MojAndroid

Tentokrát sme podrobnému testovaniu podrobili vlajkovú loď firmy Sony Ericsson, alebo už iba Sony ,ako chcete, s modelovým označením Xperia Arc S. Toto štýlové zariadenie ponúka potenciálnemu zákazníkovi vysoký výkon, prepracovaný dizajn či lákadlá spoločnosti ako snímač Exmor R a Sony Mobile Bravia Engine, ktorý by mal fotky a videá zobrazovať v jasnejších a sýtejších farbách. Poďme sa teda detailne pozrieť na to, či to tak naozaj je.

Obsah balenia

Krásna malá červeno-biela škatuľka s nápisom XPERIA arc S v sebe skrýva mnohé prekvapenia. Asi najväčším je pribalený microHDMI kábel, za ktorý by sme si inak museli priplatiť  (cca 15€). Okrem neho však v balení nájdete samotnú Xperiu Arc S s 1500 mAh batériou, dátový microUSB kábel, nabíjačku s označeným GreenHeart™, “štupľové” slúchadlá Sony Ericsson MH650 s dvoma pármi náhradných gumených násad, fóliu na displej a dokonca aj kožené púzdro s vyrytým logom výrobcu. V S-ku sme našli aj, už založenú, 8 GB microSDHC pamäťovú kartu.

Konštrukcia

S-ko zaujme mnohých ľudí hlavne svojou konštrukciou a špecifickým dizajnom. Čo je zrejme najviac špecifické je zakrivenie zadnej strany zariadenia na opačnú stranu, ako to býva zvykom. Výrobca tak vyriešil problém, ktorý vznikol “zhrubnutím” miest, kde sa nachádzajú väčšie hardvérové súčasti ako fotoaparát či reproduktory. Toto zakrivenie pôsobí extravagantne, jedinečne a je určite zaujímavé. Praktické však moc nie je. Hoci sa zariadenie v ruke drží príjemne, jeho nosenie vo vrecku nohavíc môže byť problematickejšie. SE sa však snažil eliminovať zlý pocit z nosenia Arcu v nohaviciach či košeli a podarilo sa mu to hrúbkou prístroja. Tá je naozaj príjemná – 9 mm. Toto zariadenie s rozmermi 125 x 63 x 9 mm váži iba 117 gramov, čo je v ruke jednoznačne cítiť.

Na čom však Sony (Ericsson) šetril je použitý materiál. Lacnému plastu ja proste neviem prísť na chuť. Mal som tú možnosť držať v ruke výstavný kus Xperie Arc S, a to, čo som videl, nebol moc príjemný pohľad. Plastový kryt síce rapídne znižuje váhu zariadenia, no otázkou je, či sme ochotný vymeniť váhu za kvalitu. Ja by som skôr volil materiály ako hliník alebo aspoň pogumovaný plast, ktoré by tejto vlajkovej lodi dodali ten správny “šmrnc”. Plastové kryty, ktoré sú po obvode dopĺňané strieborným plastovým lemom, mi k tomuto zariadeniu absolútne nesedia a sú pre mňa sklamaním.

Prednú stranu S-ka tvorí netradične veľký 4,2″ TFT displej, ktorý je dopĺňaný trojicou hardvérových tlačidiel, takisto vyrobených z plastu. Ich umiestnenie je dosť nepraktické, na ich používanie si treba zvyknúť. Hoci sú tlačidlá plastové a pôsobia lacno, sú pre mňa lepším riešením ako softvérové tlačidlá, ktoré by som pri tomto umiestnení stláčal nechcene zrejme oveľa častejšie než na inom zariadení. Čo ma však mrzí je fakt, že tieto tlačidlá nie sú podsvietené, svetlo preniká len z medzier medzi nimi. Prostredným z trojice tlačidiel dokážete rozsvietiť aj displej, ktorý dopĺňajú z hornej strany ešte senzory a primárny reproduktor na hovory.

Zadná strana Xperie Arc S je tvorená viacerými otvormi. V najväčšom z nich, v hornej časti, nájdeme šošovku 8,1 Mpix fotoaparátu, ktorý je schopný natáčať aj HD video, čomu nasvedčuje aj nápis na pravo od objektívu. Mierne pod šošovkou nájdeme LED diódu, ktorá slúži ako blesk či svetlo pri snímaní. V hornej časti nájdeme ešte miniatúrnu dierku, ktorá skrýva sekundárny mikrofón pre nahrávanie audia na videozázname. Pod ňou je nápis XPERIA, ktorý je doplnený aj o logo firmy. V spodnej časti potom nájdeme už len sekundárny reproduktor pre hlasité prehrávanie zvuku.

Na pravej strane nájdeme netradične stavovú diódu, pod ktorou je v tesnej blízkosti microUSB konektor slúžiaci na nabíjanie zariadenia a prenos dát pomocou kábla. Hneď pod týmto konektorom nájdeme aj dvojpolohové tlačidlo ovládania hlasitosti. Na opačnej strane, dole, sa nacháda už len dvojpolohová spúšť fotoaparátu.

V spodnej strane nájdete primárny mikrofón pre hovory, otvor, ktorý pomáha pri odnímaní krytu a miesto pre “putko” na ruku.

V ľavej strane tohoto zariadenia sa výrobca rozhodol umiestniť len 3,5 mm jack slúžiaci na pripojenie slúchadiel.

Vrchnú stranu zdobia tlačidlo pre vypínanie a zapínanie displeja a samotného zariadenia a krytkou zaslepený microHDMI konektor.

Po odňatí zadného krytu sa vám naskytne pohľad na 1500 mAh batériu, ktorá vrchnou časťou chráni obe karty. Pamäťovú microSD kartu spolu so SIM kartou tak vyberiete len po vybratí samotnej batérie, čo je škoda.

Displej

Sony (Ericsson) sa do Xperie Arc S rozhodol umiestniť ten istý displej, aký je aj v Xperii bez S-ka. Nájdeme tu teda 4,2″ TFT displej s rozlíšením 480 x 854 pixelov (233 ppi), ktorý ponúka 16 777 216 farieb. Krajšie a sýtejšie farby by mal zaručiť patentovaný systém Sony Mobile Bravia Engine, ktorý by mal zvýšiť kvalitu prezerania fotografií aj videa. Človek, ktorý nie je vzdelaný v obore však tento systém nedokáže rozpoznať, no možno práve Bravia Engine sa zaslúžil o to, že tento TFT displej je porovnateľný aj s konkurenčnými typmi ako LCD či Amoled. Možno neveríte, ale kvalita displeja je naozaj vysoká.

Displej chráni tvrdené sklo, ktoré tak odporúčame radšej doplniť aj o fóliu. Pomocou funkcie multi-touch vám S-ko dokáže nasnímať naraz až 4 dotyky prstov. Natívnu podporu vytvárania screenshotov využijete dlhším podržaním tlačidla vypínania. Displej bol na slnku celkom dobre čitateľný. Hoci si displej trocha reguluje stav podsvietenia, v nastaveniach chýba možnosť automatického jasu. Budete si tak musieť doinštalovať aplikáciu 3. strany, ktorá to vyrieši, alebo sa uspokojiť s jasom na istom percente.

Výkon a pamäť

O výkon silnejšieho modelu s S-kom v názve sa stará jednojadrový procesor Qualcomm Snapdragon MSM8255T s taktom 1,4 GHz. O rýchlosť tohoto telefónu sa netreba báť. Postačí aj použitá 512 MB RAM. Ako by však na hodnote stúplo toto zariadenie, keby malo v sebe RAM s hodnotou 1 GB môžme len polemizovať. Na vlajkovú loď by to bolo adekvátne. Reakcie tohoto zariadenia sú však veľmi rýchle a zvláda aj náročnejšie aplikácie a hry, čo je pri takom takte procesora samozrejmosťou. Hrám pomáha aj grafický čip Adreno 205.

Čo sa pamäte týka, tá interná dosahuje hodnotu 1 GB, z čoho však užívateľ môže využiť iba 320 MB. Na uloženie niekoľkých aplikácií to bohato stačí. Ak ste však fanúšik graficky náročnejších hier, ktoré zaberajú v pamäti viac miesta, budete si ich musieť časom presunúť na pamäťovú kartu. Vo výkonnostných testoch si Xperia Arc S počínala takto:

AnTuTu Benchmark (v2.4.3)

3529

SmartBench 2011 (v1.2.1)

PI 1444 / GI 2323

Linpack for Android (v1.2.8)

49,256 MFLOPS

Quadrant Professional (v1.1.7)

1864

CF Bench (v1.1)

5931 / 2211 / 3699

Operačný systém

Po zapnutí Xperie Arc S vám displej zobrazí operačný systém Android vo verzii 2.3.4 Gingerbread. Výrobca však sľubuje aktualizáciu na najnovší Ice Cream Sandwich už v prvých mesiacoch nasledujúceho roku, preto sa máte na čo tešiť. Viac o aktualizácií sa dozviete z článkov v tomto vlákne. Operačný systém je aj v S-ku obohatený o nadstavbu výrobcu, ktorú nazvali TimeScape™. Táto nadstavba, ako aj mnohé iné, ponúka vlastné widgety a dizajn prostredia, ktoré síce nie je tak prepracované ako napríklad Sense od HTC, no v mnohých ohľadoch je užitočné. Čo najviac zamrzí je fakt, že akonáhle opustíte app launcher (menu s aplikáciami) a neskôr sa po úkone chcete do neho vrátiť, musíte ho “listovať” zas od začiatku. V Sense vás umiestni na obrazovku, v ktorej ste sa naposledy nachádzali. Zamrzí aj holá rolovacia lišta, ktorá nedostala žiadne úpravy od výrobcu.

Čo však poteší sú widgety. Tých je na výber dosť a medzi tie najviac prepracované patrí počasie, ktoré sa po dotyku zmení na predpoveď na najbližšie tri dni. Zaujímavý je aj widget TimeScape, ktorý zobrazuje sociálne siete a správy na jednom mieste. Pokiaľ by ste chceli vidieť náhľad na všetky widgety, ktoré máte rozložené na 5 plochách, spravíte tak pomocou pinch-to-zoom funkcie. Widgety sa vám zobrazia všetky na jednej obrazovke v akejsi animácii, ktorá reaguje aj na pohyb akcelerometra. Nižšie nájdete ukážky niekoľkých ďalších widgetov.

App launcher a predinštalované aplikácie

V app launcheri sa aplikácie prednastavene ukladajú na poslednú (pravú) obrazovku s aplikáciami. Aplikácie si však môžete usporiadať: podľa vlastného usporiadania, v abecednom poradí, najpoužívanejšie a naposledy nainštalované. Poslednou možnosťou tak máte na dosah po jednom kliknutí obrazovku s doinštalovanými aplikáciami. Fajnšmekri si aplikácie usporiadajú podľa seba. Popri upravovaní umiestnenia aplikácií ich môžete aj odinštalovať – kliknutím na červený krížik pri ikonke.

Medzi preinštalovanými aplikáciami nájdete:

TimeScape™

Aplikácia združujúca sociálne siete a správy na jedno miesto s možnosťou umiestnenia widgetu na plochu.

TrackID™

Aplikácia, ktorá zistí z krátkej zvukovej nahrávky informácie o piesni a autorovi za pomoci pripojenia k internetu. Po zistení informácií umožňuje ich zdieľanie s priateľmi pomocou e-mailu, textovej správy či sociálnych sietí.

Správy a počasie

Aplikácia zobrazujúca aktuálne informácie o počasí a o dianí vo svete.

Získať aplikácie

Miesto, kde nájdete aplikácie, ktoré vám odporúča výrobca.

Xperia™ Hot Shots

S touto aplikáciu máte vždy po ruke životy 6 zaujímavých tenisových hráčov. Môžete pozerať ich videá, program, turnaje a iné.

Wisepilot

Online GPS navigácia, ktorá okrem navigovania spolupracuje napríklad aj so sociálnymi sieťami.

McAfee Security

Mobilný anti-vírusový program, ktorý vám predinštaloval výrobca.

Neoreader

Aplikácia, ktorá slúži na čítanie QR kódov.

Hudba a videá priateľov

Aplikácia, ktorá vám ukáže multimediálny obsah zdieľaných súborov vašich priateľov na sociálnej sieti Facebook. Disponuje aj widgetom.

OfficeSuite

Jednoduchý správca dokumentov, ktorý je predinštalovaný v LITE verzii.

UEFA.com

Aplikácia, ktorá vám priblíži UEFA Champions League. Ocenia hlavne fanúšikovia futbalu.

PlayNow™ (Store)

Sprístupňuje hry, aplikácie, zvonenia a pozadia pre váš telefón.


Správca LiveWare™

Aplikácia, pomocou ktorej nastavíte úkony pri pripojení príslušenstva. Môžete si tak napríklad automaticky spustiť prehrávač hudby pri pripojení slúchadiel či náhlavnej súpravy alebo zapnúť monitor údajov či budíky pri pripojení nabíjačky.

Video

Prehrávanie video súborov by malo byť podporované systémom Sony Mobile Bravia Engine, ktorý by aj tu mal vykresľovať krajšie farby. Zobrazenie filmov na 4,2″ displeji bolo pohodlné, podporované sú formáty MP4, H.263, H.264 aj WMV. Najviac však chýba prehrávač videí. Videá, ktoré si uložíte na pamäťovú kartu prehráte len pomocou aplikácie 3. strany! My sme si ako prehrávač videí zvolili MX Video player. S videom v HD rozlíšení (2,3 GB) si telefón poradil hravo, no .mkv FullHD video (180 MB) mu už robilo problém. Možno by to iný prehrávač zvládol bez sekania. Ak by ste chceli video preniesť na obrazovku TV, využite pribalený microHDMI kábel.

Audio

Sony Ericsson Xperia Arc S dokáže prehrať formáty audia MP3, eAAC+, WMA aj WAV. Prehrávač hudby umožňuje rozdelenie skladieb podľa interpretov, albumov, skladieb či zoznamov. V položke zoznamy skladieb nájdete zoznamy, ktoré ste si vytvorili sami, ale aj najprehrávanejšie skladby, novo pridané skladby a skladby, ktoré neboli nikdy prehrané. Samozrejmosťou je možnosť vyhľadať si skladbu. Pri prehrávaní je k dispozícii aj špeciálne tlačidlo v tvare ležatej osmičky, ktorým môžete vyhľadať ďalšie informácie o počúvanej pesničke vo Wikipedii, na Googli alebo nájsť k nej videá na Youtube. Milo prekvapí aj možnosť vyhľadávať na YouTube aj karaoke videá.

Prehrávanie hudby cez hlasitý reproduktor bolo čisté a dostatočne hlasité. Mne osobne vyhovovalo a nemám mu čo vytknúť. Hudbu si môžete užiť aj zo slúchadiel, ktoré výrobca pribalil k S-ku. Konkrétne ide o model MH650. Tieto slúchadlá nie sú ničím výnimočné, označil by som ich ako priemerné, čo sa tejto cenovej kategórie týka. Mne trocha vadil plastový dizajn, ktorý slúchadlá stavia o triedu nižšie, no to je len môj subjektívny názor. Výrobca myslel aj na umiestnenie audio konektora S-ka v ľavom boku a preto je koncovka slúchadiel zahnutá do pravého uhla. To vám umožňuje príjemné počúvanie hudby, či už máte telefón vo vrecku alebo v ruke.

S-ko vám ponúkne aj jednoduché rádio s RDS, ktoré vám aj automaticky vyhľadá stanice. Ako to býva zvykom, rádio zapnete až po pripojení slúchadiel, ktoré slúžia ako anténa.

Fotoaparát

Na zhotovovanie fotografií vám v tomto zariadení poslúži 8,1 Mpix fotoaparát s LED diódou, ktorý dokáže nahrávať aj HD videá. Sony Ericsson Xperia Arc (S) bol označený za fotomobil roka 2011/2012 a preto by mal tento telefón snímať naozaj krásne zábery, k čomu má dopomôcť aj snímač Exmor R.  Či tomu tak naozaj je môžete posúdiť na nižšie uvedených ukážkach fotografií. V čom vidíme menšie nedostatky, je aj slabšia LED dióda, ktorá nemusí dobre osvetliť vzdialenejšie objekty. Problémom môže byť aj príliš malé tlačidlo spúšte.

UPDATE: Fotografie vymenené. Ospravedlňujem sa za chybu.

 

Zaujímavý je 3D fotoaparát. “3D” záber vytvoríte otáčaním zariadenia zľava doprava, čím vytvoríte skôr panorámu, ako 3D obraz. Po pripojení na 3D TV pomocou microHDMI kábla by sa vám obraz mal zobraziť 3-rozmerne. Bohužiaľ, nemáme k dispozícii 3D TV, aby sme to overili. Pri 3D fotoaparáte si môžete nastaviť veľkosť panoramatickej snímky v pomere 16:9 alebo štandardnú a takisto prisvietenie si LED diódkou. Nižšie si môžete prezrieť ukážku panoramatického záberu, ktorý je uložený na SD karte aj ako .mpo súbor.

 

Videokamera, ktorá natáča videá až v HD kvalite, má nastavení tiež dosť málo. Nastaviť si dokážete scény, veľkosť videa, hodnotu expozície, režim zaostrenia či prisvetlenie. Neodvážim sa subjektívne hodnotiť kvalitu videa, skúste ju posúdiť vy nasledujúcej HD video ukážke:

Galéria

Fotografie a videá sa vám zobrazia v 3D galérii, ktorá okrem iného reaguje aj na pohyb zariadenia. Galéria je jednoduchá a prehľadná, má niekoľko základných funkcií a myslím, že ide o jednu z najlepších galérií, aké môžete vo svojom Android zariadení nájsť. Samozrejmosťou je zobrazenie súborov po zložkách a možnosť zdieľania na sociálnych sieťach.

Možnosti pripojenia

Do a zo Sony Ericssonu Xperia Arc S dostanete údaje všetkými možnými dostupnými spôsobmi – Wi-Fi 802.11 b/g/n; Bluetooth v2.1 (A2DP, EDR), GPRS, EDGE, HSDPA (do 7,2 Mbps), HSUPA (do 5,6 Mbps), microUSB, USB On The Go, HDMI a nechýba ani  DLNA. Na zdieľanie internetového pripojenia využijete Wi-Fi hotspot.

Komunikácia a organizovanie

K telefonovaniu s Xperiu Arc S nemám žiadne výhrady. Zariadenie týchto rozmerov sa niekomu môže pri uchu držať nepohodlne, no mne to nerobilo žiadny problém. Hovory boli čisté a kvalitné. Čo mi však pri Xperii Arc S chýba je inteligentné vyhľadávanie kontaktov.

SMS správy sa na tak veľkom displeji píšu pohodlne či už po výške alebo na šírku. Pri klávesnici nájdete iba český jazyk, ktorý vám však prináša aspoň nejakú diakritiku a predikciu. Problém pri písaní správ by mohli mať ľudia so širšími prstami, ktorí budú musieť správy písať na šírku, nakoľko je qwerty klávesnica na výšku dosť husto posiata malými tlačidlami. Mrzí ma, že som v S-ku nenašiel funkciu písania “swype”, ktorá bola dostupná v Xperii Active. S touto funkciou by bolo písanie správ ešte o čosi jednoduchšie.

Kalendár je v S-ku veľmi pekne prepracovaný a ponúka zaujímavé možnosti nastavenia udalostí. Poteší možnosť rozvrhnúť si udalosti presne na hodiny či možnosť nastaviť si naozaj množstvo detailov. Medzi tie pokročilejšie funkcie patrí napríklad pridanie hostí k udalosti či presné určenie časovej zóny.

Batéria

Sony Ericsson sa rozhodol do Xperie Arc S umiestniť batériu s kapacitou 1500 mAh. Tá by mala vystačiť na 7 hodín hovoru, 460 hodín pohotovosti, 37 hodín prehrávania hudby alebo na 6 hodín prehrávania videa. Mne osobne vydržala batéria zhruba 1 a pol dňa pri bežnom používaní, v ktorom je zahrnuté pravidelné kontrolovanie mailov cez 3G/Wi-Fi, občasné hranie hier, 1h internetu, 1 h prehrávania hudby, neustále zapnutie Wi-Fi siete, niekoľko hovorov a SMS správ a vytvorenie zhruba 5 fotiek a jedného kratšieho videa. Je to však veľmi subjektívne. Doobedu som mal zapnutý len vibračný režim, znížil som hlasitosť hovorov, hudbu som počúval cez slúchadlá, v interiéri som znížil jas obrazovky, atď. Ja som však s kapacitou batérie spokojný a dúfam, že s ňou budete spokojný aj vy. Batériu hodnotím ako nadpriemernú.

Záver

Testovanie Xperie Arc S bolo pre mňa príjemným zážitkom. Zariadenie, ktoré dokáže každého zaujať dizajnom a váhou sa príjemne držalo v ruke a práca s ním bola kvalitná a rýchla. Len málokedy sa mi podarilo spomaliť systém, čo zaručuje hlavne výkonný procesor a pamäť RAM. Prekvapil ma najmä displej, ktorý mnohí zatracujú a pohoršujú sa nad ním. Ja si myslím, že Sony Ericsson na ňom dlho robil a doladil ho do detailov. Opatrný by som bol vo vyjadrovaní sa o fotoaparáte, kvalita snímok nebola až taká očarujúca ako sľubuje reklama. Za cenu cca 350€ však získate veľmi rýchle a prepracované zariadenie, ktoré uspokojí aj náročnejších používateľov.

Plusy

+ zaujímavý dizajn a rozmery

+ výkon

+ hmotnosť

+ microHDMI konektor

+ displej dobre čitateľný aj na slnku

+ 3D fotoaparát a možnosť natáčania HD videa

Mínusy

– použitý materiál (plast)

– absencia natívneho prehrávača videa z SD karty

– umiestnenie a kvalita hardvérových tlačidiel

– absencia automatického jasu

– pre mňa aj umiestnenie stavovej diódy

Celkové hodnotenie MôjAndroid.sk – 8/10


12.12.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+