MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita a komunikácia: Žiadne kompromisy

Jednou z veľkých výhod smartfónu Samsung Galaxy A9 2018 je fakt, že tu výrobca nerobil žiadne kompromisy v ohľade komunikačnej výbavy. Nájdeme tu pripojenie HSPA, LTE-A s rýchlosťami až do 450 Mbps, ale aj rýchle Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. Poteší aj Bluetooth v5.0, GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, NFC a skvelou pridanou hodnotou je aj USB-C port pre nabíjanie a pripojenie k počítaču.

Teší nás aj fakt, že telefón je po stránke konektivity extrémne spoľahlivý. Telefón má k dispozícii dva sloty na SIM karty a dedikovaný slot na microSD kartu, čo je tá najlepšia možná kombinácia. Všetky formy pripojenia sú pritom extrémne spoľahlivé. Ani v jednom prípade sme sa nestretli so žiadnym neočakávaným výpadkom či poklesom kvality signálu.

Fotoaparát: 4 fotoaparáty v akcii

Najzaujímavejšou vlastnosťou Samsung Galaxy A9 2018 je bez pochyby jeho fotoaparát, resp. fotoaparáty. Telefón ich má vzadu hneď štyri, čím mu patrí prvenstvo v týchto neoficiálnych pretekoch s názvom “čím viac foťákov, tým viac Adidas”. Nová A9-ka sa teda profiluje najmä ako fotografický smartfón, a to s obrovskou flexibilitou.

Každý fotoaparát totiž plní inú úlohu. Primárny 24MP snímač s clonou f/1.7 a PDAF zaostrovaním sa postará o väčšinu vašich fotografií. 10MP tele-photo fotoaparát zasa zabezpečí 2-násobný bezstratový zoom. 8MP ultraširoký snímač vám dovolí zachytiť na jednej fotke oveľa viac, ako vidíte voľným okom. No a 5MP snímač sa stará o zachytenie hĺbky poľa, rozmazanie pozadia a vytvorenie umeleckého portrétového efektu.

A ako to funguje v praxi? Približne tak, ako by ste očakávali. Primárny 24MP snímač patrí medzi to lepšie, čo nájdete v tejto cenovej kategórii. Robí veľmi pekné a ostré fotografie, no veľké zázraky tu nečakajte, a to najmä v akýchkoľvek iných podmienkach, ako tých najoptimálnejších. Veľa svetla môže spôsobiť nedokonalé vyváženie expozície, málo svetla zasa znamená ubúdanie kontrastu a farieb. Dobrou správou je aspoň to, že telefón je schopný zachytiť fotografiu aj pri minimálnom osvetlení.

No a potom sú tu ďalšie snímače. Priblíženie funguje celkom dobre, avšak iba pri dobrom svetle. Širokouhlý snímač síce svoju úlohu plní, no širokouhlé fotografie majú jednak pomerne výrazný efekt rybieho oka, aj keď ten môžete dodatočne regulovať po zhotovení fotografie. Horšie však je, že samotná kvalita týchto fotografií je naozaj nízka a až na pár záberov sme s väčšinou takýchto fotografií skutočne neboli veľmi spokojní.

Predpokladáme, že štvrtá kamera je tu skôr preto, že menej výkonný čip nedokáže sám spracovať efekt rozmazaného pozadia pri portrétovom režime. Výsledok nie je vôbec zlý, portrétový režim je dostupný aj pri selfie fotografiách, aj keď v tomto prípade je výsledok o dosť fádnejší.

Selfie s efektom rozmazaného pozadia

Zabudnúť nesmieme ani na video, ktoré je možné natáčať v 4K rozlíšení. Chýbajúca optická stabilizácia sa však podpísala pod pomerne roztrasený výsledok. Škoda, že si A9-ka nepožičala schopnosti svojich väčších bratov, ktorí v natáčaní videa patria k tomu najlepšiemu na trhu.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Celkovo máme z fotoaparátu pomerne rozpačité pocity. Hoci ide o prvý smartfón na trhu so štyrmi foťákmi, no pre bežného používateľa to nebude znamenať veľmi veľa. Širokouhlý fotoaparát je slabý, 2-násobný zoom je síce fajn, no na to stačia dva fotoaparáty, nepotrebujeme hneď štyri. Aj napriek tomu však výrobcu chválime za to, že sa nebojí experimentovať a prináša aj do strednej triedy zaujímavé novinky. Hoci by to ešte chcelo zapracovať na samotnej kvalite týchto štyroch fotoaparátov, nápad je to zaujímavý a ukazuje nám, že dnes sa dá s telefónmi robiť naozaj všeličo.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
29.11.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+