MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Plnohodnotný Samsung

Tak, ako sme výrobcu vychválili za použitie kvalitného displeja v nižšej triede, ho musíme pochváliť aj za dlhodobú snahu priniesť používateľom dostupnejších zariadení plnohodnotný softvérový zážitok z tých najprémiovejších modelov. Platí to aj o Samsung Galaxy A9 2018, ktorý ponúka prakticky identický softvér tomu, ktorý nájdeme aj na najprémiovejších smartfónoch Samsung Galaxy S9 či Note 9.

Okrem bočného panelu, ktorý štandardne nájdeme v zahnutej časti displeju, tu nechýba žiadna esenciálna časť systému. Samozrejmosťou je nadstavba Samsung Experience UX, ktorá je vo verzii 9.0. Samotný systém Android je vo verzii 8.0 Oreo. Nechýbajú všetky dizajnové a funkčné prvky, na ktoré ste v prípade smartfónov Samsung zvyknutí. Ako obyčajne, medzi tie najpraktickejšie patrí šikovné menu s aplikáciami, kde si môžete aplikácie zoradiť podľa vlastného uváženia a uložiť ich do priečinkov.

Poteší aj menu s rýchlymi nastaveniami, kde môžete jednotlivé funkcie dopĺňať, vyberať a meniť ich usporiadanie. Tradičné je aj menu s nastaveniami, ktoré ponúka šikovné vyhľadávanie. Ako obyčajne, zrejme sa vám táto funkcia zíde – rôznych nastavení a možností je tu viac než dosť.

Najväčšmi môžeme pochváliť systém za plynulosť reakcií a stabilitu. Hoci telefón nie je absolútne najsvižnejším, s akým sme sa v poslednej dobe stretli, od zariadenia strednej triedy to ani neočakávame. Animácie sú však plynulé a odozva systému výborná.

Žiaľ, z drahších smartfónov Samsung si Galaxy A9 2018 požičal aj množstvo predinštalovaných aplikácií. Nedočkavo čakáme na to, kedy skončí zmluva Samsungu s Microsoftom, kvôli ktorej je každý nový smartfón Samsung plný aplikácií, ktoré po prvom spustení zaberajú množstvo miesta a pre väčšinu používateľov nie sú potrebné. Outlook, One Drive, Office – bez toho by sme sa ozaj zaobišli.

Samozrejme, nejaké predinštalované tituly tu má aj Samsung a Google, no výrobca sa v tomto smere polepšil. Ak už ste v minulosti používali zariadenie Samsung a boli ste prihlásení do cloudvého riešenia od tohto výrobcu, môžete si pri prvom spustení obnoviť staré údaje vrátane aplikácií. Tu si môžete tiež vybrať, ktoré z titulov od výrobcu chcete skutočne nainštalovať. Poľahky tak môžete vynechať všetky aplikácie z rodiny Samsung, ktoré jednoducho nepotrebujete.

Hoci je to pre Samsung povinná jazda, aj Galaxy A9 2018 musíme pochváliť za vynikajúci Always-On displej. Podobné riešenie síce ponúkajú aj iní výrobcovia, no v prípade Samsungu sa môžete tešiť na zobrazovanie notifikácií aj z aplikácií tretích strán, čo je skutočne praktické. Ako obyčajne, aj teraz nám Always-On Displej bral iba minimum energie, takže to pri používaní ani nepocítite.

V skratke tak môžeme systém v Galaxy A9 2018 zhodnotiť tak, ako pri každom poslednom Samsungu. Od série S9 sa tu prakticky nič nezmenilo. Ak ste mali radi Experience UX doteraz, budete ho mať radi aj na tomto smartfóne. V opačnom prípade nečakajte zmeny – žiadne tu nie sú. Ani pozitívne, ani negatívne.

Multimédiá: Slušná výbava

Keď si kupujete nový telefón takmer za šesť stoviek so 6,3″ displejom, zrejme očakávate, že pôjde o všestranné multimediálne zariadenie. Tým Samsung Galaxy A9 2018 aj skutočne je, aj keď na tých najlepších mu pár tromfov chýba.

Ako sme už naznačili, tou najväčšou výhodou je pekný a najmä veľký displej. Prezeranie sociálnych sietí, sledovanie videí či filmov, ale aj práca s tabuľkami a dokumentami zvládnete na tomto displeji skutočne s ľahkosťou. V prípade potreby si môžete veľkosť písma ešte dodatočne prispôsobiť a zobraziť tak na displeji viac, prípadne menej obsahu – presne podľa vašich predstáv.

Horšie je to už so zvukom. Reproduktor je tu iba jeden, za miniatúrnou mriežkou a nepatrí medzi najkvalitnejšie. Už pri 60-70 % hlasitosti počuť pomerne výrazné skreslenie, ktoré je pri najvyšších hlasitostiach takmer neznesiteľné. Reproduktoru úplne chýbajú basy, no na bežné pozeranie videí bude stačiť. Na počúvanie hudby môžete úplne zabudnúť. To si však telefón kompenzuje prítomnosťou 3,5mm jacku, za čo Samsung aj v tomto prípade musíme pochváliť.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
29.11.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+