Inteligentné prstene nie sú žiadnou horúcou novinkou na trhu, za priekopníka v tomto segmente môžeme považovať značku Oura, tá však k svojmu zariadeniu vyžaduje mesačné predplatné, čo môže niektorých záujemcov odrádzať. Na Slovensku však máme k Oura Ring skvelú alternatívu, ktorá žiadne mesačné poplatky nevyžaduje. Toto je recenzia RingConn Smart Ring.
Recenzia RingConn Smart Ring je rozdelená do niekoľkých častí:
- Prsteň ako alternatíva k smart hodinkám
- Dostupnosť, cena, veľkosti, farby
- Vyberte si vhodnú veľkosť
- Konštrukcia a dizajn
- O monitorovanie zdravia sa stará množstvo senzorov
- Podrobné dáta z meraní nájdete v mobilnej aplikácii
- Výdrž batéri
- Záverečné hodnotenie
- Konkurencia
Už dlhé roky som spokojným používateľom inteligentných hodiniek. Využívam ich ako predĺženú ruku smartfónu na oznamovanie notifikácií, dôležitých správ a občas využívam i na hovory. Okrem toho na nich sledujem svoje zdravie, teda nazbierané dáta zdravotných funkcií a rada si prečítam odporúčania a analýzy.
S hodinkami aj spím a z ruky ich skladám iba pri nabíjaní. Aktuálne, v prípade testovania série Samsung Galaxy Watch7, je to častejšie, než keď používam konkurenčné modely od Huawei. Ak vám hodinky z akéhokoľvek dôvodu nevyhovujú, napríklad máte alergickú reakciu kože na použité materiály alebo vám vadia na ruke počas spánku a vy by ste si napriek tomu radi spánok sledovali, alternatívou sú smart prstene.
Nedávno sme vám priniesli článok o ponuke inteligentných prsteňov na slovenskom trhu. Ak nad týmto produktom uvažujete a neviete si vybrať, odporúčam ho prečítať. V ponuke sú modely s cenou okolo sto eur, ale aj drahšie za takmer štyri stovky.
Recenzia RingConn Smart Ring: Dostupnosť, cena, veľkosti, farby
My sme v redakcii testovali pre niekoho cenovo drahší, ale funkciami nabitý a pritom lacnejší prsteň, než aký ponúka konkurencia. Jeho cena je 289 eur.
Značka RingConn má na Slovensku aj svoje zastúpenie, takže webová stránka je v slovenčine a aj komunikácia so značkou prebieha v slovenskom jazyku. Mobilná aplikácia je síce v češtine, ale to určite nikomu vadiť nebude. Jazykovo menej zdatní používatelia sa tak nemusia obávať, že by nerozumeli.
Pred samotnou kúpu prsteňa, odporúčam elevano.sk, je vhodné zistiť presnú veľkosť. Ak aj viete, aké číslo nosíte, najistejšie je vyskúšať si maketu a nosiť ju na prste minimálne 24 hodín. Aby ste vedeli, či vám zvolená veľkosť vyhovuje pri všetkých denných činnostiach. Lebo ak chcete získať relevantné dáta, najlepšie je nosiť prsteň stále, teda 24/7, okrem času nabíjania, samozrejme.
Navyše, smart prsteň má z vnútornej strany dva výstupky, takže vaša bežná veľkosť môže byť pre RingConn nevyhovujúca. Preto využite ponuku a na webe elevano.sk zvoľte “Neviem svoju veľkosť” a domov vám príde šikovné skúšobné balenie s 9 veľkosťami a farebným vzorkovníkom, ktoré môžete skúšať dlhšie nosiť a vybrať si tak rozmer, ktorý vám bude najviac vyhovovať.
Po voľbe veľkosti a farby (zlatá, strieborná, čierna) nahlásite vybrané veci e-mailom na elevano.sk a domov vám bude doručený prsteň spolu s nabíjacím puzdrom a káblom. Nabíjanie prebieha podobne ako pri TWS slúchadlách – vložením do puzdra.
Vyberte si vhodnú veľkosť
Smart prsteň sa odporúča nosiť na ukazováku, ja som ale pri niektorých činnostiach (napr. plávanie) prsteň radšej premiestnila na prostredník, bol tam lepšie chránený proti náhodnému zošmyknutiu z prsta. Hrúbka prsta sa v priebehu dňa mení, niekedy viac opuchne, myslite na to pri voľbe veľkosti. Mal by ale dostatočne tesne priliehať k pokožke, aby bolo meranie senzormi čo najpresnejšie.
Bežne prsteň na pravej ruke nenosím, takže som si na jeho prítomnosť musela chvíľu zvykať. Zvykať si musí aj koža pod ním, pretože najmä pri dlhšom pobyte vo vode alebo v teple dôsledkom potenia je kože pod prsteňom tenšia, vlhká a viac namáhaná, takže som občas prsteň premiestnila na iný prst, aby sa kože zregenerovala.
Recenzia RingConn Smart Ring: Konštrukcia a dizajn
RingConn Smart Ring je vyrobený z titánu a váži 3 – 5 gramov, podľa zvolenej veľkosti. Je pripravený na používanie aj v náročnejších podmienkach, získal certifikáciu IP68, takže je odolný voči vode i prachu, a nemusíte ho tak pri plávaní ani sprchovaní odkladať. Keďže ho naozaj nešetrím a používam 24 hodín denne, za približne mesiac a pol aktívneho používania sa na matnom tele prsteňa objavilo zopár šmúh, ktoré sa nedajú umyť. Ryhy v konštrukcii som ale nenašla.
Matný materiál na väčšine plochy je kombinovaný s lesklou skosenou hranou, čo pôsobí elegantným dojmom. Vnútri vidno dva výstupky a senzory. Sú tam umiestnené 3 PPG snímače na sledovanie srdcovej frekvencie a kyslíka v krvi a štyri senzory teploty, ktoré majú za úlohu merať vaše zdravotné funkcie. Vďaka akcelerometru sa dozviete aj prejdené kroky.
O monitorovanie zdravia sa stará množstvo senzorov
Prsteň dokáže monitorovať srdcový tep, variabilitu srdcového tepu (HRV), nasýtenie krvi kyslíkom (SpO2), dychovú frekvenciu, kvalitu dýchania, stres, teplotu kože, spánok, počíta vaše kroky, spálené kalórie i intenzitu fyzickej aktivity. Ženy možno ocenia sledovanie a záznam menštruačného cyklu. Ako vidno, smart prsteň tak v sledovaní zdravia a aktivity dokáže nahradiť inteligentné hodinky.
Všetky namerané dáta nájdete v mobilnej aplikácii RingConn. Prvé spárovanie so smartfónom u mňa neprebehlo úplne jednoducho, telefón (Samsung Galaxy Z Fold5) nevedel prsteň nájsť, hoci iné mobilné zariadenia s prsteňom problém nemali a ani kolega z druhej redakcie, ktorý RingConn používal, nezaznamenal pri párovaní podobný problém ako ja.
Po dvoch dňoch sa zrazu stal “zázrak” a telefón sa rozhodol vziať prsteň na milosť a bez nejakého môjho zásahu sa zrazu objavil v aplikácii ako spárovaný. Dodnes netuším, kde bol problém. Podľa mojich zistení a indícií bol zrejme v mobilnom telefóne, nie v prsteni, keďže nemal problém pripojiť sa k iným modelom a značkám.
Dáta z aplikácie RingConn môžete zdieľať s aplikáciou Google Fit, stačí to povoliť v nastaveniach apky. Ak by tu bol nejaký majiteľ iPhonu či iPadu, tak aj s Apple Health.
Podrobné dáta z meraní nájdete v mobilnej aplikácii
Spolu s prsteňom som celú dobu nosila na ruke aj smart hodinky, aby som si mohla namerané údaje porovnať. Neviem posúdiť, ktoré sú presnejšie, pretože na to by som potrebovala certifikované zdravotnícke prístroje, ale môžem povedať, že väčšinou boli výsledky veľmi podobné. Najmä čo sa zdravotných dát týka.
Menšie rozdiely som zaznamenala pri počte prejdených krokov, tam mi prsteň niektoré zrejme nezapočítal. Nepresnosti môžu nastať aj pri cvičení alebo vyššej námahe, vtedy vidíte v údajoch pri menej tradičných hodnotách merania poznámku, že mohlo ísť o aktivitu strednej až vysokej aktivity.
Veľmi podrobne dokáže monitorovať spánok, kto chce nosiť prsteň hlavne v noci kvôli sledovaniu fáz a nočnej aktivite, môže ho cez deň odložiť. Pre komplexný prehľad o zdraví je ale určite lepšie nosiť zariadenie na ruke počas celého dňa i noci. Vtedy získate najpresnejšie výsledky.
Ak si radi zdriemnete cez deň, prsteň to zaregistruje a zaznamená. Pobyt v posteli dlhší než dve hodiny berie ako ďalší spánok, preto môžete neskôr nájsť v apke za jeden deň napríklad dva alebo tri spánky. Podľa toho, ako veľa a dlho budete spať aj cez deň. Napríklad pri chorobe.
Počas testovania som prekonala menšiu virózu, ktorá sa objavila aj na zdravotných výstupoch, graf pekne ukázal čas, kedy som sa cítila najhoršie. Zaznamenal vysokú variabilitu srdcového tepu, slabý pulz, zrýchlené dýchanie, vyššiu teplotu kože. A za deň som mala v apke tri spánky, pretože okrem nočného som ešte navyše dvakrát spala viac než dve hodiny. Telo si žiadalo pri chorobe oddych.
Do apky nemusíte chodiť nazerať každý deň, ale pre uchovávanie dát a synchronizáciu to odporúčam aspoň dvakrát za týždeň. Dáta v prsteni sa uchovávajú sedem dní, počas ktorých je potrebné ich zosynchronizovať s aplikáciou, inak by ste o ne mohli prísť.
Recenzia RingConn Smart Ring: Výdrž batérie
Sedem dní je aj približná výdrž na jedno nabitie. Ak teda idete na pár dní na dovolenku, nemusíte si so sebou brať nabíjacie puzdro, pokiaľ máte v batérii prsteňa dostatočnú kapacitu. Nabíjanie prebieha vložením prsteňa na miesto na to určené, nabíjanie indikuje modrá LED dióda. Puzdro môžete počas nabíjania zavrieť.
Čas nabíjania záleží od kapacity v prsteni, ale ak som dala nabíjať pri 20 %, bolo to zvyčajne okolo hodiny. Nabíjacie puzdro disponuje 500 mAh batériou a podľa výrobcu ponúka až 18 plných nabití prsteňa. Teda krabičku stačí nabíjať raz štyri mesiace. Ide to ale iba cez USB-C kábel, bezdrôtové nabíjanie puzdra nie je k dispozícii.
Výhody:
+ kvalitná konštrukcia z titánu
+ matná povrchová úprava
+ množstvo senzorov
+ podrobné a relatívne presné meranie dát
+ šikovná mobilná apka aj v češtine
+ 7-dňová výdrž na jedno nabitie
+ elegantné nabíjacie puzdro s 18-násobným dobitím prsteňa
+ oficiálna slovenská distribúcia
+ skúšobné makety prsteňov pred kúpou
+ nie je vyžadované žiadne mesačné predplatné
+ možnosť synchronizovať dáta s apkou Google Fit
+ dobrý pomer cena / výkon
Nevýhody:
– pre niekoho stále vysoká cena
– potrebné synchronizovať dáta s mobilným telefónom aspoň raz za 7 dní
– nedá sa využiť na bezkontaktné platenie
Záverečné hodnotenie
Inteligentný prsteň RingConn bol mojim prvým zariadením tohto druhu, ktorý som testovala. Ak si chcete merať hlavne zdravotné funkcie a spánok, plnohodnotne poslúži namiesto smart hodiniek. Na jeho nosenie si treba zvyknúť, takisto treba vybrať správnu veľkosť. Predsa len, remienok na smart hodinkách si viete upraviť, veľkosť prsteňa už nie.
Páčilo sa mi podrobné zaznamenávanie dát, šikovná aplikácia v češtine aj to, že stačilo nabíjať raz za týždeň. Nemusíte sa obávať robustného dizajnu. Ak máte radi menej nápadné doplnky, odporúčam striebornú alebo čiernu. Výhodou je slovenské zastúpenie, dvojročná záruka aj aplikácia bez povinného mesačného predplatného.
Konkurencia
Neviem RingConn porovnať s konkurenciou na základe vlastných skúseností, no najväčším je určite Oura Ring. Tu je ale nevýhodou mesačný poplatok i vyššia cena. Nedávno na globálny trh (zatiaľ nie na slovenský) pribudol očakávaný Samsung Galaxy Ring. Ten síce nepotrebuje mesačné predplatné, ale jeho cena je stanovená na 449 eur. To je výrazne viac, než čo zaplatíte za RingConn.
Na Slovensku si viete kúpiť aj lacný Carneo Ring za približne 97 eur. Tento výrobca je známy cenovo dostupnými zariadeniami, pri ktorých sa treba pripraviť na niekoľko kompromisov. Aké to sú pri smart prsteni, neviem objektívne posúdiť. Zo špecifikácií produktu ale vyplýva, že telo je z nerezovej ocele, nie z titánu a nachádza sa na ňom menej snímačov. Výdrž je 5 dní a nabíjacie puzdro vystačí na mesiac používania prsteňa. RingConn je na tom lepšie. Ak máte niekto s prsteňom značky Carneo skúsenosti, budeme radi, ak sa o ne podelíte v diskusii pod článkom.