MojAndroid

Samsung na našom trhu predáva okrem mimoriadne populárnych smartfónov aj modelové rady tabletov. Pre naozaj náročných používateľov je tu rad Galaxy Tab S, no a tým menej náročným postačí Galaxy Tab A. Práve tento tablet sa nám nedávno vo svojej Wi-Fi 10.1 verzii dostal do rúk. Rozhodli sme sa zistiť, komu všetkému bude stačiť a kto by mal siahnuť po jeho väčšom a vybavenejšom bračekovi.

Balenie: Len to, čo je nevyhnutné

Ak by ste od tohto modelu čakali čosi viac, asi by to bolo márne. Galaxy Tab A sme dostali v bielej krabici, na ktorej je dokonca znázornený. Okrem samotného tabletu chráneného jednoduchou látkou tu toho veľa nie je. Sklamaním môže pre niekoho byť, že Samsung Tab A nepodporuje pero S Pen. Ak si chcete kúpiť tablet práve kvôli stylusu, musíte si priplatiť.

Pod tabletom sa v krabici nachádza už len nabíjačka, ktorá nie je nijako extra rýchla, a USB-C kábel. Samsung je v tomto ohľade rozumný a aj lacnejšie zariadenia už ponúkajú moderný konektor. Chudobné balenie tabletu zakončuje ihla na vyberanie slotu a dokumentácia.

Konštrukcia a dizajn: Aj plastový môže byť pekný

Určite je vám jasné, že s takouto cenovkou musel Samsung niekde šetriť. Jednou z dobrých ciest, ako ušetriť na nákladoch, je použitie lacnejších materiálov. Zjavne aj túto cestu výrobca zvolil, keďže väčšiu časť tela Galaxy Tab A tvorí plast. Plastová je hlavne zadná stena, ku ktorej sa dostaneme o chvíľu.

Predná strana tabletu je pokrytá sklom. Primerane a rovnomerne hrubé rámiky sa tiahnu okolo celého displeja. V hornej časti nájdeme kameru, zvyšok rámikov je nevyužitý. Čítačku odtlačkov prstov by ste hľadali len márne. Hrubšie rámiky prispievajú k lepšiemu úchopu zariadenia, ktorý sme si pochvaľovali počas celej doby testovania. Tablet sa používa naozaj pohodlne a ku tejto stránke nemáme žiadne výhrady.

Zadná stena je po okrajoch zaoblená, takže sa s ňou zlievajú aj bočné steny. S plastovým telom dokázal Samsung ušetriť aj na hmotnosti, takže Tab A 10.1 má pri rozmeroch 149 x 245 x 7,5 milimetra iba 470 gramov Na pravej strane nájdeme tlačidlo napájania a pod ním aj reguláciu hlasitosti. Na ich divné poradie sme si chvíľu zvykali, a i tak sa nám občas stalo, že sme tablet zamkli namiesto toho, aby sa zvýšila hlasitosť.

Na ľavej strane sa nachádza slot na pamäťovú SD kartu, ktorou sa dá rozšíriť interná pamäť tabletu. V spodnej strane sa nachádza USB-C konektor obkolesený stereo reproduktormi. Konektor sa okrem nabíjania tabletu dá použiť aj na prenos dát z USB kľúča. V hornej stene nájdeme audiojack, cez ktorý sa dajú pripojiť slúchadlá. Okrem toho je tu už len vstup pre mikrofón.

Samotná zadná stena obsahuje okrem objektívu fotoaparátu len jeden anténový predel a nápis s logom výrobcu. Nápis nijako nevystupuje, ani nejakým spôsobom nekazí dojem z podareného dizajnu. Objektív fotoaparátu mierne vystupuje nad povrch tela, čím sa tvorí možnosť pre usádzanie prachu. Vyriešiť by to mohol jednoduchý obal.

Celkovo hodnotíme dizajn ako vydarený. Tabletu neublížil ani použitý plast – naopak hodnotíme toto riešenie ako výhodné, pretože hoci je plast náchylnejší na škrabance, počas používania sme nič také nepostrehli. Zariadenie dobre padne do ruky, príjemne sa drží a pracovalo sa s ním naozaj pohodlne. Za toto si Samsung zaslúži palec hore!

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
19.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+