MojAndroid

Samsung Galaxy Tab S2 je ten typ tabletu, ktorý vás zaujme už na prvý pohľad. Hoci ponúka dobre známy dizajn Samsung zariadení, jeho konštrukcia je hrubá iba 5,6 milimetra, čo naozaj priťahuje pohľady okoloidúcich. Na zahodenie rozhodne nie je ani hmotnosť iba 265 gramov. V tejto kategórii predbieha Tab S2 aj svojho najväčšieho konkurenta – iPad Mini 4 – ktorého hmotnosť je 299 gramov. Má však na to, aby ho predbehol aj v iných parametroch?

KONŠTRUKCIA | Silná stránka

Ak by sme si kúpili Samsung Galaxy Tab S2 kvôli jednej veci, tak by to bolo kvôli jeho konštrukcii. Tá má totižto veľmi prijateľné rozmery 198,6 x 134,8 x 5,6 mm a hmotnosť, o ktorej prednostiach sme už hovorili. Na zahodenie nie sú ani materiály, z ktorých je tento tablet vyrobený. Kombinácia kovového rámu a plastu v zadnej časti je doplnená o ochranné sklo vpredu, pričom pri uchytení tabletu do ruky z neho máte prémiový pocit.

samsung-galaxy-tab-s2-1

Rozmiestnenie prvkov konštrukcie nie je nijako prekvapivé. V pravom boku nájdete tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a vypnutie, pričom sa pod nimi nachádza aj slot na microSD kartu. V spodnej časti sa nachádza microUSB konektor, slot na slúchadlá a dvojica reproduktorov. Vzadu sa nachádza šošovka 8 Mpix fotoaparátu a dva úchopy na púzdro, no a vpredu nájdete okrem 8-palcového displeja ešte dvojicu softvérových tlačidiel (multitasking, späť) a hardvérové tlačidlo domov, ktoré slúži zároveň ako snímač odtlačkov prstov.

samsung-galaxy-tab-s2-6

Z tých dní, po ktoré sme tento tablet mohli testovať, ho hodnotíme ako naozaj ideálne veľký tablet pre každú príležitosť. Študenti nebudú mať problém s jeho prenášaním v batohu či taške a pracujúci ľudia ho môžu prenášať vo vrecku saka, či dokonca v kabelke. Vďaka jeho nízkej hmotnosti je používanie tohto tabletu pohodlné aj po niekoľkých hodinách a o ideálne zariadenie ide aj v prípade cestovania či čítania kníh. Po konštrukčnej stránke nemôžeme Samsungu Galaxy Tab S2 naozaj nič vytknúť.

DISPLEJ | Jemné rozlíšenie a výborné farby

Veľkou prednosťou tabletu Samsung Galaxy Tab S2 je aj 8-palcový SuperAMOLED displej, ktorý ponúka jemné rozlíšenie 1536 x 2048 pixelov. Ide o rovnakú SuperAMOLED jednotku, akú poznáme z iných Samsung zariadení, a tak sa môžu prípadní záujemcovia tešiť na sýte farebné spracovanie, dobré pozorovacie uhly a naozaj hlbokú čiernu farbu. Displej chráni odolné sklo neznámeho typu, no počas nášho testovania si svoju prácu robilo dobre.

samsung-galaxy-tab-s2-2

Čo je na tomto tablete netradičné, je pomer strán 4:3. Ten dnes ponúka málo Android tabletov, čo je škoda. Takýto pomer strán je totižto na prácu s dokumentami a webstránkami naozaj ako stavaný a používateľ si môže vychutnať obsah na celej ploche obrazovky. Ako pri ostatných tabletoch, aj v prípade Tab S2-jky sa pripravte na nadmerné zachytávanie odtlačkov, ktoré budete musieť párkrát za deň niečím utrieť. Napriek tomu si ale myslíme, že Samsung Galaxy Tab S2 má jeden z najlepších displejov medzi zariadeniami vo svojej kategórii a odporučili by sme ho všetkým pracujúcim aj študentom, ktorí sa z neho môžu pokojne vzdelávať.

VÝKON A PAMÄŤ | 3 GB RAM a Exynos 5433

S tabletom Samsung Galaxy Tab S2 sme počas testovania nemali žiadne problémy a nezaznamenali sme ani žiadne zaváhania v oblasti výkonu a plynulosti systému. Aplikácie bežali bezproblémovo a problémom nebolo ani spustenie viacerých náročných hier v pozadí. O chod tabletu sa v tomto prípade stará 3 GB operačná pamäť a čip Exynos 5433 s dvojicou 4-jadrových procesorov (4 jadrá 1,9 GHz + 4 jadrá 1,3 GHz). Pre porovnanie s konkurenciou sme na tablete vykonali aj sériu benchmarkov.

Vnútorná pamäť nami testovaného modelu mala 32 GB, no na trhu sa nachádza aj 64 GB verzia. Obe verzie podporujú aj pamäťové karty typu microSD, ktorých kapacita môže byť maximálne 128 GB. Pre bežného používateľa nemusí byť pamäťová karta nutnosťou, no pokiaľ chcete tablet používať aj na prehrávanie multimédií, pamäťovú kartu určite oceníte.

OPERAČNÝ SYSTÉM | Lollipop a klasický TouchWiz

Opisovaním systému v tomto tablete by sme sa iba opakovali, nakoľko ide o klasický Android 5.0 Lollipop s nadstavbou TouchWiz od Samsungu. Tá prináša takmer kompletnú zmenu dizajnu prostredia a niekoľko nových funkcií. Špecifickými sú uzamknutá obrazovka, notifikačná lišta, plocha, aj menu s aplikáciami, ktoré ponúka mriežku 6 x 5 ikon. špeciálnu úpravu má aj menu pre pridanie prvkov na domácej obrazovke či nastavenia zariadenia. Inak sa ale Samsung Galaxy Tab S2 nijako neodlišuje od svojich súrodencov z tabletového portfólia Samsungu.

samsung-galaxy-tab-s2-os-3 samsung-galaxy-tab-s2-os-4

Z predinštalovaných aplikácií vám do pozornosti dávame najmä sadu aplikácií Microsoft na prácu s dokumentami rôzneho typu, či vlastné aplikácie výrobcu ako Plánovač S (kalendár), Inteligentný správca (nástroj na spravovanie zariadenia), či obchod Galaxy Apps, ktorý sa môže ľahko stať alternatívnym zdrojom Android aplikácií a hier pre vaše zariadenie. Navyše v ňom Samsung ponúka aj zľavnené alebo inak zvýhodnené tituly.

Po niekoľkých dňoch testovania môžeme s čistý svedomím prehlásiť, že sme nenatrafili na žiadny nedostatok v systéme tohto tabletu. Ide o pekne spracovaný systém, ktorý ponúka len nevyhnutné množstvo predinštalovaných aplikácií, z ktorých sa väčšina dá dokonca aj odinštalovať alebo vypnúť. Páči sa nám, ako Samsung upravuje vzhľad prostredia, aj keď samozrejme nesúhlasíme so všetkými zmenami, ktoré výrobca urobil v Androide 5.0 Lollipop. Niektoré efekty a zmeny sú podľa nás zbytočné a iba nadmerne spotrebúvajú výkon, ktorého je však v tomto prípade naozaj dostatok.

Praktickou pridanou hodnotou je snímač odtlačkov prstov, ktorý sa nachádza v tlačidle domov. Odtlačok prsta si môžete nastaviť ako zámok obrazovky, ale využívať ho môžete aj ako bezpečnostný prvok v ďalších aplikáciách. Jeho nastavenie je jednoduché a Samsung Galaxy Tab S2 podporuje odomykanie viacerými odtlačkami, takže si môžete v nastaveniach uložiť aj odtlačky rodinných príslušníkov, prípadne odtlačky vašej druhej ruky.

MULTIMÉDIÁ A FOTOAPARÁT | Poteší milovníkov filmov

Jednou z najväčších výhod tohto tabletu je jeho displej s jemným rozlíšením. Ten určite poteší všetkých milovníkov filmov a seriálov, ktorí si na 8-palcovej uhlopriečke môžu vychutnať svoje obľúbené tituly bez toho, aby museli zapínať počítač alebo televízor. Veľkosť tabletu je ideálna aj na cestovanie, pričom v tomto prípade určite oceníte aj hrúbku iba niečo viac ako 5 mm a hmotnosť tabletu. Žiadne výhrady nemáme k hlasnému reproduktoru, ktorý hrá priemerne, čo sa kvality aj hlasitosti týka. Na pozeranie filmov v posteli a občasné hlasné prehrávanie hudby vám bohato postačí. Škoda však, že sa nachádza v spodnej hrane, čo eliminuje možnosť položiť tablet do kolísky bez toho, aby ste pridusili reproduktor. Určite by sa nám viac pozdávalo, keby sa reproduktor nachádzal v prednej časti.

Priemerne môžeme hodnotiť aj 8 Mpix fotoaparát v zadnej časti tabletu. Ten je ideálnym na zachytávanie momentiek, poznámok a občasného videa, ktoré v tomto tablete môžete nahrať v maximálnom rozlíšení 1440p@30fps. Kvalitu videa aj fotografií môžete posúdiť podľa priložených ukážok a na záver iba povieme, že samotná aplikácia fotoaparátu ponúka základné funkcie a nastavenia tak pre fotografie, ako aj video. Rozloženie ovládacích prvkov je veľmi podobné tomu, čo nájdete v Samsung smartfónoch, a tak by nikto s používaním tejto aplikácie nemal mať problém. Predná kamera má 2,1 Mpix rozlíšenie a využiť ju môžete na videohovory alebo zhotovovanie selfie fotografií.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

KONEKTIVITA | Nechýba 5 GHz Wi-Fi a verzia s 3G/LTE pripojením

Ako každý správny tablet, aj Samsung Galaxy Tab S2 ponúka množstvo typov pripojení. Wi-Fi môžete využívať v profiloch 802.11 a/b/g/n/ac a k dispozícii je aj 3G/LTE pripojenie, pokiaľ si kúpite verziu tabletu, ktorá podporuje mobilné siete. My sme testovali zariadenie bez tejto možnosti. Z ďalších pripojení je dostupný Bluetooth 4.1 s podporou A2DP a LE, A-GPS s podporou ruského systému GLONASS, či káblové pripojenie cez microUSB v2.0. Rádio vo výbave tohto tabletu chýba. Verzia tabletu s 3G/LTE pripojením podporuje frekvencie 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz pre 3G a 2100 / 1900 / 1800 / 1700/ 850/ 2600/ 900 / 700 / 800 MHz pre LTE. Mobilnú sieť môžete v tablete využívať vďaka SIM karte v nano verzii.

samsung-galaxy-tab-s2-3

BATÉRIA | Výdrž 2 až 3 dni

Batéria v tablete Samsung Galaxy Tab S2 má kapacitu 4000 mAh. Vďaka SuperAMOLED displeju, ktorý dokáže pri zobrazovaní čiernej úplne deaktivovať pixely, a vďaka ďalším režimom pre šetrenie energie, dokáže tento tablet na jedno nabitie vydržať aktívny aj viac ako 2 dni. Priemerná hodnota zapnutého displeja na jedno nabitie sa pri našom testovaní pohybovala na úrovni 4-5 hodín, čo je v prípade Android tabletu dobrá hodnota. Počas testovania sme mali neustále zapnutú Wi-Fi a tablet sme využívali na prehliadanie internetu, hranie hier a prácu s aplikáciami. Batéria dokonca zvládla aj našu Android Roadshow v Poprade, kde tento tablet patril medzi vyhľadávané zariadenia a ľudia si často skúšali jeho rôzne funkcie. Za celý deň pritom z kapacity batérie ubudlo iba 40%, čo je pri takejto záťaži obdivuhodný výkon.

samsung-galaxy-tab-s2-os-2

HODNOTENIE | Samsung Galaxy Tab S2

Samsung Galaxy Tab S2 je horúcou novinkou ktorá útočí na najvyššie méty. Používateľom ponúka výbornú konštrukciu, výkonný hardvér a displej s jemným rozlíšením, čo určite ocení každý, kto si ho kúpi. Na zahodenie nie je ani 8 Mpix fotoaparát, výdrž batérie či čítačka odtlačkov prstov, ktorú dnes ponúka iba málo Android tabletov. Celkovo tomuto tabletu nemáme naozaj čo vytknúť, a tak si od nás vyslúžil aj ocenenie TIP REDAKCIE, ktoré udeľujeme len zariadeniam, ktoré sú podľa nás vo svojej kategórii najlepšími. Cena tohto tabletu začína na sume 390 EUR.

samsung-galaxy-tab-s2-9

TIP_redakcie_MojAndroidSK-e1353084798275

Plusy

+ dizajn

+ hrúbka iba 5,6 mm

+ nízka hmotnosť

+ displej s pomerom 4:3 a jemným rozlíšením

+ vysoký výkon

Mínusy

– slabšie rozlíšenie prednej kamery

– priemerná výdrž batérie

Samsung Galaxy Tab S2 8.0

Android 5.0 Lollipop8"
Exynos 5433 (1.9GHz Quad + 1.3GHz Quad)1536 x 2048 pixelov
3 GB8 Mpix
32/64 GB1440p@30fps
2.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+