MojAndroid

Samsung znova útočí plnou silou a začiatkom júla predstavil to najlepšie, čo vo svojich fabrikách dokázal vyrobiť. Ide o dvojicu nových tabletov Galaxy Tab S, ktoré na trh prichádzajú v dvoch veľkostiach, s 8,4 a 10,5 palcovým displejom. My sme na test dostali najskôr variant s väčším displejom, ktorý podobne ako aj menší súrodenec zaujme tenkým profilom a nízkou hmotnosťou. Veľkým ťahúňom týchto tabletov má byť tiež čítačka odtlačkov a displej, v ktorého prípade bol po prvýkrát použitý zobrazovací panel Super AMOLED s rozlíšením 2560 x 1600 bodov. Ostatnými parametrami sa tablet radí medzi to najlepšie na trhu.

Samsung Galaxy Tab S 10.5

Android 4.4 KitKat10,5"
Qualcomm Snapdragon 800, 4-jadrový, 2,3 Ghz1600 x 2560 pixelov
3 GB8 Mpix
16/32 GB1080p@30fps

Konštrukcia – tenký a ľahký tablet

Samsung Galaxy Tab S 10.5 je najľahším tabletom juhokórejského výrobcu, ktorý svojou hmotnosťou 465 g a rozmermi 247,3 x 177,3 x 6,6 mm atakuje aj Sony Xperiu Z2 tablet. Na jej zosadenie z trónu mu však stále chýbajú nejaké tie milimetre a desiatky gramov. Priame porovnávanie rozmerov a hmotnosti však nie je úplne na mieste. Novinka od Samsungu totižto disponuje väčším 10,5 palcovým displejom.

Recenzia-Samsung Galaxy Tab S 10.5-2

Musím povedať, že po viac ako týždňovom používaní som si tablet obľúbil. Vďaka tenkému profilu a malej hmotnosti sa pohodlne drží aj v jednej ruke. Únavu nebudete pociťovať ani po dlhšom používaní. Ak však hľadáte vyšší komfort, tak by som sa ja osobne poobhliadol po tablete s menšou uhlopriečkou. Alternatívou môže byť práve 8,4 palcový súrodenec Galaxy Tab S 8.4, ktorý ponúka takmer navlas rovnakú výbavu. Ak ale chcete väčší displej, tak 10,5 palcový Galaxy Tab S je myslím správnou voľbou s vyváženým pomerom veľkosti k výbave.

Konštrukčné spracovanie je na vysokej úrovni a pri používaní som sa nestretol so žiadnymi nežiadúcimi zvukmi, či inými chybami. Osobne nie som veľkým fanúšikom kapacitných ovládacích prvkov, keďže sú napevno vsadené do konštrukcie tabletu. Výhodou softvérových tlačidiel je ich univerzálnosť. Pri každom otočení tabletu sa totiž premiestnia tam, kde sú vždy po ruke. Ovládanie kapacitnými tlačidlami tak nemusí vyhovovať každému.

Recenzia-Samsung Galaxy Tab S 10.5-8 Recenzia-Samsung Galaxy Tab S 10.5-7

Rámiky okolo displeja sú dostatočne veľké na to, aby ste mohli tablet pohodlne držať bez toho, aby ste sa dotýkali displeja. Možnosť zasahovať dlaňou nad obrazovku by som však uvítal, držanie by bolo predsa len pohodlnejšie a praktickejšie. Toto je niečo, s čím napríklad konkurenčné tablety iPad nemajú problém, u Android tabletov je to však síce nežiaduca, no bežná vec.

Tablet sa dizajnom od ostatných zariadení spoločnosti veľmi neodlišuje. Prednú stranu teda lemuje strieborný rámik a pod displejom nájdete dvojicu kapacitných tlačidiel, medzi ktorými sa nachádza dobre známe hardvérové tlačidlo so zabudovanou čítačkou odtlačkov prstov. Po stranách sú situované stereoreproduktory, pričom na pravom boku je osadený aj slot pre microSD kartu a microUSB pre nabíjanie. Úplne navrchu je infračervený port pre ovládanie elektrospotrebičov a tlačidlá pre zapnutie a ovládanie hlasitosti.

Recenzia-Samsung Galaxy Tab S 10.5-4

Zadná strana prichádza vo vyhotovení z plastu, pričom jej povrch pokrýva textúra z bodiek. Nejde však o soft-touch povrchovú úpravu, ale skôr o klasický plast v matnom prevedení. Zo zadnej strany sa vám naskytne ešte pohľad na fotoaparát s LED bleskom a dvojicu západiek, ktoré slúžia na pevné uchytenie obalov.

Náš tip
Prehľad originálneho príslušenstva pre Samsung Galaxy Tab S

Displej – Prvý Super AMOLED s rozlíšením 2560 x 1600 px

Samsung vybavil tablet novým Super AMOLED displejom s vysokým rozlíšením 2560 x 1600 px. Podľa údajov výrobcu pokryje viac ako 90% farebného priestoru Adobe RGB. Musím povedať, že na displej tabletu je radosť pozerať, rozlíšenie je dokonalé jemné a to isté platí aj o pozorovacích uhloch a zobrazovaní čiernej. Taktiež čitateľnosť je na výbornej úrovni a hoci stále nie je dostatočná na pohodlné čítanie na priamom slnku, patrí medzi to najlepšie čo môžete na trhu dostať. Celkovo nemám ku kvalite zobrazovania žiadne výhrady. Tablet je vďaka vysokým kvalitám displeja ideálny na konzumáciu multimediálneho obsahu, čítanie kníh, či prehliadanie internetu.

Recenzia-Samsung Galaxy Tab S 10.5-6

K tabletu Samsung pribalil aj funkciu Adaptive Display, ktorá dokáže inteligentne zmeniť nastavenia gama, sýtosti a ostrosti, a to na základe zobrazenej aplikácie, teploty farieb okolitého prostredia a osvetlenia. Okrem adaptívnych nastavení môžete však využiť aj niektoré z predstavených režimov, ako napríklad AMOLED Kino a AMOLED Fotografia alebo Základný režim. Ak vám teda nebude vyhovovať adaptívne prispôsobovanie obrazu, môžete ho pohodlne vypnúť a vybrať niektorý z dostupných režimov. Myslím, že na svoje si príde každý používateľ, obraz môže byť totižto kontrastnejší alebo naopak s menej výraznými a prirodzenejšími farbami. Výber je už len na vás.

Recenzia-Samsung Galaxy Tab S 10.5-13
Za svetlého dňa je displej ťažšie čitateľný. V tieni je už všetko v poriadku.

K dispozícii je v tablete aj automatické nastavenie tónu obrazu, ktorý má šetriť energiu úpravou jasu displeja v závislosti od zobrazeného obrazu na displeji. Displej si po aktivovaní zvýšenej citlivosti poradí aj s ovládaním v rukaviciach.

Výkon a pamäť

Samsung Galaxy Tab S 10.5 je bez akýchkoľvek pochýb jedným z najvýkonnejších tabletov na trhu. Vo WiFi a 3G verzii ho poháňa štvorjadrový procesor z vlastnej výroby Samsungu, čip Exynos 5 Octa 5420 s taktovaním jadier do 1,9 GHz. Navyše, pre potreby systému vyčlenil výrobca až 3 GB RAM, ktoré musia postačovať aj tým najnáročnejším používateľom. Výkon je dostatočný aj na také úkony ako je multitasking a zobrazovanie aplikácií v dvoch oknách, ktoré Samsung nazýva Viacero okien. Súčasná práca napríklad s internetovým prehliadačom a prehrávaním multimédií v druhom je bezproblémová a prechod medzi aplikáciami je taktiež rýchly. Ak budete prehliadať internet na jednej časti obrazovky a na druhej bude bežať video s filmom alebo hudobným klipom z Youtube, tak nepocítite žiadne spomalenie a práca bude stále veľmi pohodlná. Navyše, ani počas toho ako som sa snažil tablet týmto spôsobom čo najviac vyťažiť, som nepocítil výrazné zvýšenie teploty, čo hodnotím ako veľké plus. Celkovo sú reakcie tabletu veľmi rýchle, no občasné zasekávanie som postrehol aj tu, je však len minimálne a z používateľského hľadiska či komfortu používania zanedbateľné.

 Samsung Galaxy Tab S 10.5Samsung Galaxy TabPRO 8.4
Antutu Benchmark3457229638
Vellamo Internet/multicore/metal2273/1567/13731716 / 1127 (stará verzia)
Geekbench 3924/2713924 / 2903
3D Markmax/9508/13179max / max / 14721

Výkon v hrách je aj napriek vysokému rozlíšeniu dostatočný aj na graficky náročnejšie hry. Aj tu som si všimol, že tablet sa ani po dlhšom hraní nezahrieva. Grafika oproti displejom s menším rozlíšením síce nie je tak plynulá a pri pohybe vidno niekedy slabé sekanie, no pri hraní mi to nejako neprekážalo.

Recenzia-Samsung Galaxy Tab S 10.5-1

Vnútorná pamäť mala v prípade nami testovaného zariadenia 16 GB. Samozrejme, táto nie je celá dostupná pre používateľa a časť z nej si ukrojili systémové súbory, ktoré zaberajú niečo cez 4,4GB pamäte. V konečnom súčte tak pre používateľa tabletu ostáva niečo cez 11 GB voľnej pamäte. Ak vám nebude postačovať, môžete použiť pamäťové karty microSD do kapacity až 128 GB. Vnútorný priestor je možné rozšíriť aj o externé flash pamäte, či klasické disky. Problém nebudete mať ani po pripojení úložísk so súborovým systémom NTFS. Samozrejme, tablet nepohrdne ani ďalším USB príslušenstvom, a tak k nemu bez problémov pripojíte myšku, či klávesnicu.

Multimédiá

Veľký displej s vysokým rozlíšením je priam ideálny na konzumáciu multimediálneho obsahu. Sledovanie Full HD filmov je radosťou a vychutnáte si pri nich skutočne každý detail. Dobre je na tom tablet aj s podporou  videoformátov, poradí si totižto s takmer všetkými videami. Na sledovanie bežných filmov, ktoré aj naďalej väčšinou neprekračujú rozlíšenie 1080p je to ideálny nástroj. Na prehrávanie vám poslúži videoprehrávač od Samsungu. Ten okrem pekne spracovaného prostredia ponúka aj niekoľko funkcií, ako živé náhľady, či triedenie videí podľa ich umiestnenia v pamäti alebo v cloude, podľa názvu, veľkosti, typu alebo adresára. Podporované je aj prehrávanie v samostatnom okne, ktoré sa objaví vždy na popredí, prípadne vo funkcií Viac okien. Popri sledovaní filmu tak môžete vybavovať e-maily, surfovať po webe, alebo vykonávať inú činnosť.

Recenzia-Samsung Galaxy Tab S 10.5-2

Fotografie a iné obrázky budete najčastejšie prehliadať v natívnej aplikácii Samsungu. Táto podporuje cloudové úložiská Dropbox, ale aj Facebook, či Google+. Galéria obsahuje niekoľko nástrojov pre úpravu fotografií a poteší aj podporou DLNA, pomocou ktorého ich môžete jednoducho zdieľať na obrazovke podporovaného televízora. Fotografie a videá budete vytvárať 8 Mpix snímačom, ktorý v horších svetelných podmienkach môže podporiť aj vstavaný LED blesk. Vzhľadom na to, že ide o tablet, je kvalita záberov obstojná, čo platí aj o natočenom videu. Fotoaparát ponúka bohaté portfólio režimov. Je to napríklad Ozvučená snímka, Dynamický záber pre snímanie objektov v pohybe, HDR režim, Guma pre vymazanie nechcených objektov vo fotografií, panoráma a niekoľko ďalších. Natáčať môžete aj video a to v rozlíšení Full HD pri 30 snímkach za sekundu.

Samsung Galaxy Tab S 10.5 je vybavený aj dvojicou reproduktorov po stranách. Tie zabezpečujú dobrý stereovnem, ich kvalita však nepatrí práve k tým najlepším. Hlasitosť nie je až tak vysoká a kvalita reprodukcie tiež nepatrí k tomu najlepšiemu. Basy chýbajú a ani ostatné časti zvukového spektra nie sú hrané práve najčistejšie. S pripojenými slúchadlami je však všetko v najlepšom poriadku. Tablet ponúka aj niekoľko pokročilých nastavení zvuku, ktoré zahŕňajú napríklad vlastný ekvalizér, efekty a Adapt Sound, ktorý na základe testovania vášho sluchu zistí najlepšie nastavenia pre počúvanie cez pripojené slúchadlá. Ide o zaujímavú funkciu, ktorá môže prispieť k zvýšeniu kvality zvuku.

Recenzia-Samsung Galaxy Tab S 10.5-screen-22

Operačný systém

Samsung vybavil tablet operačným systémom Android 4.4.3 KitKat, ktorý doplnil o najnovšiu verziu nadstavby TouchWiz. Táto prináša niekoľko zaujímavých funkcií, ktoré zvyšujú produktivitu. Je to najmä podpora funkcie Viacero okien, ktorá umožňuje prácu s dvoma aplikáciami súčasne, ako aj prítomnosť aplikácií E-meeting, WebEx, Moje súbory, Hancom Office, Remote PC a iných. Samozrejmosťou sú aj aplikácie Inteligentné zapnutie obrazovky, Inteligentné otáčanie a Inteligentná pauza, či extrémne šetrenie energie. Podrobne sme sa funkciám tejto nadstavby venovali už aj v predchádzajúcej recenzii na Samsung Galaxy TabPro 8.4 a najnovšie aj v seriáli Predstavujeme Samsung TouchWiz.

Recenzia-Samsung Galaxy Tab S 10.5-4

Čím Samsung Galaxy Tab S 10.5 zaujme, sú funkcie spojené s čítačkou odtlačkov prstov, ktorá bola vôbec po prvýkrát použitá v tablete s Androidom. Využijete ju nielen pri ochrane osobného obsahu, ale aj pri autorizácii používateľov. Súkromný režim odtlačkom ochráni dáta uložené v aplikáciách Galéria, Video, Hudba a Moje súbory. Odtlačok prsta použijete aj pri zabezpečení kont, ktoré na tablete vytvoríte. Používatelia tak na prihlásenie nemusia použiť PIN, Heslo alebo vzor, ale len odtlačok, ktorý sa zosníma po prejdení prsta po tlačidle Home. V nastaveniach sa dajú zaregistrovať maximálne 3 odtlačky na jedného používateľa, čítačka sa však pri registrovaní dá oklamať tak, že pri skenovaní prejdete cez snímač niekoľkými prstami. Skener ich potom dokáže pomerne spoľahlivo rozpoznať.

Recenzia-Samsung Galaxy Tab S 10.5-3

Súčasťou nadstavby je aj Magazine UX, ktorý okrem RSS kanálov môže zobrazovať aj odkazy na obľúbené aplikácie či informácie z titulu Plánovač S. Prostredie je rozložené primárne na 5 alebo 6 dlaždíc, ktoré môžete zaplniť správami z rôznych oblastí, widgetmi pre Galériu, Hudbu, Kalendár, Správy, E-mail, Video či Hancom Office. Notifikačná lišta obsahuje už tradičné rýchle ovládacie prvky, nastavenia sú po novom rozdelené do niekoľkých kategórií. Nie je to však nič nové, čo by sme nevideli už aj v predchádzajúcich zariadeniach.

Konektivita

Samozrejmosťou pri zariadení tejto triedy je bohatá konektivita, ktorá zahŕňa podporu najnovších štandardov WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, ako aj Bluetooth 4.0 LE. Svoju presnú polohu zistíte vďaka podpore GPS, GLONASS a najnovšie aj čínskeho lokalizačného systému Beidou. S pripojením som počas testovania nemal žiadny problém a sila signálu bola dostatočná.

Batéria

Batéria Samsung Galaxy Tab S 10.5 má kapacitu 7900 mAh, čo na tablet s tak veľkým displejom nie je práve najviac. Výdrž tabletu závisí najmä od spôsobu používania. Ak budete na tablete prehrávať len filmy, tak sa vám odvďačí dlhou výdržou, ktorá sa pohybuje na úrovni až 12 hodín pri jase nastavenom na 50% a zapnutom WiFi. Pri práci, ktorá zahŕňala rôznorodejšie činnosti, ako napríklad prehliadanie internetu, prehrávanie videa, počúvanie hudby, hranie hier, či prácu v niekoľkých oknách, sa však výdrž podstatne znížila. Tablet vydržal v chode 53 hodín, pričom displej s podsvietením nastaveným na 50% bežal približne 6 hodín.

Prítomný je aj režim extrémneho šetrenia batérie, ktorý zmení farby displeja na monochromatické, teda iba na bielu a čiernu, pričom máte k dispozícii len jednoduchú obrazovku so skratkami obľúbených aplikácií. Ide o rovnaký šetriaci režim ako sa nachádza aj na Samsungu Galaxy S5. Vďaka AMOLED displeju sa spotreba pri zapnutom displeji zníži na skutočne minimum. Vyplýva to z technológie displeja, ktorý pri zobrazovaní čiernej v podstate nevykazuje žiadnu spotrebu energie – pixely sú vypnuté.

Recenzia-Samsung Galaxy Tab S 10.5-screen-2 Recenzia-Samsung Galaxy Tab S 10.5-screen-4

Záverečné hodnotenie

Samsung posunul latku pri svojich tabletoch opäť o niečo vyššie. Nový Samsung Galaxy Tab S 10.5 s 10,5 palcovým Super AMOLED displejom má skutočne čo ponúknuť. Či už je to čítačka odtlačkov prstov, alebo ľahké a kompaktné telo. Konštrukčné spracovanie je už tradične na vysokej úrovni a to isté platí aj o výkone a ďalších vlastnostiach, ktoré odpovedajú cenovej kategórii a označeniu high-end. Pri tablete vás poteší aj bohatá softvérová výbava a funkcie nadstavby TouchWiz, ktoré prácu s tabletom posúvajú na novú úroveň. Jednoznačným plusom je podpora používateľských profilov s možnosťou prihlasovania pomocou odtlačku prsta, ako aj solídna výdrž na batériu. Ťahúňom tohto modelu bude aj veľký displej, ktorý v kvalite zobrazovania patrí na špičku. Negatívne však hodnotím kvalitu stereo reproduktorov, ktoré tomuto tabletu nerobia práve najlepšie meno. Nie sú až tak hlasné a ich kvalita taktiež nepatrí práve k tým najlepším.

 • Samsung GALAXY Tab S 8.4 WiFi – 429 € s DPH
 • Samsung GALAXY Tab S 8.4 WiFi/LTE – 529 € s DPH
 • Samsung GALAXY Tab S 10.5 WiFi – 529 € s DPH
 • Samsung GALAXY Tab S 10.5 WiFi/LTE – 629 € s DPH

Samsung Galaxy Tab S 10.5

Android 4.4 KitKat10,5"
Qualcomm Snapdragon 800, 4-jadrový, 2,3 Ghz1600 x 2560 pixelov
3 GB8 Mpix
16/32 GB1080p@30fps

PlusyMínusy

 • Konštrukčné spracovanie

 • Hmotnosť

 • Displej

 • Softvérová výbava

 • Čítačka odtlačkov prstov

 • Obstojný fotoaparát s LED bleskom


 • Stereo reproduktory

 • Niekomu môžu prekážať kapacitné tlačidlá

30.6.2014
 • lamka02sk

  Pekná recenzia a aj tablet. Len mohla byť 12 palcová verzia.

  • Adam

   No ja mam Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 a tu vysledok Antutu ziadnych 29000 ako porovnavaju .. mam uz druhy teraz LTE verziu a vysledky su stale viac ako 34000 tak neviem odkial cerpa autor clanku

   • Adam

    .
    ..

    • Lukáš Mlynár

     No aspon vydno aka je doverihodnost tejto stranky

     • Martin

      Tak sem nechoď

 • Dada

  takže pamäťová karta so systémom NTFS bude fungovať??…na fb od Samsungu mi bolo povedané že nie ako vo všetkých androidoch

 • SimSon

  “…Vo WiFi a 3G verzii ho poháňa štvorjadrový procesor z vlastnej výroby
  Samsungu, čip Exynos 5 Octa 5420 s taktovaním jadier do 1,9 GHz…”

  Exynos 5 Octa 5420 je 8-jadrovy procesor (4 jadra Cortex-A15 na 1.9GHz, a 4 jadra Cortex-A7 na 1.3GHz)…

+