Za aktuálnu cenu 199 € si môžu hráči počítačových hier zaobstarať monitor s nie veľmi zapamätateľným názvom, ViewSonic VX2718-2KPC-MHD. Ide o solídne vyzerajúci kúsok - zaujať dokáže najmä papierovými špecifikáciami, ktoré v porovnaní s cenou vyzerajú až príliš sľubne. Aký je však v praxi? Zodpovie vám táto recenzia na ViewSonic VX2718-2KPC-MHD.
Recenzia ViewSonic VX2718-2KPC-MHD: Konštrukcia a dizajn
Spracovanie monitoru nie je vôbec zlé. Vyhotovený je z plastu, rámčeky v okolí obrazovky sú relatívne tenké a hrubšia je len spodná lišta z lesklého plastu. V jej prostriedku sa nachádza logo značky ViewSonic. Už po rozbalení si všimnete dosť viditeľné 1500R zakrivenie, ktoré má hráča vtiahnuť do deja hry. Na spodnej hrane sa nachádza päť menších tlačidiel určených na navigáciu vo firmvérovom menu a pred nimi je umiestnená LED indikujúca stav zapnutia / spánku monitora.
Na zadnej strane je veľmi nápadné logo ViewSonic a štvorica otvorov pre skrutky na 75 x 75 VESA montáž. Počas testovania som mal monitor stále umiestnený na ramene, pretože na stole nemám príliš veľa priestoru. Pribalený je samozrejme stojan, ktorého dizajn môžete vidieť na produktovej fotografii. Ten žiaľ neumožňuje nastavenie výšky, dovoľuje len úpravu vertikálneho náklonu a preto by mne osobne veľmi nevyhovoval. Berte to pred kúpou na vedomie. Konektory sa nachádzajú na zadnej strane a nie na spodku monitoru, čo považujem za drobnú nevýhodu.
- Rozmery: 611 × 475 × 25 mm
- Hmotnosť:
- So stojanom: 3,9 kg
- Bez stojanu: 3,3 kg
Recenzia ViewSonic VX2718-2KPC-MHD: Obrazovka a reproduktory
Hlavným bodom pozornosti je 27-palcový VA panel, ktorý sa vyznačuje 1500R zakrivením a Quad HD rozlíšením, teda 2560 x 1440 pixelov. Obnovovacia frekvencia 165 Hz spraví v tejto cenovej kategórii veľkú radosť a tešiť sa z nej budú predovšetkým hráči. Rovnako je výborná aj úroveň odozvy 1 ms. Čo však naopak zamrzí, je veľmi vysoký ghosting obrazovky. Musím povedať, že s horším displejom čo sa ghostingu týka som sa ešte nestretol. Z počiatku to bolo strašné. Všimol som si to už pri pohybe bielym kurzorom myši po čiernom pozadí - biela farba sa začala pohybom meniť na červenú a stopy sa za kurzorom ťahali veľmi výrazne. Pozorné, vytrénované oko, ktoré používalo drahšie monitory, si to všimne samozrejme aj pri hrách.

Zážitok z hrania FPS titulov, kde budete myšou rýchlo meniť pohyby a otáčať sa, dokáže byť ghostingom veľmi negatívne ovplyvnený. Ide o daň za nízku cenu monitora. Myslím si, že ak bude určený pre nenáročných hráčov alebo deti, vôbec to nevadí a používateľ bude veľmi rád za veľkú a rýchlu obrazovku, ktorá ho svojim zakrivením vtiahne do deja. Na povrchu panela sa nachádza aj antireflexná vrstva. Odporúčam vám panel pravidelne čistiť suchou utierkou od prachu.

Ak naň začne svietiť slnko, kvôli nečistotám na tejto antireflexnej vrstve toho veľa na displeji neuvidíte, najmä v tmavých herných scénach. Na vine je aj celkom nízka svietivosť. Maximálny jas 250 nitov nie je teda žiaden zázrak. Výrobca uvádza aj HDR podporu, no na tú úplne zabudnite. Najvyšší jas na to jednoducho nie je stavaný a 10-bitové podanie farieb taktiež nie je podporované. Navyše, je to VA panel, HDR beriem do úvahy ako užitočnú funkciu väčšinou len pri OLED obrazovkách, ktoré sú oveľa drahšie.

Pokiaľ ide o farebné podanie, tak to nie je až tak zlé. Namerané farebné odchýlky inými recenzentmi sú akceptovateľné. Na hry to úplne postačí a dovolím si tvrdiť, že dokážete na monitore robiť aj ľahké úpravy fotografií. Ja som na ViewSonic VX2718-2KPC-MHD pracoval v grafických programoch úplne bežne a nebol s tým problém. Ak však hľadáte monitor priamo na účely produktivity, tento produkt nie je určený pre vás, no to si asi uvedomujete.

Monitor má dva reproduktory a obidva majú výkon 2 W. Podľa môjho názoru sú tu len do počtu. Poslúžia len pre kritické prípady, kedy nemáte k dispozícii iný druh zvukového výstupu. Primárne by som ich rozhodne nepoužíval, znejú veľmi nekvalitne, plechovo. Sú však relatívne hlasité, v monitoroch bývajú často tichšie reproduktory. Ich frekvenčný rozsah je značne obmedzený a veľakrát som nerozumel rozhovorom ľudí a nedokázal som ani rozlíšiť jednotlivé zvukové prvky v hre.
Recenzia ViewSonic VX2718-2KPC-MHD: Firmvér a nastavenia
Firmvérové menu s nastaveniami síce slovenčinu nepodporuje, no je k dispozícii čeština. Preklad nie je dokonalý, no zorientujete sa. Navigácia v tomto menu je z počiatku veľmi obtiažna. Je veľmi náročné prísť na to, ktoré tlačidlo na čo slúži, a to aj napriek tomu, že sa nad nimi vykreslia ikonky signalizujúce ich akciu. Menu vyzerá jednoducho, no ovládanie nie je najintuitívnejšie. Umožňuje prepínanie medzi jednotlivými výstupmi (2x HDMI 2.0 a 1x DisplayPort).
Z nastavení stojí za zmienku Eco režim, ktorý môžete nastaviť na "Standard", "Optimize" a "Conserve". Vhodné je nastaviť automatický prechod do režimu spánku po určitej dobe nečinnosti. Monitor podporuje funkciu AMD FreeSync Premium, ktorú môžete využiť v prípade, ak vlastníte AMD grafickú kartu pre synchronizáciu obnovovacej frekvencie monitora s frameratom hry.

Výsledkom je obmedzenie "trhania" snímkov. Hráčom jednoznačne odporúčam zapnúť Response Time do módu Ultra Fast. Ako môžete vidieť na priložených fotografiách, vstavaných je niekoľko farebných režimov. Menu monitoru som preferoval používať v angličtine.
Recenzia ViewSonic VX2718-2KPC-MHD: Konektory
Na zadnej strane sa nachádza priestor pre pripojenie káblov, ktoré budú z pozadia monitoru nezvyčajne vytŕčať. Elegantnejšie by bolo ich umiestnenie smerujúce nadol, no čo sa dá robiť. Nachádza sa tu napájací DC konektor, do ktorého sa pripája väčší externý adaptér. K nemu je potrebné pripojiť sieťový kábel. Elektronika pre napájanie monitora sa teda do jeho útrob nezmestila. Nasleduje dvojica HDMI 2.0 portov a jeden DisplayPort. Posledným konektorom je 3,5 mm jack na pripojenie zvukového výstupu. To je z konektorovej výbavy všetko, nič viac nehľadajte.
Recenzia ViewSonic VX2718-2KPC-MHD: Záverečné zhodnotenie
ViewSonic X2718-2KPC-MHD je skvelý "entry-level" herný monitor, ktorý zamrzí najviac svojim "ghostingom". Za nevýhodu považujem aj nemožnosť pokročilejšej úpravy polohy monitoru na pribalenom stojančeku. Potom však nasleduje množstvo výhod, medzi ktoré patrí podpora AMD FreeSync Premium, pekné reprodukcia farieb, pomerne úzke rámčeky, rýchla odozva, Quad HD rozlíšenie a 165 Hz obnovovacia frekvencia. 1500R zahnutie si buď ihneď zamilujete, alebo budete preferovať rovný panel. Je to o zvyku, dajte tomu niekoľko dní a na zahnutie pravdepodobne aj zabudnete.

Reproduktory prítomné sú, aj keď veľmi slabé. Ich prítomnosť ale považujem za výhodu, pretože v tejto cenovej kategórii rozhodne nie sú samozrejmosťou. Ak dokážete prežiť veľmi viditeľný "ghosting", ViewSonic X2718-2KPC-MHD bude skvelou kúpou. Pre lepší zážitok z hrania však investujte do lepšieho, drahšieho monitoru. Tak isto, ak má ísť o monitor určený primárne pre pracovné účely, vyberte si niečo iné. Ak si občas chcete zahrať hry alebo má tento produkt patriť napríklad vášmu dieťaťu, jeho používateľ bude pravdepodobne spokojný.

Parametre ViewSonic X2718-2KPC-MHD
Uhlopriečka |
|
Zahnutie |
|
Rozlíšenie |
|
Technológia na synchronizáciu obnovovacích frekvencií |
|
Obnovovacia frekvencia |
|
Doba odozvy |
|
Typ panelu |
|
Reproduktory |
|
VESA |
|
Cena |
|
Konkurencia pre ViewSonic X2718-2KPC-MHD
Skvelou voľbou je podľa môjho názoru priplatiť si za IPS panel namiesto VA. IPS monitory sú zhruba o 100 € drahšie a patria medzi ne napríklad tieto modely:
Z VA alternatív stoja za zmienku:
Očividne vás nesponzoruju..iné čítanie než Samsung pr články