MojAndroid

Séria smartfónov Sony Xperia 10 je jedným z posledných kompaktných modelov strednej triedy na súčasnom trhu. V dnešnej recenzii sa pozrieme na to, či kompaktnosť a výbava jej tretej generácie. Toto je recenzia smartfónu Sony Xperia 10 III.

Recenzia Sony Xperia 10 III: Špecifikácie

Rozmery 154 x 68 x 8,3 mm
Hmotnosť 169 g
Displej 6,0″ OLED, 1B farieb, HDR

1080 x 2520 pixelov, 21:9

Corning Gorilla Glass 6

Procesor Snapdragon 690 5G
RAM a úložisko 6 GB RAM / 128 GB

podpora microSD karty

Fotoaparáty 12 MP, f/1.8 hlavný snímač
8 MP, f/2.4 telefoto objektív
8 MP, f/2.2, 120˚ ultraširokouhlý snímač8 MP, f/2.0 selfie
Batéria a nabíjanie  4 500 mAh

18 W káblové nabíjanie

Konektivita 3,5 mm jack, 5G, Bluetooth 5.1, USB typu C 3.1, NFC


Sony Xperia 10 III: Cena a dostupnosť

Smartfón Sony Xperia 10 III sa momentálne v slovenských eshopoch predáva za cenu od 399 do 429 eur.

Recenzia Sony Xperia 10 III je rozdelená na niekoľko častí:

Balenie: Len to najnutnejšie

Biele balenie Sony Xperie 10 III toho príliš neponúka. Okrem smartfónu a manuálu tu nájdeme len to najnutnejšie. To znamená nabíjací USB-C kábel a nabíjací adaptér, ktorého výkon je len 7,5 W. Batériu je pritom možné nabíjať nabíjacím adaptérom s výkonom až 30 W.

Slúchadla v balení bohužiaľ nenájdete, čo je škoda vzhľadom na kvalitný zvukový výstup a prítomný 3,5 mm jack. Na druhú stranu niektoré drahšie značky už dnes do balenia nepridávajú ani nabíjací adaptér, čo ospravedlňujú ekologickými dôvodmi. Používatelia podľa ich tvrdenia majú doma množstvo starších adaptérov a slúchadiel, čím vzniká ekologický odpad.

Dizajn a konštrukcia: Vzhľad bez invencií, ale konštrukcii nechýba odolnosť

Pokiaľ by ste vedľa seba postavili predošlú generáciu Sony Xperia 10 II a novinku Xperia 10 III, tak by ste pravdepodobne nepoznali rozdiel. Vzhľad sa bohužiaľ ani po troch rokoch nezmenil. V prípade minulej generácie výrobca aspoň zmenil rozloženie snímačov fotoaparátu.

Recenzia Sony Xperia 10 III
Recenzia Sony Xperia 10 III | Zdroj: Milan Menšík

Smartfón má tak jednoduchý hranatý dizajn z rovného skla a okolo  displeja sú aj v roku 2021 široké okraje. Pozitívom je, že displej je tak bez diery alebo výrezu pre selfie fotoaparát. V predaji sú celkovo štyri farebné varianty smartfónu – čierna, biela, modrá a ružová. Bohužiaľ na test nám bola k dispozícii najmenej zaujímavá z nich – čierna bez akéhokoľvek gradientu.

Recenzia Sony Xperia 10 III
Recenzia Sony Xperia 10 III | Zdroj: Milan Menšík

Zatiaľ čo rovnaký dizajn v roku 2021 už príliš neoslní, tak si určite zaslúži pochvalu kvalita konštrukcie a odolnosť zariadenia. Telo a aj postranné tlačidla pôsobia pevne a máte pocit, že smartfón by mohol vydržať aj nejaký pád.  Najväčším plusom konštrukcie je však odolnosť certifikácie IP65/IP68 proti prachu a vode (do 1,5 metra po dobu 30 minút).

Recenzia Sony Xperia 10 III
Recenzia Sony Xperia 10 III | Zdroj: Milan Menšík

Smartfón má na spodnej strane USB-C konektor s primárnym mikrofónom a na vrchnej 3,5 mm jack spolu so sekundárnym mikrofónom. Na pravej strane sú tlačidla hlasitosti, napájania a spúšte fotoaparátu. Na ľavej je slot pre karty, ktorý sa dá otvoriť aj obyčajným nechtom. Pochvalu si zaslúži signalizačná LED dióda nad displejom, ktorá upozorňuje na notifikácie. Smartfón sa vďaka kompaktným rozmerom (154 x 68 x 8.3 mm a váha 168 gramov) dobre drží.

Displej a multimédia: Širokouhlý pomer strán stále nemá uplatnenie

Zmenou neprešiel ani displej, ktorý má opäť 6 palcov, rozlíšenie 2520 x 1080 pixelov a pomer strán 21:9. Zatiaľ čo uhlopriečku možno pochváliť a smartfón má vďaka nej kompaktné rozmery, tak pomer strán nemá ani v roku 2021 uplatnenie. Obsah na internete pre neho nie je prispôsobený a aplikácia vyzerajú  v tomto pomere často divne.

Recenzia Sony Xperia 10 III
Recenzia Sony Xperia 10 III | Zdroj: Milan Menšík

Síce je vďaka nemu smartfón úzky a dobre sa drží, ale tak by to bolo aj pri menej širokouhlom pomere strán.  Triluminos displej v Xperii 10 III je pritom kvalitný a poskytuje dobrý obraz aj pri väčšom uhle. Navyše je dostatočne viditeľný na priamom slnku.

Recenzia Sony Xperia 10 III
Recenzia Sony Xperia 10 III | Zdroj: Milan Menšík

Displej chráni tvrdené sklo Gorilla Glass 6 a bohužiaľ v ňom opäť nenájdeme optický snímač odtlačkov. Nachádza sa v bočnom tlačidle napájania. Displeju chýba funkcia Always-on displeja, čo však supluje prítomná notifikačná LED dióda. Pre jedných zákazníkov to môže byť plusom a pred druhých mínusom.

Podobne ako v predošlých generáciách nájdeme aj v Sony Xperii 10 III v rámci jej triedy kvalitný zvukový výstup. Stará sa o neho  3,5 mm jack s podporou 24-bitového audia pri frekvencii 192 kHz. Slúchadla je samozrejme možne pripojiť aj cez rozhranie Bluetooth 5.1. Mínusom je slabší mono reproduktor. Smartón by si určite zaslúžil stereo reproduktor.

Zabezpečenie: Séria by si už zaslúžila snímač odtlačkov v displeji

Okrem klasického PINu, hesla alebo vzoru môžete Sony Xperiu 10 III zabezpečiť snímačom odtlačkov. Ten bohužiaľ ani v prípade tretej generácie tohto modelu nenájdeme v displeji, ale opäť v bočnom tlačidle napájania. Je to síce v niektorých situáciách praktickejšie než snímač na zadnej strane, ale oproti modelom so snímačom v displeji smartfón zbytočne stráca.

Výkon a pamäť: Solídny výkon a aj pamäť

Tretia generácia série Xperia 10 dostala nový 8 nm čipset Qualcomm Snapdragon 690. Ten tvorí osemjadrový procesor (dvojica 2 GHz jadier Kryo 560 Gold a šesť 1,7 GHz jadier  Kryo 560 Silver) a grafické jadro Adreno 619. Oproti minulej generácii ide o výkonnostný krok vpred, ale konkurenčné modely v rovnakej cene využívajú aj výkonnejšie čipsety.

Na druhú stranu je smartfón s čipsetom dostatočne výkonný pre všetky bežné činnosti. Vplyv na to má  aj väčšia operačná pamäť o veľkosti 6 GB. Vnútorná pamäť s veľkosťou 128 GB sa dá rozšíriť micro SD kartami. Sony Xperia 10 III si poradí aj s bežnými 3D hrami, ale pri náročnejších 3D tituloch jej už môže dochádzať dych.

Výsledky čipsetu v jednotlivých benchmarkoch môžete vidieť v nasledujúcej tabuľke.

Geekbench jednojadrový test 587 bodov
Geekbench viacjadrový test 1709 bodov
3DMark Wild Life 826 bodov
3DMark Wild Life Extreme 251 bodov
3DMark Sling Shot 3211 bodov
3DMark Sling Shot Extreme 2177 bodov
PCMark Work 3.0 8282 bodov

Systém: Takmer čistý Android 11 by mohol byť lepšie optimalizovaný

Operačným systémom je Android 11 s júnovou bezpečnostnou záplatou a veľmi ľahkou nadstavbou, takže pôsobí ako čistý Android bez úprav. Na optimalizácii samotného softvéru by mohol ešte výrobca popracovať, pretože počas používania sa objavili spomalené reakcie a sekajúce sa animácie.

Do systému bol implementovaný bočný panel, kam si môžete odložiť aplikácie, skratky alebo dokonca zoznam všetkých aplikácií. Zaujímavou možnosťou je uloženie skratky pre dve aplikácie naraz, ktoré sa potom otvoria súčasne v rámci rozdelenej obrazovky.

Čo poteší, je možnosť prispôsobenia displeja, konkrétne jeho farebného podania. Sony v systéme dodalo aj niekoľko predinštalovaných aplikácií, napríklad PlayStation, ovládanie slúchadiel, hudobný prehrávač či správy. Pokiaľ vám podobný “bloatware” vadí, tak si ho môžete bez problémov odinštalovať.

Fotoaparát: Optická  stabilizácia si zaslúži pochvalu, nočné snímky už nie

Fotoaparát novinky je parametrami takmer identický s tým, ktorý mal minuloročný model Sony Xperia 10 II. Rozdiel je len v tom, že 12-megapixelový primárny snímač má teraz lepšiu svetelnosť f/1.8 a mierne väčšiu ohniskovú vzdialenosť 27 milimetrov

Recenzia Sony Xperia 10 III
Recenzia Sony Xperia 10 III | Zdroj: Milan Menšík

Okrem primárneho snímača ponúka Xperia 10 III teleobjektív s dvojnásobným optickým priblížením a ultra-širokouhlý objektív, ktoré mala aj minulá generácia. A tak ako minulá generácia má aj Xperia 10 III optickú stabilizáciu fotoaparátu, čo nebýva v strednej triede bežné.

Parametre fotoaparátu:

Hlavný snímač 12 MP, f/1.8, rozlíšenie fotografie 4000 x 3000 pixelov, OIS
Ultra-širokouhlý snímač 8 MP, f/2.2, 120 stupňový uhol záberu
Teleobjektív 8 MP, f/2.4, 2x optické priblíženie

Aplikácia fotoaparátu je rovnaká ako v iných Xperiach. Nachádzajú sa tu všetky dôležité funkcie. Niektoré funkcie by mohli byť používateľsky dostupnejšie. Pre aktivovanie HDR je napríklad nutné ísť do Pro režimu. Rozsah citlivosti ISO je možný od 50 do 3200, zatiaľ čo rýchlosť uzávierky je možné nastaviť medzi 1/4000s a 1s.

Kvalita fotografií za denného svetla primárneho snímača Xperie 10 III je pre túto triedu adekvátna. Občas má síce tendenciu podexponovať, ale zachováva si široký dynamický rozsah. Fotografie majú veľmi dobrú ostrosť takmer až do rohov. Farby sú živé, zábery poskytujú dobrú úroveň detailov a šum je dobre kontrolovaný. Mínusom fotoaparátu je jeho občasné pomalé automatické ostrenie.

Ultraširokouhlý snímač je svojím výstupom porovnateľný s konkurenčnými smartfónmi v tomto segmente. Dynamický rozsah je aj tu dostatočne široký v kontexte k cenovej kategórii smartfónu. Nastavenie expozície je dokonca ešte o niečo presnejšie než v prípade primárneho snímača. Telefoto snímač má výrazne odlišné farebné podanie, čo je najzreteľnejšie na fotografovanej oblohe. Ostrosť, detaily a dynamický rozsah sú na dobrej úrovni.

ultraširokouhlý snímač vs primárny snímač vs telefoto snímač

Horšie je na tom fotoaparát s nočnými snímkami. Snímač má veľkosť 1/2,8 palcov, takže nedokáže zachytiť toľko svetla ako väčšina drahšej konkurencie. Obrázky sú podexponované a dynamický rozsah je obmedzený. Farby si však zachovávajú dobrú úroveň sýtosti na miestach, kde dopadá na predmet slušné množstvo svetla. Pri fotografovaní v noci môže pomôcť nočný režim, ktorý umelo presvetlí svetlo.

Selfie fotografie z Xperie 10 III sú na veľmi dobrej úrovni. Tóny pokožky sú presné. Dynamický rozsah je v poriadku, farby trochu tlmené, detaily slabšie a tvár je zobrazená s dobrou expozíciou aj pri relatívne horšom svetle. Prítomný portrétový režim sníma len v rozlíšení 2,8  megapixelov. Taktiež chýba podpora HDR.

Sony Xperia 10 III zaznamenáva video až do 4K rozlíšenia pri 30 fps. Ultraširokouhlý snímač a teleobjektív sú obmedzené na 1080p rozlíšenie 30 fps. Prepnutie do 2x zoomu je však funkčné aj v rozlíšení 4K a 1080p pri 60 fps, iba zábery sú potom získavané z primárneho snímača. Pri nahrávaní v rozlíšení 4K si môžete vybrať medzi kodekmi h.264 a h.265, V 1080p je iba h.264. Zvuk je zaznamenávaný v stereo kvalite pri rýchlosti 156 kbps.

4K videá z Xperie (prenosová rýchlosť 42 Mb/s) sú obstojné, približne na úrovni konkurencie. Majú dobrú úrovne detailov s priemerným dynamickým rozsahom a prirodzenými a živými farbami. Podobne to je aj pri použití ultraširokouhlého a telefoto snímača. Pozitívom je, že stabilizácia videa je k dispozícii vo všetkých režimoch.

Konektivita: Konečne s podporou 5G

Vďaka novému čipsetu má novinka integrovaný 5G modem a jej majiteľ si tak môže vo vybraných mestách Slovenska užívať rýchlosť sietí 5. generácie. Tam kde pokrytie chýba využije dostatočne rýchle LTE pripojenie a k dispozícii je aj Wi-Fi ac. Vo všetkých prípadoch bolo pripojenie okamžite a stabilné.

To isté platí aj pre rozhranie Bluetooth 5.1, ktoré sa bez problémov spárovalo s bluetooth slúchadlami Redmi AirDots. Prehrávanie hudby fungovalo aj na vzdialenosť viac ako 10 metrov. Bohužiaľ počas testu nebolo možné otestovať platbu s pomocou NFC čipu, čo bolo chybou aplikácie Google Pay a nie samotného čipu.

Batéria a nabíjanie: Za výbornou výdržou je razantné zväčšenie kapacity batérie

Ak si niečo zaslúži pochvalu, tak to ako sa výrobcovi podarilo vtesnať o 900 mAh väčšiu batériu do rovnakého tela, ako mala minuloročná generácia. A batéria s kapacitou 4500 mAh už dokáže vykúzliť v spojitosti so 6-palcovým displejom výbornú výdrž.

Pokiaľ budete smartfón využívať bežným spôsobom (automatická synchronizácia, pár desiatok minút hovorov a sms, 2 hodiny internetu denne), tak sa dostanete až na tri dni výdrže. Ale aj pri väčšej záťaží vám Xperia 10 III vydrží do ďalšieho večera. Hodina premietania YouTube videa v HD kvalite zoberie kapacite batérie iba necelé 4 %.

Výbornú výdrž potvrdzuje aj test batérie v benchmarku PCMark, kde Xperia 10 III dosiahla výborný výsledok 17 hodín a 8 minút. O niečo horšie je na tom rýchlosť nabíjania. Xperia 10 III sa na 100 % kapacity batérie s originálnym 7,5 W adaptérom nabila za dlhých 182 minút. Tento problém by mohla vyriešiť kúpa výkonnejšieho adaptéra, pretože smartfón podporuje nabíjanie s výkonom až 30 W.

15 minút 10 %
30 minút 20 %
45 minút 29 %
60 minút 39 %
100 % 182 minút

Recenzia Sony Xperia 10 III: Záverečné hodnotenie

Sony Xperia 10 III je asi najlepším kompaktným 5G smartfónom strednej triedy. Oproti iným menej kompaktným smartfónom strednej triedy však môže zaostávať výkonom a v niektorých ohľadoch už aj fotoaparátom. Plusom smartfónu je určite veľmi kvalitne spracované telo, vodeodolnosť a hlavne výborná výdrž na jedno nabitie. Vďaka veľkej batérii a malému displeju vydrží fungovať až do tretieho dňa.

Smartfón by si určite zaslúžil viac vylepšení oproti predošlej generácii než len nový čipset a väčšiu batériu. Softvér by mohol byť tiež lepšie optimalizovaný. Fotoaparát treba pochváliť za optickú stabilizáciu, ale pri nočných scénach nepodáva príliš dobré výsledky. Akčnejších fotografov môže odradiť jeho občasné pomalšie automatické ostrenie.

Pomer strán displeja 21:9 je stále nevyužitý a neexistuje pre neho dostatočný obsah. Snímač odtlačkov v displeji sa opäť nekoná. Zážitku z pozerania filmov na inak kvalitnom displeji by pomohla vyššia obnovovacia frekvencia displeja a stereo reproduktory. Výrobca mohol taktiež pridať do balenia výkonnejší nabíjací adaptér, pretože doba nabitia batérie sa s dodávaným adaptérom pohybuje okolo 3 hodín.

Recenzia Sony Xperia 10 III: Konkurencia

OnePlus Nord 2 5G

OnePlus Nord 2 5G má  na svoju triedu slušnú fotografickú výbavu, hlasné stereo reproduktory, veľmi pekný Fluid AMOLED displej, krásny dizajn a veľmi vysoký výkon. cena tohto smartfónu sa pohybuje v rozmedzí 399 eur (8 GB RAM / 128 GB internej pamäte) až 499 eur (12 GB RAM / 256 GB internej pamäte). Batéria vydrží bez problémov jeden celý deň a nabije sa už približne za pol hodiny.

OnePlus Nord 2
OnePlus Nord 2 | Foto: Redakcia

Samsung Galaxy A52s 5G

Čerstvá novinka Galaxy A52s 5G ponúka 6,5-palcový Super AMOLED displej s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2400 pixelov). Dosahuje jas o hodnote 800 nitov a obnovovacia frekvencia je až 120 Hz. O pohon zariadenia sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 778G 5G, vyrábaný 6 nm procesom. Vzadu nájdeme kvarteto snímačov. Začína sa primárnym, 64 MP fotoaparátom.

Galaxy A52s 5G | Foto: GSMArena.com

Dopĺňa ho 12 MP ultra širokouhlý senzor, spolu s ďalšou dvojicou 5 MP fotoaparátov. Tie slúžia na vytváranie makro záberov a zmeranie hĺbky ostrosti. Skvelou správou je, že Samsung Galaxy A52s 5G má taktiež stereo reproduktory, pre vylepšenie používateľského zážitku. Batéria sa môže pochváliť kapacitou 4500 mAh a podporou pre nabíjanie adaptérom o výkone 25 W, ktorý dokonca nájdete priamo v balení.

POCO X3 Pro

Smartfón POCO X3 Pro je jedným z najobľúbenejších modelov strednej triedy . Okrem rozumnej ceny je jeho prednosťou 6,67-palcový IPS LCD displej, ktorý sa vyznačuje až 120 Hz obnovovacou frekvenciou, štandardom HDR10 a Full HD+ rozlíšením (1080 x 2400 pixelov). Výkon je zaobstarávaný stále extrémne silným čipsetom Snapdragon 860, ktorý je vyrábaný 7 nm procesom.

POCO X3 Pro
POCO X3 Pro | Zdroj: xda-developers.com

Fotoaparát na zadnej strane má 48 MP primárny snímač, 8 MP ultra širokouhlý, 2 MP makro a 2 MP hĺbkovým snímač. Selfie fotoaparát, umiestnený vpredu, má 20 MP rozlíšenie. Určite potešia aj stereo reproduktory, tak ako aj veľká, 5160 mAh batéria, podporujúca 33 W nabíjanie.

Náš tip
Motorola moto g: Takáto je história obľúbeného radu smartfónov
20.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+