MojAndroid

Test telefónu Samsung Galaxy 3 i5800 s operačným systémom Android 2.1. Výborné dotykové ovládanie, dobrá konštrukcia, slabší displej, obstojná výdrž. Spoľahlivý model strednej triedy.

Samsung Galaxy 3 je smartphone s operačným systémom Android 2.1. Fungovanie systému je viacmenej rovnaké na všetkých Android systémoch, preto sa samostatnému systému nebudeme v nasledujúcich riadkoch venovať (ak vás zaujímajú funkcie a možnosti systému Android 2.1, stačí si vygúgliť recenziu hociktorého iného telefónu s týmto systémom). Pozrieme sa na to, v čom sa Samsung Galaxy 3 odlišuje od iných telefónov na trhu, v čom je lepší a v čom horší.

Plusy:

  • solídna konštrukcia telefónu
  • displej reaguje výborne na dotyky
  • bezproblémové fungujúce dotykové tlačidlá
  • dobrá výdrž telefónu
  • telefón sa dobre drží (je užší a vyšší)
  • nízka hmotnosť (118g)

Mínusy:

  • displej so slabším rozlíšením
  • absencia hardvérových tlačidiel na telefonovanie
  • fotoaparát nemá blesk
  • všadeprítomné odtlačky prstov

Označenie

Samsung Galaxy 3 má číselné označenie i5800, ako brandovaný telefón v ponuke Orangeu má označenie i5801. Telefón býva niekedy označený aj ako Samsung Galaxy Apollo GT-i5801 alebo Samsung Galaxy Naos. Na krabici telefónu z Orangeu nájdeme označenie Samsung Galaxy Leo.

Konštrukcia

Konštrukcia telefónu je na veľmi dobrej úrovni. Všetky plasty sú dobre zlícované, nič nevŕzga ani pri silnejšom stlačení.

Predná strana telefónu je v striebornom prevedení. Vyzerá to na prvý pohľad elegantne, ale v skutočnosti je to magnet na odtlačky prstov, takže každú chvíľu budete telefón utierať, aby ste sa zbavili nepríjemne vyzerajúcich šmúh.

Na hornej strane sa nachádza tlačidlo na vypnutie a zapnutie telefónu a vedľa neho konektor na nabíjanie alebo spojenie s počítačom. Konektor má gumovú krytku. Na hornej strane je ešte konektor na pripojenie slúchadiel.

Na ľavej strane sa nachádza dvojica hardvérových tlačidiel na ovládanie hlasitosti. Pravý bok telefónu je bez akýchkoľvek tlačidiel. Pod displejom sa nachádza jedno hardvérové a dve dotykové tlačidlá, o ktorých si povieme neskôr.

Na zadnej strane sa nachádza šošovka fotoaparátu, ktorá síce nemá krytku, ale šošovka je aspoň zapustená, takže je trochu chránená pred poškriabaním. Zadnú stranu zakrýva čierny plast, ktorý po pár dňoch vyzerá byť pomerne odolný voči škrabancom.

Telefón je relatívne ľahký (s batériou, SIM a SD kartou sme namerali 118g), vďaka svojim rozmerom (vyšší a užší) sa v ruke drží lepšie než väčšina iných android telefónov.

Balenie

Horná strana telefónu: hlavný vypínač, USB konektor a jack pre slúchadlá

V balení telefónu (od Orangeu) nájdeme okrem samotného telefónu slúchadlá, ktoré slúžia aj ako handsfree sada a takisto ako anténa pre príjem rádia. V škatuli je ďalej mimoriadne malá a ľahká nabíjačka, 1GB SD karta a USB kábel na pripojenie k počítaču.

Ovládanie

Väčšina telefónov s Androidom má na prednej strane aspoň tri hardvérové tlačidlá, ktorými sa dá prijať alebo vytočiť hovor, odmietnuť alebo ukončiť hovor a tlačidlo „domov“, ktorým sa dá vrátiť na úvodnú obrazovku telefónu. Samsung Galaxy 3 má na prednej strane len jedno hardvérové tlačidlo a dve dotykové tlačidlá. Hardvérové tlačidlo v strede slúži ako tlačidlo „domov“. Na prvý pohľad toto tlačidlo vyzerá, že by mohlo slúžiť ako optický trackball, ale zdanie klame a tlačidlo slúži výhradne na návrat na domovskú obrazovku, resp. pri podržaní na prepínanie medzi spustenými aplikáciami. To, že telefón nemá optický trackball, je nakoniec aj výhodu, pretože na iných telefónoch býva aj tak problematické (napr. na HTC Hero trackball častokrát nechcene posúva obrazovku sem a tam).

Dotykové tlačidlo naľavo slúži na vyvolanie kontextového menu a pravé tlačidlo slúži ako návrat o krok späť. Na prekvapenie fungujú obe dotykové tlačidlá výborne, aj so spätnou vibračnou väzbou. Obe tlačidlá sú navyše príjemne podsvietené.

Displej

Najslabšou stránkou Samsung Galaxy 3 je diplej, resp. jeho rozlíšenie. To je príliš nízke (240×400) a raster displeja je príliš viditeľný. Navyše displej je užší a vyšší než na väčšine telefónov, takže aj pri zobrazovaní webstránok sa toho na displej zmestí menej než pri ostatných, väčšinou širších telefónoch. Internetový prehliadač si s tým vie poradiť a text prispôsobiť šírke displeja.

Displej je horší aj napríklad v porovnaní s nižším modelom Samsung Galaxy Spica. Ak ste ale doteraz nemali smartphone s lepším displejom, tak vám to nebude prekážať. Sklamaní budete len v prípade, ak na Samsung Galaxy 3 prejdete z telefónu so špičkovým displejom (Sony Ericssson Xperia X1, iPhone).

Displej je kapacitný a dotykové ovládanie funguje bez problémov. Displej reaguje rýchlo a presne, ďaleko lepšie než na väčšine bežných kapacitných displejov. Telefón podporuje aj funkciu multitouch, takže si dvoma prstami môžete približovať webstránku alebo fotografiu.

Nízke rozlíšenie displeja má na druhú stranu aj jednu výhodu: väčšiu výdrž batérie. Aj vďaka tomu vydrží telefón na jedno nabitie dlhšie než väčšina android telefónov.

Displej sa dá zapnúť a vypnúť tlačidlom na hornej strane telefónu, alebo hardvérovým tlačidlom pod displejom. Displej sa dá prebudiť zo spánku aj stredovým hardvérovým tlačidlom. Odomykanie displeja je vyriešené klasicky posunutím prstom. Odomykanie funguje ľahko a nie sú s ním žiadne problémy.

Výdrž

Pri zapnutej synchronizácii (s Google a Facebook účtami), aktualizovaným počasím, zapnutým Bluetooth a 3G a intenzívnejším surfovaním na internete cez wi-fi, vydržal telefón nabitý necelých 23 hodín.

Pri normálnom používaní (zapnutá synchronizácia, občasné surfovanie na internete, zapnuté 3G) môžete očakávať výdrž dva dni, čo je na smartphone nadpriemerná hodnota.

Ak vypnete synchronizáciu a minimalizujete bezdrôtové spojenia (bluetooth, wifi, 3G), potom telefón vydrží pokojne aj tri dni.

Fotoaparát

Fotoaparát telefónu Samsung Galaxy 3 nie je žiadny zázrak. Fotoaparát má rozlíšenie iba 3,2 megapixelov a fotografie robí maximálne vo veľkosti 2048×1536 pixelov. Fotoaparát nemá blesk ani prisvetlenie, takže pri horšom osvetlení sú fotky takmer nepoužiteľné. Fotografie počas dňa urobené v exteriéri sú na prijateľnej úrovni.

Fotoaparát nemá hardvérové tlačidlo, aplikácia na fotenie sa musí spustiť cez displej a takisto aj spúšť fotoaparátu je ovládaná dotykom na displeji. K dispozícii je veľa nastavení fotoaparátu – nastaviť môžete rôzne režimy (jedna snímka / seriové snímanie / detekcia úsmev / marko, atď.), rôzne scény (špor / noc / súmrak a pod.), korekcia expozície a pod.

Telefonovanie

Samotné telefonovanie je so Samsung Galaxy 3 trocha komplikovanejšie práve kvôli absencii hardvérových tlačidiel pre hovory. Ak chcete uskutočniť hovor, musíte na displeji stlačiť tlačidlo telefónu alebo kontaktov a vyhľadať kontakt. Pri štandardnom android telefóne stačí stlačiť hardvérové tlačidlo, pri Samsung Galaxy 3 sa najprv musíte vrátiť na hlavnú obrazovku, stlačiť skratku pre aplikáciu telefón alebo kontaky. Je to krok navyše, ktorý vás bude zdržovať, najmä ak telefón budete využívať predovšetkým na telefonovanie. Komplikované je to najmä pri šoférovaní, na vytočenie čísla sa musíte príliš sústrediť – pohyb v zozname je možné ovládať jedine dotykom na klávesnici, nemáte totiž k dispozícii žiadne hardvérové tlačidlá a počas jazdy je celkom problém trafiť sa na displej.

Rovnako je to aj s prijímaním hovorov ak je displej zamknutý – pre prijatie či odmietnutie hovoru je potrebné dlhšie podržať tlačidlo na displeji. Ak ste mali displej zamknutý (zamykanie sa nedá vypnúť úplne), hovor sa nedá prijať okamžite, ale s približne so sekundovým oneskorením.

Kvalita hovoru je veľmi dobrá, zvuk je čistý a jasný. Samsung Galaxy 3 má veľmi dobrý signál, aj v miestach, kde pri iných telefónoch signál vypadáva.

Aplikácie

Telefón je brandovaný Orangeom, takže domovská stránka vás privíta tapetou a widgetmi od Orange. Chvalabohu sa úvodná obrazovka alá Orange dá vypnúť a môžete si nastaviť klasickú androidovú domovskú obrazovku.

Telefón inak obsahuje štandardné android aplikácie. Tie si môžete doplniť množstvom ďalších aplikácií z Android marketu.

Stabilita systému

Pochváliť musíme stabilitu android systému v tomto telefóne. Počas testovania systém ani raz nevyhlásil chybovú hlášku, ani po inštalácii mnohých aplikácií. Samsung Galaxy 3 beží na verzii Android 2.1 (Eclair) a čoskoro by mal byť dostupný oficiálny update na najnovšiu verziu 2.2 (Froyo).

Telefón reaguje rýchlo, aj pri viacerých spustených aplikáciach. Ako sme už spomenuli, odovza displeja na dotyky je vynikajúca, rovnako aj pri dotykových tlačidlách pod displejom.

Písanie

Samsung Galaxy 3 má k dispozícii dva druhy klávesnice – štandardnú Samsung klávesnicu a potom klávesnicu Swype. Odporúčame zapnúť v telefóne túto Swype klávesnicu, ktorá je podľa nášho názoru lepšia, pretože umožňuje rýchlejšie vkladanie rôznych znakov a čísel. Pri štandardnej klávesnici je napríklad vloženie obyčajnej čiarky do SMS-ky či iného textového poľa pomerne komplikované.

GPS

Porovnanie veľkosti Samsung Galaxy 3 a Samsung Galaxy Spica

Telefón má GPS prijímač, štandardne sa dá využívať napríklad s aplikáciou Google Maps. Do telefónu je možné nahrať aj vlastnú aplikáciu pre navigovanie. Skúšali sme v telefóne rozbehať navigačný softvér iGo, ale pre neštandardné rozmery displeja sa nám to nepodarilo. S použitím aplikácie Google Maps fungovalo GPS bez problémov, rovnako ako priraďovanie aktuálnej polohy k fotkám na základe polohy určenej podľa GPS.

Wi-fi a Bluetooth

Wi-fi pripojenie funguje bez problémov a bez výpadkov; signál je dostatočný. Takisto aj bluetooth – spárovanie s handsfree sadou v aute prebehlo na prvý pokus a funguje tak, ako má. To sa týka aj prenosu súborov do či z iného telefónu alebo PC.

Záver

Samsung Galaxy 3 je výborný model strednej triedy s veľmi dobrým spracovaním, stabilným systémom a trocha schizofrenickým displejom – jeho rozlíšenie je v dnešnej dobe pomerne nízke, na druhej strane bezchybne a presne reaguje na dotyky. Displej je menej náročný na batériu a tak sa jeho „slabosť“ podpisuje aj na dlhšej výdrži na jedno nabitie.

Samsung Galaxy 3 je vo voľnom predaji dostupný v cene okolo 240 EUR a v Orangei už od jedného eura. Telefón môžeme aj za plnú cenu odporučiť.

Ak máte nejaké otázky ohľadom Samsung Galaxy 3, prípadne máte s týmto telefónom iné skúsenosti, prosím napíšte ich do diskusie pod článkom.

Parametre

Siete: 2G + 3G (HSDPA)

Rozmery: 113,5 x 55 x 12.9mm

Hmotnosť: 109g podľa výrobcu, nameraných 118g s SD a SIM kartou

Displej: TFT kapacitný, 16 miliónov farieb, 240 x 400 pixelov, 3,2 palcový, podpora multitouch, akcelometer pre automatickú zmenu orientácie, senzor pre vypnutie obrazovky pri telefonovaní

Zvuk: podpora vibrovania, podpora mp3 a wav zvonení, 3,5mm konektor pre slúchadlá

Pamäť: neobmedzený počet položiek v telefónnom zozname, 512 MB ROM, 256 MB RAM

Karty: slot pre microSD kartu (max 32GB), 1 GB microSD karty v balení

Dátová konektivita: GPRS trieda 10, Edge trieda 10, 3G – HSDPA 3,6 Mbps, Wi-fi 802.11 b/g/n, Bluetooth v 3.0, USB 2.0 microUSB

Fotoaparát: 3,15 Mpix, max 2048 x 1536 pixelov, autofokus, geo-tagging, detekcia tváre a úsmevu, video QVGA 15 snímkov za sekundu

Systém: Android OS 2.1 (Eclair)

Procesor: 667MHz

Správy: SMS, MMS, Email, Push Email, Instant messaging

Rádio: FM s RDS

GPS: áno, podporou A-GPS (Assisted GPS)

Multimédiá: prehrávanie mp4, divx, xvid, wmv, h.264 ,mp3, wav

Batéria: Li-Ion 1500 mAh

Výdrž: pohotovostný režim: do 620h pri 2G sieti, do 510h pri 3G sieti, doba hovoru: 15h 30min pri 2G, 7h 15min pri 3G

Autor recenzie: Karol Böhm-Klein
www.uspesne-podnikanie.sk

26.10.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+