MojAndroid

Spoločnosť Samsung vystupuje na mnoých trhoch a poznajú ju aj fanúšikovia multimédií. Tých možno zaujme aj reproduktor, ktorý sme získali na testovanie. Jeho názov je Samsung R7 (WAM7500) a okrem toho, že vás zaujme už na prvý pohľad svojim dizajnom, upúta aj použitou technológiou. Ide totižto o 360° reproduktor, ktorý dokáže zvuk distribuovať rovnomerne do všetkých smerov.

Konštrukcia | Má tvar vajca

Reproduktor Samsung R7 (WAM7500) sa nápadne podobá tvarom na veľké vajce. Jeho konštrukcia bola ale zostrojená do takéhoto tvaru zámerne. Oválny tvar umožňuje najlepšiu distribúciu všesmerového zvuku. Reproduktor má v hornej časti otvor, v ktorom sa nachádza výškový reproduktor. Hlboké tóny má na starosti subwoofer, ktorý sa nachádza v spodnej časti. Je umiestnený akoby v medzere, ktorá umožňuje pri prehrávaní voľný priechod vzduchu. Tesne nad medzerou sa nachádza aj ovládanie reproduktora.

samsung-r7-1

Ovládanie pozostáva z dvoch hardvérových tlačidiel pre ovládanie hlasitosti a troch dotykových tlačidiel pre spustenie/pozastavenie hudby, prepínanie zdroja hudby a na vypnutie. Dotykové aj hardvérové tlačidlá reagujú promptne, a tak voči nim nemáme žiadne výhrady. Reproduktor navyše môžete ovládať aj zo špeciálnej mobilnej aplikácie, no o tej vám povieme v samostatnej kapitole tejto recenzie.

Samsung-1

Konštrukcia je vyrobená z plastu a na výšku má 42,2 cm. Reproduktor je v najhrubšom mieste široký 18,1 cm a jeho hmotnosť je 3,4 kilogramu. Pre tých, ktorí by si ho chceli so sebou brávať na cesty rozhodne nie je zaujímavým, no vďaka svojmu tvaru je určený najmä do (moderných) domácností, kde ho nemusíte mať položený iba na stole, ale môžete si k nemu dokúpiť aj elegantný stojan či ho zavesiť na strop ako svietidlo.

Pripojenie | Bluetooth aj Wi-Fi

Reproduktor Samsung R7 ponúka pripojenie cez Bluetooth a dokonca aj Wi-Fi. Zatiaľ čo sa cez Bluetooth môžete pripojiť k svojmu mobilu či počítaču, pripojenie Wi-Fi slúži na ovládanie reproduktoru pomocou mobilnej aplikácie Samsung Multiroom. Dosah pripojení je priemerný, pomocou pripojenia Bluetooth môžete reproduktor ovládať v danej miestnosti a cez Wi-Fi môžete pristupovať k ovládaniu odkiaľkoľvek, kde máte pokrytie.

Mobilná aplikácia | Samsung Multiroom

Sprievodná aplikácia Samsung Multiroom je hudobným prehrávačom, ktorý sa veľmi podobá na natívnu aplikáciu Hudba v Samsung zariadeniach. Pridanou hodnotou je však možnosť prehrávania hudby cez viacero pripojených reproduktorov, ktoré máte rozmiestnené po domácnosti. V aplikácii sú silne integrované aj online služby na prehrávanie hudby, a tak priamo v Samsung Multiroom môžete púšťať svoje obľúbené skladby napríklad zo Spotify. Viac vám aplikáciu priblížia priložené screenshoty.

Aplikacia-Samsung-Multiroom-3 Aplikacia-Samsung-Multiroom-2 Aplikacia-Samsung-Multiroom-1

Zvuk | Určený len na hudbu

Reproduktor Samsung R7 hrá naozaj dobre. Má však aj svoje slabé stránky. Zatiaľ čo je zvuk pri nižších a stredných hlasitostiach dostatočne kvalitný a má dobré rozmiestnenie všetkých zložiek zvuku, pri vyšších hlasitostiach sa do popredia dostávajú výšky a zvuk začína byť nepríjemne skreslený. Pri počúvaní v interiéri ale zrejme takúto hranicu hlasitosti nikdy nebudete atakovať.

Samsung-2

Kvôli tomu, že tento reproduktor vytvára všesmerový zvuk, je predurčený najmä pre fanúšikov hudby. Tí si tóny znejúce všetkými smermi určite dokážu značne užiť. Horšie to je pri filmoch, kde už aj menej náročný poslucháč kladie dôraz na priestorový zvuk. A ten reproduktoru Samsung R7 bohužiaľ chýba. My si ho vieme predstaviť ako súčasť pracovne či obývačky, no určite nie ako reproduktor k televízoru. Na také použitie by sme rozhodne odporučili skôr 5.1 sústavu reproduktorov.

Hodnotenie | Samsung R7 (WAM7500)

Ako by sme zhodnotili reproduktor Samsung R7? Ide rozhodne o veľmi zaujímavý a extravagantný kúsok, ktorý má svoje prednosti, ale aj slabiny. Rozhodne hrá kvalitne a dostatočne hlasno (prílišná hlasitosť uberá kvalitu), no keďže ide o všesmerový reproduktor, je určený iba na hudbu. K televízoru sa hodia smerové, viac kanálové reproduktory.

samsung-r7-7

Hoci možno Samsung R7 považovať za umelecké dielo, ide v prvom rade o reproduktor. A ten je až prehnane drahý. Cena tohto kúsku sa pohybuje totižto až na hranici 450 – 500 EUR, čo je suma, za ktorú si fajnšmekri dokážu kúpiť už dva základné štúdiové reproduktory vyššej kvality. Stále však veríme, že si Samsung R7 nájde svoju cestu k cieľovke.

24.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+