MojAndroid

Portál MôjAndroid.sk vám prináša recenziu Android smartfónu strednej triedy s názvom ZTE Skate, ktorého môžete poznať aj pod menom Orange Monte Carlo. Na testovanie sme získali nebrandovanú vzorku, ktorá je zaujímavá hlavne pomerom ceny a výkonu. Poďme sa bližšie pozrieť na jeho charakteristiky.

Konštrukcia

ZTE Skate je modelom čínskeho výrobcu, ktorý v tomto prípade vsadil hlavne na cenu a veľký 4,3″ TFT displej, ktorý by mal prilákať väčšie množstvo zákazníkov. Telo smartfónu je vyrobené z plastu, podobne ako aj 3 hardvérové tlačidlá umiestnené pod displejom. Zariadenie vďaka použitým materiálom váži len 120 g, čo je pri rozmeroch zariadenia 126x67x10,4 mm dosť malá hmotnosť. Na prvý pohľad toto zariadenie pôsobí honosne, hlavne vďaka veľkosti displeja a celého zariadenia. To sa však pri bližšom pohľade už povedať nedá, lesklé plasty pôsobia lacno a tento pocit ešte znásobujú, dovolím si povedať, nekvalitné hardvérové tlačidlá pod displejom. Je to však vec názoru, práve vám sa takýto typ tlačidiel môže páčiť.

Predná strana zariadenia je obsadená už vyššie spomínaným displejom s uhlopriečkou 4,3″, troma hardvérovými tlačidlami, ktoré mierne vystupujú z tela pod ním a reproduktorom pre hovory so senzormi vo vrchnej časti tela. Zaujímavé je pravé hardvérové tlačidlo z trojice, ktoré má funkciu Späť. Výrobcovia sa do neho rozhodli umiestniť farebnú diódu, ktorá indikuje nabíjanie či upozornenie na novú udalosť, ako napríklad zmeškaný hovor, nová SMS správa, atď. Toto využitie hodnotím ako plus, tlačidlo je dostatočne veľké a tak si upozornenie pomocou neho všimnete behom chvíľky.

Zadná strana zariadenia je tvorená šošovkou 5 Mpix fotoaparátu, ktorá bola v našom prípade “vsadená” do ochranného skla mierne doľava a nie v strede. Takúto maličkosť si všimne málokto, pri fotografovaní a natáčaní videa to nijako nebráni snímaniu prostredia, no detailistom by to mohlo vadiť. Označenie pixelov je dostatočne veľké a od šošovky fotoaparátu je oddelené LED bleskom, ktorý pomáha fotoaparátu pri záberoch menej osvieteného objektu. Na pravo od fotoaparátu sa nachádza hlasitý reproduktor, ktorého hlasitosť je síce dostatočne veľká, no kvalita prehrávaného zvuku taká veľká nie je. V dolnej časti je umiestnené logo výrobcu ZTE.

Horná strana je obsadená 3,5 mm jackom pre pripojenie slúchadiel, ktorý sa nachádza v strede. Pravá strana disponuje tlačidlom vypínania, ktoré ovláda aj zamknutie a odomknutie displeja – v hornej časti, a microUSB konektorom umiestneným pod týmto tlačidlom v zhruba 3 cm vzdialenosti. Umiestnenie tlačidla vypínania sa mi páči a rýchlo som si naň zvykol. Pri microUSB konektore zamrzí absencia akejkoľvek ochrany a umiestnenie dosť hlboko v plastovom kryte. Ľavú stranu zariadenia tvorí dvojpolohové tlačidlo ovládania hlasitosti, ktorému nie je čo vytknúť. Spodná strana je na otvory skúpa a nájdete tu len mikrofón a štrbinu, ktorá slúži na odoberanie zadného krytu (pri prvom pokuse o odobratie zadného krytu som túto štrbinu hľadal zhruba minútu – dosť nešikovné umiestnenie).

Zaujímavo je riešená aj batéria a jej umiestnenie. Škoda vŕzgania krytov a občas aj tlačidiel.

Displej

Pre zobrazovanie údajov slúži tomuto zariadeniu TFT displej s uhlopriečkou 4,3″. Detaily sú vykresľované v rozlíšení 480×800 pixelov (217 ppi), čo je na takú plochu displeja pochopiteľné rozlíšenie. Užiť si môžete až 16 miliónov farieb a tento displej dokáže dokopy nasnímať až 5 vašich dotykov. Jas displeja sa dá nastaviť manuálne aj automaticky. My sme mali nastavený maximálny jas (100%), pri ktorom bola čitateľnosť displeja na slnku dobrá.

Výkon a pamäť

ZTE Skate ponúka užívateľovi priemerne rýchly chod, ktorý je vytváraný starším ARMv6 procesorom s taktom 800 MHz a 512 MB pamäte RAM (dostupných celkovo 421,54 MB). Pri tak veľkom displeji by sme uvítali o čosi lepší procesor, ktorého reakcie by boli svižnejšie. Treba však brať ohľad na cenu zariadenia. Telefón však zvládol aj hry ako Angry Birds či Fruit Slice bez väčších problémov. Občasné spomalenie sa dalo zniesť. Výkon si môžete porovnať s inými zariadeniami aj na základe výkonnostných testov, kde si ZTE Skate počínal nasledovne:

AnTuTu Benchmark

CF-Bench

Quadrant Professional

Linpack for Android

1345

2889/191/1270

829

9,672 MFLOPS

Vnútorná pamäť zariadenia ROM  má hodnotu 512 MB, no z tejto hodnoty môžete vy využiť iba 162,5 MB, čo je dosť málo. Pamäť si však môžete rozšíriť microSD kartami až do kapacity 32 GB, ktoré do zariadenia vložíte iba pri vybratej batérii. V balení nájdete microSD kartu s kapacitou 2 GB.

Operačný systém, predinštalované aplikácie a organizácia

Android sa v tomto zariadení nachádza vo verzii 2.3.5 Gingerbread. Ide o čistý Android, bez nadstavby výrobcu. Mne osobne takýto Android bez nadstavby vyhovuje a mrzí ma len rýchlosť reakcií zariadenia, ktorá mierne obmedzuje využívanie tohoto softvéru. Domáca obrazovka poskytuje 5 plôch, na ktoré si môžete umiestniť skratky k aplikáciám či widgety. Čo mi v tomto zariadení chýba, je napríklad widget s digitálnymi hodinami, ktorý som si musel stiahnuť dodatočne z Android Marketu. Celkovo je toto zariadenie skúpe na widgety a v zozname ich nájdete naozaj len pár. Mrzí ma aj samostatne stojaci budík, ktorý nie je spojený s hodinami, ako je to napríklad v Sense či TimeScape. Tu tvorí budík samostatnú aplikáciu. Obrazovka zamknutia ponúka možnosť odomknúť displej alebo vypnúť zvuky. Notifikačná lišta neobsahuje okrem upozornení žiadne iné položky.

Menu s aplikáciami ponúkne niekoľko predinštalovaných aplikácií, ktoré vás potešia. Medzi ne patrí napríklad Správca úloh, ktorý vám umožňuje regulovať (“zabíjať”) spustené úlohy, spravovať všetky aplikácie v telefóne či dokonca informuje aj o stave procesora a RAM pamäte v zložke Zdroj.


Poteší aj aplikácia s názvom Prevzatia, ktorá zhromažďuje všetky aplikácie a súbory, ktoré ste stiahli z internetu. Umožňuje aj odstránenie týchto súborov.

V ponuke aplikácií nechýba ani FM rádio, ktoré je veľmi jednoduché. Ponúka automatické vyhľadávanie staníc a ich následné uloženie podržaním a pretiahnutím čísla frekvencie do nižšie postaveného poľa.

Medzi ďalšie aplikácie, ktoré by vám mali spríjemniť prácu s týmto zariadením patria : Poznámkový blok, Záznam zvuku, Správy a počasie (aj widget), detailne prepracovaný Kalendár alebo aplikácia Archív, ktorá je v úlohe správcu súborov.

Aplikácie, ktoré som si následne doinštaloval z Android Marketu: Super aTool Box, Opera Mini, Barcode Scanner, Free Dict: Slovak English, CG Transit, App Backup/Restore a Dropbox.

Hudba a video

Android v tejto verzii ponúka jednoduchý prehrávač hudby, ktorý poskytuje rozdelenie hudby na umelcov, albumy, skladby a playlisty. Neponúka žiadne nadštandardné funkcie, bohužiaľ ani ekvalizér, no na bežné prehrávanie hudby postačí. Pri zamknutej obrazovke nemáte na výber možnosť ovládania prehrávania. Kto by chcel viac funkcií, stiahne si jeden z náhradných prehrávačov, napríklad PowerAMP, ktorý je teraz v novej verzii :)

Dodávané slúchadlá hrajú priemerne, nečakajte žiadne hlboké basy či čisté výšky. Po ich odpojení sa prehrávanie hudby pozastaví. Pokiaľ by ste si chceli hudbu užívať naplno, k prehrávaču musíte dokúpiť aj kvalitnejšie slúchadlá.

Čo sa videa týka, nečakajte, že jeho prehrávanie bude plynulé. Plynulo totižto telefón zvláda len videá v menšom formáte. Zo zamŕzaním videa som sa stretol už pri 80 MB zázname v 480p. rozlíšení. Videá na YouTube telefón zvláda celkom dobre, v app launcheri nájdete na takéto videá aj špeciálnu aplikáciu YouTube. Video môžete z telefónu vymazať len pomocou správcu súborov, aplikácia Videá v app launcheri to nevie.

ZTE Skate dokáže prehrať zvuk vo formátoch MP3,WAV a eAAC+ a video vo formátoch MP4, H.264 a H.263.

Fotoaparát a natáčanie videa

ZTE Skate ponúka fotoaparát s rozlíšením 5 Mpix, ktorý dokáže snímať fotografie aj s pomocou LED blesku. Fotoaparát poskytuje prekvapivo veľa nastavení, medzi ktoré patrí napríklad nastavenie: režimu zaostrenia, expozície, veľkosti fotografie v Mpix, kvality fotografií, farebného efektu, ISO, saturácie, kontrastu, ostrosti, geoznačkovanie, vyváženie bielej či lupa (zoom).


Kvalitu fotografií môžete posúdiť podľa ukážkových snímkov:

Videozáznam je v tomto zariadení možné natočiť v maximálnom rozlíšení VGA – 640×480 bodov. V nastaveniach nájdete: kvalitu videa (od QCIF po VGA), enkodér videa (mp4, H.263, H.264), enkodér zvuku (AMRNB, AAC) a nastavenie dĺžky videa (20 s, 10 min, 30 min). Ďalej si môžete nastaviť aj vyváženie bielej farby a kvalitu videa. Obraz je pri rýchlejšom pohybe deformovaný.

Videoukážku v najvyššej kvalite si môžete pozrieť nižšie:

Galéria v tomto zariadení je veľmi dobre spracovaná, ponúka 3D prostredie a synchronizáciu s Picasou. Poteší aj priame prepojenie na fotoaparát v pravom hornom rohu. Vami nasnímané fotografie môžete zdieľať na sociálne siete, pomocou e-mailu, bluetoothu či MMS správy, orezávať ich, otáčať či použiť ako tapetu alebo ikonu kontaktu. Celkovo, čo sa galérie týka, niet jej čo vytknúť.

Možnosti pripojenia

Možnosti pripojenia sú rovnaké ako u ostatných modelov v tejto triede, nechýba Wi-Fi (802.11 b/g/n), Bluetooth 2.1 s A2DP a EDR ani rýchle dátové prenosy HSUPA a HSDPA. Na lokálny prenos dát slúži už spomínaný microUSB konektor v pravej strane zariadenia.

Telefonovanie a správy

Telefonovanie je s týmto zariadením pohodlné a nemám k nemu žiadne výhrady. Pri vytáčaní nechýba inteligentné vyhľadávanie kontaktov, adresár, obľúbené kontakty (najviac volané) či skupiny. Potešilo ma počítadlo hovorov, ktoré sa nachádza sa menom. Adresár umožňuje jednoduchú prácu s kontaktmi, jedným dotykom je dostupný hlasový hovor alebo napísanie SMS správy.

SMS správy sú spracované do natívnej aplikácie, ktorá ponúka jednoduché možnosti práce so správami. Písanie správ a celkovo aj textu je na výšku dostatočne pohodlné, no pri takomto písaní som zaznamenal viac chýb a nepresných úderov do klávesnice, ako napríklad pri testovanej Xperii Active. Písanie správ pri telefóne položenom na ležato bolo príjemné, chýb som robil menej. Zariadenie je dosť veľké a tak ste nútený v tejto polohe použiť obe ruky. Funkcia predikcie je chudobnejšia ako napríklad pri telefónoch HTC či SE, no pár slov na opravu chyby vám telefón ponúkne. Zaujímavé je tlačidlo v pravom dolnom rohu, ktoré obsahuje čisto emotikony (“smajlíky”).

Batéria a výdrž

Batéria s kapacitou 1400 mAh, ktorá je v tele smartfónu umiestnená v pravej strane zadnej časti, dodáva tomuto smartfónu šťavu pre jeho chod. Pri 100% jase displeja, zhruba s 3 hodinami práce s aplikáciami, po pár hovoroch a SMS správach, pri neustále zapnutej Wi-Fi a občasnom prehliadaní internetu a mailov bola výdrž batérie zhruba 1 deň. Môže za to hlavne veľký TFT displej, ktorý núti používateľa nastaviť si vysoký jas, aby boli údaje na slnku dobre čitateľné. Raz sa mi pri zapnutej Wi-Fi sieti a prezeraní videí na YouTube (cca 30 min.) stalo, že za tento čas vybilo asi 50% batérie, čomu som celkom nechápal. Celkovo však kapacitu batérie považujem za nízku, no pri Android zariadeniach to nie je nič nové (nanešťastie). Telefón tak budete pri bežnom požívaní nabíjať zrejme každý deň.

Záver

Android smartfón ZTE Skate je zaujímavý hlavne pre ľudí, ktorých zaujíma veľký displej a dobrá cena. V tejto cenovej skupine ide určite o jeden z lepších smartfónov, no otázkou je, či ste ochotný vymeniť rýchlosť systému za veľkosť displeja. Rozhodne by som si v tomto zariadení vedel predstaviť procesor s vyšším taktom a batériu s väčšou kapacitou. Pre ľudí, ktorí hľadajú lacnejší smartfón s “čistým” Androidom a priemerným hardvérovým vybavením je ZTE Skate alias Orange Monte Carlo však dobrá voľba. Pokiaľ od smartfónu nečakáte vysoký výkon pri reakciách a práci s multimédiami, tak vám ZTE Skate bude stačiť. Je len na vás, či radšej neinvestujete do zariadenia s vyšším výkonom a menšími rozmermi v rovnakej cenovej kategórii, ako je napríklad nový Sony Ericsson Xperia Mini.

+ veľký 4,3″ displej

+ priaznivá cena

+ Android 2.3.5 Gingerbread bez nadstavby

+ dobrý pomer cena/výkon

– slabší a starší procesor a tým aj nižší výkon

– slabá batéria na tak veľký displej

– interná pamäť len 162,5 MB

– telo a tlačidlá z plastu

– nízke maximálne rozlíšenie pre videozáznam

 

Celkové hodnotenie MôjAndroid.sk 7/10

Zariadenie nám zapožičal e-shop Sunnysoft.sk.

Technické parametre:

operačný systém: Android 2.3.5 Gingerbread, bez nadstavby výrobcu

rozmery a hmotnosť: 125.9 x 67.8 x 10.4 mm, 120 g

siete: GSM 850/900/1800/1900 MHz ; UMTS; HSDPA; HSUPA

displej: 4,3″ TFT, kapacitný, 16 mil. farieb, 480×800 p., 217 ppi, sníma až 5 dotykov zároveň

fotoaparát: 5 Mpix (2592 x 1944 p.), autofókus, LED blesk, natáčanie VGA videí, geoznačkovanie

pamäť: 512 MB RAM, 512 MB ROM (využiteľných 162,5 MB), microSD do 32 GB (2 GB v balení)

pripojenia: Bluetooth 2.1 (A2DP, EDR), Wi-Fi (802.11 b/g), microUSB v2.0, GPRS, EDGE

batéria: Li-Ion 1400 mAh

obsah balenia: ZTE Skate, batéria, nabíjačka s USB konektorom, USB dátový kábel, 2 GB microSD karta, slúchadlá, príručka

ostatné: prehrávanie hudby (MP3/WAV/eAAC+), prehrávanie videa (MP4/H.264/H.263), aGPS, digitálny kompas, akcelerometer, proximity senzor

dátum predstavenia: február 2011

cena: cca 200€

12.11.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+