pred záujmami celého trhu a koncových užívateľov, čo priamo odporuje podstate nestranného a apolitického národného regulátora,“ uviedol Michal Rybárik, predseda Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu (ALPI) a riaditeľ firmy Uniphone.

„V momentálne pozastavenej aukcii plánuje úrad prideliť frekvencie pre mobilné 5G siete na dobu 20 rokov. Toto aj ďalšie očakávané prideľovanie ovplyvnia trh na veľmi dlhú dobu, a preto je nevyhnutné, aby regulačný úrad postupoval nezávisle, transparentne, predvídateľne a chránil efektívnu hospodársku súťaž. Preto za najlepší krok považujeme voľbu kandidátov zopakovať a rozšíriť o komisiu, ktorá výber vykoná transparentne, verejne, vrátane prihliadnutia na riziká možných konfliktov záujmov,“ dodal M. Rybárik.

Viacero pochybení Regulačného úradu

Problém má byť v tom, že Regulačný úrad má priamy vplyv na ceny telekomunikačných služieb, konkurencieschopnosť aj na celkovú ponuku služieb, no pod súčasným vedením vraj podlieha individuálnym záujmom a lobingu. Tento stav sa má v konečnom dôsledku prejavovať na trhu mobilných služieb tým, že koncoví zákazníci platia vysoké ceny. Súvisieť to má aj s nízkou konkurenciou na trhu.

Na vysoké ceny mobilných služieb upozorňovala aj štúdia Európskej komisie “Mobile Broadband Prices” z roku 2019. Tú však Regulačný úrad spochybnil a zverejnil vlastné porovnanie, podľa ktorého ceny mobilných služieb na Slovensku patria medzi najnižšie spomedzi ostatných krajín EU. Téme sme sa venovali v tomto článku.

Prihliadnuc na toto porovnanie malo dôjsť k zamietnutiu požiadavky, aby záujemcovia o frekvencie pre 5G prevádzku museli siete sprístupniť veľkoobchodným spôsobom. Unimobile, Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu a spoločnosti BBX a RadioLAN však trvajú na tom, že porovnanie nebolo vytvorené správne a zamietavé stanovisko teda nestojí na pevných základoch.

Regulačný úrad podľa nich ani po niekoľkomesačnej komunikácií a opakovaných výzvach nepreukázal ako dospel k tomu, že ceny mobilných služieb v SR patria medzi najnižšie v Európskej únii. Zamietnutie pripomienky k 5G aukcii preto považujú za pochybenie, nakoľko Regulačný úrad ho mal postaviť na vymyslenom a nepodloženom dôvode.

Lokálni poskytovatelia telekomunikačných služieb zároveň upozorňujú, že na Slovensku sa na rozdiel od ostatných členských štátov EÚ nerozvinul trh s virtuálnymi operátormi, hoci nepretržitý záujem tu je už od roku 2010. Problém opäť vidia v stanovisku Regulačného úradu, ktorý lokálnych poskytovateľov telekomunikačných služieb odmietol označiť za významné podniky a postupne prichádza s ďalšími krokmi, ktorými prakticky blokuje vstup virtuálnych operátorov na trh.

Údajne malo dôjsť k sérii rozličných pochybení, aj preto lokálni poskytovatelia telekomunikačných služieb zjavne vyvíjajú tlak na transparentnú voľbu nového predsedu Regulačného úradu.

14.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+