MojAndroid

Spoločnosť Sony prechádza v poslednom období zaujímavými zmenami. Po niekoľkých rokoch firma zmenila taktiku a teraz už neplánuje predstavovať dve vlajkové lode rovnakej triedy v jednom roku. Bolo to zaujímavé riešenie, ktoré Sony odôvodňovalo tým, že keď vyvinie spoločnosť za pol roka nové technológie, prečo by mala čakať ďalší polrok kým ich použije. Takáto taktika sa ale spoločnosti neosvedčila, a tak sa vydala tradičnejším smerom predstavovania jednej vlajkovej lode ročne. Čo sa ale týka dostupnejších línií zariadení od spoločnosti, veľa zmien sme neočakávali. Na rozdiel od iných výrobcov ale Sony ukazuje, že dokáže inovovať tam, kde ostatní ponúkajú inkrementálne aktualizácie a nevýrazné novinky. Týka sa to aj najnižšej triedy zariadení, ktorej reprezentantom je nový smartfón Sony Xperia E4.

Balenie – Xperia na prvý pohľad

Spoločnosť Sony zabalila svoju dostupnú Xperiu do balenia, ktoré dáva jasne najavo, o aký smartfón ide. Črty známej línie zariadení sú viditeľné už tu a nepomýlite si ho so žiadnym iným smartfónom. V štandardnej krabičke nájdete všetko potrebné pre prvé spustenie. V úzkej priehradke je uložený smartfón a zvyšok vypĺňa potrebné príslušenstvo. Základné slúchadlá sú doplnené o adaptér s výstupom  850 mA a krátky, zhruba 15-centimetrový kábel. Ten je vhodný skôr pre pripojenie k počítaču, pričom pri nabíjaní prostredníctvom adaptéra budete potrebovať zrejme o čosi dlhší kábel. V balení sme tak nenašli nič navyše, čo by nás prekvapilo, ale nič také sme ani nečakali. Ide o zariadenie najnižšej triedy, kde ani slúchadlá nie sú vždy samozrejmosťou.

Konštrukcia a dizajn – netradične široká

Sony Xperia E4 nás už na prvý pohľad zaujala svojimi proporciami. Ide totiž o zariadenie s netradične širokým telom. Ponúka rozmery 137 x 74,6 x 10,5 mm a hmotnosť 144 gramov. Celkovo pôsobí smartfón zaujímavým štvorcovým dojmom, na čo sme si museli chvíľu zvykať. Tento pocit umocňuje aj kryt zariadenia, ktorý vystupuje spoza telefónu do bokov a ešte viac rozširuje telefón. Keď sme ale kryt odobrali, proporcie telefónu nenaznačovali, že by bol priestor v týchto vypuklinách krytu akokoľvek využitý. Zrejme tak ide o úmyselný krok od spoločnosti, vďaka čomu je dosiahnutý jedinečný vzhľad zariadenia. To je minimálne zaujímavé, keďže iné spoločnosti iba zriedka nejako výrazne menia dizajn svojich dostupných zariadení.

Sony Xperia E4 recenzia-3

Prednej strane telefónu dominuje 5-palcový displej, okolo ktorého nájdeme pomerne tenký čierny rámik. Nám sa zdalo, že ide o naozaj dobre využitú prednú plochu, no oficiálne merania ukázali, že displej zaberá z prednej strany zariadenia 67,4 % plochy. To rozhodne nie je najhoršie, no osobne sme predpokladali, že tento pomer bude oveľa vyšší v prospech displeju. Nad displejom sa nachádza mriežka reproduktoru pre telefonovanie a predná kamera. Rovnakú mriežku nájdeme aj pod displejom a naznačuje, že by sme tu mohli nájsť predné stereo reproduktory. To, žiaľ, nie je tento prípad a v spodnej mriežke je skrytý iba mikrofón.

Sony Xperia E4 recenzia-7

Na hranách zariadenia zasa nájdeme všetky dôležité ovládacie prvky. Spodná strana je prázdna a nachádza sa tu iba malá štrbinka pre pripnutie šnúrky. Naľavo hore nájdeme dnes už pomerne netradične umiestnený microUSB vstup pre nabíjanie a pripojenie k počítaču. Našťastie, tento vstup je takmer úplne v rohu a neprekážal nám pri používaní telefónu počas nabíjania. Predpokladáme, že veľké problémy by nerobil ani ľavákom. V hornej stene nájdeme 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá a napravo tlačidlo napájania a dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti. Najmä tlačidlo napájania nás potešilo svojim spracovaním. Ide o tradičné okrúhle strieborné tlačidlo s veľmi dobrou odozvou a vďaka výraznejšiemu vystúpeniu z krytu zariadenia bolo veľmi jednoduché ho nájsť bez aj po hmate.

Sony Xperia E4 recenzia-8

Na odnímateľnom zadnom kryte nájdeme mriežku reproduktoru pre multimédiá, logo spoločnosti a šošovku fotoaparátu spolu s LED bleskom. Kryt je vyrobený z matného plastu a počas celej doby používania sme na ňom nenašli ani jediný odtlačok prsta, čo je veľmi pozitívne. Pod krytom sa skrývajú sloty na micro SIM a microSD karty, no batériu v tomto prípade odobrať nemôžete. Je tu pevne vstavaná.

Sony Xperia E4 recenzia-5

Celkovo je konštrukcia zariadenia veľmi spoľahlivá a na vysokej úrovni. Nestretli sme sa so žiadnym vŕzganím či inými nepríjemnými zvukmi a pochváliť môžeme aj zadný kryt, ktorý nezachytáva žiadne odtlačky. Samotný dizajn zariadenia je otázkou vkusu. Musíme sa priznať, že nám nepadol hneď do oka, no po niekoľkých dňoch používania sme si naň zvykli a rozdiely oproti iným zariadeniam sa stali menej výraznými.

Displej – menej pixelov, viac farieb

Sony použilo vo svojom modeli Xperia E4 IPS LCD displej s 5-palcovou uhlopriečkou a rozlíšením 960 x 540 pixelov. Nejde tak v žiadnom prípade o panel s najjemnejším rozlíšením na trhu, no výrobcu musíme pochváliť už aj za použitú technológiu. Niektorí konkurenti v rovnakej cenovej kategórii stále používajú staršie TFT panely, no IPS je vítaná zmena.

Sony Xperia E4 recenzia-2

Displej na Xperii E4 sa vyznačuje vysokým jasom, veľmi peknými farbami a dobrými pozorovacími uhlami. Zrejme v žiadnom z týchto parametrov neprevalcuje drahšie zariadenia, no v tejto cenovej kategórii ide o jeden z najkrajších displejov, aké sme videli. Vysoký jas a pekné farby dokonale zamaskujú fakt, že na tomto displeji uvidíte pixely aj voľným okom. Ako väčší nedostatok vidíme skôr menšie množstvo obsahu, ktoré sa kvôli nižšiemu rozlíšeniu zmestí na displej. Samotné pixely neboli natoľko viditeľné, že by nás rušili a nižšie rozlíšenie sme si tak zriedka uvedomovali.

5-palcová uhlopriečka zasa predurčuje toto zariadenie na aktívnejšie používanie a prácu s multimédiami, ktoré si budete môcť naozaj užiť. V sumáre tak môžeme displej hodnotiť veľmi pozitívne. Rozumieme tomu, že v najnižšej kategórii sa niekde šetriť muselo a neočakávali sme vyššie rozlíšenie displeja. Spoločnosť Sony ale chválime za to, že tento dôležitý prvok neodflákla a napriek nižšiemu rozlíšeniu patrí displej medzi to najlepšie, čo v tejto cenovej kategórii zariadení nájdeme.

Výkon a pamäť – neprekvapí, no ani nesklame

Sony Xperia E4 ponúka čoraz populárnejší procesor MediaTek MT6582 so štyrmi jadrami taktovanými na 1,3 GHz. Procesoru sekunduje pamäť RAM s kapacitou 1 GB a vnútorná pamäť má kapacitu 8 GB. Tieto hodnoty sú pre zariadenia s cenovkou do 150 EUR mimoriadne typické a naozaj veľké množstvo výrobcov používa práve túto kombináciu hardvéru. Pozitívne je, že takáto zostava si s Androidom poradí bez akýchkoľvek problémov a aj menej náročným užívateľom prinesie takmer dokonalý zážitok.

AnTuTu BenchmarkQuadrant StandardGeekbench 3
198527121355 (single-core), 1185 (multi-core)

Na bežné používanie má nová Xperia E4 výkonu naozaj dosť. Poradí si so všetkými bežnými aplikáciami, menej náročnými hrami a aj multitaskingom. Problém nebudete mať ani s prehrávaním videa či vykonávaním viacerých činností naraz. V skutočnosti je Xperia E4 prispôsobená na multitasking aj niektorými systémovými bonusmi, ktoré spomenieme neskôr. Bežný používateľ by ale s výkonom novej Xperie nemal mať žiaden problém. Ba čo viac, ak prechádza z dvojročného modelu, ktorý v čase vydania nepatril medzi výkonné zariadenia, zlepšenie bude naozaj výrazné.

Vyčítať by sme trochu mohli menšiu pamäť v zariadení, z ktorej je pre užívateľa dostupná časť vo veľkosti iba okolo 4 GB. To naozaj nie je veľa a aj menej aktívni užívatelia dokážu takúto pamäť v priebehu niekoľkých mesiacov zaplniť. Našťastie, Sony myslelo na všetko a nájdeme tu aj slot na microSD karty s maximálnou kapacitou 32 GB, takže na svoje si prídu aj užívatelia, ktorí potrebujú pre prácu s telefónom veľkú kapacitu vnútornej pamäte.

Systém – TimeScape od Sony v najvyššej výbave

Sony Xperia E4 môže byť zariadením z najnižšej triedy na povrchu a kvôli vnútornej výbave, no Sony obdarila aj tento model plnohodnotným prostredím TimeScape spolu so všetkými výhodami a možnosťami, ktoré toto prostredie ponúka. Aj napriek tomu, že TimeScape je oproti čistému Androidu 4.4.4 KitKat výrazne prepracovaný systém, Xperia E4 si s ním hravo poradí. Reakcie prostredia sú plynulé a rýchle, rovnako, ako ďalšie úkony.

Sony Xperia E4 ScreenShot (8) Sony Xperia E4 ScreenShot (7) Sony Xperia E4 ScreenShot (1)

Zmenu nájdeme hneď na uzamknutej obrazovke. Od čistého Androidu sa však líši skôr iba vzhľadom, ako funkciami. Odomknete ju potiahnutím hore alebo dole, pričom potiahnutím celkom zo spodnej strany otvoríte aplikáciu fotoaparátu. To je prakticky všetko, čo môžete na zamknutej obrazovke robiť. Oceňujeme aspoň fakt, že si môžete vybrať vlastný obrázok ako pozadie zamknutej obrazovky a nekopíruje sa sem iba pozadie domovskej obrazovky.

Sony Xperia E4 ScreenShot (12) Sony Xperia E4 ScreenShot (13) Sony Xperia E4 ScreenShot (14)

Tá je typická pre zariadenia z rodiny Xperia a ponúka všetky funkcie a možnosti, ktoré by ste tu očakávali. Celkovo si môžete nechať zobraziť 7 domovských obrazoviek, na ktoré môžete pridávať widgety a aplikácie v mriežke 4 x 4, pod ktorou sa nachádza ešte dok so štyrmi ďalšími aplikáciami. Domovské obrazovky, ako aj ďalšie prvky prostredia, môžete prispôsobiť prostredníctvom aplikácie Motívy. Tu nájdete niekoľko farebných motívov, pričom ďalšie si môžete stiahnuť z obchodu Play. Motívy zmenia okrem pozadia na domovskej a uzamknutej obrazovke aj mnohé ďalšie prvky. Náš motív z filmu Hobit napríklad zmenil aj odtieň pozadia v menu s aplikáciami, ako aj tlačidlá ovládania na displeji. Zariadenia od Sony vždy patrili medzi tie, ktoré bolo možné dokonale si prispôsobiť a v tomto duchu sa nesie aj nová Xperia E4.

Sony Xperia E4 ScreenShot (27) Sony Xperia E4 ScreenShot (5) Sony Xperia E4 ScreenShot (6)

Menu s aplikáciami patrí tiež medzi to najlepšie na trhu. Aj tu nájdeme niekoľko režimov zobrazovania – Vlastné poradie, Podľa abecedy, Najpoužívanejšie a Nainštalované. V režime vlastné poradie si pritom môžete vytvárať priečinky aj priamo v menu s aplikáciami, čo je možnosť, ktorú s obľubou využívame všade, kde ju máme k dispozícii. Tiež sa nám páči niekoľko ďalších režimov zobrazenia, vďaka čomu budete mať vo svojich aplikáciách prehľad aj v prípade, že ich máte v zariadení nainštalovaných niekoľko desiatok.

V notifikačnej lište nájdete presne to, čo by ste tu očakávali. Klasická lišta s upozorneniami nie je ničím výnimočná. Panel s ikonami pre rýchle spustenie sa zasa od čistého Androidu líši dizajnom, ale aj možnosťou usporiadať ikony a vybrať si niektoré vlastné, ktorými doplníte už zobrazené ikony.

Sony Xperia E4 ScreenShot (10) Sony Xperia E4 ScreenShot (21) Sony Xperia E4 ScreenShot (22)

Xperia E4 tiež ponúka vlastné menu s poslednými aplikáciami, ktoré patrí medzi tie najprepracovanejšie na trhu. Okrem toho, že tu viete prepínať medzi poslednými aplikáciami, máte k dispozícii aj rôzne miniaplikácie. Ide o malé okná, ktoré viete presúvať na obrazovke. Takto si môžete otvoriť niektoré vybrané aplikácie, ako napríklad kalkulačku, kalendár či Gmail a ešte niektoré menšie nástroje. Pridať sem môžete aj vlastné widgety, z ktorých si sami vytvoríte miniaplikácie a tie môžete presúvať na ploche tak, ako vám to vyhovuje.

Sony Xperia E4 ScreenShot (19) Sony Xperia E4 ScreenShot (26) Sony Xperia E4 ScreenShot (24)

Aplikácia Nastavenia je mierne upravená a okrem tradičného vzhľadu zariadení Xperia ponúka aj niektoré extra funkcie. Obľúbené nastavenie Personalizácia nájdeme aj tu a ponúka množstvo prvkov, vďaka ktorým je možné prispôsobiť si vzhľad zariadenia podľa vlastných predstáv. Okrem toho tu nájdeme niekoľko možností, pomocou ktorých je možné vylepšiť prehrávaný zvuk, pričom prítomný je aj známy režim xLOUD.

Sony Xperia E4 ScreenShot (4)

Veľkým bonusom je aj Správa spotreby, ktorá ponúka niekoľko režimov pre obmedzenie vybíjania zariadenia. Smartfóny a tablety z rodiny Xperia už dlho dominujú v tomto smere, kde sa im snažia konkurovať aj iní výrobcovia svojimi vlastnými šetriacimi režimami. Spoločnosť Sony však ponúka vo svojich zariadeniach najviac možností pre prispôsobenie, vďaka čomu obmedzíte vybíjanie vášho smartfónu, no zároveň si môžete naplno užívať všetky jeho prednosti a možnosti.

V smartfóne nájdeme aj niekoľko predinštalovaných aplikácií. Sony patrí medzi výrobcov, ktorí ponúkajú vo svojich zariadeniach stále veľké množstvo bloatware. Niektoré z predinštalovaných aplikácií sú však naozaj veľmi užitočné a typické pre prostredie TimeScape, ktoré si bez týchto titulov už ani nevieme predstaviť.

Sony Xperia E4 ScreenShot (28) Sony Xperia E4 ScreenShot (29) Sony Xperia E4 ScreenShot (20)

Medzi predinštalovanými aplikáciami nájdeme napríklad balíček pre ochranu a zlepšenie fungovania zariadenia od spoločnosti AVG. Sony sem umiestnilo aj niekoľko sprievodcov nastaveniami a aktualizácií, ktoré sú naozaj vo väčšine prípadov zbytočne spracované ako osobitné aplikácie. Nájdeme tu aj zaujímavý prehliadač súborov File Commander, ktorý ponúka jednoduché a prehľadné prostredie.

Okrem toho nájdeme v telefóne kompletný balíček aplikácií od Google, ktoré sú už tradičnou výbavou všetkých nových zariadení s Androidom. Nachádzajú sa tu aj tituly Live on YouTube, navigácia od Garminu, kancelársky balík OfficeSuite, aplikáciu na zdieľanie obsahu s priateľmi PartyShare, aplikáciu PlayStation, aplikáciu na kreslenie Skica, výber zaujímavých multimediálnych titulov Sony Select a typické aplikácie pre Sony – TrackID, TrackID TV a Walkman. Všetko sú to užitočné multimediálne aplikácie, ktoré sú úzko späté s produktmi od spoločnosti.

Celkovo tak hodnotíme prostredie v Xperii E4 veľmi pozitívne. Množstvo predinštalovaných aplikácií zrejme nebude každému vyhovovať a ani my sme väčšinu z nich vôbec nepoužívali. Na rozdiel od iných výrobcov však Sony aspoň ponúka prémiové aplikácie, ktoré často na iných zariadeniach ani nenájdeme. Systém je ale aj napriek tomu veľmi dobre vyladený a ponúka množstvo možností, ktoré na iných zariadeniach v tejto cenovej kategórii nenájdeme.

Multimédiá – nezabudlo sa na nič

Ako sme načrtli v opise samotného systému, Sony Xperia E4 je plne vybaveným multimediálnym zariadením. To skutočne nebýva pravidlom v prípade takýchto dostupných zariadení, ktoré sú určené zväčša pre najmenej náročných užívateľov a čo je ešte dôležitejšie, výrobcovia im venujú spravidla najmenej pozornosti. To ale nie je prípad nového modelu od spoločnosti Sony, ktorý ponúka multimediálnu výbavu zrovnateľnú s drahšími zariadeniami.

Sony Xperia E4 ScreenShot (30) Sony Xperia E4 ScreenShot (31)

Ako sme už spomínali, základ pre to tvorí pekný a jasný displej. Nízke rozlíšenie je ale dosť obmedzujúce, čo pocítite napríklad na YouTube videách, ktoré sú dostupné iba v nízkej kvalite. Na druhej strane, Xperia E4 ponúka špeciálnu technológiu xLOUD, ktorá by sa mala postarať o dobrý a hlasný zvuk z reproduktoru. Môžeme potvrdiť, že reproduktor na tomto smartfóne nie je vôbec zlý. Je dostatočne hlasný a reprodukovaný zvuk je o poznanie kvalitnejší, ako na iných dostupných zariadeniach. Stále je však umiestnený na zadnej strane a určite sa nemôže zrovnať so zariadeniami, ktoré ponúkajú reproduktor vpredu.

Pre prácu s multimédiami je určený celý rad predinštalovaných aplikácií. Ikonická aplikácia na prehrávanie hudby Walkman je symbolom spoločnosti Sony a ponúka množstvo skvelých funkcií. Aplikácie TrackID a TrackID TV vám zasa pomôžu zistiť, aká skladba ide v rádiu alebo aká relácia či seriál ide v televízii. Nájdeme tu aj skvelú aplikáciu Album, ktorá zasa patrí medzi špičku v správe obrázkov. Okrem toho sú v telefóne predinštalované rôzne ďalšie tituly, ktoré ešte zvyšujú zážitok z práce s multimédiami.

Konektivita a komunikácia – základ nižšej triedy

Smartfón Sony Xperia E4 ponúka všetky základné prvky pripojenia k sieťam, ktoré by ste mohli očakávať. Nenájdete tu síce NFC a LTE, no tieto technológie sú už tradične späté so zariadeniami vyšších tried. Napriek tomu si ale novú dostupnú Xperiu užijete spolu s pripojením ku všetkým rozšíreným sieťam.

Základ pripojenia k internetu tvorí pripojenie HSPA s rýchlosťami do 21,1 Mbps. Trochu zamrzí, že tu nenájdeme rýchlejšie pripojenie s rýchlosťami do 42,2 Mbps, no ak sa nachádzate na mieste, kde je dobré pokrytie, rozdiel pri bežných činnostiach nezbadáte. K sieťam Wi-Fi sa zasa pripojíte pomocou štandardu 802.11 b/g/n. Samozrejmosťou je aj GPS spolu s A-GPS, ako aj pripojenie k Bluetooth. To je v novšej verzii 4.1, čo nikdy nie je na škodu.

Celkovo tak v prípade konektivity získavate všetko to, čo by ste od takéhoto zariadenia mohli očakávať. Prehliadanie internetu je rýchle a pohodlné, pripojenie bolo počas nášho používania veľmi spoľahlivé. Rovnako tak mobilný signál bol na veľmi dobrej úrovni a nespozorovali sme žiadne problémy, ktoré by sa týkali tejto oblasti. Pripojenie k Wi-Fi bolo rovnako kvalitné, ako v prípade drahších zariadení. Telefonovanie bolo tiež na vysokej úrovni. Týka sa to hlasitosti hovorov, ako aj kvality prenášaného hlasu, ktorý bol veľmi čistý a hlasný na oboch stranách.

Fotoaparát – veľa možností, nízka kvalita

Sony Xperia E4 ponúka 5-megapixelový hlavný fotoaparát, ktorý umožňuje nahrávanie videa vo Full HD rozlíšení. Na mysli musíme mať ale aj fakt, že ide o veľmi dostupné zariadenie, ktoré nie je primárne určené na fotografovanie. Spoločnosť Sony ale prezentovala toto zariadenie najmä ako telefón pre mladých, čomu zodpovedá najmä softvérová výbava. Kvalita fotografií ale na takej vysokej úrovni nebola.

Fotografie boli pri našom testovaní v mnohých prípadoch veľmi tmavé. Neponúkali ani vysokú úroveň detailov a farby boli často nevýrazné a pôsobili olejovo. V nízkom osvetlení to bolo ešte horšie, no aj tu sa našli výnimky. V skratke by sme mohli povedať, že Xperia E4 je schopná vytvoriť pomerne pekné fotografie, no potrebovať budete trochu trpezlivosti. Zaostrovanie a zhotovenie fotografie je totiž výnimočne pomalé a trvá často aj niekoľko sekúnd. Ak ste ale v dostatočne osvetlenom prostredí, môžete vytvoriť aj veľmi zaujímavé fotografie. Ak je osvetlenie horšie, použiť zasa môžete vstavaný blesk.

Kvalita videa nie je oveľa lepšia a aj v tomto prípade sú farby pomerne tmavé a nevýrazné. Potešila nás ale kvalita stabilizácie, ktorá prekvapivo dobre eliminovala otrasy našej ruky pri nahrávaní. Najväčšou výhodou fotoaparátu je ale veľmi dobrá aplikácia, ktorá ponúka množstvo režimov pre fotografovanie a ďalšie si môžete stiahnuť. To je naozaj veľmi zaujímavá ponuka a oživuje používanie inak priemerného fotoaparátu na Xperii E4.

Sony Xperia E4 recenzia-6

Batéria – nezradí vás na pol ceste

Spoločnosť Sony použila v smartfóne Xperia E4 batériu s kapacitou 2300 mAh. Hoci zadný kryt je odnímateľný, táto batéria je napevno vstavaná v tele smartfónu, a tak si budete musieť vystačiť s tou kapacitou, ktorú ponúka. Dobrou správou ale je, že táto batéria sa bez problémov postará o celodenné fungovanie. Ešte lepšou správou je zas to, že ak potrebujete získať nejaké hodiny výdrže navyše, k dispozícii máte hneď niekoľko softvérových nástrojov na predĺženie výdrže na jedno nabitie.

Sony Xperia E4 ScreenShot (15) Sony Xperia E4 ScreenShot (16) Sony Xperia E4 ScreenShot (17)

Nám vydržala batéria vždy celý deň, pričom nám večer ešte slušná dávka energie zostávala. Pri náročnom využívaní by sme sa na dva dni výdrže pravdepodobne nedostali, no zároveň sa ani raz nestalo, že by sa nám telefón uprostred dňa vybil v prípade, že sme ho ráno odpojili od elektriny plne nabitý. Počas jedného dňa sme sa napríklad dostali na 14 hodín výdrže, pričom nám zostávalo ešte 35 % energie. Displej bol počas tohto dňa zapnutý dve hodiny, pričom po celý čas boli zapnuté mobilné dáta aj Wi-Fi a telefón sme používali na prehliadanie internetu, fotografovanie, telefonovanie a požívanie menej náročných aplikácií.

Celkovo tak ide o spoľahlivý telefón, ktorý vás počas dňa podrží. Znesie aj náročnejšiu výdrž, čo je v tejto triede zariadení veľmi dobrá správa. Poslúžia vám aj spomínané pokročilé nástroje na šetrenie batérie, ktoré sme si veľmi obľúbili a aj napriek tomu, že sme ustavične mali zapnutý režim Stamina, nijako sme neboli obmedzovaní, dostávali sme všetky správy z internetových komunikačných kanálov a mohli sme si naplno užívať všetko, čo tento telefón ponúka. Režim Stamina tiež výrazne zlepšil stand-by čas, kedy sa telefón skutočne takmer nevybíja. Ako príklad môžeme uviesť jednu noc, keď sme to sledovali. Počas ôsmich nočných hodín nám ubudli z batérie iba 2 %, a to sme mali nastavenú synchronizáciu tak, že sme nezmeškali ani jedno upozornenie a ráno sme si to všetko mohli prečítať.

Záver – získa si vás cenou

Sony Xperia E4 ani na prvý pohľad nepôsobí tak, že by malo ísť o zariadenie z tej najnižšej cenovej kategórie. Opak je však pravdou a Xperiu E4 si kúpite v slovenských obchodoch za niečo málo vyše 100 EUR. To je naozaj skvelá ponuka a výborný pomer cena/výkon. O výkon zariadenia sa nebudete musieť obávať. Poradí si takmer so všetkým s výnimkou náročných hier, no zariadenie z tejto kategórie na takéto činnosti ani nie je určené. Fotoaparát tiež nepatrí medzi to najlepšie, ale chválime napríklad autofocus, ktorý pri niektorých podobných zariadeniach chýba. Displej tiež neponúka vysoké rozlíšenie, no je dostatočne veľký a IPS technológia sa postarala o vysoký jas a pekné farby. Čerešničkou na torte je Android 4.4.4 KitKat s nadstavbou TimeScape, ktorá ponúka množstvo funkcií a možností, ktoré poznáme iba z drahších zariadení.

Plusy

+ Pekný displej

+ Plnohodnotné prostredie TimeScape

+ Dobrá výdrž batérie

+ Cena

Mínusy

– Zadný kryt rozširuje telefón

– Kvalita fotografií

19.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+