MojAndroid

Aj Sony Xperia U prešla našim pozorným testovaním. Sme radi, že sme po zariadení Sony Xperia sola mohli otestovať aj ďalší model z NXT generácie od firmy Sony. Xperia U sa svojou výbavou veľmi podobá na svoju väčšiu sestru a preto sa odlišujú naozaj len minimálne. Čo majú spoločné a v čom sa líšia, nájdete v nižšie písanej recenzii, kde sme Xperiu U podrobili aj radu testov. Ako dopadla a čo sa nám na nej páčilo, nájdete na konci recenzie v položke Záver a konečné hodnotenie. 

Tento článok je rozdelený na viacero častí:

 1. časť: Úvod, obsah balenia a konštrukcia
 2. časť: Displej
 3. časť: Výkon a pamäť
 4. časť: Operačný systém
 5. časť: Foto a video
 6. časť: Hudba a zvuk
 7. časť: Konektivita a komunikácia
 8. časť: Batéria
 9. časť: Záver, plusy, mínusy a konečné hodnotenie

1.1. Obsah balenia

V škatuli netradičného tvaru nájdete samotnú Xperiu U, samostatne uloženú 1320 mAh batériu, hrubú fóliu na displej aj s pomôckami pre jej aplikovanie (Sony už klasicky umiestňuje na svoje zariadenia fóliu v továrni pri výrobe, táto je náhradná), dátový kábel, nabíjačku, stereo slúchadlá s hands-free, SIM slot pre microSIM kartu, náhradný spodný kryt ružovej farby (čierny je na zariadení) a dokumentáciu.

1.2. Konštrukcia

Aj Sony Xperia U je zástupcom novej NXT generácie od Sony. Svedčia o tom kolmé hrany aj pásik v spodnej časti tela. Ten je priesvitný a svieti farbou témy, ktorú máte v zariadení momentálne nastavenú. V jeho útrobách sa skrývajú aj nenápadné spoje, ktoré spájajú dolnú a hornú časť zariadenia a nenápadné indikátory ikoniek, ktoré sú na iných zariadeniach priamo dotykovými tlačidlami. Na Sony Xperia U sú však kapacitné tlačidlá reprezentované 3 nenápadnými bielymi bodkami nad priesvitným pásikom. Hmotnosť zariadenia sa pohybuje na úrovni 110 g, čo je prekvapujúco ešte o 3 gramy viac ako hmotnosť väčšej Xperie sola. Rozdiel však nenájdeme len v hmotnosti, ale aj v hrúbke samotného tela Xperie U a jeho tvare. Ten je prispôsobený pre pohodlné držanie v dlani a má zahnutú zadnú časť. Zariadenie s rozmermi 112 x 54 x 12 mm sa v dlani drží príjemne a pôsobí solídne.

Predná časť Xperie U je tvorená 3,5″ LCD displejom s rovnakou technológiou, akú ponúka aj Xperia sola. Nad displejom nájdete aj prednú kameru určenú na videohovory, čo poteší každého fanúšika modernej komunikácie. Vedľa prednej kamery sa nachádzajú svetelné senzory aj notifikačná LED diódka, ktorá vás upozorní na zmeškanú udalosť. Na prednej strane môžete logicky nájsť aj primárny reproduktor pre hovory a trojicu kapacitných tlačidiel (zľava Späť, Domov a Menu). Dominantným prvkom je aj priesvitný pásik a dolná časť zariadenia s logom Xperia, ktorá je opticky oddelená od zvyšku tela.

 

Zadný kryt Xperie U je zdobený šošovkou 5 Mpix fotoaparátu, ktorému robí spoločnosť aj LED blesk. Vedľa nich nájdete netradične aj hlasitý reproduktor. Spodnej časti dominuje logo spoločnosti a spodná, rovnako opticky oddelená, časť zariadenia, ktorá na sebe takisto nesie meno modelovej rady Xperia.

 

Po bokoch zariadenia nájdete všetky ostatné ovládanie prvky. Pravá strana je obsadená výlučne hardvérovými tlačidlami, zvrchu sú to tlačidlo vypínania, dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti a spúšť fotoaparátu, ktorá je rovnako tvrdá a nepohodlná, ako na Xperii sola. Ak ste pravák, budete displej odomykať palcom pravej ruky, ľaváci tak budú robiť zrejme prstom ľavej ruky. Vďaka nie veľkým rozmerom zariadenia je odomykanie displeja pohodlné a netreba vôbec “naťahovať” prsty, aby ste displej pohodlne odomkli.

Ľavý bok patrí microUSB konektoru, do ktorého pripojíte nabíjačku alebo iné príslušenstvo vyžadujúce si toto pripojenie. Sony v tomto modeli umiestnilo microUSB konektor na druhú stranu, než ako je umiestnený v Xperii sola, ako keby skúšali, čo je viac výhodnejšie a čo sa ľuďom viac páči. Zaujímavá politika.

Horná strana je obsadená len 3,5 mm jack konektorom pre pripojenie hudobného príslušenstva a malou dierkou na hranici so zadným krytom, v ktorej sa skrýva sekundárny reproduktor pre nahrávanie stere zvuku vo videu. Ten primárny nájdete v spodnej stene spolu s dierkou pre šnúrku či iné príslušenstvo.

Nakoľko Xperia U nedisponuje slotom pre externú pamäť, na tele sa nachádza len slot na SIM kartu klasickej veľkosti. Ten nájdete po odobratí zadného krytu v strede pravého boku zariadenia. Výhodu v tomto umiestnení pocítia hlavne ľudia, ktorí pravidelne a často vymieňajú/vyberajú SIM kartu.

Celkovo sa nám dizajn Xperie U páči a nevidíme na ňom žiadne negatívum. Zaujímavým doplnkom môže byť aj priložený ružový spodný kryt, ocení ho hlavne jemnejšie pohlavie. Vďaka tvaru zadného krytu, ktorý je prehnutý aj na šírku, aj na výšku (ako obrátená plytká miska :) ), je šošovka fotoaparátu pri položenom zariadení na zadnej strane vo vzduchu, čím je čiastočne chránená pred mechanickým poškodením, ktoré môžete spôsobiť pri pokladaní alebo dvíhaní Xperie napríklad zo stola. Za toto má u nás Sony malé plus.

Zaujímavý je aj priesvitný pásik v spodnej časti zariadenia. Jeho farba sa mení podľa témy, ktorú máte momentálne nastavenú alebo podľa farby, ktorá prevláda v obsahu na vašom displeji. V praxi to znamená, že ak si prezeráte fotografiu púšte, kde dominuje Slnko, piesok a celkovo žltá farba, pásik zmení farbu na žltú, ak počúvate skladbu, ktorej album má modrý cover, tak sa pásik rozosvieti modrou , atď.

Parametre | Konštrukcia

 • Rozmery: 112 x 54 x 12 mm
 • Hmotnosť: 110 g
 • Ochrana: pogumované plastové kryty
 • Zaujímavosť: priesvitný pásik s farebným podsvietením, meniaci farbu podľa prezeraného obsahu alebo témy

Hodnotenie | Konštrukcia 9/10

Tento článok je rozdelený na viacero častí:

 1. časť: Úvod, obsah balenia a konštrukcia
 2. časť: Displej
 3. časť: Výkon a pamäť
 4. časť: Operačný systém
 5. časť: Foto a video
 6. časť: Hudba a zvuk
 7. časť: Konektivita a komunikácia
 8. časť: Batéria
 9. časť: Záver, plusy, mínusy a konečné hodnotenie
18.6.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+