MojAndroid

Okrem klasických zariadení, akými sú smartfóny či tablety, k nám do redakcie občas zablúdia aj zariadenia z celkom iného súdka. Jedným z nich je dron Parrot Jumping Sumo na kolieskach, ktorý sa ovláda z mobilnej aplikácie a dokáže dokonca aj skákať a nakrúcať video či robiť fotografie. Niektorí z vás ste ho mali možnosť vyskúšať na našej Orange Android Roadshow. Úlohou tohto drona je slúžiť ako zvedavý prieskumník, zábavka či ako nástroj na súťaženie počas rôznych (technologických) podujatí. Čo všetko dokáže a ako sa nám s ním pracovalo? Prečítate si v recenzii.

Parrot_Jumping_Sumo-10

Konštrukcia a dizajn

Parrot Jumping Sumo sa skladá skoro celý z plasu, no nájde sa na ňom aj pár kovových konštrukčných častí pre vyššiu pevnosť. Tiež struna, pomocou ktorej skáče, je kovová. Dron má dve kolesá, ktoré majú po obvodoch dvojicu “pneumatík” vyrobených z mäkkej peny. Tá sa dá v prípade opotrebovania vymeniť. Na prednej strane je dominantou kamera a dve svetielka, ktoré menia farbu v súvislosti so stavom dronu.

Parrot_Jumping_Sumo-4

Parrot_Jumping_Sumo-13

Mimochodom, dronom sa zvyknú označovať zariadenia, ktoré dokážu lietať – a treba povedať, že Parrot Jumping Sumo nemá dokonca ani vrtuľky. Dron sa však používa aj ako označenie pre “bezposádkové” zariadenia, ktoré môžete ovládať na diaľku, takže tento výraz môžeme aplikovať aj na tento prípad.

Jumping Sumo má dve nastaviteľné veľkosti, a to vďaka ohybnosti výstuže kolies. Môžete ich vtlačiť alebo roztiahnuť podľa toho, či sa s ním chystáte na “prieskum” menšieho alebo väčšieho terénu, prípadne podľa toho, či potrebujete extra stabilitu (pozri nasledujúce dve foto).

Parrot_Jumping_Sumo-5

Parrot_Jumping_Sumo-6

Aplikácia FreeFlight 3.0 

Aby ste mohli Jumping Sumo plnohodnotne využívať, je potrebné si stiahnuť aplikáciu FreeFlight 3, ktorá slúži aj na ovládanie iných dronov. Váš smartfón sa potom prepojí so zariadením pomocou bezdrôtového spojenia WiFi, ktoré vytvorí samotný dron. To má oproti Bluetooth výhodu v dosahu – Jumping Sumo môžete nechať zájsť omnoho ďalej, až do vzdialenosti 50 metrov. Musíme však poznamenať, že počas nášho testovania došlo občas k výpadku spojenia, ktoré sa dalo obnoviť len reštartovaním aplikácie a vypnutím a zapnutím drona. K samovoľnému prepínaniu WiFi však nedochádzalo.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

V aplikácii máte na výber zopár dlaždíc s možnosťami – prvou je spustenie a ovládanie drona spolu s vizualizáciou subjektívneho pohľadu – teda dron je pomocou kamery vašimi očami. Ďalšou je registrácia v komunite, kde môžete zdieľať svoje výkony s dronom s ostatnými, alebo mať k dispozícii pár štatistík ohľadom jeho činnosti. V dlaždici s názvom Galéria nájdete fotografie a videá zaznamenané pomocou dronu.

Parrot_Jumping_Sumo

Aplikácia je pomerne jednoduchá, no na ovládanie samotného drona si musíte vybudovať aspoň aké-také zručnosti. Vľavo sa swipovaním pohybujete dopredu či dozadu a vpravo si riadite uhol otočenia drona. Máte na výber 180 a 90-stupňové otočky.

Parrot_Jumping_Sumo-3

To však nie je všetko, pretože ako názov vraví – Sumo je Jumping, teda skákajúci. K dispozícii sú tu teda dve dotykové tlačidlá na povel vyskočenia – jedno ide do výšky a druhé sa sústredí skôr na skok na diaľku. Skok do výšky dosahuje výšku 80 cm, čo sme si overili aj na jeho skoku na náš pingpongový stôl. Zariadenie môže zase do diaľky dosiahnuť 80 cm doskok.

Parrot_Jumping_Sumo-9

Samotné zariadenie sa dokáže pohybovať maximálnou rýchlosťou 7 km/h. Rýchlosť sa však dá korigovať v nastaveniach – dron môže chodiť aj pomalšie a vtedy sa aj trošku ľahšie ovláda. Nastaviť si môžete aj zvukové efekty, ktoré ma Jumping Sumo vydávať.

Parrot_Jumping_Sumo-5

Triky s ovládaním

Dron vie aj omnoho viac, ako sa len otáčať. V menu máte na výber ďalšie akcie – dron môže robiť šialené otočky o 360 stupňov, tiež vie dokonca vyskočiť z otočky, alebo sa len jemne pohnúť. Ďalšou z možností je slalom, kedy dron spraví pár pohybov striedavo vľavo a vpravo, pričom, mimochodom, vydáva rôzne zvuky.

Parrot_Jumping_Sumo-7

Veľmi praktickou sa ukázala funkcia, kedy sa dron dokáže flipnúť tak, že sa akoby “podlezie”, teda otočí si telo spredu zozadu. Kolesá pritom ostávajú na mieste. Ak ste teda narazili na prekážku, tak nemusíte od nej cúvať späť – stačí sa preklopiť a ste zase kamerou napred.

Pre sofistikovanejšiu jazdu si môžete vyskúšať aj svoje “programátorské schopnosti” – rôzne úkony sa dajú predprogramovať a drona potom len spustíte podľa vopred vybratých krokov. Počas toho môže zároveň i fotiť – ak mu do programu nastavíte aj túto možnosť.

Parrot_Jumping_Sumo-2

Foto/video

Ak sa vám páčia fotografie a videá z tzv. “žabej perspektívy”, Jumping Sumo je tu pre vás. Nečakajte však extra kvalitné zábery, pretože rozlíšenie videa siaha len do kvality 640 x 480 pixelov s frekvenciou 15 FPS. Kvalita fotografií je rovnaká, teda Jumping Sumo si nekupujte v prípade, že hľadáte adekvátnu náhradu za poriadne akčné kamery.

Parrot_Jumping_Sumo-4
fotografia obrazovky z náhľadu v aplikácii
{ "product_id": "0902", "media_date": "2015-08-03T171344+0000" }
fotografia zachytená pomocou Parrot Jumping Sumo

Zachytené fotografie sa ukladajú do pamäti dronu a pozrieť si ich môžete na smartfóne pomocou aplikácie. Na nahrávanie videa však budete potrebovať istú “maličkosť” – a tou je microUSB/USB kľúč, ktorý vložíte do microUSB portu na vrchu drona. Nahrávky až potom putujú sem. Nakrúcanie sa spúšťa cez aplikáciu a ak nemáte sem médium pripojené, aplikácia vás k tomu vyzve sama. Na jednej strane sa tak síce nezaťažuje pamäť telefónu alebo zariadenia, no môže sa to zdať trochu nepraktické.

Parrot_Jumping_Sumo-8

Batéria a nabíjanie

Batéria je síce vyberateľná, no nabíjať ju môžete len priamo cez drona, a to pomocou microUSB konektoru, cez ktorý sa vkladá aj spomínaná externá pamäť. Jumping Sumo sa plne nabíja 90 minút, no výdrž batérie na jedno nabitie je len 20 minút. Vzhľadom k niekoľoknásobne vyššiemu času nabíjania je to trochu smutný nepomer, ale pri dronoch sme si už trochu na tento fakt zvykli. My sme na našej Orange Android Roadshow skúšali aspoň takú viariantu, že sme druhú batériu nabíjali na zariadení Parrot Rolling Spider, ktoré na pohon využíva tú istú batériu. Mimochodom, v aplikácii sa vám zaznamenáva aj stav batérie a pri kapacite batérie pod 5% už dron nedokáže vyskočiť.

Parrot_Jumping_Sumo-12

Celkové používanie

Dron sme poriadne precvičili nie len u nás v redakcii, ale aj na Orange Android Roadshow, kde ho skúšalo viacero ľudí. Počas nášho testovania aplikácia nemrzla a dron odpovedal na povely naozaj bleskovo. Jeho otočky sú, mimochodom, naozaj extra rýchle a chce to trochu praxe, kým nadobudnete trochu citu na jeho navigáciu. Pri skoku Jumping Sumo ani raz nezaváhal, celý sa našponoval a po pár sekundár ho struna vystrelila až na náš pingpongový stôl.

Treba povedať, že z Jumping Suma sme boli naozaj všetci nadšení – no po tom, ako sme si ho vyskúšali, sa nám s ním už nechcelo tak často hrať. Občas sme sa však zabávili tým, že sme sa stali s aplikáciou a dronom poriadne otravnými pre kolegov. Chudák pes Tobbyk, ten si tiež Jumping Sumo poriadne “užil”, pretože sa často stal terčom nášho zobrazovania cez kameru v aplikácii. Jeho tvár bola totiž zo žabej perspektívy dronu jednou z mála vecí, čo bola aspoň trochu fotogenická. A keď sa nasýtite pohľadom na nohy v prezuvkách vašich kolegov, práve Tobbyk situáciu zachraňoval niečím živším :)

Záver

Parrot Jumping Sumo je ďalším z kategórie zariadení známeho výrobcu Parrot. Jeho nevýhodou je slabá batéria, jej dlhé nabíjanie a nutnosť pripojiť pamäťové médium na zachytávanie videí. Ak však chystáte zaujímavý event pre kolegov z práce, priateľov či organizujete nejaké podujatie a nechcete, aby k hlavným ťahačom patrilo hádzanie skruží na tyčky, alebo nejaké “otrepané” hry, potom môže byť prekážková dráha a Parrot Jumping Sumo tou správnou voľbou.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+