MojAndroid

Sony sa vracia k malému displeju! Predstavením Sony Xperie Z1 Compact sa končí dominancia veľkých displejov, ktorej výrobcovia holdovali najmä v minulom roku. Títo síce vydali niekoľko menších modelov, ani jeden sa však svojimi parametrami a výkonom nevyrovnal ich väčším súrodencom. To sa však predstavením mini verzie Xperie Z1 mení. Táto totiž ponúka takmer navlas rovnakú výbavu vrátane výkonného procesora, 2 GB pamäte RAM a fotoaparátu s vysokým rozlíšením. Áno, a to všetko v tele s displejom, ktorého uhlopriečka nepresiahla 4,3 palca.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_a8

KONŠTRUKCIA

Ak hľadáte smartfón s malým rozmermi, perfektným konštrukčným spracovaním, ktorý navyše aj dobre vyzerá, tak už ďalej nemusíte. Sony predstavením Xperie Z1 Compact totiž útočí na všetky zmysly používateľa. Nielenže vďaka malým rozmerom perfektne sadne do každej ruky, ale svojím dizajnom pôsobí skutočne decentne a reprezentatívne. Vďačí za to najmä zaobleným hranám a rohom, ktoré sú pre hliníkový rám Xperie Z1 Compact príznačné. Tento dojem kazí už len dvojica pinov pre dokovaciu stanicu a odtlačky prstov, ktoré sa v pomerne veľkej miere zachytávajú na zadnom skle. Pri používaní mi neprekážal ani fakt, že nejde práve o najtenšie, ale ani najľahšie zariadenie na trhu. Práve naopak. S hrúbkou 9,5 mm sa v rebríčku umiestnila až za Samsungom Galaxy S4, HTC One, ale aj súrodencami Xperiou Z1, či Xperiou Z. Hmotnosť na úrovni 137 gramov je síce prijateľná, no vzhľadom na veľkosť telefónu by som očakával, že bude menšia.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_a10

Xperia Z1 Compact sa až na veľkosť konštrukčne od Xperie Z1 veľmi neodlišuje. Jej telo je teda vystužené hliníkovým rámom, pričom predná a zadná strana je pokrytá sklom so zvýšenou odolnosťou voči škrabancom a prasknutiu. Určite sa však nespoliehajte na jeho prílišnú odolnosť. Už po niekoľkých dňoch opatrného používania sa totiž na povrchu zadného krytu objavili škrabance. Okrem toho, že zariadenie od Sony dobre vyzerá, tak sa môže pochváliť aj odolnosťou voči vode a prachu. Táto je daná certifikátmi IP 55 a IP 58, ktoré povoľujú zariadenie ponoriť až do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút. Všetky konektory a sloty, až na 3,5 mm audio jack, sú z tohto dôvodu chránené krytkami.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_a9 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_a7

Rozloženie prvkov nie je na Xperii Z1 Compact žiadnou novinkou. Podobne ako na väčšom súrodencovi, aj tu na prednej strane nájdete kameru a telefónny reproduktor, ktorý zároveň funguje aj ako notifikačná dióda. Výbornou správou je, že je viacfarebná a tak signalizáciu rôznych udalosti môžete odlíšiť práve farbami. Upozornenia z Facebooku môžu byť znázornené modrou farbou, zmeškaný hovor napríklad červenou a podobne (na ich nastavenie budete potrebovať aplikáciu Lightflow). Kapacitných ovládacích prvkov sa Sony už úplne zbavil a premiestnil ich na displej, kde sú priamou súčasťou operačného systému Android.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_a3 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_a4

Boky zariadenia ukrývajú všetky dôležité konektory a sloty. Naľavo nájdete micro USB konektor, slot pre pamäťovú kartu micro SD a tiež micro SIM. V strede sa nachádza dvojica pinov, určená pre dokovaciu stanicu. Na opačnej strane je situované ovládanie hlasitosti a typické hliníkové tlačidlo pre zapnutie. Sony tu však umiestnil aj dvojpolohovú spúšť fotoaparátu, ktorá na stlačenie reaguje aj z v režime spánku.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_2

Všetky ovládacie prvky sa mi však pri používaní zdali byť trochu tuhé, čo bude pravdepodobne dôsledkom dotatočnej ochrany proti vniknutiu vody a prachu. Na to, aby správne zareagovali, je preto nutné viac pritlačiť. Pri spúšti fotoaparátu sa jej jednotlivé polohy dajú ľahko rozpoznať, no konečné dotlačenie tlačidla vyžaduje už väčšiu silu. To môže pri fotení s dlhším expozičným časom spôsobiť rozmazané snímky, keďže pri stlačení je veľká pravdepodobnosť, že telefón nedokážete udržať v stabilnej polohe.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_4

Konektor pre pripojenie slúchadiel je umiestnený navrchu a na rozdiel od prvej generácie vodeodolného smartfónu od Sony už nevyžaduje ochranu krytom – pripájanie audio jacku sa teda výrazne zjednodušilo. Hlavný reproduktor chránený mriežkou si svoje miesto našiel v spodnej hrane, hneď vedľa neho sa na pravom rohu nachádza aj otvor pre šnúrku, ktorá slúži pre zavesenie na krk.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_af2

Dominantou zadnej časti je šošovka G Lens 20,7 Mpix fotoaparátu, vedľa ktorej nájdete LED blesk. Okrem nej sa pod sklom zadného krytu ukrýva aj ikona NFC a logo výrobcu Sony, v spodnej časti je situované už menej výrazné označenie Xperia.

Poznámka – Ďalšie fotografie zariadenia nájdete vo fotogalérii.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_a1

VODE a PRACHU ODOLNÝ

Novú mini Xperiu som podrobil aj krátkemu testu vodeodolnosti a musím povedať, že si počínala presne podľa mojich predstáv. Pod vodou som ju nechal približne 20 minút, následne som ju vytiahol. Všetko fungovalo tak ako má a výbornou správou je, že aj mokrý displej reaguje na dotyky veľmi dobre. Pri ponorení s aktívnym displejom sa navyše kapacitná vrstva akoby deaktivuje, takže náhodné spúšťanie aplikácií alebo pohyb v prostredí telefónu nehrozí. Reproduktor je po vytiahnutí z vody už klasicky nutné nechať trochu preschnúť alebo utrieť tak, aby sa voda dostala von z mriežky. Až potom začne opäť hrať normálnou hlasitosťou. Fotografovanie je vďaka hardvérovej spúšti možné aj pod vodou.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_af1

DISPLEJ

Sony podobne ako pri Xperii Z1 použil displej s Triluminos technológiou. Túto používa aj vo svojich televízoroch a jej hlavnou úlohou má byť zlepšenie kvality zobrazenia. Reprodukovať má viac farebných tónov a tým pomáhať k lepšiemu farebnému podaniu displeja. Xperia Z1 Compact je vybavená takýmto displejom s veľkosťou 4,3 palca, ktorý na pomerne malej ploche ponúka viac než dostatočné HD rozlíšenie 720 x 1280 px. Hustota pixelov tak dosahuje hodnoty 342 ppi. Nie je to teda žiadny rekordman čo sa jemnosti displeja týka, v tomto smere Xperiu predbieha napríklad HTC One, ale aj iné zariadenia s Full HD displejmi. Tento údaj však nie je až tak podstatný, keďže na displeji ani pri bližšom pohľade pixely neuvidíte. Zobrazenie je veľmi jemné a v podstate vás v tomto smere nemá čo sklamať.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_af5

Určite sa pýtate, ako si displej poradí so zobrazením z uhla. Táto starosť je na mieste, keďže väčší súrodenec mal s pozorovacími uhlami problémy. To však už nie je prípadom Xperie Z1 Compact, ktorej displej už podobný problém nemá. Pri pohľade z boku sa tak obraz veľmi nemení a ostáva dobre viditeľný. Aj samotné farebné podanie je na veľmi dobre úrovni. Biela farba je bielou a zobrazením čiernej, hoci nie je tak dokonalé ako na AMOLED displeji, sa telefón taktiež nedá zahanbiť. Zobrazovanie na displeji je vylepšené aj ďalšou technológiou nazývanou X-Reality, ktorá umožňuje redukovať šum, farebné podanie a iné deformácie fotografií a videí, ktoré v okamihu dokáže zobraziť vo vyššej kvalite, a to aj pri zväčšení a zobrazení detailov.

Sony vybavil Z1 Compact kapacitnou vrstvou, ktorá je dostatočne citlivá na to, aby dokázala zaznamenať aj dotyky prstov v rukaviciach. Samozrejmosťou je podpora automatického podsvietenia, ktorú môžete z nastavení dodatočne korigovať. Zmeniť je možné napríklad aj vyváženie bielej farby na displeji.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_38 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_37

Aby sme na nič nezabudli, treba pripomenúť aj to, že Sony pre ochranu displeja používa fóliu. Aj tá sa však dá poškriabať a tak odporúčame displej dodatočne chrániť použitím ďalšej fólie alebo ochranného púzdra. Nezabúdajte, že sa tu nachádza menší displej, ktorý aspoň mne osobne veľmi nevyhovuje. Je to najmä z toho dôvodu, že nepojme až tak veľa informácií ako väčšie 5 a viac palcové alternatívy. Tento model od Sony je tu však predovšetkým pre tých, ktorí hľadajú menšie zariadenie a v takom prípade je všetko v poriadku.

VÝKON a PAMÄŤ

Sony Xperia Z1 Compact má výkonu na rozdávanie. Poháňa ju totižto výkonný Snapdragon 800 s taktom 2,2 GHz, spolu s 2 GB operačnou pamäťou RAM. Táto dvojka v spojení s displejom s menším rozlíšením zabezpečuje takmer okamžité reakcie a rýchle spúšťanie aplikácií. Pohyb v operačnom systéme je rýchly, plynulý a počas používania som nezaznamenal žiadne sekanie alebo trhanie v prechodoch. Prehliadanie aj viacerých webových stránok je vždy plynulé a ani pri rýchlom prepínaní medzi kartami, či rýchlejšom pohybe po stránkach som nezaznamenal žiadne spomalenie. Praktické skúsenosti s Xperiou potvrdzujú aj benchmarky, v ktorých dosiahnuté výsledky radia tento smartfón medzi najvyššie priečky.

Aplikácia / ZariadeniaSony Xperia Z1 CompactNexus 5LG G2Samsung Galaxy S4Sony Xperia Z1
AnTuTu Benchmark3445028425344722754534506
Vellamo2881 / 1082Test neprebehol kompletne2904 / 11172091 / 8412906 / 1148
Geekbench 32491275724702040 2746
3D Markmax. / max. / 18940Max / Max / 16200max. / max. / 1589111306 / 6876 / n/amax. / max. / 16760
Basemark917/1567/435/2284/466

Mini smartfón od Sony vás určite nesklame ani výkonom v hrách. Tu platí, že dostávate jedno z najvýkonnejších zariadení na trhu, ktorého výkon bude na hranie postačovať aj do budúcnosti. Momentálne teda neexistuje hra, ktorú by ste na Z1 Compact kvôli nedostatku výkonu nespustili. A to bude platiť ešte pomerne dlhú dobu.

Pamäť zariadenia mala v testovanom modeli veľkosť 16 GB, pre používateľa z nej ostálo 11,79 GB. Rozšíriť ju však môžete o kapacitu pamäťových kariet Micro SDXC do veľkosti až 64 GB. Podporovaná je aj funkcia USB Host, vďaka ktorej sa dá k telefónu pripojiť USB príslušenstvo v podobe myší, klávesníc alebo USB Flash diskov. Súborový systém NTFS však nie je podporovaný.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_36 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_35

MULTIMÉDIÁ

Xperia si hravo poradí s takmer každým formátom videa, ktorý na nej budete chcieť prehrávať. Pritom nezáleží ani na tom, či plánujete sledovať videá v HD alebo Full HD rozlíšení – telefón ich bez problémov zvládne. Pri tak malom displeji je však v podstate jedno, či budú videá v HD alebo v inom, ešte vyššom rozlíšení. Hlavnou výhodou toho všetkého je však fakt, že sa nemusíte starať o opätovnú konverziu videa. Čo sa týka pohodlia sledovania, to vzhľadom na menší displej nie je práve najlepšie. V prípade potreby však určite postačuje. Navyše, doma alebo u priateľov je možné použiť video výstup v podobe micro USB portu, ktorý podporuje štandard MHL. Pomocou redukcie je teda možné smartfón pripojiť k externej obrazovke a obsah zo smartfónu pohodlne sledovať práve tam.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_6

Hlavný reproduktor umiestnený v spodnej časti podáva dobrý výkon. Svojou hlasitosťou a kvalitou sa však v žiadnom prípade nevyrovná HTC One, ktorý sa v prípade kvality stal už akousi referenciou pre ostatné zariadenia. Hoci hlasitosť je postačujúca, predsa len mohla byť o čosi vyššia. To isté platí aj o kvalite reprodukcie, ktorej už na prvé počutie chýbajú basy. Ostatné frekvenčné pásma sú vzhľadom na to, že ide o mobilné zariadenie, zastúpené celkom dobre. Ak chcete ale smartfón používať predovšetkým v spojení s externými slúchadlami, tak vám ho môžem len odporúčať. Ak pripojíte dostatočne kvalitné slúchadlá, odvďačí sa vám naozaj kvalitným a dostatočne hlasným zvukom.

Sony už tradične s telefónom dodáva aj sadu multimediálnych aplikácií Album, Walkman a Filmy. Už asi tušíte na čo sú určené. Album slúži ako fotoalbum, Walkman ako hudobný prehrávač a Filmy na prehrávanie videí. Poďme si v krátkosti popísať, aké funkcie ponúkajú.

Walkman – okrem základných funkcií, akými sú napríklad delenie hudby podľa názvu, autora, albumu, či žánru, nájdeme v aplikácii Walkman aj niekoľko nadštandardných funkcií. Nepochybne medzi ne patria aj vylepšenia zvuku:

 • ClearAudio+ – digitálne vylepšenie zvuku od Sony, ktoré má skladbu priblížiť kvalitou ku reálnemu podaniu. Celkovo zvyšuje kvalitu prehrávaných skladieb.
 • Dynamic Normalizer – ide o úpravu hlasitosti všetkých skladieb na rovnakú úroveň, aby sa vám nestalo, že vám jedna skladba hrá pri rovnakej hlasitosti tichšie alebo hlasnejšie než iná.

Priamou súčasťou prehrávača hudby je tiež funkcia vizualizér a nastavenie pre zmenu informácií o skladbe. K dispozícii je aj možnosť zdieľania práve hranej skladby na sociálnej sieti Facebook.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_34 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_33 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_32

Aplikácia Album patrí podľa môjho názoru k najlepším fotogalériam, ktoré sú na Androide. Ponúka veľmi pekne spracované používateľské prostredie a podporu pre obľúbené cloudové služby Facebook, Google+ a Flickr. Samotné UI pozostáva z mriežky, ktorej veľkosť si môže používateľ prispôsobiť podľa seba. Súčasne sa tak môže zobrazovať len jedna, dve, či viac fotografií. Navyše, usporiadať ich je možné podľa toho, či boli vytvorené fotoaparátom, sú uložené vo vnútornej pamäti alebo na pamäťovej karte. Snímky sa dajú zobraziť aj na mape. V prípade albumu od Sony je samozrejmosťou aj triedenie obrázkov do obľúbených – tie môžete vo fotogalérii označiť pomocou hviezdičky. Album ponúka ešte niekoľko ďalších funkcií, ako napríklad vytváranie prezentácií s efektami a hudbou, k dispozícii je aj vstavený editor, ktorý disponuje pokročilejšími možnosťami úprav.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_30 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_29 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_26

Poslednou multimediálnou aplikáciou je tá s názvom Filmy. Táto sa nesie v podobnom duchu ako predchádzajúce dve. Pochváliť sa teda môže príjemne spracovaným používateľským prostredím, ale napríklad aj funkciou pre vyhľadávanie informácií o filmoch. Podpora formátov už nie je ale tak bohatá, a tak ak chcete na svojom smartfóne prehrávať filmy a iné videá, pravdepodobne stretnete so situáciou, kedy narazíte na nepodporovaný formát. V tomto prípade odporúčame siahnuť po alternatívach dostupných na obchode Play. Za vyskúšanie stojí jednoznačne MX Player, s ktorým mám len dobré skúsenosti.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_25 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_24 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_23

Všetky vyššie spomínané aplikácie podporuje štandard DLNA, pomocou ktorého môžete svoje videa, hudbu alebo obrázky zobrazovať na kompatibilných zariadeniach – napríklad na TV.

OPERAČNÝ SYSTÉM

Operačný systém v Xperii Z1 Compact je takmer navlas rovnaký so Z1. Android sa tu nachádza vo verzii 4.3 Jelly Bean, používateľskou nadstavbou je bez akýchkoľvek prekvapení Timescape od Sony. Je však škoda, že Sony do zariadenia nevložil už najnovší Android KitKat. Update na túto verziu však výrobca už pripravuje a má byť k dispozícii v najbližších týždňoch.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_22 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_21

Používateľské prostredie už tradične pozostáva z niekoľkých domácich obrazoviek, maximálne ich môžete pridať sedem. Skratky pre aplikácie, widgety a zmenu dizajnu prostredia nájdete klasicky po dlhšom podržaní prsta na voľnom mieste obrazovky. Na výber máte niekoľkých grafických motívov, ktoré dokážu farebne zmeniť prostredie v Xperii Z1 Compact. Výrobca tiež pridal aj niekoľko tapiet vo vysokom rozlíšení. Tie je možné zmeniť aj priamo z nastavení telefónu v časti venovanej personalizácii.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_20 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_19 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_18

Sony ponúka vo svojom prostredí aj notifikačnú lištu s rýchlymi nastaveniami. Táto vám uľahčí zapínanie vybraných funkcií zariadenia, pričom v nastaveniach si môžete zvoliť, ktoré prepínače sa v paneli zobrazia. Meniť sa dá aj ich poradie. Jedinou vecou, ktorá mi pri týchto nastaveniach vadí, je neustále sa zobrazujúce upozornenie pri zapínaní a vypínaní mobilných dát. Stačilo by upozornenie zobraziť jedenkrát.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_17 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_16 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_15

Uzamknutá obrazovka ponúka rovnaké funkcie ako aj iné novšie high-endy od Sony. Umožňuje rýchlo pristupovať k fotoaparátu a taktiež podporuje umiestňovanie widgetov. Chýbajú tu však akékoľvek skratky aplikácií, ktoré by sa dali takýmto spôsobom spustiť ihneď po prebudení.

Menu s aplikáciami zobrazuje mriežku vo formáte 4×5, nastavenia a zoradenie ikon výrobca ale vložil do výsuvného menu, ktoré sa vysúva zboku. To aktivujete na ktorejkoľvek obrazovke s ikonami aplikácií, potiahnutím prsta z ľavého boku zariadenia smerom doprava. V otvorenom menu nájdete možnosti ako Hľadať aplikácie, Odinštalovať, Kategórie triedenia (vlastné poradie, podľa abecedy, najpoužívanejšie, nainštalované) a možnosť Získať aplikácie, ktorá vám umožňuje rýchlo vstúpiť do Google Play Store alebo obchodu Sony Select. Toto usporiadanie je veľmi praktické a najmä rýchle.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_14 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_13

Spoločnosť Sony do Xperie Z1 Compact predinštalovala aj niekoľko ďalších aplikácií. Okrem tých základných sme tu našli totiž aj  niekoľko ďalších zaujímavých titulov:

 • Chrome – predinštalovaný internetový prehliadač od spoločnosti Google, ktorý ponúka pokročilé funkcie ako synchronizácia s PC verziou, inkognito mód, práca s viacerými oknami prehliadača naraz a ďalšie.
 • Sony Select – vlastný obchod spoločnosti Sony s aplikáciami a hrami, kde nájdete odporúčania najlepších titulov pre vaše Android zariadenie.
 • Socialife – aplikácia, ktorá spája účty zo všetkých sociálnych sietí  a RSS kanály na jednom mieste.
 • E-mail – natívna aplikácia pre e-maily podporujúca aj kontá Exchange.
 • Kalendár – klasický kalendár s možnosťami pre uloženie pripomienok, udalostí, sviatkov, atď.
 • Video Unlimited – služba spoločnosti Sony na prezeranie videí, avšak bohužiaľ nedostupná v našej krajine.
 • Zálohovanie a obnovenie – aplikácia umožňujúca zálohovanie údajov systémových aplikácií, mediálnych súborov a prevzatých aplikácií s ich dátami, ktorá umožňuje tiež ich znovuobnovenie z uloženého miesta v prípade poškodenia.
 • Prevzaté súbory – tu nájdete všetky súbory, ktoré ste do svojho smartfónu stiahli pomocou internetového prehliadača.
 • Rádio FM – klasické FM rádio s funkciou RDS , ktorá umožňuje preberanie a zobrazovanie základných informácií o rádiostanici a prehrávanom obsahu.
 • TrackID – služba, ktorá na základe krátkej audio nahrávky dokáže rozpoznať informácie o hudobnej skladbe a umožní vám jej vyhľadanie na internete alebo priame zakúpenie cez niektorý z internetových obchodov.
 • Smart Connect – aplikácia umožňujúca vykonať vopred zvolené akcie pri pripojení nabíjačky, slúchadiel, či náhlavnej súpravy.
 • Podpora – miesto, kde nájdete dôležité informácie o svojom zariadení v anglickom jazyku.
 • McAfee Security – antivírusový a bezpečnostný program, ktorý je predinštalovaný v trial verzii.
 • Centrum aktualizácií – tu nájdete dostupné aktualizácie pre vaše aplikácie, systémové aplikácie a operačný systém Android. Aplikácia vás pri dostupnosti aktualizácie však automaticky informuje, nie je potrebná jej pravidelná kontrola.
 • OfficeSuite – základná verzia aplikácie určená na editovanie, prezeranie a prácu s dokumentmi rôznych typov.
 • Poznámky –  pekne spracovaná aplikácia na vytváranie písaných poznámok.
 • TrackID TV – novinka medzi Sony aplikáciami, ktorá vám umožní na základe audio nahrávky rozpoznať (zahraničný) TV program.
 • Skica – veľmi pekne spracovaná aplikácia na kreslenie,  v ktorej môžete využiť niekoľko nástrojov a funkcií, ktoré vaše kresby vylepšia.
 • Pixlr Express – predinštalovaný editor fotografií, ktorý ponúka nadštandardné funkcie pre ich úpravu.
 • PlayStation Mobile – aplikácia, ktorá po zaregistrovaní ponúka výhody z herných konzol PlayStation vo vašom smartfóne – napr. možnosť zakúpiť si PlayStation hry pre vaše zariadenie.

Súčasťou operačného systému je tiež niekoľko výborne spracovaných widgetov. Za všetky môžeme spomenúť widget pre rýchle nastavenia, widget Top kontakty či napríklad widget fotoaparátu, ktorý umožňuje priame spustenie niekoľkých jeho funkcií.  K dispozícii sú aj pre Sony už príznačné miniaplikácie, ktoré však na malom displeji nenájdu až tak dobré uplatnenie. Aktivovať sa dajú z multitaskingového menu. Na výber máte niekoľko miniaplikácií od Sony, tieto však môžete doplniť o ďalšie. Sony totiž umožňuje na miniaplikácie premeniť vaše obľúbené widgety alebo aplikácie z Obchodu Play.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_12 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_11 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_10

Pre potreby pohodlného volania je prítomný inteligentný dialer s možnosťou rýchleho vytáčania. Pre písanie správ vám dobre poslúži natívna aplikácia Správy, v ktorej hravo zvládnete odosielanie SMS či MMS aj viacerým kontaktom naraz. Na písanie je vám v tomto smartfóne k dispozícii pokročilá klávesnica od Sony. Ešte predtým, ako ju začnete používať, otvorte jej nastavenia (počas písania ich nájdete v notifikačnej lište) a upravte si rozloženie klávesnice a špeciálne klávesy. Môžete si pridať tzv. “druhý riadok”, ktorý vám umožní dlhším podržaním klávesu napísať špeciálny znak a v nastaveniach nájdete tiež možnosť pre vloženie tlačidla s interpunkčnými znakmi a tlačidlo pre emotikony. Písanie si môžete oživiť aj “swipovaním”, čo je písanie pohybom prstu po písmenách slova. Túto technológiu využijú najmä tí, ktorí píšu niekoľko desiatok SMS správ denne. Na klávesnici sa píše pomerne pohodlne aj na tak malom displeji ako ponúka Xperia Z1 Compact. Chvíľu mi síce trvalo kým som si zvykol na menší displej, po krátkom zacvičení som však už ale nemal problém text písať rýchlo a bez preklepov.

Screenshot_2014-01-30-17-24-48 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_9 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screenshots_8

FOTOAPARÁT

Sony do Xperie Z1 Compact vložil rovnaký modul fotoaparátu ako v prípade jej väčšieho príbuzného. To znamená, že snímky budete vytvárať 20,7 Mpix snímačom s rozmerom 1/2.3″, 28 mm a objektívom G Lens s clonou f2.0. Samotný fotoaparát budete s veľkou pravdepodobnosťou používať v niektorom z dvoch režimov – manuálnom a automatickom, tzv. Superior Auto móde. Ak si však brúsite zuby na 20,7 Mpix snímky, tak vás sklame, že tie je možné vytvárať len v manuálnom režime. Pri takto vysokom rozlíšení mu však chýba niekoľko podstatných funkcií, a nepodporuje napríklad vytváranie HDR snímkov a ani ďalšie scénické režimy. Navyše, pri tomto rozlíšení je Xperia Z1 Compact náchylnejšia na šum, ktorý negatívne pôsobí na celkovú kvalitu záberov. Na druhej strane, ak fotíte v dobrých svetelných podmienkach, tak získate väčšiu úroveň detailov ako na konkurenčných smartfónoch s 8 alebo 13 Mpix snímačom.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_a2

Osobne som ale pri fotografovaní s Xperiou Z1 Compact preferoval tzv. Superior Auto mód, ktorý všetky nastavenia fotoaparátu urobí za vás. Je to pohodlnejšie a nemusíte sa v podstate o nič starať. Tento mód však funguje len s rozlíšením 8 Mpix, oproti manuálnemu režimu má však niekoľko výhod. Podobne ako pri Xperii Z1 dochádza totiž k tzv. downsamplingu, ktorý z 20 Mpix snímača pomocou matematických algoritmov vytvorí záber s rozlíšením 8 Mpix. Používa k tomu techniku kombinovania pixelov, pri ktorej sa blok pixelov (napríklad 2×2, 3×3 a podobne) správa ako jeden pixel. Vďaka tomu síce zábery nie sú tak detailné, no majú o poznanie menší šum.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_fotografie_2

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_fotografie_1

Samozrejme ani vyššie spomínané technológie nerobia z Xperie Z1 Compact dokonalý fotomobil. Z testovania fotoaparátu však môžem potvrdiť, že Xperia Z1 Compact patrí k tým najlepším. Pokiaľ s ňou budete fotiť v dobrých svetelných podmienkach, napríklad za jasného slnečného dňa, tak sa vám odmení veľmi kvalitnými zábermi s hodnovernými farbami a dobrou úrovňou detailov. Horšie to je však pri slabšom svetle, kde na fotografiách nepriaznivo pôsobí šum a vidieť tu aj nedokonalosti softvérovej komprimácie a spracovania, s ktorými sa Sony pasuje už nejakú dobu.

superiorvyrez 20mpixvyrez

Výrez fotografií vytvorených v Superior Auto móde (naľavo) a manuálnom móde s rozlíšením 20,7 Mpix.

Čím ma Xperia milo prekvapila, je kvalita nakrúteného videa. To je možné natáčať v maximálnom rozlíšení 1080p a to pri snímkovacej frekvencii 30fps. Napriek tomu, že Z1 Compact nedisponuje optickou stabilizáciou, tak nakrútené videá sú pomerne stabilné aj pri pohybe. Softvérová stabilizácia teda odvádza svoju prácu pomerne dobre, no nie až tak ako to dokáže optická stabilizácia napríklad  na Lumii 1020. Asi najviac si zamilujete videá vytvorené počas dňa, v nočných záberoch je už na tom kvalita horšie. Video nie je tak ostré a viac je badateľný už aj šum. To ako si Xperia poradila s nakrúcaním videa, zistíte po vzhliadnutí nášho testovacieho videa.

Okrem toho ponúka fotoaparát tiež niekoľko ďalších módov, pre veľké množstvo si ich opíšeme samostatne:

 • Manuálny mód – umožňuje nastaviť všetky parametre fotoaparátu manuálne. Nastaviť si teda sami môžete svetelné prostredie, rozlíšenie, ISO, meranie expozície, či vyváženie bielej.
 • Predsnímané snímky (Timeshift burst) – výborná funkcia fotoaparátu, ktorá tesne pred odfotografovaním snímky a tesne potom nasníma 30 fotografií v krátkom časovom období a vy si po odfotení môžete vybrať najlepšiu zo 61 (30 pred, hlavná fotografia, 30 po) fotografií jednoduchým gestom.
 • Efekt obrázka – umožňuje vybrať jeden z 9 predvolených efektov ešte predtým, ako idete niečo odfotografovať. Dostupné sú efekty čiastočne farebný, filter, nostalgický, Harrisova uzávierka, rybie oko, miniatúra, kaleidoskop, skica a jasný.
 • Panoramatický záber – zachytenie klasickej panorámy v smere doprava, doľava, nadol alebo nahor.
 • Efekt AR – novinka v aplikácii fotoaparát, ktorá vám umožňuje priamo do snímaného záberu vložiť objekty Augmented Reality – rozšírenej reality. K dispozícii sú motívy rozprávka, potápanie, dinosaurus, oslava, maškarný ples, štýlové disko a motýľ.
 • Info-Eye – informačné oko. Umožňuje vám zobraziť informácie o snímanom objekte takmer v reálnom čase, čo oceníte napríklad pri snímaní známych pamiatok, budov, QR kódov alebo iných známych objektov. Vybrať si môžete snímanie celej obrazovky alebo len vami zvolenej oblasti.
 • Social Life – možnosť zdieľania živého vysielania priamo z Xperie Z1 na sociálnu sieť Facebook. Výborne využiteľné pri oslavách, poradách, koncertoch, atď.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screen3 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screen2

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screen5 Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_screen4

Okrem týchto funkcií ponúka fotoaparát tiež nastavenia pre HDR, snímanie tvárí, rozpoznanie úsmevu, geoznačkovanie, samospúšť, režim zaostrenia, stabilizátor obrazu, rýchle spustenie, automatické odovzdanie, miesto uloženia a snímanie dotykom. Do pozornosti vyberáme funkciu rýchle spustenie, ktorá vám umožní ihneď po otvorení fotoaparátu nasnímať fotografiu alebo video. K dispozícii je aj zhlukové snímanie, či možnosť vypnúť zvuk uzávierky alebo nastaviť tlačidlo hlasitosti. To môže fungovať len na zmenu hlasitosti, dá sa však použiť aj ako spúšť alebo pre ovládanie zoomu.

KONEKTIVITA

Xperii Z1 Compact až na IR led nechýba po stránke konektivity nič. Fungovať bude v mobilných sieťach po celom svete a samozrejmosťou je aj kompatibilita s LTE sieťami, ktoré sa začínajú rozmáhať už aj na Slovensku. Ak ale nedopustíte na 3G pripojenie, tak vás Xperia určite nesklame ani v tomto smere – podporované rýchlosti sa pohybujú na teoretickom maxime 42 Mbps pri sťahovaní a 5.8 Mbps pri odosielaní. Pri WiFi je podporovaný aj štandard WiFi 802.11 ac, ktorý môže dosahovať prenosové rýchlosti na úrovni až 1,3 Gbps. Samozrejmosťou je potom prítomnosť Bluetooth 4.0 a NFC. Mobilný internet je možné cez WiFi zdieľať pomocou funkcie WiFi Hotspot a s operačným systémom Windows 8.1 a vyšším aj pomocou Bluetooth (je nutné zapnúť funkciu „Zdieľanie internetu so syst. Windows“ v Pripojenie zariadenia Xperia).

802-11ac-wifi

Pri práci s telefónom som nezaznamenal žiadne problémy s citlivosťou príjmu. Telefonovanie je bezproblémové a to isté platí aj pripojení k WiFi, či k 3G sieti mobilného operátora. Chyby som nezaznamenal ani pri lokalizácii pomocou GPS, ku ktorého vyššej presnosti môžu pomôcť aj satelity ruského systému GLONASS. A keď už sme pri určovaní miesta, tak majiteľov tohto smartfónu určite poteší aj služba My Xperia. Táto umožňuje vyhľadať zariadenie pomocou zvukového upozornenia alebo zobraziť jeho miesto na mape. Na diaľku sa dajú odstrániť údaje, alebo zariadenie zamknúť. Pre využívanie tejto služby ju musíte najskôr aktivovať v telefóne, ovládať ju môžete z webového rozhrania na adrese myxperia.sonymobile.com.

my_Xperia

Sony vo svojich zariadeniach ale ponúka ešte ďalšie funkcie. Sú nimi napríklad zrkadlenie obrazovky alebo podpora bezdrôtového ovládača Dualshock 3. Xperiu Z1 Compact je možné k počítaču pripojiť v režime prenosu médií alebo ukladacieho priestoru.

BATÉRIA

Zariadenie disponuje napevno vstavanou batériou s kapacitou 2300 mAh. Len pre porovnanie,  je to rovnako ako ponúka HTC One so 4,7″ Full HD displejom, či staršia Xperia Z s 5″ zobrazovacím panelom. Vzhľadom na menšiu uhlopriečku a menšie rozlíšenie dosahuje nadpriemerné výkony, vďaka čomu budete môcť Xperiu Z1 Compact využívať v niektorých situáciach pohodlne aj niekoľko dní. Stačí ak vypnete mobilný internet a budete používať len WiFi. Výdrž sa razantne predĺži.

V mojom konkrétnom prípade som sa dopracoval k výdrži 69 hodín s nonstop pripojením na internet – polovicu tohto času som používal mobilný internet s pripojením na 3G. Ďalej som vykonal 20 min volaní a s telefónom som so zapnutým displejom aktívne pracoval 3 hodiny a 15 minút. Počas tohto času som ho používal prevažne na prehliadanie webových stránok, mailovú komunikáciu, fotenia a nakrúcanie videa, či krátke hranie graficky náročnejších hier.

V druhom prípade som telefón používal nejaký čas (asi 3 hodiny) ako WiFi hotspot pri cestovaní vlakom zo Žiliny do Bratislavy. Ostatný scenár bol podobný ako v predchádzajúcom prípade. Telefón bežal celých 34 hodín, 2 hodiny a 15 minút bol zapnutý displej. Výdrž Xperie Z1 Compact na jedno nabitie je teda veľmi dobrá. Pre náročných používateľov, ktorí vyžadujú nonstop pripojenie na internet cez 3G, hrajú sa hry a telefonujú vo veľkom nebude problém dostať sa na jeden deň výdrže. Tým menej náročným by sa malo podariť bez problémom dostať minimálne na 2-3 dni výdrže.

Screenshot_2014-01-30-17-22-02 Screenshot_2014-01-30-17-24-36 Screenshot_2014-01-30-17-23-53

Sony v telefóne samozrejme ponúka aj niekoľko funkcií pre šetrenie batérie, ktoré som však počas testovania nepoužíval. Aj tieto by mohli prispieť k ešte dlhšej výdrži. Podrobný popis módov šetrenia batérie uvádzam nižšie:

 • STAMINA mód – vypne pripojenie k internetu cez Wi-Fi a mobilné dáta, keď je obrazovka vypnutá. Definovať môžete tie aplikácie, ktoré majú byť nonstop online.
 • Režim slabej batérie – v prípade slabej batérie (môžete si nastaviť vlastnú hranicu v %) vypne niektoré funkcie zariadenia – synchronizáciu, Bluetooth, mobilné dáta, GPS, zníži jas atď. Funkcie, ktoré sa majú vypnúť, si môžete zvoliť v zozname.
 • Wi-Fi podľa miesta – Automatické aktivovanie WiFi podľa oblasti kde sa nachádzate.

Ako poslednú poznámku k batérii mám už len dĺžku jej nabíjania. Z 5 na 100% sa 2300 mAh batéria Xperie Z1 Compact nabije za 2 hodiny a 36 minút.

VIDEORECENZIA

ZÁVEREČNÉ HODNOTENIE

Sony Xperia Z1 Compact spĺňa všetky predpoklady na to, aby sme ju mohli označiť za high-endový smartfón. Je skutočne rýchla a ani po niekoľkých dňoch používania a nainštalovaní desiatok aplikácií nie je cítiť spomalenie. Má výborný displej, tentokrát už s výbornými pozorovacími uhlami, nadpriemernú výdrž na batériu a fotoaparát, ktorý síce nepatrí k absolútnej špičke, no určite sa k nej približuje. Nespornou výhodou tohto telefónu je aj jeho odolnosť voči vode a prachu, ktorá sa ale nijako nepodpísala na elegancii a kvalite konštrukčného spracovania. A tým najväčším plusom a pravdepodobne aj najväčším lákadlom je jeho veľkosť. Tá poteší najmä priaznivcov menších zariadení, ktorí zháňajú high-end zariadenie bez akýchkoľvek kompromisov. Práve pre týchto ľudí je Sony Xperia Z1 Compact ako stvorená.

Recenzia_Sony_Xperia_Z1_Compact_af11

Samotný smartfón nemá veľa chýb a blíži sa k ideálu toho, čo dnešné smartfóny môžu ponúknuť. Niekoľko nedostatkov som tu však postrehol. Je to najmä ochranná vrstva zadnej strany telefónu, ktorá sa dá veľmi ľahko poškriabať, ale aj zachytávanie odtlačkov, ktoré kazí celkovo dobrý dojem z inak veľmi elegantného smartfónu. Trochu tuhšie je ovládanie tlačidiel po bokoch, no na toto sa dá veľmi rýchlo zvyknúť. Inak  však nie je toho veľa, čo sa dá Xperii Z1 Compact vyčítať. Menším sklamaním je prítomnosť staršej verzie Androidu Jelly Bean, ktorá má byť však už v najbližších týždňoch aktualizovaná na najnovší Android 4.4 KitKat. A cena? Tá sa v slovenských e-shopoch začína na úrovni 488 EUR, odporúčaná maloobchodná cena je 539 EUR (aktuálnu cenu je možné zistiť aj pomocou nášho banneru nižšie). Je to cena novinky, ktorá, myslím, odpovedá jej výbave a kvalitám. Sony Xperia Z1 Compact sa totiž od iných high-endov veľmi neodlišuje. V jednom parametri je však unikátna, a tým je jej veľkosť. Takto vybavený smartfón v tele s malými rozmermi neponúka totiž zatiaľ žiadny iný výrobca.

TIP_redakcie_MojAndroidSK

Plusy

 • Pomer veľkosť/výkon
 • Konečne displej s výbornými pozorovacími uhlami (pri porovnaní s predchádzajúcimi high-end modelmi od Sony)
 • Vode a prachu odolný
 • Výborná výdrž na batériu

Mínusy

 • Nemá najnovšiu verziu Androidu
 • Zadná strana sa rýchlo poškriabe
 • Fotoaparát má stále svoje chyby

Sony Xperia Z1 Compact

Android 4.3 (Jelly Bean)4,3"
Snapdragon 800, 4-jadrový, 2,2 Ghz720 x 1280 px
2 GB20.7 MPix
16 GB1080p@30fps, stabilizácia videa, HDR

FOTOGALÉRIA

3.2.2014
 • qery

  Pekna recenzia. Celkom som rozmyslal nad Z1 Compact, ale na zahranicnych recenziach sa stazovali na optiku fotaku. V strede fotky bol pekne ostry obraz a cim blizsie k okraju tym bol rozmazanejsi – velmi citelne to bolo pri fotke textu.

 • Darko

  Aj ja nad nim rozmyslam. 5″ nie je pre mna, casto ovladam tel jednou rukou a preto ozeliem velky displej a prevladne kompaktnost. Mohol mat 4,5″ uz len kvoli tym softwerovym tlacidlam. Ale hlavne ten fotak ma odradza, neviem ci to Sony opravi v aktualizacii. A este jedna vec, zmeskane udalosti na zamknutej obrazovke sa zobrazuju len na notifikacnej liste alebo aj normalne na dispelji? Dik

  • Na notifikačnej lište a po nainštalovaní a vložení widgetu (napr. DashClock) aj na zamknutej obrazovke (ako súčasť widgetu) :-)

   • Darko

    Super. Presne nieco take som myslel. Vdaka. A co sa tyka tej folie tak najlepsie bude asi na tu povodnu nalepit este dalsiu ;) znie to komicky ale co uz. Uz som pocul ze po strhnuti tej povodnej z vyroby, neuznavaju zaruku atd. Na z1 myslim ze na fabrickej folii je aj logo sony ;)

 • maťko

  to s tou fóliou som celkom nepochopil. Keď Sony na to dáva fóliu, tak prečo na to lepiť ďalšiu fóliu, veď to nemá zmysel. Keď sa poškriabe pôvodná fólia, tak sa jednoducho vymení za novú…či?

  • Maťko,

   fólia od Sony je dá sa povedať súčasťou displeja a nesmie sa odlepiť dole, inak by sa zmenili jeho vlastnosti a citlivosť na dotyk. Preto tá druhá fólia…

   • maťko

    vďaka, som nevedel, že to tak je. Potom ok, aj keď je to pomerne zvláštny krok od Sony že fólia je súčasť displeja.

   • JaroB

    A toto máte odkiaľ??? Ešte som väčšiu kravinu nepočul a nečítal…tá fólia od výroby je a bola na SONY a SE od nepamäti a slúži proti roztriešteniu displeja v prípade pádu…odlepoval som tých fólií na SE a SONY dosť a vplyv to nemá žiaden na nič…Xperie Z, Z1 a predpokladám aj Z1Compakt má predný displej chránený Dragontrail skolom a zadný je Gorila Glass2….
    Mal som Zko pol roka a nenosil som ho v žiadnom púzdre ani v ochrannom obale a mal som po pol roku toľko mikroškrabancov a škrabancov ako na S3ke po 2 týždňoch nosenia v púzdre !…tá fólia je dosť odolná od výroby ale pokiaľ sa chováš k telefónu ako sa má a nie ako prasa…

   • LaBrie

    A navyse ak sa odlepi, ide s nou dole aj logo SONY.

 • Fallen

  Doteraz som pouzival len fon od samsungu ktory mi pomali ale iste zacina liezt krkom, rozmyslal som nad Lenovo do buducna, ale tento mobil sa mi paci hlavne velkostou a tym ze nezaostava nicim za vlajkovou lodou.

 • Tomas JuaNex Grman

  Lepiť fóliu na fóliu… „Geniálne“.
  A tu druhú môžem v tom prípade chrániť treťou.

 • k2

  Ako nic v zlom ale urcite je viac takych lenivych jak ja ktorym sa nechce citat tie siahodlhe recenzie a len tak zbezne prebehnu cely clanok a nic z toho …… ovela radsej by som si pozrel video aj keby bolo dlhsie jak citat toto a mal by som z toho vacsi zazitok aj uzitok…. Inac like za fotky ;D

 • palobn

  Mašinka parádna, reálny výkon bude asi vyšší oproti full Hd verziam na osemstovke.Mne tam chýba Ir led,opticka stabilizácia a kapacitné tlačidlá

 • Theus

  V clanku sa pise ze Z1 comp. ma v nativnom dialery moznost rychleho vytacania. Neviem co podla autora je rychle vytacanie ale az to ma byt rychla volba tak takato moznost tu nie je, aspon ja som veruze na to neprisiel. Fonik mam uz 5 dni, inak vsetko podla ocakavania, az na tu rychlu volbu, to zamrzi.

 • Theus

  Este jeden postreh, ohladom batérie – vydrz nie je taka oslniva ako sa pise v recenzii; doteraz som pouzival note 3 a pri priamom porovnani mozem povedat, ze ked som mal o takomto case (vzdy rano tel odpojim z nabijacky) teda okolo 13.00 hod na notasovi cca 80%, tu mam len okolo 55 %, na vecer mal note 3 vzdy okolo 65% a sony ledva 35 %, takze ziadna slava.

 • dugo

  Ja mam dotaz na redaktorov alebo citajucich, a to ci sa snou da fotit aj seria fotiek ako napriklad na htc a potom si jednu vybrat alebo ponechat vsetky

 • altyn

  Dnes Sony pre tento super mobil brandovaný slovenským Pomarančom uvoľnil Android 4.4.4.
  Pohvala ti gospodin Sony i Orange

 • kiripolcek

  Tento mobil ma svojim fotoaparátom sklamal… fotka po priblížení nie je ostrá, viac menej okraje sú tvorené akoby len bodkami, ktoré sú roztrúsené miesto presnej línie… a keď aj niečo odfotí ostro, tak len veľmi malá časť a zvyšok je rozmazaný a plný šumu… čakal som teda od tých proklamovaných technológii podstatne viac… mám pocit, že moja stará Xperia P fotí lepšie.. a dá sa fotiť aj 15,5 Mpix na široko… a takisto aj 60fps a 4K, len nie ofic. cestou a reproduktor je nesmierne potichu, mám problém ho v obchodnom centre počuť ak mi niekto volá… inak všetko ostatné je super a splňuje.

 • Peter

  Ako zablokujem odmietnutie hovoru správou?

 • Ondrej

  Pekna recenzia, len sa chcem spytat, ci som vynimka, ze mi nechce prehravat videa z youtube… Mal som htc desire 500 a ten nemal problem… No toto je ,,problem pri prehravani,, sem… ,,problem pri prehravani,, tam.. A tlacidlo ,,skusit znova,, samozrejme nepomaha..

+