MojAndroid

VENSMILE K1 Plus je šikovný Set Top box s operačným systémom Android, ktorý ponúka dostatok výkonu pre prehrávanie 4K videí a výbavu, ktorá poteší každého, čo túži po multifunkčnom multimediálnom prehrávači. Vďaka Androidu však nejde o bežnú multimediálnu zostavu. Nájdete tu totižto obchod Play s prístupom k tisíckam užitočných aplikácií a hier, ktoré pri používaní ocení celá vaša rodina. Poďme sa pozrieť na to, čo môžete od tohto prehrávača očakávať.

VENSMILE K1 PLUS-9

Konštrukcia a dizajn

K1 Plus sa po dizajnovej stránke od iných multimediálnych “krabičiek” až tak veľmi neodlišuje. Stále ide totižto o malý box vyrobený z plastu, ktorý na bokoch ponúka širokú škálu vstupno-výstupných konektorov. Po stranách je inak prehrávač lesklý, dobrou správou však je, že povrch nie je vyslovene magnetom na odtlačky prstov. Dominantou zariadenia je svietiaci pásik naľavo, ktorý je zároveň aj tlačidlom zapnutia – svietiť môže namodro alebo načerveno, podľa toho, či je set-top box zapnutý alebo vypnutý.

VENSMILE K1 PLUS-1

Na ľavej strane sa nachádza tiež štvorica USB portov a slot pre microSD karty. Pri pohľade na zadnú stranu sa nám naskytne pohľad na ethernetový konektor, CVBS/L/R, HDMI, optický audio výstup a napájací konektor. Zo spodnej časti nájdete už len mriežku pre lepšie prúdenie vzduchu, otvory pre zavesenie na stenu a štvoricu gumených podložiek, ktoré majú zabrániť šmýkaniu po hladkých povrchoch. Svojimi protišmykovými vlastnosťami však veľmi neoslnia, za čo môže najmä pomerne malá hmotnosť zariadenia. Problémy s nežiadúcim posunom do strán by ste však pri bežnom používaní nemali mať.

V balení spolu so set-top boxom nájdete tiež napájací adaptér, diaľkový ovládač napájaný dvoma klasickými AAA batériami a tiež krátky HDMI kábel a dokumentáciu. To je však všetko. Celkovo nemáme prehrávaču až tak čo vyčítať. S konštrukčným spracovaním a dizajnom sa uspokojí väčšina nenáročných používateľov.

VENSMILE K1 PLUS-7

Hardvérová výbava

Multimediálny prehrávač poháňa 64-bitový čip AMLogic S905, ktorý disponuje štvoricou jadier Cortex A53. Grafická jednotka Mali 450 pracuje s frekvenciou 450-750 MHz, pričom celkovej rýchlosti celého systému napomáha aj 1 GB operačnej pamäte RAM. Vnútorná pamäť má veľkosť len 8 GB a slúži najmä na inštaláciu aplikácií a hier. Pre svoje multimédiá budete teda musieť využiť buď pamäťovú kartu microSD alebo externé USB disky, či streamovanie cez lokálnu sieť, teda cez ethernet alebo bezdrôtovo prostredníctvom Wi-Fi.

Hardvérová výbava dokonale postačuje k bezproblémovému chodu operačného systému Android a jeho aplikácií. Problém nebudete mať ani so 4K videami a širokým portfóliom najrôznejších videoformátov. Na VENSMILE K1 Plus sme vyskúšali niekoľko videí rôznych formátov a rozlíšení a nestalo sa nám, že by sme mali s niektorým z nich problémy. Prehrávanie bolo plynulé a nezaznamenali sme žiadne sekanie alebo rozpadávanie obrazu, a to dokonca ani pri 4K videách. Tento multimediálny prehrávač si tak poradí s väčšinou videosúborov, ktoré by ste v ňom chceli prehrať. Navyše, vďaka dostatočnému výkonu integrovanej grafiky, si budete môcť na svojom TV alebo pripojenom monitore zahrať aj hry, ktoré stiahnete priamo z obchodu Play. Stačí ak pripojíte klávesnicu a myšku a zábava sa môže začať.

Android ako multimediálne centrum

VENSMILE K1 Plus je jedným z mnohých multimediálnych centier, ktorých základ tvorí práve operačný systém Android. V tomto konkrétnom prípade je doplnený o upravený launcher, ktorý poskytuje rýchly prístup k vybraným aplikáciám, súborovému manažéru, nastaveniam a internetovému prehliadaču. Výhodou ale je, že launcher môžete vďaka podpore aplikácií z obchodu Play veľmi ľahko zameniť za iný alternatívny launcher, takže vaše multimediálne centrum si môžete upraviť presne podľa seba. Výhody Androidu a jeho aplikácií tu nebudeme rozoberať, tie už všetci veľmi dobre poznáme.

VENSMILE K1 PLUS-2

Súčasťou základnej softvérovej výbavy prehrávača je dobre známy multimediálny prehrávač XBMC, známy tiež pod názvom Kodi. Ten je dostupný aj priamo z obchodu Play. K prehrávaniu multimédií sme používali najčastejšie práve XBMC, nič vám však nebráni v tom, aby ste si nainštalovali iný prehrávač kompatibilný s Androidom, ako napríklad MX Player, VLC alebo desiatky iných. My sme však po testovaní presvedčení, že najlepšou voľbou je práve Kodi.

Kodi je pokročilý multimediálny prehrávač, ktorý okrem prehrávania videí podporuje aj prehliadanie obrázkov a fotografií, ako aj hudby a rádií. Samozrejme, plusom je samotné používateľské prostredie, ktoré je už na prvý pohľad veľmi atraktívne a ponúka aj veľa doplnkových funkcií. Tie môžete rozšíriť prostredníctvom takzvaných addonov, teda doplnkov, ktoré je možné stiahnuť priamo z prostredia Kodi. K dispozícii je ich skutočne veľa, od stremovacích služieb až po prehrávač YouTube videí. Tie si ale môžete pozrieť aj v oficiálnej aplikácii od Googlu, ktorú nájdete predinštalovanú priamo v prehrávači.

VENSMILE K1 PLUS-3

V podstate sa dá povedať, že prehrávač môže po pripojení myšky a klávesnice fungovať ako plnohodnotný Android PC. O herných možnostiach zostavy asi nemá veľmi zmysel hovoriť. Pri našom testovaní sme vyskúšali niekoľko náročných aj menej náročných hier. Tie s náročnejšou grafikou nefungovali až tak dobre a problémy sme zaznamenali aj so samotnou ovládateľnosťou hier, ktoré sú primárne určené pre dotykové displeje. Len čisto pre hráčske účely by sme teda VENSMILE K1 Plus neodporúčali. Hry sú však vítaným doplnkom.

Záverečné hodnotenie

VENSMILE K1 Plus 4K set-top box ponúka za 70 eur dobrý pomer ceny a výkonu. Podpora 4K videí je vítanou funkciou a musíme povedať, že ich prehrávanie je s týmto zariadením bezproblémové, podobne ako aj prehrávanie iných formátov s menším rozlíšením. A práve to je niečo, čo pri multimediálnom prehrávači oceníte najviac. Nechýba samozrejme ani podpora tituliek a ďalšie funkcie, ktoré by ste od podobného zariadenia očakávali. Výhodou je prítomnosť multimediálneho centra Kodi, bezproblémová podpora aplikácií z obchodu Play, ako aj dostatok vstupno-výstupných portov. Dizajn, ani konštrukčné vyhotovenie ničím výnimočným neprekvapia, no ani vás nesklamú.

Za zapožičanie zariadenia ďakujeme spoločnosti Agem.

7.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+