MojAndroid

Úspech minuloročného modelu Sony Xperia Tablet Z ukázal, že Sony vie ako sa vyrábajú naozaj špičkové zariadenia, ktoré sa od konkurencie odlišujú odolnosťou ale aj konštrukciou. Japonský výrobca však nezaostáva ani v tomto roku a počas veľtrhu MWC 2014 uviedol novší model. Tentokrát prekonal sám seba, nový model Sony Xperia Z2 Tablet je tenší a ľahší ako jeho predchodca a rovnako nesie titul “Najľahší a najtenší tablet na svete”. Ak k tomu pridáme vylepšený Live Color LED displej, rýchlejší procesor, silnejšie reproduktory či 3 GB pamäte RAM, môžeme tablet minimálne papierovo označiť za skutočne to najlepšie čo Sony dokáže momentálne ponúknuť. Poďme sa naň pozrieť ale bližšie.

Sony Xperia Z2 Tablet

sony xperia z2 tablet
v4.4.2 (KitKat)10,1
Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801, štvorjadrový 2.3 GHz Krait 4001200 x 1920 pixelov
3 GB8 Mpx
16 GB1080p@30fps, HDR

BALENIE

Sony Xperia Z2 Tablet prichádza v takmer identickom balení ako jeho starší súrodenec. Výrobca v tomto ohľade neprekvapil žiadnym dodatočným príslušenstvom alebo inými užitočnými drobnosťami. Po otvorení balenia sa naskytne pohľad na samotné zariadenie, ktoré je zabalené v plastovom obale od výroby a taktiež má nalepenú fóliu na displeji. Pod tabletom sa nachádza USB kábel spolu s 1500 mA nabíjačkou a brožúrami. LTE model by mal mať podľa špecifikácie výrobcu dodatočné slúchadlá MH410c.

Sony Xperia Z2 Tablet

KONŠTRUKCIA

Pre jeho tenký profil a ľahkosť, s akou sa drží, môžem už po prvých dojmoch bez problémov uviesť, že je to skutočne najľahší 10-palcový tablet, aký som kedy v rukách držal. Pri prvom zoznamovaní s tabletom som sa obával hranatej konštrukcie, no po krátkej chvíli obavy opadli. Dizajnéri v Sony totiž šikovne zaoblili hrany a potiahli ich rovnako mäkkým materiálom ako zadnú časť tabletu. Hrany tiež prechádzajú až na zadný kryt, vďaka čomu nebudete cítiť prechod medzi jednotlivými časťami. Tablet preto výborne padne do ruky a pohodlne sa drží. Na testovanie sme mali dostupný lacnejší model s Wi-Fi, ktorého váha je 426 g ( LTE verzia váži 439 g). V tomto smere má Sony pred konkurenciou náskok. Iné modely s podobnou výbavou a rozmerom displeja majú desiatky až stovky gramov viac. Hrúbka zariadenia je 6,4 mm, čo je menej než väčšina smartfónov. Vďaka týmto faktorom nebudete mať problém držať tablet uchopený dlhšie aj jednou rukou bez toho, aby vás bolelo zápästie.

Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet 7

Na prednej strane je tradične umiestnený veľký 10,1-palcový displej chránený odolným sklom neznámeho typu. V tomto roku sa spoločnosť tiež rozhodla vypustiť výrobne lepenú fóliu proti roztriešteniu displeja v prípade poškodenia. Výhodou je príjemnejší pocit pri uchopení za holé sklo a aj väčšia odolnosť voči poškriabaniu. Fólia bola totiž mäkšia a mala tendenciu rýchlejšie sa poškriabať. Tablet je ako aj iné modely so širokouhlým displejom vyrobený najmä pre používanie v horizontálnej polohe, čomu sú prispôsobené hardvérové prvky. V strede nad dlhšou časťou displeja je umiestnená predná kamera určená na videohovory a napravo dáva o sebe vedieť blikajúca notifikačná dióda.

Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet

Hrany zariadenia ukrývajú rôzne komponenty. Predovšetkým to je po ľavej strane umiestnené tlačidlo pre zapnutie a vypnutie, pod ktorým sú umiestnené tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Spodná hrana ukrýva konektor pre 3,5 mm audio jack, ktorý je tentokrát odkrytý. Minuloročný model ho mal zakrytý krytkou, čo nebolo práve najpohodlnejšie. Ďalej tu nájdeme ešte konektor pre pripojenie nabíjacej stanice, ktorú výrobca predáva v rámci príslušenstva. Najviac toho schováva vrchná časť. Je tu predovšetkým signálom priechodná časť pre IR vysielač, ktorým môžete ovládať televíziu alebo iné spotrebiče. Pod väčšou krytkou sa nachádza slot pre micro SD kartu a v prípade LTE verzie aj slot pre SIM kartu. Zaujímavosťou je drobné červené tlačidlo, ktoré slúži na reštart tabletu v prípade poruchy systému. To je detail, ktorý určite poteší. Druhá krytka vedľa ukrýva už len micro USB konektor.

Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet

Prepracovali sme sa k zadnej časti tabletu, ktorá je celá potiahnutá mäkším plastom príjemným na dotyk. To dodáva tabletu istú úroveň komfortu a prémiového pocitu. Negatívnou vlastnosťou tohto materiálu je, že si pamätá každý mastný prst. Po čase bude úplne zapackaný a poriadne vyčistiť sa dá len vlhkou handrou. Osobne mi to nevadilo a radšej budem mať tablet príjemný na dotyk ako zadný kryt bez šmúh. Zadný kryt ukrýva ešte v pravom hornom rohu vylepšený fotoaparát, no o tom si povieme neskôr.

Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet

Jedinečnou vlastnosťou tabletu je odolnosť voči vode a prachu vďaka certifikátom certifikáty IP55 a IP58. Ak sú všetky porty a kryty pevne uzavreté, tablet je chránený pred slabým prúdom vody zo všetkých možných smerov v súlade s normou IP55  a môže byť po dobu až 30 minút ponorený v sladkej vode do hĺbky 1,50 metra v súlade s normou IP58. My sme tablet podrobili krátkemu testu odolnosti, keď sme ho nechali vystavený prúdu striekajúcej vody a neskôr ho celý ponorili do vody. Na dotyky displej pod vodou nereaguje, pričom voda ich aj náhodne vyvoláva. Odstránený bol problém s reproduktormi. Tentokrát hrajú bezproblémovo aj po vytiahnutí z vody.

Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet

Celkovo mi dizajn tabletu, konštrukcia, použité materiály vyhovovali a myslím si, že návrhárom v Sony sa podarilo vytvoriť skvelý produkt nielen po stránke vzhľadu ale aj funkčnosti. Je to jeden z mála tabletov, ktorý pri dlhšom používaní neunaví ruky a vďaka tenkému profilu je maximálne prenosný. Výborne hodnotím aj odolnosť voči vode, ktorú však využijete len sporadicky. Avšak používať tablet niekde pri vode, na dovolenke pri mori, v práci v teréne za daždivého počasia alebo ho len tak šupnúť pod kohútik a umyť šmuhy je skvelá predstava. Sony Xperia Z2 Tablet je v tomto smere skutočnou špičkou medzi Android tabletmi.

DISPLEJ

Výrobca opäť stavil na 10,1-palcový zobrazovací panel s rozlíšením 1 920 x 1 200 pixelov, čo predstavuje hustotu 224 zobrazovacích bodov na palec štvorcový. Zmenou je však prechod na IPS a technológia, ktorú Sony nazýva Triluminos displej. Táto umožňuje displeju zobrazovať širšiu škálu farieb, vďaka čomu je obraz bohatší a živší. Konvenčné LCD displeje používajú biele podsvietenie, ktoré prechádza cez červené, zelené alebo modré filtre čím sa tvoria farby. Problémom je, že prostredníctvom filtrov je ťažké tvoriť špecifické farby, výsledkom čoho je vyblednutý obraz. Pri Triluminos displeji je biele svetlo nahradené modrou LED diódou. Modré svetlo potom dopadá na tenký film tzv. kvantových bodiek (quantum dots) pre výrobu čistej zelenej a červenej farby. Pri zmiešavaní následne vzniknú čistejšie a rýdzejšie farby.

Novinkou u displeja tabletu je aj technológia Live Color LED, ktorá podľa Sony používa “červený a zelený fosfor s modrými LED diódami a prispôsobené farebné filtre na vytvorenie jasnejšieho a rovnomernejšieho osvetlenia”.

Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet

na obr. porovnanie bielej a čiernej s Xperiou Z1

Prítomná je tiež technológia spracovania obrazu X-Reality, ktorá napomáha vylepšovať fotografie alebo videá na tomto zariadení. Túto možnosť je potrebné spustiť v nastaveniach, ak samozrejme spustená už nie je. Po otvorení fotografií napríklad v albume si môžete všimnúť, že po krátkej chvíli sa v každej jednej viac zvýraznia farby a detaily. Technológia samozrejme nefunguje na každej fotografii, hlavne ak je vytvorená nejakým nekvalitným 2 MPx fotoaparátom. Na lepších snímkach však rozdiely rozhodne spozorujete. Fotografie tak získavajú výraznejšiu hĺbku a sú na pohľad zaujímavejšie. Ako poznatok tiež môžem uviesť, že na tablete je táto technológia výraznejšia v porovnaní s Xperiou Z1.

Farebným podaním displeja sa chce spoločnosť čo najviac priblížiť AMOLED displejom. Farby som porovnával so smartfónom Xperia Z1, ktorý taktiež ponúka Triluminos technológiu a X-Reality. Čierna a biela farba je približne rovnaká u oboch zariadení, no ak sa pozrieme na jednotlivé zložky farieb, Xperia Z2 Tablet jasne vedie. Viditeľnosť na priamom slnku je veľmi dobrá, na čom sa podpísal vysoký jas obrazovky, ktorý budete musieť v tme znížiť. Použitie vo vonkajšom prostredí však bude sťažovať vysoká reflektivita displeja, takže si budete musieť vybrať taký uhol, aby sa svetlo neodrážalo vašim smerom.  Používatelia sa spytovali na ovládanie tabletu uhlíkovou ceruzou ako na Xperii Z Ultra. To v prípade tabletu však nefunguje. Celkovo patrí displej tabletu k najlepším na trhu aj napriek rozlíšeniu, ktoré konkurenčné riešenia prekonávajú.

Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet

VÝKON

Tablet prichádza na trh vylepšený aj po stránke výkonu. Vybavený je totiž najnovším štvorjadrovým procesorom Qualcomm Snapdragon 801, ktorý je taktovaný na frekvenciu 2,3 GHz. Čip nielen že ponúka vyšší výkon, ale aj lepšiu grafiku v podaní GPU Adreno 330. Použitý hardvér je dnes už dobre známy napríklad z vlajkových lodí Xperia Z2, HTC One (M8) alebo Samsung Galaxy S5 a skutočne patrí k špičke aktuálneho trhu. Spoločnosť sa tiež rozhodla splniť očakávania najnáročnejších používateľov a rozhodla sa pribaliť až 3 GB operačnej pamäte RAM. Tablet sa tak nespomalí ani pri náročnom multitaskingu alebo pri veľkom počte otvorených aplikácií.

Pri reálnom použití tablet v používateľskom prostredí Androidu nezaváha. Isté spomalenie je cítiť len na domovskej obrazovke s veľkým počtom widgetov a pri aktivovanom živom pozadí. Na zariadení sme vyskúšali aj najnáročnejšie hry z Google Play, ako je Modern Combat 4: Zero Hour, český Dead Trigger 2 a ďalšie. Hranie bolo výborne plynulé, bez trhania obrazu alebo iných nepríjemností. Čo ma však milo prekvapilo, bola teplota tabletu pri takejto výkonovo náročnej činnosti. Na zadnej strane bolo síce cítiť mierne zvýšenie teploty krytu, avšak hodnoty boli ďaleko pod úrovňou, kedy teplota začína používateľovi prekážať. Nižšie si môžete pozrieť výsledky syntetických testov v aplikáciách AnTuTu, Geekbench a ďalších.

Parametrovo patrí Xperia Z2 Tablet medzi najvýkonnejšie tablety na trhu. Nemusíte sa báť, že po roku sa z vášho tabletu stane pomalý stroj zaostávajúci za konkurenciou. Myslím, že s hardvérom akým disponuje, vydrží tablet bezproblémovo spúšťať všetky aplikácie a hry minimálne ešte dva, tri roky. Po tejto stránke môžem uviesť, že tablet uspokojí každého majiteľa.

VNÚTORNÁ PAMÄŤ

Zariadenie prichádza s interným úložiskom, ktorého kapacita dosahuje výrobcom udávaných 16 GB. Pre používateľa je podľa nastavení prístupných 11,2 GB, teda podobne ako to je v prípade staršieho modelu. Pre multimediálny tablet týchto rozmerov je to však veľmi málo a preto padne vhod slot na microSD karty. Pamäť tak budete môcť rozšíriť prostredníctvom pamäťových kariet a to až do kapacity 128 GB. Podporovaná je navyše aj funkcia USB Host, vďaka ktorej pripojíte k tabletu aj externé disky a iné príslušenstvo, ako myš a klávesnicu.

OPERAČNÝ SYSTÉM

Spoločnosť Sony vybavila tablet najnovšou verziou operačného systému Android s označením KitKat, s ktorou prichádzajú aj zmeny používateľského prostredia TimeScape, či vynovené verzie vlastných aplikácií. K spomínaným zmenám sa pripísala predovšetkým lišta so softvérovými tlačidlami a notifikáciami. V predchádzajúcom modeli tabletu ste mohli pristupovať k týmto prvkom v spodnej časti obrazovky. Aktuálna verzia však oddeľuje notifikácie a nastavenia od softvérových tlačidiel, ktoré sú tentokrát osobitne v priesvitnej lište v spodnej časti. Notifikácie boli presunuté hore naľavo a prístup k panelu rýchlych nastavení zas hore napravo. Novinkou je aj fullscreen režim pri hrách alebo aplikáciách, v ktorom sa softvérové tlačidlá úplne skrývajú a vy máte k dispozícii celú plochu displeja. Poďme sa však pozrieť na systém z hľadiska nového používateľa.

Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet

Začneme uzamknutou obrazovkou, ktorá ponúka zobrazenie dátumu a času, spolu s rýchlym prístupom k fotoaparátu. Páči sa nám tiež možnosť prebudiť zariadenie dvojitým ťuknutím po obrazovke, čo poznáme aj od konkurencie. Po odomknutí na vás čaká domovská obrazovka zložená z piatich panelov (maximálne 7), na ktorú je samozrejme možné ukladať ikony aplikácií, widgety alebo priečinky. Plochu je možné upravovať vyvolaním menu podržaním prsta na voľnej časti obrazovky. Prostredie je tiež možné meniť témami Xperia, ktoré môžete aktivovať v nastaveniach zariadenia.

Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet

V prahom hornom rohu sa tlačidlom vyvolá menu s aplikáciami usporiadanými do mriežky s rozmerom 4×8. Potiahnutím prsta v ľavej časti obrazovky vyvoláte ponuku, v ktorej je možné zmeniť usporiadanie aplikácií podľa abecedy, najnovšie nainštalovaných, najpoužívanejších alebo podľa vlastného poradia. Výborne hodnotím možnosť odinštalovať aplikácie priamo z menu, čím sa tento proces výrazne zjednoduší.

Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet

Ďalšou výbornou funkciou, ktorú Sony prináša používateľom vo svojej nadstavbe, patria mini aplikácie, ktoré sú v systéme zobrazené vždy navrchu. Výrobca predinštaloval napríklad kalkulačku, diaľkový ovládač, prehliadač, časovač alebo nástroj na vytvorenie snímky obrazovky. Ďalšie je možné získať na Google Play. Ak by aj to bolo málo, miniaplikáciu si vytvoríte aj z akéhokoľvek widgetu. Ak máte teda na ploche obľúbený widget, ktorý by ste chceli mať pri práci s tabletom vždy na očiach, môžete z neho spraviť mini aplikáciu.

Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet

Ako to býva zvykom v každej používateľskej nadstavbe výrobcu, aj TimeScape prichádza so sériou predinštalovaných aplikácií. ich zoznam si môžete prečítať nižšie.

 • Budík a hodiny – Funkciami sa veľmi neodlišujú od natívnej aplikácie Androidu. Okrem nastavenia alarmu tu však nájdete aj možnosť sledovať čas v rôznych svetových metropolách, zapnúť stopky alebo spustiť časovač.
 • Track ID – Aplikácia, ktorá počúva zvuk z televízora a rozpozná program, ktorý sledujete.
 • Smart Connect – Aplikácia, pomocou ktorej môžete nastaviť špecifické akcie po pripojení nabíjačky, slúchadiel alebo náhlavnej súpravy.
 • Xperia Link – Aplikácia, ktorá slúži na bezdrôtové zdieľanie internetu s vašim tabletom alebo PC. Ide o ekvivalent ku klasickej funkcii Wi-Fi Hotspot, ktorá je aj v tomto modeli dostupná v nastaveniach zariadenia.
 • Centrum aktualizácií – Miesto, kde si môžete skontrolovať, či má váš smartfón najnovšiu verziu operačného systému a či sú všetky jeho súčasti dostupné takisto v najnovšej verzii.
 • Remote control – Aplikácia pre ovládanie domácich elektrospotrebičov pomocou vstavaného IR vysielača.
 • File Commander – správca súborov pre Android
 • McAfee Mobile Security – bezpečnostné riešenie, ktoré ochráni váš tablet pred hrozbami z Internetu
 • Navigation – Xperia edícia navigácie od spoločnosti Garmin (náš testovací kus nedokázal aplikáciu aktivovať)
 • OfficeSuite Pro – platená verzia kancelárskeho balíka pre prácu s dokumentmi, prezentáciami či tabuľkami, ktorý sa zíde v každom tablete
 • PlayStation – aplikácia pre pripojenie k najnovšej hernej konzole PlayStation 4.
 • Podpora – skratka, ktorá otvorí internetovú stránku Xperia Care pre starostlivosť o zákazníka
 • Reader by Sony – čítačka kníh priamo od Sony. Umožňuje prehliadať a sťahovať tisícky kníh
 • Video Unlimited – miesto pre sledovanie televíznych programov. Na území slovenskej republiky však nie je služba dostupná.
 • Sociallife – agregátor sociálnych služieb a spravodajských stránok. Vďaka funkcii inteligentné triedenie dokážete vybrať len také správy, ktoré vás budú zaujímať
 • Sony Select – miesto, kde spoločnosť odporúča rôzne nové aplikácie, hry či témy pre vaše zariadenia

Samozrejmosťou sú aj dobre známe aplikácie Album alebo Filmy, ktoré prehľadne usporiadavajú váš multimediálny obsah. Spomenieme si aj niektoré nastavenia tabletu, ako je nové bezdrôtové tlačenie Cloud Print, možnosť vytvoriť viacerých používateľov a chrániť tak svoje súkromné informácie, pripojenie k ovládaču DualShock 3, zrkadlenie obrazovky s televíziou alebo MirrorLink.

Celkovo hodnotím nadstavbu výrobcu ako veľmi vydarenú, ktorá na testovanom hardvéri funguje bezproblémovo. Plynulosť je výborná a naozaj len málokedy spozorujete nejaké zaseknutie pri pohybe v prostredí OS. Systém vyzerá byť výborne odladený, počas testovania som nespozoroval nijaký pád aplikácií alebo systému ako celku.

MULTIMÉDIÁ

Sony Xperia Z2 Tablet patrí do kategórie zariadení, v ktorej sa už ani nemusíme baviť o podpore prehrávania video vo vysokej kvalite. Procesor s takým výkonom si dokáže hravo poradiť nielen s videom v rozlíšení 1080p ale aj s kvalitou UHD (4K), ktorú sme vyskúšali na základe podnetov našich čitateľov. Testovacie video vo formáte .mp4 prehral tablet bez váhania v predinštalovanej aplikácií Filmy. Táto ponúka interaktívne a prepracované používateľské prostredie, no chýbajú jej rozsiahlejšie nastavenia.

Pretože tablet exceluje aj pri prehrávaní videa, určite je rozumný nápad použiť ho aj ako prehrávač filmov pre televízie. V tomto prípade vám dobre poslúži možnosť Throw, vďaka ktorej môžete bezdrôtovo prehrávať hudbu, filmy alebo fotografie na iných zariadeniach. Využiť je možné aj podporu MHL, ktorá je v tomto prípade v najnovšej verzii 3.0. Prehrávanie filmov týmto spôsobom je na obrazovke Full HD televízora plynulé a nepozoroval som žiadne zasekávanie obrazu alebo oneskorený zvuk. Novšia verzia štandardu však umožňuje prenos väčšími rýchlosťami a teda zvláda aj prenos obrazu v 4K rozlíšení. Pripojením tabletu k televízii a využitím možnosti prepojenia s herným ovládačom DualShock 3 si môžete doma vytvoriť aj herný systém a hrať hry z Google Play.

Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet

Zaujímavou konštrukčnou zmenou, ktorá vyšla zo spätnej väzby používateľov je zmena umiestnenia reproduktorov. Reproduktory už nie sú na bokoch, kde ich používatelia ľahko zakryli rukou, ale na prednej strane. Teraz ani pri hrách alebo práci oboma rukami nie je zvuk tlmený. Po stránke reprodukcie zvuku je na tom tablet výborne, no pri hlasitom prehrávaní začínajú reproduktory rezonovať a tým degradujú inak kvalitný zvuk. Samozrejme hlboké tóny resp. basy chýbajú podobne ako aj na iných high-end modeloch konkurencie. Tablet v tomto smere nepatrí k úplnej špičke, ale myslím že vôbec nezostanete sklamaní. Pripojením externých reproduktorov alebo slúchadiel je zvukový výstup výborný.

Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet

Sony tiež pribalila rôzne úpravy a vylepšenia zvuku, s ktorými sa môžete zoznámiť v nastaveniach. Aktivovať je možné funkciu ClearAudio+, ktorá automaticky optimalizuje zvuk na počúvanie hudby. Dostupný je aj Dynamický normalizér, ktorý minimalizuje rozdiely v hlasitosti medzi skladbami a videami. Ďalšou možnosťou je Zlepšenie zvuku, pod ktorým výrobca myslí ekvalizér, priestorový zvuk, či vylepšenie sterea, kedy sa zníži prenikanie signálu medzi ľavou a pravou stranou. Upraviť môžete aj výstup integrovaných reproduktorov funkciou ClearPhase, ktorá zníži hlasitosť a upraví zvuk. Rozdiel však nie je veľmi výrazný. Okrem toho je v ponuke aj ďalšie zvýšenie hlasitosti xLOUD alebo S-Force Front Surround pre reprodukciu virtuálneho 3D zvuku. Tá je výborná v prípade jemnej hudby alebo pri hrách.

Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet

Okrem rôznych vylepšení zvuku výrobca samozrejme pribalil aj schopný prehrávač Walkman. Ten ponúka veľmi dobre a graficky prívetivo spracované používateľské prostredie. Po funkčnej stránke je k dispozícii prehľadné triedenie hudby podľa kategórií ako autor, album, skladba, ďalej je to grafický vizualizér alebo pri videu spomínaná možnosť bezdrôtového prenosu Throw. Zaujímavou možnosťou je streamovanie hudby prostredníctvom integrovanej služby Sony music Unlimited, no tá nie je dostupná v našej krajine. Prítomné je tiež ovládanie prehrávanej hudby z notifikačnej lišty a známa možnosť SenseMe, ktorá roztriedi skladby podľa ich charakteru do deviatich kategórií, ako napríklad Noc, Relax, Uvoľnené a iné.

 Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet

Dôležitou súčasťou každého tabletu je nepochybne aj prehliadač fotografii a obrázkov. Sony aj v tomto prípade pribaľuje k aplikácií Fotky od Googlu aj vlastné riešenie nazývané Album. Multimediálny obsah, vrátane videí, je zobrazený v mriežkach rôznych veľkostí, ktoré je možné usporiadať podľa ponuky. Dostupná je opäť funkcia Throw, ktorá padne vhod napríklad ak chcete rodine ukázať fotografie na väčšej televízii. Funkcia SenseMe slideshow vytvorí z vašich fotografií prezentačné video doplnené o hudbu a rôzne efekty. Aplikácií však chýbajú akékoľvek funkcie úpravy fotografii.

Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet

FOTOAPARÁT

Už minulý model tabletu nás prekvapil slušným hlavným fotoaparátom a rovnako tomu je aj teraz. Spoločnosť integrovala svoj snímač Sony Exmor RS s rozlíšením 8,1 Mpx. Tablet vytvára fotografie v predvolenom nastavení vo formáte s pomerom strán 16:9, ktorý je lepší pre zobrazovanie na širokouhlom displeji. Tieto snímky sú však len v rozlíšení 5 MPx a preto ak chcete využiť plný potenciál fotoaparátu, musíte zmeniť kvalitu snímok v nastaveniach na plných 8 MPx v pomere 4:3. Vďaka výkonnejšiemu čipu Snapdragon 801 s rýchlejším spracovaním obrazu je na tablete cítiť rýchlejšie reakcie a samozrejme aj zaostrovanie a vytváranie snímok. Fotografie majú celkovo dobré podanie farieb a pri fotografovaní v interiéri sa snímač snaží zvoli optimálnu hodnotu ISO, aby nevznikal zbytočný šum. Jedinú výhradu si zaslúži absencia LED blesku, no na to sme si už v prípade tabletov zvykli.

Fotografie v rozlíšení 8 MPx:

spoločnosti Samsung a Apple Xperia Z2 tablet fotografie

spoločnosti Samsung a Apple spoločnosti Samsung a Apple

Xperia Z2 tablet Xperia Z2 tablet

Fotografie v rozlíšení 5 MPx:

http://youtu.be/P1zhmIctYi8 http://youtu.be/P1zhmIctYi8

Xperia Z2 tablet 6 http://youtu.be/P1zhmIctYi8

Xperia Z2 tablet 6 Xperia Z2 tablet 6

Fotoaparát ponúkne používateľom dobré detaily najmä pri snímaní blízkych objektov a vo väčšine prípadov dokáže nastaviť scénu pre najlepší výsledok. Funkcie a nastavenia fotoaparátu, sú podobné v porovnaní so smartfónom Xperia Z1. Nájdeme tu rovnaký mód Superior Auto, ktorý sníma fotografie s automaticky optimalizovanými nastaveniami (v tomto móde sme vytvorili väčšinu fotografii), manuálny režim a súčasťou sú aj ďalšie scénické režimy –  Efekt AR, Kreatívny efekt, Timeshift burst a novinkou je Rozostrenie pozadia, ktoré sa nám však podarilo vytvoriť len v jednej fotografii. To je spôsobené tým, že na fotografia musí byť tak stavaná, aby softvér dokázal rozlíšiť hrany zaostreného objektu a rozostriť zvyšok.

V prípade, že si nastavíte manuálny režim snímania, môžete využiť ďalšie nastavenia, ako je nastavenie ISO, vyváženie bielej či expozícia. Fotoaparát podporuje ďalej rozpoznanie úsmevu, geoznačkovanie, samospúšť alebo HDR režim. Čo sa týka predného fotoaparátu, Sony využil snímač Exmor R s rozlíšením 2,2 MPx. Svojou kvalitou sa s hlavným fotoaparátom porovnávať nemôže, no bezproblémovo postačí na video hovory prostredníctvom internetu. Počas testu som skúsil hovor prostredníctvom Hangouts. Kvalita videa bola pomerne dobrá a so zvukom sme problém nemali ani v hlučnejšom prostredí.

KONEKTIVITA

Sony Xperia Z2 Tablet je dostupný na trhu v dvoch rôznych modeloch, ktoré sa odlišujú po stránke konektivity. Zariadenie s modelovým označením SGP511E3 je vybavené všetkými dnes dostupnými bezdrôtovými technológiami, pričom jeho drahší súrodenec SGP521E3 ponúka naviac slot na SIM kartu a s tým súvisiace LTE/3G pripojenie, vďaka ktorému si s príslušným dátovým programom od operátora užijete internet bez zábran. Oba z nich sa však zhodujú v prítomnosti technológie Wi-Fi v štandardoch 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 a NFC. Prítomný je aj GPS modul, s ktorým sme nemali problém zamerať našu pozíciu.

Ako som už spomínal v konštrukcii, tablet disponuje vlastným IR vysielačom, ktorý poslúži na ovládanie domácich elektrospotrebičov, ako televízorov, set-top boxov alebo iných. V tejto súvislosti výrobca ponúka vlastnú aplikáciu s výberom množstva prijímačov a budete si môcť vybrať aj druh ovládača. Podporovaný je aj protokol DLNA pre zdieľanie multimediálneho obsahu a samozrejmosťou je aj možnosť vytvoriť Wi-Fi hotspot, či pripojiť sa priamo k inému smartfónu alebo tabletu vďaka Wi-Fi Direct. Do konektivity patrí aj spomínaný microUSB konektor s podporou MHL 3.0 , vďaka ktorému prepojíte tablet s televíziou pomocou príslušného prepojovacieho kábla.

Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet

Prehliadanie stránok

Tablet prichádza s predinštalovaným prehliadačom Google Chrome, ktorý poskytuje rozsiahle možnosti, čo sa týka prehliadania internetu. Ak však budete chcieť prehrať obsah vo formáte Flash, budete sa musieť poobzerať po iných riešeniach v obchode Google Play. Samotné prehliadanie je bezproblémové. Reakcie na dotyky boli rýchle, čo môžem povedať aj o skrolovaní či načítavaní stránok. Vzhľadom na prítomnosť výkonného čipu Snapdragon 801 to však nie je ani žiadnym prekvapením. Ak by sme mali porovnať rýchlosť v tomto smere s minulým modelom, je poznať celkom slušný rozdiel.

Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet

Klávesnica

Softvérová klávesnica ponúka tradičné možnosti ako je oprava preklepov, diakritiky, veľkých písmen alebo obľúbené písanie posúvaním prsta po klávesnici. Pri písaní v horizontálnej polohe palcami nedočiahnete na písmená v strede displeja. Našťastie v Sony mysleli aj na tento problém a pridali dve ďalšie rozloženia klávesnice. Prvé zmenší klávesnicu a posunie ju k jednému okraju displeja, vďaka čomu sa bude používateľovi písať pohodlnejšie. Rýchlejší spôsob je však práve druhé rozloženie, ktoré rozdelí klávesnicu na dve časti a umiestni ich pod dosah každého palca. Tento spôsob je známy z konkurenčných iPadov od Apple.

Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet

BATÉRIA

Xperia Z2 Tablet je vybavený rovnakou batériou ako jeho predchodca aj napriek tomu, že výrobcovi sa podarilo zmenšiť celkovú hrúbku zariadenia. Ak by sme však mali porovnávať s konkurenciou, kapacita 6000 mAh nezaradí tablet v tejto kategórii na prvé priečky, no na druhú stranu je veľmi dobrá vzhľadom na hrúbku 6,4 mm.

Pozrime sa najskôr na dobu nabíjania. Sony uvádza prítomnosť technológie Qualcomm Quick Charge 2.0, ktorá by mala pomôcť v ideálnom prípade nabiť tablet až o 75% rýchlejšie než bez nej. Tablet sa však s priloženou 1,5 A nabíjačkou dokázal nabiť z 1% na 100% svojej kapacity za celkom 5 hodín a 41 minút. Je to pomerne dlhá doba, no ak sa naučíte nabíjať tablet priebežne alebo nebudete klesať do takej nízkej kapacity, tak sa čas o niečo skráti. Naopak výhodou je, že tablet je možné nabíjať aj cez notebook alebo počítač.  

Čo sa týka vybíjania resp. výdrže batérie na jedno nabitie, na základe podnetov čitateľov som sa rozhodol vyskúšať maximálne zaťaženie tabletu v prevádzke, aké som vedel simulovať. Na tablete som po teste nameral výdrž 35 hodín a musím povedať, že som mal čo robiť aby som ho v tej dobe vybil. Tablet mal počas testu zapnutú obrazovku 6 hodín s automatickou reguláciou jasu, 2 hodiny bežal test batérie s prehliadaním webu, 2 hodiny som hral mobilnú hru, sťahoval som aplikácie, testoval iné hry a výkon tabletu a ďalšie rôzne úkony. S výdržou som bol osobne spokojný, aj keď po tejto stránke je vždy čo zlepšovať. Pri bežnej práci, ako je surfovanie na webe, čítanie kníh a článkov na Internete vám tablet vydrží bezproblémovo 3-4 dni.

Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet Recenzia | Sony Xperia Z2 Tablet

Sony podobne ako aj v iných modeloch integroval šetriacu funkciu STAMINA, režim slabej batérie a zapínanie Wi-Fi podľa lokality. Tieto funkcie pomôžu ďalej rozšíriť výdrž batérie na absolútne maximum, ktoré tablet dokáže ponúknuť. Režim STAMINA predlžuje výdrž deaktivovaním internetového pripojenia po vypnutí obrazovky a režim slabej batérie vypne niektoré funkcie tabletu po prekročení medznej kapacity batérie. Energiu ušetríte aj inteligentnou správou napájania Wi-Fi, ktorá ho zapne len tam, kde sa nachádzajú vami používané Wi-Fi siete.

HODNOTENIE

Hoci to na prvý pohľad tak nevyzerá, Sony Xperia Z2 Tablet je skutočne výborným vylepšením minuloročného modelu. Spoločnosť si novinkou udržala post výroby najtenšieho a najľahšieho Android tabletu na trhu a použitým hardvérom sa prezentuje v najvyššej kategórii zariadení. Tablet je nielen tenší a ľahší, ale aj výkonnejší a má aj lepší displej ako jeho predchodca. Musím povedať, že Xperia Z2 Tablet ohromí každého, kto ho uchopí do rúk po prvý krát. Pracuje sa s ním výborne a vďaka jeho kompaktnosti ho budete môcť nosiť všade so sebou.

Ak sa pozrieme na jednotlivé témy, ktoré som v recenzii popisoval, tablet exceloval takmer v každej z nich. Po výkonnostnej stránke ponúkne spotrebiteľom dostatok hrubej sily aj do budúcnosti a uspokojí aj graficky hladných hráčov. Operačný systém sa javí byť stabilný, bez akýchkoľvek problémov. Oceňujem najmä niektoré vylepšenia, ako mini aplikácie alebo rýchle odinštalovanie aplikácií. Multimédiá sú bohaté a potešia najmä kvalitné reproduktory, ktoré patria k najlepším na tabletoch. Naopak, najvýraznejším nedostatkom je v porovnaní s konkurenciou slabšia batéria a dlhé nabíjanie. Niektorí “fajnšmekri” taktiež môžu napadnúť rozlíšenie displeja, ktoré nie je najlepším na trhu. Hardvérové parametre však nie sú až také dôležité ako použiteľnosť tabletu, ktorá je v tomto prípade zaručená skvelou štíhlou a ľahkou konštrukciou.

Najväčším konkurentom pre Xperiu Z2 Tablet bude zrejme Samsung Galaxy Tab Pro 10.1, ktorý bude ťažiť z jemnejšieho displeja a zrejme lepšej batérie. Celkovo veľkým konkurentom v sfére tabletov je aj spoločnosť Apple so svojím iPadom Air, opäť s lepším displejom. Všetky modely sa pohybujú na približne rovnakej cenovej úrovni, takže vybrať si budete musieť len na základe osobných preferencii. S Xperiou Z2 Tablet však budete určite spokojní.

Sony Xperia Z2 Tablet

sony xperia z2 tablet
v4.4.2 (KitKat)10,1
Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801, štvorjadrový 2.3 GHz Krait 4001200 x 1920 pixelov
3 GB8 Mpx
16 GB1080p@30fps, HDR

 

Plusy Mínusy
 • štíhla a ľahká konštrukcia
 • výborný zvukový výstup
 • dostatok výkonu
 • veľmi dobrý výstup hlavného fotoaparátu vzhľadom na tablet
 • vodeodolnosť
 • IR vysielač pre ovládanie spotrebičov
 • dobrý displej so skvelými farbami
 • dlhý čas nabíjania
 • konštrukcia je magnetom na šmuhy
 • veľká reflexia displeja na priamom slnku
 • spodná úroveň jasu mohla byť menšia

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+