MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Všetko, na čo si spomeniete

Každý správny smartfón musí zvládať komunikáciu na jednotku. Telefón je predsa v prvom rade určený na telefonovanie, aj keď nám nahrádza niekoľko zariadení. Telefonovanie s Xiaomi Mi 9 je veľmi pohodlné. Ku kvalite zvuku počas hovoru nemám výhrady a nesťažovala sa ani druhá strana. Počas telefonovania som sa párkrát stretol s tým, že proximity senzor nefungoval úplne podľa mojich predstáv. Stalo sa, že displej sa samovoľne rozsvietil. Potom dorazila aktualizácia, ktorá problém vyriešila. Aspoň dúfam.

Páčia sa mi aj detailné informácie o hovoroch, ktoré nadstavba od Xiaomi ponúka. Vidíte tu, ako dlho ste s dotyčnou osobou telefonovali, ako dlho vám zvonil telefón v prípade zmeškaného hovoru a podobne.

Nechýba NFC

Výhodou je, že Xiaomi Mi 9 je Dual SIM. Vložíte doň teda dve SIM karty súčasne. Medzi nimi môžete jednoducho prepínať či nastaviť tú hlavnú pre dáta alebo hovory či SMS.

Keď už som pri dátach, nie je žiadnym prekvapením, že smartfón podporuje všetky siete, ktoré sa u nás využívajú. V nastaveniach si môžete zvoliť svoj dátový limit a zariadenie vás pred jeho prekročením upozorní. To platí pre štandardné dáta, ale aj dáta v roamingu. Každý dátový limit je možné nastaviť zvlášť. Smartfónom Xiaomi Mi 9 môžete platiť aj prostredníctvom Google Pay. Spočiatku mi to nefungovalo, no trochu som pogooglil a zistil som, že v nastaveniach je potrebné zmeniť v záložke “Secure element position” možnosť Use SIM Wallet na Use HCE Wallet. Po tomto nastavení všetko fungovalo bez problémov. Kde presne sa NFC čip nachádza som nezistil, avšak pravdepodobne to bude v hornej časti smartfónu.

Viete, k akej Wi-Fi sieti sa pripájate

Pri pripájaní k Wi-Fi sieti zase na displeji vidím to či sa jedná o 2,4 GHz alebo 5 GHz. Výborné. Minuloročná vlajková loď neobsahovala infračervený port, Xiaomi Mi 9 sa k nemu vrátil. Môžete tak bez problémov ovládať svoje domáce spotrebiče. Nevýhodou je, že irda v Mi 9 sa nevie učiť nové kódy, takže ste limitovaný počtom zariadení v databáze.

Počas testovania som urobil aj niekoľko jázd autom po Bratislave, aby som otestoval GPS. To funguje veľmi spoľahlivo. Signál som nestratil ani raz, pozíciu mám takmer okamžite po spustení aplikácie. Trochu problém som mal s navigovaním pri používaní funkcie Android Auto. GPS signál v tomto prípade často vypadával a spoľahnúť som sa na to nemohol.

Fotoaparát: Súperí s najlepšími

Smartfóny od Xiaomi v minulosti nepatrili medzi fotografickú elitu. To, čo ich zdobilo a zdobí aj doteraz, bola nízka cena, vzhľadom na funkčnú výbavu. Fotoaparát však vždy zaostával a ani vlajkové lode neponúkali dostatočné výsledky.  V poslednom čase sa to zmenilo. Prišli modely Mi Mix 2S a napríklad aj minuloročná vlajková loď Mi 8, ktoré sa mohli pochváliť aj veľmi schopnými fotoaparátmi. Xiaomi Mi 9 preto vzbudzoval veľké očakávania. Podarí sa Xiaomi opäť dostať medzi tie najlepšie fotomobily? Áno, podarilo sa. Fotoaparát v modeli Mi 9 patrí určite medzi to najlepšie, čo môžeme v smartfónoch nájsť.

Nestratí sa ani v priamom porovnaní s najnovšími vlajkovými loďami od Samsungu či Huawei. Vzadu sa nachádzajú tri snímače. Hlavný ponúkne rozlíšenie až 48 megapixelov (8000 x 6000 pixelov, clona f/1.8), no štandardne vytvára 12 megapixelové fotografie. V aplikácii fotoaparátu si však môžete zvoliť aj maximálne rozlíšenie. K tomuto snímaču sa pridáva širokouhlý s rozlíšením 16 MP a clonou f/2.2 a tretím je zase 12-megapixelový teleobjektív s clonou f/2.2. Ten ponúkne dvojnásobné optické priblíženie.

Aplikácia, ktorá fotoaparát obsluhuje, je výborne odladená a ponúkne všetky funkcie, ktoré potrebujem. Fotoaparát rýchlo spustím dvojitým stlačením tlačidla Google Asistenta. Posunom prsta po displeji jednoducho prepínam medzi režimami (48 MP, Foto, Video, Slow motion, Pro a podobne). V pravej časti displeja sa nachádza tlačidlo, ktorým rýchlo prepínate medzi hlavným objektívom a teleobjektívom. Širokouhlý zase aktivujete tlačidlom nižšie.

Fotografiám počas pekného slnečného dňa nechýba dostatok detailov. Výborne využijete aj širokouhlý snímač, hlavne na fotografovanie väčších objektov, ktoré nemôžete oddialiť a chcete, aby sa do záberu vošli celé. Ani za zhoršených svetelných podmienok sa nová Mi 9 nestratí, aj keď, samozrejme, fotografie nie sú až také kvalitné. Napriek tomu, že chýba optická stabilizácia obrazu, sa jedná o veľmi slušné zábery.

Portrétový režim

Používanie portrétového režimu v Xiaomi Mi 9 je veľmi jednoduché. Už počas fotografovania si môžete nastaviť úroveň rozmazania pozadia. Tú následne doladíte po odfotení. Jednoducho tu môžete použiť aj rôzne efekty rozmazania, prípadne ďalšie zaujímavé farebné efekty. Samotné fotografie sú veľmi podarené. Objekt v popredí je pekne zaostrený a vo väčšine prípadov snímač dokáže veľmi dobre oddeliť zaostrenú a rozmazanú časť fotografie. Nie vždy sa to podarí, no to sa deje aj v prípade ostatných zariadení. V ukážkach nižšie je vidieť prirodzené rozmazanie, takmer maximálne rozmazanie a rovnako aj jeden zo zaujímavých efektov. Mimochodom, efekt môžete uložiť aj ako video súbor.

Selfie fotoaparát

Predný fotoaparát patrí medzi tie vydarenejšie. Jeho rozlíšenie je relatívne vysoké, až 20 megapixelov. No rozlíšenie samozrejme neurčuje kvalitu samotných fotografií. Tie sú mimochodom veľmi slušné. Ak máte dostatok svetla, môžete sa pripraviť na pekné zábery s množstvom detailov. Taktiež nechýba efekt rozmazania pozadia, ktorý funguje veľmi dobre. Neponúka síce možnosť doladiť si úroveň rozostrenia tak, ako predný fotoaparát, no to ani nie je nutné. Celkovo hodnotím predný fotoaparát veľmi pozitívne a smelo sa môže rovnať s tými najlepšími.

Video

Nahrávanie videa je ďalšou silnou zbraňou Xiaomi Mi 9. Zvládne 4K rozlíšenie pri 60 snímkoch za sekundu. Optická stabilizácia bohužiaľ chýba, no digitálna je na veľmi dobrej úrovni. Počas chôdze je trasenie obrazu eliminované výborne. Pred nahrávaním si môžete zvoliť objektív, pomocou ktorého budete nahrávať. K dispozícii je hlavný a ultra-širokouhlý. Počas samotného záznamu už medzi objektívmi prepínať možné nie je. Škoda.

Xiaomi Mi 9 nechýba ani obľúbené super-spomalené video. To dokáže nahrávať až s 960 snímkami za sekundu pri HD rozlíšení. Keď sa s takýmto videom trochu pohráte, môžete sa tešiť na skvelé zábery, ktoré určite ohúria okolie. Dĺžka nahrávania je značne limitovaná, jedná sa len o krátke zábery. Po nahratí si môžete z časovej osi vybrať úsek, ktorý bude spomalený, zvyšná časť videa sa prehrá štandardnou rýchlosťou.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
6.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+