MojAndroid

Xperia Ray je novým smartfónom spoločnosti Sony Ericsson, ktorý sa dostal už aj do našich obchodov a nájdete ho aj v ponuke mobilných operátorov. Prináša podobné funkcie ako jeho rovesníci  Xperia mini a Xperia mini pro, no napriek tomu je Xperia Ray výnimočná vo viacerých ohľadoch.

Obsah balenia

Xperia Ray prichádza v krabici so štandardnými rozmermi v bielo-zelenom prevedení. V jej vnútri toho veľa nenájdete a okrem slúchadiel, nabíjačky s microUSB káblom, poteší azda už len prítomnosť 4GB microSDHC pamäťovej karty. Dodávané slúchadlá sú nekvalitné, no integrujú mikrofón a tlačidlo pre prijatie hovorov, takže ich môžete použiť ako handsfree súpravu. Na počúvanie hudby by sme ich však určite neodporúčali.

Konštrukcia

Telo Xperie Ray je oproti iným telefónom odlišné najmä svojou úzkou prednou časťou, ktorá je 53mm široká.  Tu je vsadený 3,3 palcový displej chránený odolným sklom, spolu s ďalšími štandardne rozmiestnenými ovládacími prvkami a senzormi. Medzi nimi nájdete trojicu Androidovských tlačidiel, z ktorých dve po stranách, šípka a menu, sú kapacitné.

Domček alebo tiež Home tlačidlo (slúži aj na zapnutie zamknutého telefónu) má polkruhovitý tvar lemovaný strieborným rámikom a práve tu výrobca tiež umiestnil signalizáciu zmeškaných hovorov, SMS správ a ďalších udalostí. Na tieto ste upozornení blikajúcim zeleným svetlom. Notifikácie slúžia tiež na indikáciu nabíjania (oranžová farba) a na upozornenie o dosiahnutí plnej kapacity batérie (zelená farba).Prednej strane nechýba ani kamera  a senzor priblíženia tzv. proximity senzor.

Na bokoch smartfónu nájdeme len tie najnutnejšie tlačidlá a konektory. Ovládanie hlasitosti je umiestnené napravo, tlačidlo pre zapnutie/vypnutie Xperie spolu s 3,5mm jack konektorom sa nachádzajú navrchu a micro USB konektor si našiel svoje miesto na ľavom boku prístroja.

Celá zadná časť je vyrobená z pogumovaného plastu s otvormi pre fotoaparát, LED blesk a hlasitý reproduktor. Logo Sony Ericsson je štýlovo umiestnené v spodnej časti a spolu s nápismi XPERIA a HD nám čo to prezrádzajú o pôvode a možnostiach tohto telefónu. Po odňatí krytu, ktorý je narozdiel od iných modelov Sony Ericsson celkom bezproblémové, sa nám naskytne pohľad na vnútro -konkrétne na batériu a sloty pre SIM a micro SD kartu (nemožno vymeniť bez vybratia batérie).

Celkový dojem z Xperie Ray je veľmi pozitívny. Telefón je elegantný a vďaka svojej hrúbke len 9,6mm zapasuje skutočne do každého prostredia, či už štandardne do vrecka nohavíc alebo ženskej kabelky. Konštrukcia je pevná a nevykazuje žiadne náznaky vôle. Po rušivých zvukoch tu nie je ani stopy.

Fotogaléria

Displej

Displej Xperie Ray je podobne ako aj u ostatných smartfónov tejto triedy vyrobený technológiou TFT, je kapacitný a podporuje zobrazenie 16 miliónov farieb. Uhlopriečka je trochu neštandardná 3,3 palca no na takto malý displej je použité pomerne vysoké rozlíšenie 480 x 854 pix – Ray sa teda môže pochváliť veľkou hustotou pixelov na jeden palec rovnou 297DPI.

Sony Ericsson tiež integroval do telefónu technológiu Bravia engine, ktorá by mala vylepšovať farebné podanie obrazu a jeho ostrosť – pri bežnom používaní ju však len ťažko postrehnete.

Pozorovacie uhly sú veľmi dobré. Obraz síce pri naklonení naberá mierne svetlejší nádych a pri bielych plochách sa strácajú niektoré detaily, no pre bežné použitie je maximálne vyhovujúci. Možno trochu zamrzí absencia automatického podsvietenia, ktoré však elegantne vyrieši niektorý z widgetov pre nastavovanie jasu akým je napríklad Brightness Level od developera Curvefish.

V našom štandardnom teste funkcie multitouch kapacitný displej obstál na výbornú – displej podporuje až 10 dotykových bodov.

Testujeme

Dostatočný výkon a plynulý chod celého systému zabezpečuje dobre osvedčený procesor MSM8255 od Qualcommu s taktovacou frekvenciou 1GHz. Nie je to síce žiadne dvojjadro, ale svoju prácu si odvádza veľmi dobre. K tomu mu pomáha aj 512MB operačnej pamäte RAM. O grafický výkon sa stará čip Adreno 205.

Naše testy dokázali, že Xperia Ray patrí medzi najvýkonnejšie jednojadrové smartfóny. Veľmi dobre si počínala aj v grafických benchmarkoch Nenamark 1,2 a Neocore. Podrobné výsledky sme zhrnuli do tabuľky.

Aplikácia

Počet bodov

Neocore

58,9 fps

NenaMark1

45.5fps

NenaMark2

14,8fps

SmartBench 2011

1346/1747 (productivity index/game index)

Antutu Benchmark

2929

Linpack for Android

38MFLOPS

CF-Bench

4538/1726/2850

Quadrant Professional

1610

Vnútorná pamäť telefónu činí 300MB. Rozšíriteľná je aj pomocou micro SD pamäťovej karty do maximálnej kapacity 32GB. Na inštalovanie aplikácií a hier máte teda dostatok miesta aj keď po čase niekomu 300MB tiež nemusí postačovať a nie všetky aplikácie sa dajú presunúť na pamäťovú kartu.

Operačný systém

Android 2.3.3 Gingerbread je v súčasnosti na telefónoch Xperia už štandardom. Potešila by aktualizácia na verziu 2.3.4 pre využitie prednej kamery v aplikácii Google Talk, ale podľa prísľubu Sony Ericsson by sme na takúto verziu nemuseli až tak dlho čakať – prípadný ICS (Ice Cream Sandwich) by potešil asi najviac. Sony Ericsson vybavil Android aj vlastnou používateľskou nadstavbou TimeScape – tá sa však od tej v telefónoch Xperia mini a mini pro odlišuje.

Prostredie Timescape

Predinštalované prostredie TimeScape je podobné tomu aké má napríklad Xperia Arc. Je jasné, že si nájde svojich zástancov ale aj tých, ktorí budú proti nemu. Nič však nebráni doinštalovať si niektorý z alternatívnych launcherov na Android Markete – odporučiť môžeme napríklad Launcher Pro, Go Launcher Ex alebo ADW Launcher.

TimeScape launcher

Launcher prostredia TimeScape ponúka na umiestňovanie widgetov 5 pracovných plôch. Na každú z nich môžete umiestniť vlastné alebo predinštalované ikony aplikácií, widgetov alebo iných odkazov. V spodnej časti sa nachádza lišta, do ktorej môžete umiestniť ľubovoľný odkaz na aplikáciu alebo priečinok. Do tohto môžete potom vkladať ľubovoľný počet aplikácií, čo vám pomôže efektívne obmedziť ich počet na ploche bez straty rýchleho prístupu k nim.

V hornej časti je umiestnený indikátor, ktorý informuje o tom, na ktorej ploche sa práve nachádzate – osobne si myslím, že je zbytočný a zaberá miesto na ploche. Tiež medzera medzi spodnou lištou a plochou, kde je možné už umiestniť ikony a widgety, je zbytočne veľká – toto miesto by sa dalo využiť oveľa lepšie.

AppDrawer

Menu s aplikáciami sa oproti iným Xperia-m nijako nelíši. Aplikácie sú usporiadané v stránkach a na výber tu je niekoľko možností ich usporiadania: vlastné usporiadanie, v abecednom poradí, najpoužívanejšie a naposledy nainštalované. Stlačením ikony v pravom dolnom rohu sa dostanete do editovateľného módu, kde si môžete v prípade vlastného usporiadania rozmiestniť odkazy tak ako potrebujete, poprípade vami nainštalované aplikácie odinštalovať stlačením červeného krížika.

Aplikácie, widgety

Sony Ericsson pridal do Xperie Ray aj niekoľko vlastných aplikácií a widgetov. Poďme si v krátkosti predstaviť tie najzaujímavejšie:

TimeScape

Aplikácia, ktorá združuje SMS správy a statusy zo sociálnych sieti Twitter a Facebook. Na plochu si môžete umiestniť aj jej widget.

Na Markete sú k dispozícii rôzne pluginy, ktoré rozširujú jeho funkcionalitu – vo widgete tak môžete po doinštalovaní príslušného pluginu prezerať fotografie z kamery alebo aj e-maily z Gmail účtu.

TrackID

Aplikácie určená pre rozpoznávanie hudby. Natočením krátkej ukážky prostredníctvom TrackID môžete jednoducho získať informácie o jej skladateľovi, vyhľadať k nej videá na Youtube alebo pieseň zdieľať prostredníctvom e-mailu, SMS správy alebo sociálnej siete Facebook.

Hudba a videá priateľov

Táto aplikácie nie je ničím iným ako zoznamom zdieľanej hudby a Youtube videí  vašich priateľov z Facebooku.

Monitor údajov

Xperia Ray ponúka aj jednoduché počítadlo prenesených dát v mobilnej sieti, s možným nastavením upozornenia na prekročenie dátového limitu.

NeoReader

Jednoduchá ale veľmi nápomocná čítačka QR kódov.

Power save mode

Aplikácia, ktorá po dosiahnutí nastavenej úrovne kapacity batérie aktivuje šetriaci režim. Nastavenia umožňujú vybrať si, ktoré súčasti a funkcie ostanú aktivované a ktoré nie.

Správca LiveWare

Tu nastavíte akcie, ktoré sa majú vykonať pri pripojení náhlavnej súpravy, slúchadiel alebo nabíjačky. Takto môžete napríklad pri pripojení nabíjačky automaticky spustiť ľubovoľnú aplikáciu.

Update Center

Informuje o dostupnosti aktualizácií pre Xperiu Ray.

Widgety na plochy

Na výber máte aj z veľkého počtu widgetov na plochu, medzi ktorými nájdete napríklad hodiny, media shortcuts, napísať a poslať (nástroj na zdieľanie statusov alebo správ), počasie, obľúbené kontakty a zoznam hovorov, prehrávač hudby ale aj prepínač na zapnutie mobilného internetu, Bluetooth, WiFi, GPS, podsvietenia, roamingu alebo zvuku.

Celkový dojem

Systém Android na Xperii Ray je plynulý a počas testovania fungoval veľmi dobre. Odozvy sú okamžité a všetky aplikácie, ktoré som do telefónu nainštaloval fungovali tak ako majú. Viac k tomu už nie je čo dodať.

Video

Prehrávanie videa je v prípade Xperie Ray bezproblémové. Dá sa povedať, že prehrá väčšinu bežných video súborov vo formátoch DivX, XviD, MPEG, ASF, WMV ale aj iných. Samozrejme nečakajte podporu Full HD – na to Xperia Ray nemá jednoducho dostatok výkonu aj keď so 720p DivX si poradila celkom obstojne. Prehrávanie na 3,3 palcovom displeji je aj vďaka veľkému rozlíšeniu kvalitné a dokáže spríjemniť dlhé chvíle napríklad vo vlaku.

Hudba

Telefón je pre prehrávanie hudby vybavený štandardným Sony Ericsson prehrávačom, ktorý ponúka funkcie ako radenie skladieb podľa interpretov, albumov, skladieb alebo podľa vlastných playlistov. Na výber je tu aj nastavenie ekvalizéra (len z preddefinovaných profilov), zosilňovača zvuku xLoud alebo tiež vyhľadávanie Youtube videí k práve prehrávanej skladbe.

Kvalita zvuku nie je nijako ohurujúca a patrí jednoducho k štandardu dnešných smartfónov – subjektívne môžem povedať, že hudba prehrávaná na Xperiách mini a mini pro je predsa len na vyššej úrovni. Xperia Ray pri najvyšších hlasitostiach mierne skresľuje a reproduktoru chýba trochu kvalitnejší prednes nižších tónov. Na druhú stranu sa Xperia Ray nemá za čo hanbiť. Prehrávaný zvuk je dostatočne hlasitý a ako som písal vyššie, nevybočuje zo súčasného štandardu.

Fotoaparát

Fotoaparát disponuje rozlíšením 8Mpix, no v tomto rozlíšení je možné fotografovať len s pomerom strán 4:3. Počas testovania som preto preferoval rozlíšenie 6Mpix so širším záberom. K dispozícii je aj LED blesk a možnosť natáčať HD video. Vytvorené fotografie sú za dobrých svetelných podmienok kvalitné, no v tmavších scénach má fotoaparát občas problémy správne zaostriť a vytvorené snímky sú mierne zašumené, ale to bude daňou za citlivejší Exmor snímač. Kvalita videa je priemerná no na bežné momentky postačujúca.

Aplikácia na fotenie a natáčanie videa ponúka niekoľko zaujímavých funkcií, medzi ktorými nájdete napríklad stabilizátor obrazu, geoznačkovanie, detekciu úsmevu alebo tváre a niekoľko scénických režimov. Skratky v ľavej lište si môžete podľa potreby vymeniť za iné, vami najčastejšie používané. Vpravo nájdeme rýchly prístup ku galérií s náhľadom vytvorených snímok

Konektivita, telefonovanie, písanie, organizácia času

Xperia Ray je vybavená štandardnými formami pripojenia. Tak ako v každom inom smartfóne, aj tu nájdete WiFi, Bluetooth vo verzii 2.1 a podporu rýchlych dátových sietí HSPA (HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.8 Mbps). Zdieľanie internetového pripojenia mobilnej siete cez USB alebo WiFi je tu tiež prítomné.

K telefonovaniu a správe kontaktov je použitá natívna aplikácia Androidu dizajnovo upravená do štýlu prostredia TimeScape. Ponúka rovnaké funkcie ako denník volaní, abecedný zoznam kontaktov s previazaním na Facebook a obľúbené položky.

Písanie je veľmi rýchle a pohodlné aj pri držaní telefónu jednou rukou. Prípadné preklepy opraví za vás predikcia písaného textu.

Pre organizáciu vášho času má Xperia Ray predinštalovanú natívnu aplikáciu hodín s možnosťou nastavenia budíka, no zaujme najmä kalendár, ktorý sa dokáže synchronizovať nielen s Google kalendárom, ale aj s udalosťami vašich priateľov na Facebooku.

Batéria

Batéria má kapacitu 1500mAh a telefón pri bežnom používaní s niekoľkými volaniami, prehliadaní internetu, čítaní e-mailov s neustále zapnutým mobilným internetom (okrem noci) dokáže napájať viac ako jeden deň. Pri menšom vyťažení sa môžete s prehľadom dostať aj na dva dni, čo sa v dnešnej dobe až tak často nevidí. Samozrejme, všetko závisí od aktuálneho nastavenia podsvietenia a využívania telefónu.

Záver

Xperia Ray je kvalitným Android smartfónom strednej triedy, ktorý ponúka dostatočný výkon, kvalitný fotoaparát a elegantný dizajn. Vytknúť jej môžeme len máločo a okrem nepodsvietených kapacitných kláves a absencii svetelného senzoru je tento telefón vo svojej triede špičkou. Poteší aj prijateľná cena pohybujúca sa od 280€, za ktorú dostanete presne to, čo by ste očakávali od smartfónu v tejto cenovej kategórii.

Hodnotenie MojAndroid.sk 9/10

Plusy

+ kvalitný displej s veľkým rozlíšením
+ konštrukčné vyhotovenie, dizajn
+ fotoaparát
+ plynulosť systému
+ prehrávanie DivX, Xvid bez konverzie

Mínusy

– absencia svetelného senzoru
– nepodsvietené kapacitné tlačidlá

Videorecenzia

Parametre

Všeobecné

2G siete
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G siete UMTS 850/1900/2100
Dátum predstavenia Jún 2011
Veľkosť Rozmery 111 x 53 x 9.4 mm
Váha 100g
Displej Typ kapacitný dotykový, 16 miliónov farieb
Veľkosť 480 x 854 pixelov, 3,3 palca
  • odolný voči poškrabaniu +ochranná fólia na displej
  • podpora multi touch
  • automatické otočenie používateľského rozhrania vďaka akcelerometru
  • senzor blízkosti pre automatické vypnutie
  • Sony Mobile BRAVIA Engine
  • použivateľské rozhranie Timescape
Zvuk Typy upozornení Vibrovanie, zvonenia vo formátoch MP3 a WAV
Hlasitý odposluch Áno
3.5mm jack Áno
Pamäť Telefónny zoznam Prakticky neobmedzený počet kontaktov a ich podrobností. Možnosť priloženia fotografie.
Zoznam hovorov Prakticky neobmedzený
Vnútorná 1GB z toho 300MB pre používateľa, 512MB RAM
Pamäťová karta microSD, až do veľkosti 32GB, 4 GB je priložená v krabici
Údaje GPRS do 86 kbps
EDGE do 237 kbps
3G HSDPA, 7,2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot
Bluetooth Áno, v2.1 s A2DP,EDR
Infračervený port Nie
USB Áno, microUSB v2.0
Fotoaparát Primárny 8 MPix, 3264×2448 pixelov, automatické zaostrovanie, LED blesk
Funkcie Geoznačkovanie, zaostrenie dotykom, stabilizácia obrazu, detekcia tvárí a úsmevu
Video Áno, 720p
Sekundárny Áno, VGA
Vlastnosti a funkcie Operačný systém Android OS, 2.3 (Gingerbread)
Procesor

1 GHz Scorpion procesor, Adreno 205 GPU, Qualcomm MSM8255 Snapdragon

Správy SMS (zobrazenie konverzácií), MMS, Email, Push Email, IM,RSS
Internetový prehliadač HTML
Rádio Stereo FM rádio s RDS
Hry Áno
Farby Čierna, biela, ružová,
GPS Áno, s podporou A-GPS
Java Áno, cez Java MIDP emulátor
  • integrácia s SNS
  • digitálny kompas compass
  • Google vyhľadávanie, Mapy a Mail
  • YouTube, Google Talk, integrácia s Picasou
  • MP4/H.263/H.264
  • MP3/eAAC+/WAV
  • rozpoznávanie hudby TrackID
  • Prehliadač dokumentov (word,excel, powerpoint, PDF)
  • Prediktívne písanie
Batéria Štandardná batéria, Li-Ion 1500 mAh
Pohotovostný režim Do 430 h (2G) / Do 440 h (3G)
Čas hovoru Do 6 h 50 min (2G) / do 7 hod (3G)
Iné Cenová skupina
24.10.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+