MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Výborný vo vnútri aj vonku

Xiaomi Mi 9 sa spolieha na Super AMOLED panel s uhlopriečkou 6, 39″ a FullHD+ rozlíšením. Pozorovacie uhly sú už tradične výborné a výborná je aj čitateľnosť na priamom slnku. Jas je regulovaný automaticky, na zmenu prostredia reaguje svižne a bezproblémovo. Farebné podanie je verné a farby sú naozaj poriadne sýte. Jednoducho povedané, displej sa podaril. Je radosť sa naň pozerať v akýchkoľvek podmienkach. Displej je chránený ochranným sklom Gorilla Glass 6. generácie.

S AMOLED technológiou prichádza výhoda v podobe šetrenia energie pri čiernom pozadí. Čiernu farbu displej zobrazí tak, že jednotlivé pixely proste vypne. Tú veľmi dobre využíva funkcia Ambientný displej. Ak máte telefón zamknutý a displej vypnutý, stále na ňom vidíte aktuálny čas, stav batérie a nechýbajú ani notifikácie. Táto funkcia nie je až tak prepracovaná, ako v prípade zariadení od Samsungu či Huawei, avšak páči sa mi viacero motívov, z ktorých si môžete vybrať. Zapnutý ambientný displej má úplne minimálny vplyv na výdrž batérie, za noc sa jedná o úbytok len v jednotkách percent.

Nechýba LED dióda

Nad displejom na pravej strane sa nachádza aj informačná LED dióda. V noci je viditeľná veľmi dobre, cez deň a hlavne na slnku to už také slávne nie je. No som rád, že výrobca na ňu nezabudol. Keďže Xiaomi v tomto prípade neexperimentuje so zahnutým displejom, problém teda nebude nájsť vhodné tvrdené sklo pre jeho ochranu.

Nadstavba MIUI ponúka možnosť nastaviť aj tmavý režim. Ten síce nie je zatiaľ dotiahnutý úplne do konca, no nie je to ani zlé. Jeho zapnutím sa do čiernej prezlečú celé nastavenia, notifikačná lišta a samozrejme aj aplikácie od Xiaomi. Všetky zatiaľ podporované nie sú, no výrobca pracuje na tom, aby sa tak čo najskôr stalo. Tmavá téma vyzerá výborne a hlavne je poznať aj na výdrži batérie.

Farebné podanie displeja je možné meniť

Nastaviť si môžete aj samotné farebné podanie displeja a jeho kontrast. Ten môže byť automatický, zvýšený a štandardný. Farebné podanie môže byť štandardné, teplé alebo studené, avšak to si viete posuvníkom upraviť ešte podrobnejšie. Pokiaľ by vám z nejakých dôvodov teda farebné podanie displeja nevyhovovalo, jednoducho ho zmeníte.

Nechýba ani nočný režim, ktorý sa v podaní Xiaomi volá čítací. Jeho intenzitu je možné upravovať. Tiež môžete nastaviť čas, kedy sa režim aktivuje alebo deaktivuje, vítanou funkciou je aj jeho automatická aktivácia v čase západu slnka.

Výkon a Pamäť: To najvýkonnejšie, čo môžete mať

Pravá vlajková loď potrebuje aj poriadny výkon. Xiaomi to vie a preto svoj Mi 9 vybavil aktuálne najvýkonnejším procesorom pre smartfóny, Snapdragonom 855. Tento procesor obsahuje prvé priečky vo všetkých benchmarkoch. Výkonu je doslova na rozdávanie. Samotný systém je bleskovo rýchly, za čo však okrem ohromného výkonu môže aj dobrá optimalizácia. Prechádzanie menu, spúšťanie aplikácií či najnovšie a najnáročnejšie hry nerobia Xiaomi Mi 9 žiadne problémy. Všetko zvláda s ľahkosťou a výkonovou rezervou. Počas testovania som sa nestretol so žiadnym sekaním ani ničím podobným.

Do Xiaomi Mi 9 som nainštaloval benchmarky Geekbench aj AnTuTu. V týchto testoch dosiahol naozaj poriadne vysoké čísla a patrí medzi tie úplne najlepšie. Či už po stránke samotného výkonu procesora alebo aj grafického výkonu.

Hry bežia na maximálnych detailoch

Počas testovania som skúšal viacero hier, medzi ktorými bola aj PUBG. Na maximálnych detailoch išla plynule a bez sekania. Taktiež musím pochváliť aj to, že sa smartfón nijako extrémne nezahrieva ani pri tých najnáročnejších činnostiach. Samozrejme, jeho povrchová teplota sa zvýši, no nie je to nič hrozné.

Operačná pamäť sa zastavila na hodnote 6 GB. Počas používania mám k dispozícii približne 1,1 GB voľnej RAM. Smartfón si ju dokáže manažovať automaticky sám. Musím povedať, že 6 GB je absolútne postačujúca hodnota, väčšia operačná pamäť nie je potrebná. Nejaké samovoľné zatváranie aplikácií a podobné problémy nehrozia. Na pozadí dokáže pracovať naozaj viacero (aj náročnejších) aplikácií či hier. Keď si nové Pixely vystačia so 4 GB RAM, tak Xiaomi Mi 9 bude 6 GB bohato stačiť.

Pamäťovú kartu do tohto smartfónu nevložíte

Na výber je z dvoch variantov vnútorného úložiska. Základný model disponuje 64 GB, existuje aj model so 128 GB. Pri výbere si musíte dať pozor na to, že zariadenie nepodporuje pamäťové karty. To znamená, že kapacitu úložiska už nijako nerozšírite. Trúfam si povedať, že väčšine používateľov bude aj tých 64 GB stačiť. Pokiaľ natáčate videá, zameral by som sa skôr na 128 GB variant. Testovaný Xiaomi Mi 9 ukazuje 50,70 GB úložiska, ktoré môžete použiť na svoje dáta. Z toho vyplýva, že približne 13 GB si zabral systém. Po tom, ako som si do zariadenia nainštaloval všetky aplikácie, mám k dispozícii stále solídnych 43 GB.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
6.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+