MojAndroid

Samsung sa do povedomia Android komunity dostal na začiatku roka predstavením vlajkovej lode Samsung Galaxy S5. Tá ako prvá z línie „Galaxy S“ zariadení ponúka vodeodolnosť a funkcie ako merač tepu či senzor odtlačkov prstov. Dnes ale veľká „es-päťka“ nie je jedinou, ktorá ponúka tieto možnosti. Spoločnosť totižto na trh uviedla Samsung Galaxy S5 Mini, zmenšenú verziu tohto zariadenia s okresanými rozmermi a parametrami. Všetko hlavné ale v zariadení zostalo.

samsung-galaxy-s5-1

KONŠTRUKCIA

Samsung Galaxy S5 Mini sa na prvý pohľad líši od svojho väčšieho súrodenca naozaj len rozmermi. Telo tohto zariadenia ponúka proporcie 131,1 x 64,8 x 9,1 mm a hmotnosť 120 gramov, čo je voči rozmerom viac, než by ste možno čakali. V ruke sa S5 Mini drží dobre najmä vďaka tvaru zadného krytu, ktorý má zaoblené boky. Celkovo možno tvar konštrukcie označiť za veľmi praktický a spokojní s ním budú tak muži, ako aj ženy s menšími dlaňami.

samsung-galaxy-s5-2

Prednú stranu vypĺňa displej s uhlopriečkou 4,5 palca. V spodnej časti mu robia spoločnosť 3 tlačidlá, z toho jedno hardvérové. Ide o klasickú kombináciu príznačnú pre Samsung. Zaujímavým je práve stredné tlačidlo Domov, ktoré v sebe ukrýva aj snímač odtlačkov prstov. Ten môžete rovnako ako vo veľkom Samsungu Galaxy S5 využiť na zabezpečenie obrazovky, najmä ak v telefóne uchovávate citlivé informácie. Inak bude pre vás odomykanie odtlačkom možno nepraktickým a zdĺhavejším spôsobom, ako odomknúť zariadenie.

samsung-galaxy-s5-6

Špecifikom tohto smartfónu je aj vodeodolnosť. Tú klasifikuje certifikát IP67, takže Samsung Galaxy S5 Mini môžete ponoriť do vody až na 30 minút v hĺbke maximálne 1 meter. O odolnosť zariadenia sa stará najmä zadný kryt, ktorý má aj v tomto prípade zo svojej vnútornej strany gumený lem. Možno sa čudujete, ako je možné, že je S5 Mini odolné, aj keď má microUSB konektor bez ochrany. Nuž, Samsung sa zrejme poučil z nepraktického riešenia na Samsungu Galaxy S5 a do smartfónu vložil radšej odolný slot bez externej ochrany. A za to má u nás jednoznačne plus.

samsung-galaxy-s5-3

Zadný kryt zariadenia je odoberateľný a ukrýva pod sebou rovnako odoberateľnú batériu. Tá je ochrancom otvorov na microSD a microSIM karty, čo je v tomto prípade negatívom. Mnohí z nás potrebujú s pamäťovou kartou pracovať a vyberať ju častejšie. V zadnom kryte sa nachádza okrem šošovky 8 MPix fotoaparátu aj merač tepu. Ten je rovnaký ako v Samsungu Galaxy S5, a tak vám princíp jeho fungovania zrejme už netreba vysvetľovať. Hlasný reproduktor nájdete v spodnej časti zadného krytu.

samsung-galaxy-s5-4 samsung-galaxy-s5-5

Ovládacie prvky po stranách sú rozmiestnené rovnako ako aj na iných Samsung zariadeniach. Vpravo nájdete tlačidlo vypínania, vľavo kolísku pre ovládanie hlasitosti a horná strana ukrýva 3,5 mm jack pre slúchadlá. Ten je mimochodom rovnako vodeodolný. V hornej časti zariadenia sa nachádza aj infračervený port, ktorým môžete ovládať spotrebiče vo vašej domácnosti. Celkovo možno konštrukciu smartfónu Samsung Galaxy S5 Mini označiť za vydarenú. Hoci niekomu prekáža spracovanie z plastu, my sme si naň od Samsungu už zvykli. Prémiový pocit z tohto zariadenia budete mať najmä vďaka jeho funkciám, nie dotyku.

samsung-galaxy-s5-10

DISPLEJ

Aj keď má SuperAMOLED jednotka svojich odporcov, považujem ju za jedno z najlepších riešení pre displeje mobilných zariadení. A displej v Samsungu Galaxy S5 Mini nie je výnimkou. 4,5-palcová uhlopriečka v sebe ukrýva mriežku 720 x 1280 bodov, čo je v dnešnej dobe postačujúca hodnota. Potešujúcim je odolné sklo Corning Gorilla Glass 3, ktoré vám ale (pre istotu) odporúčame doplniť vhodnou ochrannou fóliou. Displej má porovnateľné pozorovacie uhly aj čitateľnosť v exteriéri ako Samsung Galaxy S5, takže vás v tomto smere určite nesklame. Za menšie negatívum považujeme absenciu oleofóbnej vrstvy displeja, ktorá by zabezpečila jeho pohodlnejšie ovládanie. Tú sme ale nenašli ani v Samsungu Galaxy S5.

samsung-galaxy-s5-8

VÝKON a PAMÄŤ

Samsung Galaxy S5 Mini nie je žiadnym liliputánom, čo sa výkonu týka. V jeho útrobách tiká 4-jadrový procesor Exynos 3 s frekvenciou 1,4 GHz. Dostupná je aj 1,5 GB operačná pamäť a vnútorné úložisko s kapacitou 16 GB, ktoré je možné rozšíriť o microSD kartu do veľkosti 64 GB. V benchmarkoch toto zariadenie dosahuje dobré výsledky a predbieha mnohé konkurenčné „mini“ zariadenia, za čo môže vďačiť najmä nadpriemernej operačnej pamäti. Čo sa reálneho používania týka, to bolo počas celej doby bezproblémové a nezaznamenal som žiadne väčšie defekty výkonu, ktoré by mali pokaziť pocit z používania tohto zariadenia. Samsung Galaxy S5 Mini je plnohodnotným smartfónom, ktorý by som odporučil aj náročným používateľom.

s5mini-benchmarks

Menší problém môže nastať pri hraní náročnejších hier. Samsung Galaxy S5 Mimi má totižto staršiu grafickú jednotku Mali 400 MP, ktorú spoločnosť umiestnila napríklad do Samsungu Galaxy S3. My sme na tomto smartfóne testovali aj náročnejšie hry, napríklad Real Racing 3, ktorý fungoval až na pár výnimiek bezproblémovo. Vďačiť za to môžeme najmä výkonnejšiemu procesoru a už spomínanej operačnej pamäti.

MULTIMÉDIÁ

Pokiaľ si na svojom mobilnom zariadení radi pozriete film, seriál alebo si často prehrávate vašu hudobnú knižnicu, tak by ste mali vedieť, že Samsung Galaxy S5 Mini toto všetko zvládne hravo a bez problémov. Vďaka dostatočnému výkonu preň nie je problémom Full HD video s vyšším snímkovaním ani skladby uložené v neskomprimovaných formátoch. Na prehrávanie multimédií nájdete v zariadení aplikácie Hudba a Video, ak sa vám nepáčia, tak ich môžete nahradiť alternatívami z obchodu Play. Len pre doplnenie informácií, plne nabitá batéria zvládne v režime lietadlo prehrávať hudbu až 47 hodín.

OPERAČNÝ SYSTÉM

Aj Samsung Galaxy S5 Mini prišiel na trh s najnovším systémom Android 4.4 KitKat. Ten je samozrejme doplnený o nadstavbu Samsung TouchWiz, ktorá so sebou okrem grafických zmien prináša aj niekoľko predinštalovaných aplikácií a funkcií. Domáca obrazovka ponúka dock s 5 ikonami, ktorý si môžete upraviť podľa seba rovnako, ako aj usporiadanie prvkov na obrazovke. Menu pre pridávanie widgetov obsahuje aj možnosť pre zmenu tapety a nastavenia domácej obrazovky, kde si môžete zmeniť efekt prechodu a pridať položku My Magazine, ktorá je akýmsi RSS zdrojom podobajúcim sa na systém HTC BlinkFeed.

samsung-galaxy-s5-os-03 samsung-galaxy-s5-os-05 samsung-galaxy-s5-os-06

Notifikačná lišta ponúka skratky pre rýchle nastavenia a môžete sa v nej pohybovať horizontálnym smerom. Ikony v pravom hornom rohu slúžia na zobrazenie bohatšieho menu na skratky, prípadne na vstup do nastavení, ktoré sú rovnako ako vo veľkej S5 rozdelené podľa kategórií. Zamknutá obrazovka ani v tomto prípade neponúka widgety, ale len hodiny, informácie z predinštalovaných aplikácií ako S Health a skratku pre rýchle spustenie aplikácie, prednastavene fotoaparátu. Vzhľad zamknutej obrazovky je čiastočne možné meniť v nastaveniach zariadenia.

samsung-galaxy-s5-os-07 samsung-galaxy-s5-os-08 samsung-galaxy-s5-os-09

Appdrawer, teda menu s aplikáciami, ponúka mriežku 4 x 5 ikon. Aplikácie je možné usporiadať podľa abecedy alebo vlastného výberu a nechýba ani možnosť na skrytie nepotrebných titulov. Priamo z menu v appdraweri môžete aplikácie aj odinštalovať alebo deaktivovať. Cez položku Galaxy Essentials zas budete presmerovaný do vlastného obchodu Samsungu, kde vám budú ponúknuté prémiové aplikácie bezplatne, prípadne za zvýhodnenú cenu.

Menu s aplikáciami ponúka niekoľko predinštalovaných aplikácií. Za všetky spomeniem napríklad S Healt či S Voice. Aplikácie od Samsungu spoznáte práve podľa prítomnosti písmena „S“ v názve. Na čo jednotlivé aplikácie slúžia a aké sú ich prednosti, si môžete prečítať v 4 častiach seriálu Predstavujeme Samsung TouchWiz.

samsung-galaxy-s5-os-10 samsung-galaxy-s5-os-12

Samsung je známy svojou náročnosťou na operačnú pamäť RAM. Tú zahlcujú najmä zložité efekty a prechody nadstavby TouchWiz, nehovoriac o funkciách a možnostiach, ktoré zariadenie spúšťa neustále na pozadí. Aj napriek tomu som ale nemal s používaním tohto zariadenia žiadne problémy a jeho systém označujem za plynulý a bezproblémový. Netajím, že niekedy cítiť zaváhanie pri pohybe v systéme, no rovnaké zaváhania som pocítil aj pri používaní iných, výkonnejších zariadení. V celkovom merítku tak nemôžem Samsungu a jeho systému v tomto zariadení nič vytknúť, práveže by som chcel pochváliť množstvo praktických vecí, ktoré Samsung do nadstavby pridal od poslednej verzie.

FOTOAPARÁT

Voči vlajkovej lodi spoločnosti pre rok 2014 má Samsung Galaxy S5 Mini horší fotoaparát. Ten ponúka rozlíšenie 8 MPix a doplnený je o 2 MPix kameru nad displejom. V zadnej časti sa nachádza LED blesk, ktorý vám umožní snímať zábery aj v noci. Fotoaparát má aj v tomto prípade mnoho nastavení, pričom nechýbajú ani špeciálne režimy pre rôzne fotografické scény. Ide napríklad o ozvučenú snímku, krásnu tvár, snímka a ďalšie, panorámu, prehliadku, sériové snímanie, HDR a ďalšie, ktoré si môžete stiahnuť priamo z obchodu Galaxy Apps. Nakoľko si môžete pri fotografovaní upraviť naozaj takmer všetko, výsledná kvalita snímok je na naozaj vysokej úrovni. Ukážky nájdete nižšie.

samsung-galaxy-s5-mini 2

samsung-galaxy-s5-mini 3

samsung-galaxy-s5-mini 4

samsung-galaxy-s5-mini 8

Samsung Galaxy S5 Mini dokáže nahrávať aj video. To sníma do veľkosti Full HD 1080p v pomere 16:9, pričom pri HD rozlíšení sníma video v rovnakom pomere strán. K stabilite videa značne napomáha softvérová stabilizácia, ktorá ale nie je všemožná. O kvalite videa sa môžete rovnako presvedčiť na ukážke, ktorú prikladáme k recenzii.

PRIPOJENIA a KOMUNIKÁCIA

Veľkou výhodou zariadenia Samsung Galaxy S5 Mini je množstvo pripojení, ktoré podporuje. Okrem klasickej Wi-Fi 802.11 a/b/g/n podporuje aj 2-pásmové pripojenie do bezdrôtového internetu a rýchle LTE siete, ktoré už môžete využiť aj na Slovensku. Bluetooth 4.0 s množstvom profilov zas zaručí kvalitné pripojenie k mobilnému príslušenstvu či hands-free, s ktorými si Samsung Galaxy S5 Mini dokonale rozumie. NFC a infračervený port berieme v tejto kategórií zariadení ako nadštandard, za ktorý treba spoločnosť Samsung opäť pochváliť.

samsung-galaxy-s5-os-18 samsung-galaxy-s5-os-19

Na káblové pripojenie slúži v tomto prípade konektor microUSB 2.0, ktorý ale, bohužiaľ, nepodporuje USB On The Go ani pripojenie externého úložiska. To je v dnešnej dobe škoda, no nie je to nič, čo by vám malo extra vadiť. Ak ale vyslovene hľadáte zariadenie s podporou týchto funkcií, Samsung Galaxy S5 Mini budete musieť prehliadnuť.

BATÉRIA

Samsung vložil do svojho zariadenia Samsung Galaxy S5 Mini batériu s kapacitou 2100 mAh. Hoci je táto hodnota dnes už iba priemernou, smartfón na jedno nabitie vykazuje nadpriemernú výdrž. Pri neustále zapnutých mobilných dátach a Wi-Fi, počas bežného používania a pri zhruba 2 hodinách zapnutého displeja, sme dokázali pracovať so zariadením až 2 dni, čo je na dnešnú dobu naozaj chvályhodný výkon. Bonusom sú režimy šetrenia a extrémneho šetrenia batérie, ktoré vám zabezpečia niekoľko extra hodín používania pri oklieštených funkciách zariadenia. Výdržou batérie nás Samsung Galaxy S5 Mini naozaj prekvapil.

samsung-galaxy-s5-os-20 samsung-galaxy-s5-os-21 samsung-galaxy-s5-os-22

HODNOTENIE

Hoci boli mnohí z našich čitateľov voči tomuto zariadeniu skeptickí, podľa mňa splnilo očakávania a prinieslo aj niečo naviac. Samsung Galaxy S5 Mini je smartfón určený presne pre tých používateľov, ktorí požadujú prémiové funkcie a nechcú displej väčší ako 5 palcov. Pred testovaním tohto smartfónu som používal Samsung Galaxy S5 a od Mini som očakával presne to, čo som aj dostal. Ide o šikovný smartfón do každej ruky, ktorého prednosťami sú výkon, vodeodolnosť, prémiové funkcie a senzory pre snímanie odtlačkov a meranie tepu. Najväčšou nevýhodou je aj v tomto prípade cena, ktorá sa na našom trhu pohybuje na úrovni od 395 EUR.

samsung-galaxy-s5-7

+ displej

+ výkon

+ vodeodolnosť

+ funkcie

+ merač tepu a senzor na odtlačky

+ batéria

– cena

– konštrukcia celá z plastu

Samsung Galaxy S5 mini

4.4 KitKat4,5"
štvorjadrový 1,4GHz 1280 x 720
1,5GB8Mpix
16GB1080p@30fps
6.8.2014
 • hrino

  Pekna recenzia, pride aj porovnanie s konkurencnymi mini? :)

 • lusl

  prečo je v mínuse plast? a cena? mali by ste si pozreť kolko stojí Xperia Compact.. plast je odolnejší ako hliník. čo spravíš keď sa ti poškriabe hliník na HTC? vymeníš mobil? na samsungu vymeníš kryt a ideš dalej…

  • secco

   Xperia Z1 compact ma omnoho lepsie parametre a je o cca 40 eur lacnejsi

   • LuMich

    Parametre nie sú všetko .

    • guest

     xperia compact je rozhodne lepšia voľba ako tento predražený kus hovna

     • hrino

      Aj potrat bol lepsia volba a pozri si tu….

      • batmanik

       Goooood one bro´ :-)))))))))

   • hrino

    Compact nie je vsemocny, je len vykonnejsi inac ostatne parametre vratane vlastnosti su porovnatelne, teda este fotak…

  • likvidator

   a od kolko by nemala byt cena v minuse ? od 500e ? :D

 • Anonym

  Veď to má skoro také isté parametre ako S4 mini….to by som si radšej kúpil S4 mini.

  • S4 mini nieje vodeodolná a nemá čítačku odtlačkov

 • Adam

  Notifikacnu diodu ma? V recenzii sa to nikde nepíše.

  • Patrik Durica

   • Adam

    dakujem

 • lukys

  Taky by mě zajímalo proč je u plast jako mínus.
  Zdá se mi,že poslední dobou někteří redaktoři(všech webu na CZ,Sk ) podlehli nějaké hlíníkmanii.“Hlíník je něco extra a plast fuj….“
  Každý materiál má své výhody a nevýhody.Hliník se pošbrábe rychleji než plast,hliník v zimě studí a dalo by najít dalších X proti.
  Mělo by se hodnotit jak je telefon KVALITNĚ vyroben a ne z ČEHO.To z čeho ať už rozhodne sám potencionální kupující.

 • Bob

  Telefon pro zájemce o „prémiové funkce“ – s léty ignorovanou prémiovou chybou dialeru Samsungu :-D A recenzent o ní ví, ale mlčí. Proč?

  • maťko

   akú chybu dialeru má Samsung?

   • Bob

    Při vyhledávání kontaktů pomocí T9 na dialpadu je nutné některé znaky s diakritikou nahrazovat „*“.

    • maťko

     skúšal som vyhľadať, všetko mi bez problémov našlo. Určite to nie je prémiová chyba, len nejaká blbosť čo prekáža možno 0,1% užívateľov.

     • Bob

      Autor článku v jiné diskusi k S5 mini potvrdil, že je stále potřeba nahrazovat hvězdičkou, viz: https://www.mojandroid.sk/testujeme-samsung-galaxy-s5-mini/#comment-1526279565

      Že T9 při vyhlededávání kontaktů z dialeru nepoužíváte, neznamená, že nutnost některé znaky nahradit hvězdičkou není neřešená chyba. Zvlášť když to s některými znaky funguje a s některými ne, aspoň návod k telefonu tohle nezmiňuje.

      Zvláštní je, že to Vám funguje. Opravdu máte Samsung se stock ROM? Jaký model? Co jsem měl v ruce Samsungy, žádný neuměl v originál dialeru pomocí T9 vyhledat kontakt „Šišlák“ jinak než, že se místo „Š“ napsala hvězdička (tedy *4*5…, normální dialer 7475… ). Vždycky to vyřešil až jiný dialer.

      Jak vyhledáváte Vy kontakt, když chcete někomu volat? Přepnete se na kontakty, a pak se trefujete na plnohodnotné klávesnici abyste napsal přesné jméno? Tohle je pro mě nepohodlné. Rád si nechám poradit. Snažím se ještě využívat i vyhledávání gesty, ale holt T9 na numpadu mám nacvičeno z dob tlačítkových Nokií :)

      • maťko

       Kontakty zvyknem vyhľadať tak, že keď spustím kontakty, tak na pravej strane v abecede, kliknem na príslušné písmeno ktorým sa začína kontakt a nájdem si ho tam. A keď kontakt vyhľadávam, a je to niečo také, ako uvádzaš v príklade, tak ho píšem spravidla s diakritikou. Teraz som to vyskúšal a je to tak ako píšeš, no ja som o takom niečom ani nevedel :D

       • Bob

        Každému vyhovuje něco jiného, já v kontaktech, jak to děláš ty, nehledám, protože už jen kliknutí na písmenko na pravé straně vyžaduje notnou dávku přesnosti/štěstí, často se mi stávalo, že jsem se klikl na písmenko vedle nebo zase na kontakt, co jsem nechtěl. Holt nemám prsty jak stylus.

        Ale jinak jsem rád, že jsme se shodli, že dialer chybu stále obsahuje a navíc ses jako bonus naučil něco nového :-D

 • guest

  predražený šmejd

 • maťko

  odporúčam použiť fixinelu, alebo iný čistič kúpeľne pre tým ako budete niečo fotiť nad umývadlom. Okolo priespuste je vodný kameň a v špáre možno aj pleseň.

 • f40

  Uz som sa na to raz pod diskusiou o tomto phone pytal, odpoved som nedostal, tak skusim este raz ;) Hladam smartphone s uhloprieckou 4,3 – 4,7 (nie viac ani menej) s HD rozlisenim (menej nie, viac moze byt:) a taky, co bude zaroven vodeodolny. Na telefone sa hry nehravam, cize nepotrebujem sa vzrusovat nad o nieco vyzsim/nizsim vykonom, ale ako velke plus u telefonu berem schopnost odoknut sa pomocou odtlacku prsta. Pokojne pockam, kym cena pojde dole/na trhu sa objavi novy model, nemusim ho mat hned :)

  Xperia Z1 Compact ma nazivo moc neoslovila, Iphone nechcem…

  Rad si necham poradit co si mam kupit (v medziach mojich kriterii), hlavne od ludi co pisu na S5 mini, ze je to sracka alebo smejd… Vopred dakujem za rady a prajem pekny den ;)

  • Ja mám S4 mini a som absolútne spokojný ! Mrzí ma že som nepočkal a nešiel do mini verzie neskôr :D ľutujem že nemám vodeodolný telefón :) choď do toho ;)

  • miso
   • f40

    ten xiaomi je fajn phone za dobru cenu… ale pokial viem, nie je vodeodolny, neda sa odomknut odtlackom prsta a navyse je o kus vacsi a hlavne o dost tazsi. a pre mna je velkostou a hmotnostou na hrane akceptovatelnosti uz S5 mini…

 • marian

  Zaujimalo by ma za kolko minut sa nabije baterka. A kolko amperovu ma nabijacku? Vdaka.

 • fosilia

  Hlavne si skontrolujte kameru koli vypadnutym pixelom. Idealne hned pred kupou.

 • Ľubo

  čo sa týka telefónu sa nabije za 2h 20m a18s do 3 mesiacov 5 krát reklamovaný prvej reklamácii menili systemoví konektor bočné tlačítka zle sa mi nabíjal druhej reklamácii sa neprejavilo nič tretia reklamácia zistili že je zlá baterka 4 menili systemoví konektor zle sa nabíjal od novosti 5 reklamácia zase nabíjanie to sa im prejavilo poslali mi mail že mám nárok na odstúpenie od zmluvy podstate už len čakám kedy sa mi ozve predajca čakajú na nejaký dobropis ja som trafil zlý kus ale známi čo ho majú sú spokojní inakšie tento telefónik dobré fotky robí senzor prstu je somarina aj merač tepu úplná hlúposť funkcie má dobré ja som s telefónom ovládal telku vežu domáce kino rozmýšľam že keď mi vrátia peniaze že to stým mobilom raz skúsim ale ešte na 100 percent to neviem.

 • LOOOOL

  prave som si kupil samsung galaxy s5 mini hnet jak som ho zapol vibehla mi baterka s bleskom vo vnutri a stale sa vipne a zapne poradite mi čo s tim

 • Enrik Škorec

  Ja som si kupil Samsung galaxy s5 mini a pisu ze ma mat fotak ozvucenu snimku seriove snimanie a nic s yoho nema ani v galaxy app

Potrebujete poradiť ? Vyskúšajte Android Fórum

eAutoPortal.sk Prečítajte si novinky zo sveta elektromobilov.

Používateľské recenzie
Fotománia

+