MojAndroid

Do redakcie sa nám dostali na test slúchadlá značky Beats By DR.Dre, ktoré okrem počúvania hudby môžu fungovať aj ako handsfree súprava. To využijete najmä ak nedáte dopustiť na kvalitnú reprodukciu aj počas cestovania a zároveň nechcete, aby ste premeškali prichádzajúce hovory. Vďaka integrovanému systému aktívneho potlačenia hluku, budete od okolia dokonale izolovaný a vy si môžete svoju hudbu skutočne vychutnať aj v hlučnejšom prostredí. To všetko vďaka slúchadlám Beats Executive.

Beats Audio Executive_3

Balenie so slúchadlami zaujme už na prvý pohľad. Prichádza v prémiovom vyhotovení, ktoré sa samozrejme odrazilo aj na vyššej cene produktu. V krabici nájdete okrem kvalitného ochranného púzdra aj ďalšie príslušenstvo. To zahŕňa dvojicu káblov, z ktorých jeden slúži ako handsfree súprava. Tento okrem mikrofónu obsahuje aj hardvérové tlačidlo, ktoré dokáže plniť funkcie play, pause, zdvihnúť hovor, ukončiť hovor a po dlhšom podržaní vyvolá aj hlasové vyhľadávanie. V balení ďalej nájdete redukciu pre počúvanie audia v lietadle, redukciu z 3,5 mm jacku na väčší 6,5 mm a čistiaci obrúsok s logom Beats. Keďže ide o slúchadlá s aktívnym potlačením hluku (ANR), ktoré k svojmu fungovaniu potrebujú aj napájanie, nájdete tu aj dvojicu AAA batérií.

Beats Audio Executive_10

Skúsenosti s predchádzajúcimi modelmi Beats slúchadiel nemám, no Executivy má prekvapili kvalitou spracovania a použitými materiálmi. Takmer celá konštrukcia slúchadiel je vyrobené z hliníka so striebornou povrchovou úpravou. Z tohto dôvodu majú Beats Executiv aj vyššiu hmotnosť 340 gramov, čo je v porovnaní s niektorými slúchadlami vyrobenými najmä z plastu o poznanie viac. Porovnávam ich najmä so Sennheisermi HD 558, ktoré máme v redakcii a majú hmotnosť takmer o 100 gramov menšiu (260g). Tonto rozdiel je citeľný najmä pri dlhšom, niekoľkohodinovom počúvaní hudby, kedy už slúchadlá Beats nie sú práve najpohodlnejšie. Inak sú ale veľmi komfortné. Náušniky sú mäkké a podobne ako výsuvný náhlavník sú pokryté kožou. Ani po dlhšom používaní nespôsobujú potenie, nie sú však až tak pohodlné a po dlhšom počúvaní je už citeľný tlak na úši.  Na slúchadlách nájdete na ľavom náušniku 3,5mm audio jack pre pripojenie jedného z dodávaných káblov s dĺžkou 1,361m a tiež odnímateľný kryt s logom Beats, pod ktorý sa vkladajú batérie. Tento je prichytený pomocou štvorice magnetov a proti strateniu chránený aj krátkym putkom. Na pravom slúchadle sa nachádza prepínač pre zapnutie/vypnutie slúchadiel a ANR (Active Noise Reduction). Logo Beats na zadnej strane funguje ako tlačidlo, ktoré po stlačení vypne reprodukciu zvuku.

Beats Audio Executive_5

Konštrukcia Beats Executive inak odpovedá svojej cene. Pôsobí decentne a zdá sa, že k jej poškodeniu nedôjde ani pri náročnejšom a dlhodobejšom používaní. Ich výhodou je aj výborná prenositeľnosť. Vďaka skladacej konštruckii sa dajú slúchadlá sklopiť do skutočne malých rozmerov. Nezaberajú tak veľa miesta, ako niektoré iné produkty v tejto kategórií zariadení.

Slúchadla od spoločnosti Beats sú známe najmä vďaka basom. Poslucháči, ktorí nedajú dopustiť na silné podanie basových zložiek si na svoje samozrejme prídu aj v prípade Beats Executive. Tie ponúkajú skutočne hlboké a neskreslené basy aj pri vyšších hlasitostiach. Maximálnu hlasitosť sme pri týchto slúchadlách neskúšali, pretože to bolo už za únosnou hranicou, ktorú by sme zvládli. V strednom a vyššom frekvenčnom pásme ponúkajú Beats Executive taktiež dobrú odozvu, no oproti niektorým slúchadlám v tejto kategórii mierne zaostávajú a neponúkajú tak detailný zvuk. Po porovnaní Beats Executive a Sennheiser HD 558 musíme povedať, že tieto vynikali najmä v podaní stredných a vyšších tónov, zatiaľ čo Beats slúchadlá excelovali v reprodukcii basov.

Beats Audio Executive_4

Veľkou nevýhodou testovaných slúchadiel Beats Executive je v niektorých prípadoch podľa nás aj samotná aktívna redukcia hluku (ANR). Táto síce výborne funguje pri odstránení hlukov okolitého prostredia, no pridáva do zvuku počuteľný šum. Ten si všimnete najmä pri tichšej reprodukcii alebo pri skladbách, v ktorých sú krátke pauzy. Príkladom môže byť napríklad skladba z filmu Meet Joe Black s názvom The next place. ANR sa nedá vypnúť a bez nej, v tzv. pasívnom režime, slúchadlá vôbec nefungujú. Batéria by podľa výrobcu mala vydržať 25 hodín reprodukcie.

Beats Audio Executive_1

Beats Executivesa dajú v slovenských eshopoch kúpiť od 250€. Slúchadlá od Beats vás určite nesklamú svojimi silnými basmi a výborným konštrukčným spracovaním. Sú ideálne na prenášanie a to aj vďaka pribalenému ochrannému púzdru. Nevýhodu slúchadiel vidíme v ich vyššej hmotnosti a aktívnej redukcii hluku, ktorá pri nižších hlasitostiach spôsobuje počuteľný šum. Navyše, ANR sa nedá vypnúť a pre fungovanie slúchadiel tak budete potrebovať vždy zdroj energie v podobe dvojice AAA batérií. Na druhej strane Slúchadlá výborne redukujú okolný hluk, čo oceníte najmä pri počúvaní v dopravných prostriedkoch alebo na verejnosti.

Článok bol uverejnený v časopise Android Magazín 04-2013.

Plusy:

  • Dobré odhlučnenie od okolia
  • Silné basy
  • Konštrukčné spracovanie

Mínusy

  • ANR nejde vypnúť, pri nižších hlasitostiach spôsobuje šum
  • Potreba napájania
  • Vyššia hmotnosť

Beats Audio Executive_11 Beats Audio Executive_10 Beats Audio Executive_7

Beats Audio Executive_6 Beats Audio Executive_2 Beats Audio Executive_9

27.4.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+