Xiaomi Smart Band 8 Pro je v predaji už nejaký ten čas. Recenzia na náramok Xiaomi Smart Band 8 Pro vám prezradí, či sa stále oplatí jeho kúpa. Aké sú jeho prednosti a v čom naopak zaostáva?
Recenzia Xiaomi Smart Band 8 Pro je rozdelená na niekoľko častí:
- Recenzia Xiaomi Smart Band 8 Pro: Cena a dostupnosť na Slovensku
- Recenzia Xiaomi Smart Band 8 Pro: Obsah balenia
- Recenzia Xiaomi Smart Band 8 Pro: Konštrukcia a dizajn
- Recenzia Xiaomi Smart Band 8 Pro: Displej
- Recenzia Xiaomi Smart Band 8 Pro: Operačný systém a notifikácie
- Recenzia Xiaomi Smart Band 8 Pro: Senzory, GPS a športové režimy
- Recenzia Xiaomi Smart Band 8 Pro: Aplikácia
- Recenzia Xiaomi Smart Band 8 Pro: Výdrž batérie
- Recenzia Xiaomi Smart Band 8 Pro: Záverečné zhodnotenie
- Recenzia Xiaomi Smart Band 8 Pro: Konkurencia
- Konkurencia pre Xiaomi Smart Band 8 Pro
Recenzia Xiaomi Smart Band 8 Pro: Cena a dostupnosť na Slovensku
Aktuálne sa Xiaomi Smart Band 8 Pro predáva na našom trhu za cenu v rozmedzí 50 – 65 €, v závislosti od konkrétneho obchodu. Náramok je dostupný v šedom a čiernom farebnom prevedení.

Recenzia Xiaomi Smart Band 8 Pro: Obsah balenia
Predajné balenia je pomerne malé a nenápadné. Jeho obsahom je samotný náramok s už nasadeným remienkom vami vybranej farby a taktiež nabíjací kábel s USB-A koncovkou na druhej strane. Náramok sa nenabíja bezdrôtovo, ale prostredníctvom dvojice pinov. Cez tento kábel musíte náramok pripojiť k zdroju elektrickej energie, napríklad prostredníctvom USB-A adaptéru do zásuvky alebo k počítaču do klasického USB portu.
Recenzia Xiaomi Smart Band 8 Pro: Konštrukcia a dizajn
Najviac symbolickým znakom pre tento rad náramkov je za mňa úplná absencia hardvérových tlačidiel. Boky náramku sú tak úplne prázdne a ich čistý dizajn nie je ničím rušený. Sú pokovené a lesklé (mnou testovaný strieborný variant). Som zvyknutý na hardvérové prvky v podobe tlačidiel a občas mi popravde chýbali. Ovládanie výhradne dotykmi možno nebude pre každého. Ak sa vám náramok vypne, neexistuje iná možnosť pre jeho zapnutie, ako pripojením k nabíjačke. Tlačidlo by tento problém vyriešilo.


Rámčeky v okolí displeja sú pomerne symetrické, avšak celkom hrubé. To ale kompenzuje nízka cena. Remienok je vymeniteľný a vy si môžete dokúpiť rozličné ďalšie remienky s iným dizajnom alebo z iného materiálu. Pôvodný gumený vyzerá veľmi jednoducho a drží pevne. Nikdy sa mi samovoľne nerozopol. Gumený materiál však nebude pre každého najpríjemnejší na nosenie, vyzerá lacnejšie a dokáže sa pod ním najmä v teplom počasí potiť zápästie.
Ako základný remienok z balenia ale postačí a verím, že mnohí ho ani meniť nebudú. Veľkosťou náramok pripomína menšie inteligentné hodinky s hranatým tvarom. Je to niečo na rozmedzí náramku a hodiniek a ak hľadáte z pohľadu na veľkosť práve takéto zariadenie, určite Xiaomi Smart Band 8 Pro zaraďte do svojho užšieho zoznamu. Jeho rozmery činia 46 x 33,4 x 9,99 milimetra. Hmotnosť sa zastavila na príjemnej hodnote 22,5 gramu.


Niekedy aj zabudnete, že náramok vôbec máte nasadený, a to hovorím z vlastnej skúsenosti. Osobne nosím veľké inteligentné hodinky a toto je veľký rozdiel – v dobrom slova zmysle. Samozrejme, existujú aj menšie modely, ktoré tento pocit nenápadnosti ešte vylepšia. S náramkom môžete plávať (v sladkej vode) a dokonca sa s ním ponárať. Odolný je do hĺbky s tlakom až do 5 ATM, čo predstavuje tlak v hĺbke 50 metrov pod hladinou vody.


Recenzia Xiaomi Smart Band 8 Pro: Displej
Obrazovka je typu AMOLED a má 1,74-palcovú uhlopriečku. Tá je pre plnenie funkcií tohto náramku viac než postačujúca ako veľkosťou, tak aj kvalitou. Rozlíšenie sa zastavilo na hodnote 336 x 480 pixelov, čo znamená výslednú jemnosť 336 pixelov na palec. Obnovovacia frekvencia 60 Hz plne postačuje a rovnako aj maximálna svietivosť 600 nitov. Inteligentný náramok je predovšetkým outdoorovým príslušenstvom a maximálny jas je jedným z dôležitých parametrov.


Našťastie, aj napriek nižšej cene, mi jas plne postačoval a displej je čitateľný aj na priamom slnku. Jas sa upravuje automaticky v závislosti od okolitých svetelných podmienok. Vďaka technológii AMOLED je zobrazovanie 16,7 milióna farieb naozaj skvelé. Očakávať môžete samozrejme excelentný kontrast, pochopiteľne aj vynikajúce podanie čiernej, vysokú mieru odozvy na dotyky, a taktiež dobrú odolnosť vďaka použitiu sklíčka Corning Gorilla Glass Victus.


Recenzia Xiaomi Smart Band 8 Pro: Operačný systém a notifikácie
Xiaomi do náramku nasadilo vlastný operačný systém so svojimi integrovanými aplikáciami. Používateľské prostredie sa minimálne vzhľadom ikon nápadne podobá na MIUI, respektíve HyperOS zo smartfónov a iných väčších zariadení. Operačný systém je veľmi plynulý a na displeji náramku vyzerá veľmi pekne. Ovládanie funguje bezproblémovo aj napriek absencii hardvérových (alebo kapacitných) tlačidiel.


Na navigáciu výhradne pomocou gest som si zvykol, aj keď to chvíľu trvalo. Hlavnú obrazovku predstavuje ciferník, a na výber je extrémne veľa možností pre jeho vzhľad. Výzor domovskej obrazovky si môžete prispôsobiť podľa svojich predstáv a požiadaviek. Posunutím doľava sa dostanete k prepínačom, ktoré povoľujú napríklad rýchle zapnutie režimu nerušiť (s možnosťou voľby dĺžky doby, na koľko má byť tento režim zapnutý), nastavenie budíku, automatické zapnutie displeja pri natočení zápästia, zapnutie baterky (silné rozsvietenie displeja nabielo), vyzváňanie spárovaného telefónu pre jeho lokalizáciu či rýchly vstup do nastavení.


Taktiež je možné aktivovať režim šetrenia batérie, ktorý vám zakáže všetky funkcie okrem zobrazovania času a počítania krokov. Poslednou predvolenou možnosťou v tomto menu je ponechanie zapnutého displeja po dobu 5 minút. To som aktivoval napríklad pri fotení náramku alebo keď som si chcel preštudovať jeho nastavenia. Potiahnutím zhora nadol sa dostanete do centra notifikácií.


Naopak, potiahnutím zhola nahor sa vám naskytne pohľad na aplikácie. Tie môžu byť zobrazené v podobe ikoniek v mriežke alebo ako zoznam, v ktorom uvidíte aj názvy jednotlivých aplikácií. Zo začiatku, keď nebudete ešte vedieť rozpoznať, čo jednotlivé ikony aplikácií znamenajú, vám odporúčam používať práve rozloženie v podobe zoznamu a neskôr by som sa rozhodol prepnúť toto rozloženie späť do mriežky. To vyzerá trochu krajšie a pripomína napríklad systém WatchOS z Apple Watch.


Náramok vás upozorní na prichádzajúce hovory, no nie je možné na ne odpovedať, môžete ich iba zrušiť. Následne je možné prostredníctvom SMS zaslať rýchlu správu. Dostupné sú predvolené možnosti a môžete si cez aplikáciu zvoliť aj vlastnú odpoveď. Odpisovanie na iné správy ako SMS, žiaľ nie je možné. Správy a notifikácie prichádzajúce na telefón, si môžete z obrazovky náramku iba prečítať. Pre ďalšie úkony bude vždy nutné uchopiť do ruky spárovaný smartfón.
Recenzia Xiaomi Smart Band 8 Pro: Senzory, GPS a športové režimy
Vzhľadom na cenu je Xiaomi Smart Band 8 Pro schopným pomocníkom aj po stránke možnosti sledovania zdravia a športových aktivít. Disponuje senzorom na meranie srdcového tepu a SpO2 (okysličenie krvi). Náramok relatívne presne meria prejdenú vzdialenosť a počet spravených krokov počas fyzickej aktivity.


Náramok mi oproti presnejšiemu zdroju merania tepu (senzory na bežiacom páse / stacionárnom bicykli) odmeral niekedy aj rádovo vyššiu srdcovú frekvenciu. Keď som mal reálne tep napríklad 100, náramok mi dal informáciu, že môj tep presahuje 115 – 120 úderov za minútu. Ide o dosť veľkú odchýlku a na tento údaj nie je možné sa veľmi spoliehať. Náramok som mal pritom na zápästí utiahnutý dosť pevne. V pokoji je meranie oveľa presnejšie väčšinou len s minimálnou odchýlkou.
Zaznamenávanie polohy počas bicyklovania bolo veľmi presné. Údaje o polohe sú zobrazované na mape s možnosťou zmeny štýlu (predvolené, satelitné, žiadne) a voľbou pre znázornenie značiek pri každom prejdenom kilometri. Na určenie polohy sa využíva GNSS čip, ktorý sa dokáže pripojiť nielen ku GPS, ale aj k iným satelitom určeným na lokalizáciu v rozličných častiach sveta. Celkovo je podporovaných 5 svetovo využívaných systémov pre lokalizáciu a navigáciu. Keď som Xiaomi Smart Band 8 Pro používal s iPhonom, pred začatím zaznamenávania športovej aktivity sa náramok nedokázal pripojiť k žiadnemu družicovému systému. Možno som pochybil niekde ja a niečo som zle nastavil. Verím, že vy problém mať nebudete, keďže náramok je údajne plne kompatibilný aj s iOS zariadeniami.
Pri zariadení s Androidom som sa s týmto problémom nestretol, aj keď stále platí, že občas pripojenie ku GPS trvá náramku aj minútku, čo nie je práve najkratšie. Poväčšine prípadov sa však náramok ku GPS pripojil v priebehu 15 – 20 sekúnd, pri ideálnych podmienkach (jasné počasie, bez prekážok v podobe strechy…) sa dokázal lokalizovať už za 5 – 10 sekúnd. Intenzita signálu s pripojenými družicami však rapídne klesá po tom, čo vojdete do interiéru. Napríklad pod strechou obchodu signál vypadne úplne a náramok vás vyzve k tomu, aby ste prešli na otvorené priestranstvo. Presnosť GPS je potom vzhľadom na cenu tohto príslušenstva viac než postačujúca. Na mape vidím mierne odchýlky od trasy, ktorou som prechádzal, no nejde o nič hrozné. Drahšie inteligentné hodinky ale toto nerobia a ak si potrpíte na presnosť a rýchlosť GPS, asi si priplaťte za niečo lepšie.
Zaznamenávať je možné cez 150 rozličných športových aktivít. Ak vykonávate aj netradičný šport, je veľmi pravdepodobné, že ho v ponuke nájdete. Systém vám bude zaznamenávať splnenie cieľa v oblasti počtu prejdených krokov, množstva spálených kalórií a aktívnych hodín. Zaznamenávané sú aj minúty aktivity a následne vám budú pridelené body ako odmena za aktívne obdobia v rámci týždňa. Športové aktivity, ako napríklad chôdza či cyklistika, dokážu byť náramkom rozpoznané a monitorované aj automaticky. Mimochodom, na možnosť bezkontaktného platenia náramkom zabudnite – to nie je podporované.
Recenzia Xiaomi Smart Band 8 Pro: Aplikácia
Oficiálna aplikácia pre tento náramok sa volá Mi Fitness. Tá je veľmi pekne spracovaná a nechýba jej prehľadnosť. Rýchlo sa v nej zorientuje každý. Na jej používanie je potrebná registrácia. Potom v sekcii “Zariadenie” spárujete svoj náramok s telefónom. Aplikácia si vyžaduje niekoľko povolení, aby komunikácia s náramok prebiehala správne. Nevyhnuté je samozrejme aj povolenie pre čítanie prichádzajúcich notifikácií, SMS správ a hovorov.
Sekcia “Zdravie” poskytuje ucelený pohľad na vaše štatistiky zo zaznamenávaných tréningov. Uvidíte aj svoje nedávne aktivity a môžete si pozrieť ich podrobnosti, ktoré zahŕňajú dáta o vašej kondícii a v prípade outdoorového tréningu aj informácie o prejdenej trase, ktoré sa zobrazia aj na mape. Taktiež je v tejto časti možné vidieť údaje o vašom spánku, srdcovom tepe, počte prejdených krokov, o spálených kalóriách, počte hodín v stoji, hladine kyslíku v krvi či úrovne stresu. Pokiaľ ide o spánok, tak Mi Fitness dokáže vaše spánkové návyky priradiť k niektorému zvieraťu. Túto vec sme už videli napríklad u nositeľných zariadení od juhokórejského giganta Samsung. Aplikácia vám poskytne aj vaše skóre vitality, ktoré vyplýva z naplnených cieľoch vykonávaním športových aktivít.
Ďalej sa tu nachádza sekcia “Cvičenie”, cez ktorú môžete spustiť záznam vybranej fyzickej aktivity cez smartfón. Parametre pre meranie vašich telesných dát či pre príjem notifikácií do náramku, sa upravujú v časti “Zariadenie”. Vybrať si viete konkrétne aplikácie, z ktorých chcete dostávať upozornenia aj na nositeľné zariadenie. Tu si taktiež môžete upraviť vzhľad používateľského rozhrania v náramku. Posledná, štvrtá sekcia, s názvom “Profil”, zhromažďuje údaje o vás pre zabezpečenie správnosti výpočtov a taktiež je možné organizovať aj rozličné povolenia, ktoré si aplikácia vyžiadala. Nastavíte si tu aj dáta o sebe, hlavne pohlavie, výšku a hmotnosť. Dáta sa synchronizujú s cloudom, rovnako aj zaznamenávané športové aktivity. Po pripojení k inému smartfónu sa vám tak všetky štatistiky automaticky synchronizujú.
Recenzia Xiaomi Smart Band 8 Pro: Výdrž batérie
Hneď na začiatok som si skontroloval, koľko dní na jedno nabitie uvádza samotné Xiaomi. Údajne by mal náramok Xiaomi Smart Band 8 Pro vydržať 14 dní v režime bez zapnutého Always On displeja a 6 dní so zapnutým AOD. So vždy zapnutým displejom a s dvojhodinovým monitorovaním fyzickej aktivity sa mi v priebehu dňa náramok vybil o zhruba 15 – 18 %.


Ak bol Always On displej vypnutý a spôsob môjho používania vyzeral približne rovnako, batéria poklesla o 11 – 14 % podľa toho, ako veľmi som ešte v daný deň “ťukal” do displeja náramku a objavoval jeho funkcie. Z toho mi vyplýva výdrž siahajúca od 8 po 10 dní bez režimu Always On a s ním zas 6 – 8 dní. Ja som ale náramok aktívnejšie testoval a je možné, že vaša výdrž bude dlhšia. Môžete vypnúť nepretržité meranie vašich životných funkcií a priblížiť sa pokojne aj k 11 – 12 dňom na jedno nabitie. Nabíjanie pribaleným káblom potrvá približne hodinu a pol.
Recenzia Xiaomi Smart Band 8 Pro: Záverečné zhodnotenie
Myslím si, že Xiaomi Smart Band 8 Pro je jednou z najlepších ekonomických volieb, pokiaľ požadujete väčší displej a dobrú výdrž batérie. Náramok dokáže pekne zaznamenávať športovú aktivitu, monitorovať niektoré životné funkcie, aj keď niekedy s väčšími odchýlkami a poslúži aj na zobrazovanie notifikácií zo smartfónu. Ponúka všetky základné funkcie, ktoré by menej až stredne náročný používateľ mohol očakávať.


Kúpou tohto produktu neurobíte žiadnu chybu a nespozoroval som veľké nedostatky, ktoré by mohli vyslovene odradiť od kúpy. Áno, menej presná lokalizácia pomocou GPS, nie veľmi správne meranie tepu počas športovej aktivity a nemožnosť odpovedať na správy z komunikačných aplikácií tretích strán možno zamrzí, rovnako aj nemožnosť s náramkom telefonovať. Ak vám ale absencia týchto funkcií neprekáža, kúpu Xiaomi Smart Band 8 Pro jednoznačne odporúčam. Ešte predtým však zvážte aj modely od konkurencie, napríklad tie, o ktorých som sa zmieňoval v úvode.
Konkurencia pre Xiaomi Smart Band 8 Pro
Konkurenciou pre tento produkt je napríklad základný Xiaomi Smart Band 8 bez prívlastku “Pro”, Samsung Galaxy Fit3 alebo aj Huawei Band 9. Napríklad taký Samsung Galaxy Fit3, ktorý sme na webe už testovali, v porovnaní so Xiaomi náramkom umožňuje rýchle odpovede na správy z komunikačných aplikácií tretích strán. Pre niekoho to môže byť rozhodujúci faktor a tento konkurenčný model vám môže vyhovovať viac, pričom býva dokonca aj lacnejší.


Pre ďalšie podrobnosti ohľadom rozdielov medzi jednotlivými náramkami vám odporúčame spraviť si vlastný prehľad. Ak by ste mali záujem o samostatný článok, ktorý porovnáva jednotlivé modely, dajte nám vedieť v diskusii pod touto recenziou.