Súčasťou letnej akcie Galaxy Unpacked boli nielen nové modely skladacích smartfónov a inteligentných hodiniek, ale premiéru mala aj dvojica úplne bezdrôtových slúchadiel Samsung Galaxy Bud3 a Galaxy Buds3 Pro. Líšia sa od seba konštrukčným riešením (otvorené vs. štuplové), použitou technológiou potlačenia okolitých ruchov, reproduktormi a LED svetlom na “nožičke” slúchadla, ktorým disponuje Pro verzia. A cenou. Toto je recenzia Samsung Galaxy Buds3.
Nové slúchadlá sa na Slovensku predávajú za odporúčanú cenu 179 eur, Buds3 Pro majú cenovku 249 eur. Nám do redakcie prišli na test tie lacnejšie, ktoré si môžete kúpiť v tradičnej lesklej bielej alebo elegantnejšie a menej nápadnej metalickej striebornej.
Konštrukčné riešenie
Mohlo by sa zdať, že Buds3 sú nástupcom Buds2, ale nie. Tie majú štuplovú konštrukciu, kým nové Buds3 tzv. otvorenú, teda bez gumených nástavcov, ktoré niektorým používateľom nemusia sadnúť, prípadne im priamo v uchu prekážajú. Tým sú určené nové TWS slúchadlá s otvoreným dizajnom, ktorým disponovali Samsung Galaxy Buds Live.
Slúchadlá s tvarom fazuľky vyvolali vtedy kontroverzné názory a kým niektorí ich chválili, iným prekážalo, že aktívne potlačenie okolitých ruchov (ANC) je takmer nebadateľné. Keďže som vtedy Buds Live testovala, môžem povedať, že Samsung ANC pri tomto type slúchadiel výraznejšie vylepšil, aj keď nie je tak pokročilé ako pri “štuploch”.
Je to aj logické, keďže umiestnenie gumeného nástavca v uchu spôsobí samo o sebe pasívne potlačenie hluku (zvukovod utesnia), kým pri otvorenej (hladkej) konštrukcii táto výhoda chýba. Ich dlhé nosenie ale môže byť pre niekoho menej komfortné, a tu môžu byť vhodnou voľbou práve Galaxy Bud3.
Pohodlné nosenie
V ušiach sedia veľmi dobre, nikde netlačia, sú ľahké a po čase som ich prestala úplne registrovať. Vďaka farebnému (červenému a modrému) pásiku na konci slúchadla nemusíte hľadať označenie “L”, “R”, ktoré usmerňuje, do ktorého ucha ich treba vložiť. Pozriete farbu a hneď viete.
V mobilnej aplikácii Wear nájdete viacero užitočných nastavení, ako napríklad Detekcia vloženia do uší, kde si povolíte, či sa po odstránení jedného slúchadla pozastaví prehrávanie. Takisto si tu zapnete možnosť prepnúť hovor na telefón, ak slúchadlá vyjmete z uší.
Zaujímavo znie funkcia Pripomenutie strečingu krku. Tá by mala rozpoznať, že máte viac než 10 minút zohnutú hlavu smerom a dole pripomenúť vám to. Pred aktiváciou však musíte prejsť nastavením, kedy predkláňate a zakláňate hlavu, aby sa slúchadlá “natrénovali”. Mne sa tento proces nepodarilo dokončiť, vždy sa ku konci zasekol a polohu mojej hlavy nevedel rozpoznať. Kde bol problém, netuším.
Ovládanie gestami
Ovládanie zabezpečujú gestá. Stisnutie “stopky” slúchadiel alebo potiahnutie prstom po jej konštrukcii. Stisnutím prehrávanie pozastavíte, dvojitým stisnutím preskočíte na ďalšiu skladbu. Trojité stisnutie vás vráti na predchádzajúcu skladbu a nakoniec potiahnutím prstom hore a dole upravujete hlasitosť. Bez tohto gesta alebo možnosti ovládania hlasitosť by som si slúchadlá nekúpila.
Nastaviť sa dajú na gesto stlačenia a podržania aj jednotlivé slúchadlá. Vždy máte na výber jednu zo štyroch možností: zapnutie / vypnutie ANC, zadanie hlasového príkazu, otvorenie Spotify alebo zapnúť tzv. Plné vedomie. Táto možnosť vám presmeruje do ponuky Calm, aplikácie známej relaxačnou hudbou, meditačnými skladbami a zvukmi na lepšie zaspávanie. Jedným stlačením sa tak môžete pokúsiť zmierniť stres upokojujúcimi zvukmi prírody, zlepšiť svoje sústredenie pomocou bieleho šumu alebo sa uvoľniť s ASMR zvukmi,
Na gestá potrebuje chvíľu cviku. Stisnutie nefunguje hocikde na nožičke slúchadla, ale iba na jednom konkrétnom mieste, a keď sa hneď netrafíte, musíte pokus opakovať. Občas to bol “boj”. Tým, že má nožička trojuholníkový tvar, sa dvomi prstami stláča dosť nepohodlne, druhý prst kĺže po hrane. Preto musíte gestá natrénovať. Potom to už pôjde jednoduchšie.
Podpora Galaxy AI
Nové Galaxy Buds3 podporujú aj novinky založené na umelej inteligencii, ktorú Samsung volá Galaxy AI. Novinkou je podpora pre funkciu Tlmočník, ktorá dokáže prekladať vo vybraných jazykoch v reálnom čase priamo do slúchadiel. Na telefóne Samsung Galaxy si pri konverzácii s osobou, ktorá nerozpráva vo vami ovládanom jazyku, zobrazíte písomný preklad a v rovnakom momente v slúchadlách započujete preloženú konverzáciu. Funguje to ale zatiaľ iba pre vybrané jazykové balíky. Slovenčina chýba.
Ďalšou šikovnú funkciu umožňuje technológia Auracast. Vďaka nej môžete zdieľať svoj playlist alebo zvuk zo zaujímavého videa do neobmedzeného počtu zariadení Samsung Galaxy.
Kvalitný zvuk
Kvalita zvuku patrila u slúchadiel značky Samsung vždy medzi veľmi dobrú a inak tomu nie je ani pri tohtoročnej novinke Galaxy Buds3. Získate s nimi taký “zlatý štandard”. Stará sa o ňu aj kodek Samsung Seamless, ktorý komprimuje a kóduje audio až do 24 bitov / 96 kHz. Zapnúť si môžete aj 360° priestorový zvuk so sledovaním otáčania hlavy.
Kto cez slúchadlá často telefonuje, bude spokojný. Kvalita zvuku je výborná, či už ten čo počujete vy alebo ten, čo počuje druhá strana. Problémom je len silnejší vietor, ale ten zhoršuje kvalitu, aj keď telefonujete cez mobil.
Výdrž
Výdrž batérie na jedno nabitie je slušná, no nijak závratná. S vypnutou funkciou potlačenia okolitých ruchov sa dostanete na približne šesť hodín počúvania, dĺžka závisí od vami používanej hlasitosti. Čím vyššia, tým rýchlejšie batéria klesne. Ak si ANC zapnete, výdrž sa skráti asi o hodinu. Dobíjacie puzdro poslúži na cca päť ďalších dobití slúchadiel. Puzdro nabijete iba pomocou USB-C kábla, bezdrôtová technológia chýba, čo je škoda. V tejto cenovej kategórii by som to očakávala ako samozrejmú funkciu.
Cena
Samsung Galaxy Buds3 kúpite na Slovensku za odporúčanú cenu 179 eur, pričom máte na výber z dvoch farieb: tradičnej bielej a elegantnej striebornej. Pri nákupe z oficiálneho e-shopu samsung.sk získate k objednávke ako bonus ochranný kryt na puzdro.
Výhody:
+ pekný dizajn
+ farebné odlíšenie pravého a ľavého slúchadla
+ kvalitný zvuk
+ jednoduché párovanie s Galaxy zariadením
+ pohodlné nosenie
+ množstvo nastavení v aplikácii Wear
+ podpora Galaxy AI
Nevýhody:
– ovládanie gestami treba trénovať
– chýba pokročilé ANC
– absencia bezdrôtového nabíjania puzdra
– pristala by im nižšia cena
Záverečné hodnotenie
Samsung Galaxy Buds3 sú určené najmä používateľom, ktorým prekáža štuplová konštrukcia a hľadajú TWS slúchadlá s otvoreným dizajnom. Novinka im ponúkne pohodlné nosenie aj počas dlhých hodín, dobrú kvalitu zvuku a štandardnú výdrž. Aktívne potlačenie okolitých zvukov je slabšie než pri slúchadlách s gumenými nástavci, čo je vzhľadom na konštrukčné riešenie logické. Slúchadlá ponúkajú to, čo som od nich očakávala a po cviku ovládania gestami mi ani to nerobilo už veľký problém. A tak k nim nemám výraznejšiu výčitku.
Konkurencia
Konkurenciou im môžu byť slúchadlá Huawei FreeBuds 5 za cenu okolo 120 eur alebo zaujímavo dizajnovo riešené Sony LinkBuds za 170 eur. Aj keď androiďák zrejme nevyužíva často Apple produkty, predsa len by mohol skúsiť slúchadlá AirPods 3. generácie, ktoré sa dajú kúpiť za približne 170 eur. Tu ale chýba ovládanie hlasitosti gestom.