MojAndroid

Video, ktoré dokážeme natáčať pomocou nášho smartfónu, sa neustále zlepšuje. Dnes ho mnohé zariadenia vytvárajú v jemnom 4K rozlíšení, a to až pri 60 snímkoch za sekundu. Okrem toho sa každým novým modelom zlepšuje jeho stabilizácia či rýchlosť a presnosť preostrovania. Jedna dôležitá súčasť videa však, nanešťastie, zostáva už niekoľko rokov bez výraznejšej zmeny. Touto súčasťou je zvuk. Ten za kvalitou obrazu často zaostáva, keďže dokáže spoľahlivo zachytiť audio len na obmedzenú vzdialenosť. Spoločnosť Sennheiser ale prichádza so zdanlivým riešením, ktoré nesie názov Memory Mic.

Konštrukcia a dizajn: Pritiahne vám pohľad

Ide o šikovný mikrofón, ktorý by ste však zrejme na prvý pohľad za mikrofón vôbec neoznačili. V porovnaní s klasickými “klopákmi” totiž disponuje nezvykle veľkými rozmermi. Má to však svoje opodstatnenie, keďže sa vo vnútri nachádza množstvo elektronických komponentov od batérie, až po vstavanú pamäť či Bluetooth čip. Treba ale povedať, že nosenie tohto mikrofónu na tele by vám kvôli jeho veľkosti mohlo trochu prekážať. Nehovoriac o tom, že to nevyzerá práve najlepšie. Na druhú stranu sa ale zbavíte kábla a mnohých komponentov, ktoré pri bežnom mikrofóne musíte nosiť so sebou. Inak je Sennheiser Memory Mic vyrobený z kvalitného matného plastu.

Z prednej strany je na ňom umiestnené len logo výrobcu, avšak z tej zadnej sa nachádza šikovná magnetická klipsňa. Tá slúži na uchytenie mikrofónu na oblečení. Ľavá hrana je prázdna, pričom tá pravá obsahuje jediné hardvérové tlačidlo susediace s nenápadnou LED diódou. Toto tlačidlo ja napájacie a LEDka symbolizuje stav samotného zariadenia. Ak svieti na oranžovo, zariadenie je zapnuté, ak na zeleno, zariadenie je zapnuté a pripojené k telefónu, no a ak nesvieti, je jednoducho vypnuté.

Nakoniec nám zostáva už len vrchná a spodná hrana. Vrchná hrana obsahuje prieduch mikrofónu a spodná zase disponuje napájacím USB-C konektorom. Oceňujeme fakt, že sa dostalo na tento moderný konektor, no je mierna škoda, že slúži len na napájanie. Po pripojení gadgetu k počítaču teda nebudete mať k audio súborom prístup. Ďalej musíme na konštrukčnom spracovaní skritizovať ostré hrany, ktoré nám pri manipulácii so zariadením prekážali. Inak je ale konštrukcia kvalitná a určite by vydržala aj nejaké tie pády.

Pripojenie, funkcie a aplikácia: Kameň úrazu

Sennheiser Memory Mic sa k smartfónu pripája bezdrôtovo prostredníctvom technológie Bluetooth. Na plnohodnotné prepojenie tohto mikrofónu s telefónom je tiež potrebná aplikácia Memory Mic. Krátko po jej vyhľadaní v Obchode Play sme spozorneli, keďže nás zaskočilo jej poriadne nízke hodnotenie. V čase písania tejto recenzie mala len 2,5 hvieždičky z 5. Netrvalo dlho a po jej inštalácii sme veľmi rýchlo pochopili, prečo tomu tak je. Na začiatok nás appka prekvapila tým, že okrem povoleniu k používaniu interného úložiska a technológie Bluetooth, potrebuje pre správne fungovanie aj povolenie k prístupu k informáciám o vašej polohe.

Je tomu tak kvôli tomu, že Memory Mic nevyužíva štandardné Bluetooth pripojenie, ale pripojenie cez BLE (Bluetooth Low Energy). Táto technológia dokáže fungovať na väčšie vzdialenosti a je sama o sebe energeticky menej náročná. Potreba využívania polohy však túto nižšiu energetickú náročnosť nepriaznivo kompenzuje. Treba ale povedať, že aplikácia sama o sebe polohu nevyužíva, avšak z etických dôvodov vás musí kvôli pravidlám Googlu o zapnutie polohy požiadať. Ďalej nastali mierne komplikácie s párovaním, keďže sa nám Memory Mic s telefónom podarilo prepojiť až na druhý pokus. Potom sa nám už zobrazila úvodná stránka aplikácie. Na nej nájdete informácie o stave batérie či maximálnej možnej dĺžke nahrávania. Ďalej tu môžete zmeniť citlivosť mikrofónov, odpojiť zariadenie či prejsť do nastavení.

Tie sú strohé a okrem možnosti aktualizácie firmvéru a zmeny kvality nahrávania videa tu nemôžete urobiť prakticky nič. Najdôležitejšou stránkou aplikácie je však stránka nahrávania. Tá vám dá na výber či chcete audio z mikrofónu nahrávať spolu s videom z telefónu, alebo či chcete nahrávať iba audio samotné. Opäť tu nechýbajú informácie o stave batérie a je tu aj možnosť zmeny citlivosti mikrofónu. V prípade nahrávania videa je k dispozícii možnosť prepnutia hlavnej kamery na selfie kameru. Nakoniec stojí za zmienku aj karta galérie, v ktorej sa vám zobrazia všetky vaše nahraté súbory. V tejto galérii ich môžete jednoducho prehrať, zdieľať alebo odstrániť. Rozloženie appky Memory Mic teda nie je vôbec zlé, problém však spočíva v jej funkčnosti. Párkrát nám táto aplikácia spadla, pričom raz sa nám to stalo ihneď po ukončení nahrávania 10-minútového audio súboru.

Tento súbor sa následkom pádu aplikácie neuložil tak, ako sa uložiť mal a bol teda nepoužiteľný. Appku Memory Mic sme však pre istotu vyskúšali aj na ďalších zariadeniach. S jedným spolupracovala bez väčších problémov, avšak s dvoma nebola práve najlepšia kamarátka. Okrem zmienených pádov nám na OnePlus 6 a Huawei Mate 20 Lite neumožnila vyexportovať čisté audio súbory. Tie sme teda síce boli schopní s aplikáciou nahrať, no z telefónu sme ich nijakým spôsobom dostať nedokázali. Po ťuknutí na tlačidlo zdieľania nám totiž žiadna ponuka možností nevyskočila. Na telefóne Samsung Galaxy A20e sme však tieto problémy nespozorovali a je to teda otázka šťastia. Ak máte tú možnosť, Sennheiser Memory Mic si tak radšej pred kúpou so svojim smartfónom vyskúšajte.

Nahrávanie zvuku: Aspoň tu Sennheiser doznal svojich kvalít

Nemecká spoločnosť Sennheiser je vo svete známa najmä ako výrobca kvalitného audio príslušenstva. Nie je teda prekvapením, že nahrávanie zvuku zvláda aj tento produkt vcelku dobre. V aplikácii sú na výber tri intenzity citlivosti mikrofónu Memory Mic. Je teda možné nastaviť nízku citlivosť, ktorá sa nám najviac osvedčila v hlučnom prostredí. Vysoká citlivosť je zase dobrá na miestach, kde je zvuk slabší, no a strednú citlivosť využijete niekde medzi. Práve strednú sme využívali najčastejšie, keďže hovorené slovo nahrávala dostatočne hlasno a čisto.

Samotný mikrofón pritom kladie trochu vyšší dôraz na výšky a basy sú viac v úzadí. To je ale pri hovorenom slove v poriadku. Memory Mic na strednej citlivosti ešte aj celkom dobre pracuje so šumom a veľmi ho nepočuť. Na vysokej citlivosti je ho už ale samozrejme počuť viac. Aby sme túto novinku komplexnejšie otestovali, rozhodli sme sa s jej pomocou nahrať zvuk do jednej z našich videorecenzií. Samotné nahrávanie najmä kvôli chybám aplikácie síce nebolo jednoduché, no výsledok nie je vôbec zlý. Prezrieť si ho môžete vyššie.

Je všeobecne známe, že aplikácie tretích strán nedokážu na Androide veľmi dobre spolupracovať s fotoaparátom. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli natočiť porovnávacie videá predvolenou aplikáciou fotoaparátu a aplikáciou Memory Mic. Tá ťahala v tomto porovnaní za kratší koniec a okrem slabej úrovne detailov nás sklamala tým, že nedokáže spolupracovať s optickou stabilizáciou. Finálne videá teda okrem dobrého zvuku ničím veľmi nenadchnú. No a nijako kladne nehodnotíme ani to, že aplikácia dokáže natáčať len na 30 fps.

Sennheiser Memory Mic: Záverečné hodnotenie

Po patáliách, ktoré sme si s mikrofónom Memory Mic a špeciálne s jeho aplikáciou prežili, je jeho hodnotenie vskutku náročné. Áno, zvuk nahráva vo viac ako dobrej kvalite, no nikdy si nemôžete byť istý tým, že ho budete môcť niekde použiť. Vo viacerých prípadoch sa nám totiž nepodarilo nahrávky správne uložiť. Všetko však závisí od toho, aký máte telefón, ako aj od toho, či sa výrobca rozhodne chyby v aplikácii vyriešiť. Ak by sa tak stalo, dostali by ste šikovný mikrofón, ktorý je svojim spracovaním doslova jedinečný. Tomu odpovedá aj jeho cena, ktorá sa zastavila na hodnote 199 €. Tá je však v súčasnom stave z nášho pohľadu jemne prestrelená. Nebyť problémov aplikácie, cena by kvalite produktu odpovedala.

25.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+