MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Nadstavba, ktorá sa vám bude páčiť

Nie je žiadnym prekvapením, že najnovšia vlajková loď od Xiaomi z roku 2019 obsahuje momentálne najnovší dostupný operačný systém Android 9.0 Pie. Ten je šikovne prekrytý používateľskou nadstavbou MIUI vo verzii 10.2. Jedná sa o pomerne mohutnú nadstavbu, ktorá ponúka viacero vlastných aplikácií a hlavne množstvo rôznych nastavení, ktoré by ste v čistom Androide nenašli. Mne síce čistý systém vyhovuje, ale nadstavba od Xiaomi sa mi páči. V prvom rade je skvelo optimalizovaná a páčia sa mi aj možnosti, ktoré mi ponúka.

V dnešnej dobe sa veľkí výrobcovia predbiehajú v tom, kto ponúkne najlepšie ovládanie gestami. Xiaomi v tomto boji nesmie chýbať a tiež obsahuje svoju alternatívu. A celkom podarenú. Gestom potiahnutia prsta zdola nahor sa dostanete na domovskú obrazovku. Pokiaľ prst na displeji podržíte, zobrazí sa vám menu naposledy spustených aplikácií. Posunutím zľava doprava alebo naopak sa vrátite o krok späť. Pokiaľ prst podržíte, môžete rýchlo prepínať medzi naposledy spustenými aplikáciami.

Stále nejaké reklamy

Nadstavba MIUI je pravdepodobne jediná svojho druhu, ktorá obsahuje reklamy. Tie síce nie sú príliš rušivé a zobrazia sa skôr sporadicky, no mne sa takéto riešenie nepáči. Prítomnosť reklám som najviac postrehol v prípadoch, keď som menil tapetu. Šéf Xiaomi sa však nedávno nechal počuť, že najnovšia nadstavba MIUI by už reklamy mala odstrániť. Uvidíme.

Nadstavba ponúka aj šikovnú notifikačnú lištu. Okrem toho, že si tu prečítate všetky vaše upozornenia (ktoré si môžete nastaviť podľa seba), tu nájdete viacero užitočných funkcií. Ak ju vyrolujete jedným prstom, zobrazí sa 5 skratiek, ovládač jasu a samotné notifikácie. Ďalším potiahnutím prsta zhora nadol ju vyrolujete ešte viac. V tomto režime už notifikácie nevidíte, prevládajú skratky. Tých je na obrazovke až 12. Ich poradie si môžete bez problémov upraviť. Okrem skratiek tu tiež získate rýchly prehľad o vašich minutých dátach. vidíte, koľko voľných dát vám ešte zostáva a aj to, koľko ste z nich minuli dnes. Šikovná funkcia.

MIUI ponúka viacero vychytávok

Ďalšou šikovnou funkciou je možnosť nahrávania displeja. To síce zvládnu aj iné smartfóny, avšak väčšinou k tomu potrebujete stiahnuť aplikáciu z Google Play. V tomto prípade sa nahrávanie nachádza priamo v systéme.

Multitaskingové menu je rozdelené do aplikačných dvojíc. Každá aplikácia ponúka náhľad, takže približne viete, kde ste skončili. Nechýba tu ani možnosť zobrazenia dvoch aplikácií naraz. Aplikácie môžete v menu multitaskingu zamknúť, čo znamená, že systém ich v prípade nedostatku operačnej pamäte nezatvorí. Takéto nastavenie používam napríklad pre aplikáciu Mi Fit, aby som mal istotu, že moje hodinky sú vždy na 100 percent pripojené.

Možnosť zmeny témy je v prípade nadstavby MIUI štandardom už dlhšie. Na výber je z viacerých zaujímavých tém, ktoré si do svojho smartfónu môžete stiahnuť. Samotná téma zmení nielen pozadie, ale aj vzhľad ikôn či menu nastavení. Avšak znovu pozor. Rovnako, ako v prípade odblokovania tvárou, ani témy nefungujú, keď máte nastavený región Slovensko. Jednoducho som to vyriešil prepnutím na Hongkong a už som mohol meniť aj témy.

Na cestách či v MHD sa môže zísť aj možnosť ovládania systému jednou rukou. Displej je predsalen trochu veľký na to, aby ste ho obsiahli celý bez pomoci druhej ruky. Problém s tým mám aj ja a pritom moje ruky nie sú vôbec malé. V nastaveniach stačí povoliť funkciu, ktorá zmenší displej na 3,5″, 4″ alebo 4,5″ a posunie ho do dolnej pravej alebo dolnej ľavej strany. Systém tak budete veľmi jednoducho ovládať jednou rukou. Zmenšenie spustíte posunutím prsta po časti displeja, v ktorej sa nachádzajú ovládacie tlačidlá.

Multimédiá: Xiaomi Mi 9 je výborným spoločníkom

Prezeranie multimediálneho obsahu na veľkom a kvalitnom displeji s výbornými farbami je lahôdkou. Avšak v multimediálnej výbave som predsalen medzery našiel. To, že chýba FM rádio, chápem, výrobcovia ho do svojich zariadení inštalujú v poslednom čase veľmi sporadicky. Mnohým používateľom bude prekážať chýbajúci 3,5 mm audio konektor.

Keďže mám pred sebou vlajkovú loď, ani prítomnosť stereo reproduktorov by nebola na škodu. Na druhú stranu, ten vstavaný, ktorý sa nachádza na spodnej strane, hrá veľmi slušne. Maximálna hlasitosť je dostatočná, kvalita zvuku je na dobrej úrovni. Určite patrí medzi to lepšie na poli smartfónov s jedným reproduktorom.

Chýba 3,5 mm jack

V balení sa našťastie nachádza redukcia z 3,5 mm jacku na USB-C, takže do zariadenia zapojíte aj svoje vlastné slúchadlá. Ja som zvolil možnosť počúvania hudby cez bluetooth slúchadlá. Vďaka technológii bluetooth vo verzii 5.0 sa môžete spoľahnúť na výborný dosah a prenosové rýchlosti – v praxi to znamená bezproblémové počúvanie hudby prostredníctvom bluetooth slúchadiel.

Xiaomi Mi 9 nemá problém so žiadnym multimediálnym obsahom. 4K video prehrá s ľahkosťou, procesor Snapdragon 855 je v tomto smere výborný. Výrobca si pripravil aj vlastný prehrávač hudby či videoprehrávač, no ja používam radšej Spotify.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
6.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+