Smartfóny v strednej triede (300 – 500 eur) sú často nudné – výrobcovia sa držia bezpečného štandardu. Každý výrobca sa snaží nájsť tú správnu rovnováhu medzi výbavou a cenou, ale len zriedka má odvahu alebo ochotu sa nejako odlíšiť. Nehasia čo ich nepáli, a to je v turbulentnom svete smartfónov v poriadku. Podľa mňa však občas vôbec nezaškodí byť trochu iný, unikátny, ale stále sa popritom držať stávky na istotu. Tak nejako na mňa pôsobí Nothing Phone (3a), jediný európsky (spoločnosť Nothing sídli v Londýne) smartfón. Prečítajte si recenziu Nothing Phone (3a).
Hneď na úvod, vo veľkej časti je to vlastne test aj modelu Nothing Phone (3a) Pro, ktorý má úplne totožné rozmery, displej, batériu aj čipset. Rozdiel, okrem ceny, samozrejme, je len v kvalitnejšej telefoto kamere, vyššom rozlíšení prednej kamery a podpore aj e-SIM.

Recenzia Nothing Phone (3a): Cena a dostupnosť
Testovaný model bol vo verzii 12 GB Ram a 256 GB internej pamäte, ktorý sa u nás predáva za oficiálnu odporúčanú cenu 409 eur. Dostupný je ešte 8+128 GB model za 364 eur. V oboch prípadoch si môžete vybrať medzi čiernou a bielou farbou (na iných trhoch ešte aj modrou). Predobjednávky na Phone (3a) sú dostupné od 5. marca, pričom predaj sa spustí 11. marca. Ako darček k predobjednávkam Phone (3a) zákazníci získajú CMF Watch Pro (až do 18. marca). Na začiatok sa predaj spustí u predajcov Alza a Nay.

Dizajn a konštrukcia
Ak hľadáte kompaktný mobil, tak toto nebude nič pre vás. Nothing Phone (3a) medziročne ešte kúsok pribral na rozmeroch aj hmotnosti. S jeho 163,5 x 77,5 x 8,4 mm je ešte o trochu väčší, než napríklad Samsung Galaxy S25 Ultra. V praxi sa mi ale s touto novinkou manipulovalo veľmi pohodlne a ani tých 201 gramov mi nerobilo starosti. Je pravda, že vo vrecku veľmi obtiahnutých nohavíc by už nebol veľmi praktický.
Rám je z recyklovaného hliníka a novinkou je, že zadná strana už nie je plastová, ale sklenená. A tým ešte viac podčiarkuje ikonický dizajnový prvok mobilov Nothing – priehľadnú zadnú stranu, pod ktorou je akoby vidieť obnažené komponenty a skrutky. To je prvá unikátnosť tohto mobilu. A čisto subjektívna – niekomu príde divná, inému originálna. Podľa mňa je to zaujímavý a futuristický dizajnový prvok.
Modul trojice fotoaparátov je, našťastie, na dnešné pomery drobný a súmerný. Mobil položený na stole displejom navrch sa nekolíše. Okolo fotoaparátov je trojica kruhových LED svetiel Glyph, ktoré slúžia ako akýsi ring blesk pri fotení, ale aj na znázorňovanie rôznych informácií. O tom trochu neskôr. Toto je druhá unikátnosť tejto novinky.
Medziročne stúpla aj oficiálne odolnosť na IP64, teda úplná ochrana proti prachu a tiež odolnosť voči striekajúcej vode.

Recenzia Nothing Phone (3a): Recenzia Nothing Phone (3a)Displej
Veľký mobil znamená veľký displej. Tento rok Nothing prešiel až na uhlopriečku 6,77 palcov. Rám okolo obrazovky nie je najtenší na trhu, ale aspoň je príjemne súmerný – rovnaký na všetkých štyroch stranách.
Medziročne sa rozlíšenie nezmenilo, tých 2392 x 1080 pixelov a teda hustota 387 bodov na palec je viac než dosť. Ale jas stúpol, čo je fajn. Z vlaňajšieho maxima 1300 nitov na 3000 nitov je dobrý progres. Využijete to ale len v špecifických prípadoch, napríklad pri HDR obsahu alebo nárazovom pozeraní sa na obrazovku pri priamom slnečnom svetle. Typický jas stúpol len zo 700 na 800 nitov. Samozrejme, podpora 120 Hz obnovovacej frekvencie ostala zachovaná.
To sú všetko samé čísla. Zhrnul by som to veľmi jednoducho – displej Nothing Phone (3a) je výborný, dostatočne jasný, jemný a plynulý.
Dokonca ešte od výroby prichádza s nalepenou fóliou. Pod ňou je tvrdené sklo Panda Glass čínskeho pôvodu, ktorého odolnosť som zatiaľ netestoval.

Výkon a systém
Nothing sa po roku rozhodol prejsť z čipovej sady od Mediateku ku procesorom od Qualcommu. Snapdragonu 7s Gen 3 je pomerne čerstvý vlajkový čip pre stredné triedy, ktorý v syntetických testoch dosahuje veľmi dobré výsledky. Hrubým výkonom je na úrovni Galaxy A55 alebo Redmi Note 14 Pro+.
V praxi však stále záleží hlavne na tom, ako dokáže každý výrobca tento výkon správne zužitkovať. To znamená či zvláda teploty, spotrebu energie a potom softvérovú optimalizáciu. Vo všetkých troch aspektoch som nezaznamenal problém – práve naopak. Ani po dlhšom hraní náročnejšej hry sa zadná strana nedostala do nepríjemných teplôt. Spotreba je výborná, o tej trochu neskôr. Rovnako ako plynulosť systému.
Testovaný kus s 12 GB RAM bol v rýchlosti reakcií či posune stránok na nerozoznanie od dvoj- či trojnásobne drahších konkurentov. Verím, že to môže nadstavba systému Nothing OS, ktorú považujem za jednu z tých najvydarenejších na trhu. Dizajnovo mi „diódový“ štýl vyhovuje, rovnako ako to, že celý systém je pomerne minimalistický.
Napríklad štýl monochromatických ikoniek Nothing, ktoré vedia takto pozmeniť aj bežné ikony hier a aplikácií tretích strán, vyzerá perfektne. V kombinácií so zaujímavými widgetmi a AI tvorbou tapiet je to presne ten druh personalizácie, ktorý je prehľadný, praktický a zároveň ho nie je príliš veľa. Samozrejme, všetko sa dá nastaviť aj na vzhľad štandardného Androidu.
Ten dostane v tomto prípad 3 roky aktualizácii, čo je dnes už štandard. Pri strednej triede, ktorú štatisticky kupujú menej nároční používatelia s tým, že chcú mobil používať celé roky, by som privítal aspoň 4 roky aktualizácii Androidu. Nothing sa však zaviazal k 6 rokom bezpečnostných záplat. Takže tento mobil dostane maximálne Android 18 niekedy v roku 2028, ale použiteľný bude aj dlhšie.

Recenzia Nothing Phone (3a): Essential Key a Glyph
AI nesmie chýbať, hoci Nothing na túto vlnu prechádza len tak pozvoľna. Hlavnou novinkou tohtoročných modelov je samostatné hardvérové tlačidlo Essential Key. Je na pravej hrane pod hlavným vypínačom, na úrovni palca. Oproti ostatným plochým tlačidlám mobilu je toto zaguľatené pre lepšiu orientáciu. Ja by som skôr volil drážkovaný povrch, ale aj tento je rozoznateľný.
Essential Key slúži na rýchly záznam poznámok a nápadov. Stlačením (aj v zamknutom stave) sa urobí screenshot toho, čo práve sledujete a je možné pridať aj jeho popis. Pridržaním sa zas spustí nahrávanie zvuku. Dvojklik vás zavedie do aplikácie Essential Space, kde sa všetky tieto poznámky ukladajú.
Takýto záznamník by, samozrejme, nebol nič nové. Nothing ho však okorenil AI rozpoznania obsahu a automaticky diktovanie preloží a potom aj inteligentne reaguje. Presnejšie povedané, pridá záznam kalendára alebo vytvorí nákupný zoznam a podobne. Rozpoznáva aj slovenčinu, ale pri testovaní mi to fungovalo lepšie pri angličtine a hlavne s jasnou artikuláciou.
Nothing plánuje pridávať nové funkcie do Essential Space a mať na to pripravené samostatné tlačidlo sa hodí.
Popritom však stále môžete pridržaním tlačidla o centimeter vyššie spustite staré dobré Google Gemini, ktoré je momentálne univerzálnejšie, ale zas nerozoznáva čo je práve na displeji.
Ako sme si pri Nothing telefónoch zvykli, okrem priehľadnej zadnej strany sa dajú už zďaleka rozoznať troma oblúkovými LED pásikmi okolo modulu s fotoaparátmi. Majú viacero praktických funkcií. Svietia a blikajú pri prichádzajúcich hovoroch či správach, počet rozsvietených diód v pásiku môže slúžiť ako indikátor hlasitosti alebo ako vizualizácia hudby. Všetko sa dá nastaviť v Glyph Interface, vrátane tvorby vlastného zvonenia spojeného s vlastným blikaním v Glyph Skladateľovi. Celkom milý doplnok.

Konektivita a zvuk
V tejto oblasti je Nothing Phone (3a) zdravý štandard. To znamená 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, NFC a USB-C 2-0. A k tomu podpora Dual SIM a plejáda navigačných protokolov ako GPS, Glonass či Galileo. Všetky spomenuté funkcie boli počas testu bezproblémové. Z bežných záležitostí chýba podpora e-SIM. Nič zásadné, ale hlavne pre často cestujúcich to bude pravdepodobne chýbať. Ako som spomenul, túto funkciu už nájdete v modeli Nothing Phone (3a) Pro.
Mobil má celkom slušné stereo reproduktory. Kvalitou sú presne na úrovni, akú by ste v tejto cenovej kategórii očakávali. Neurazia, nenadchnú. Trochu som čakal, že Nothing bude unikát aj v tom, že si nájde miesto pre 3,5 mm jack konektor, ale nestalo sa.

Recenzia Nothing Phone (3a): Fotoaparát
Nie, ak hľadáte jeden z najlepších mobilných fotoaparátov na trhu, tu ho nenájdete. A áno, ak očakávate dobrú trojicu fotoaparátov, ktorá sa v danej cenovej kategórii nemá za čo hanbiť, Nothing Phone (3a) môže byť pre vás.
Hlavný 50 Mpix snímač od Samsungu s optickou aj elektronickou stabilizáciou je pri aspoň čiastočnom dostatku svetla výborný. Fotografie majú dobré prekreslenie, kontrast aj farebnosť, ostrenie je presné a dostatočne rýchle.

Ultraširokouhlý 8 Mpix je v absolútnom meradle tiež zo série – neurazí, nenadchne. Naopak – v cenovej kategórii okolo 400 eur je na tom kvalita záberov veľmi dobre.
Teleobjektív schováva 50 Mpix snímač, ale už len s dvojnásobným optickým priblížením a bez optickej stabilizácie. Práve v tomto parametri má navrch model Nothing Phone (3a) Pro. V žiadnom prípade však táto kamera nezaostávala za konkurenciou zo strednej triedy.
Podobne aj 32 Mpix selfie kamera s dobrým podaním odtieňa pokožky a výborným bokeh efektom pri portrétoch. Celkovo bol Nothing Phone (3a) perfektný pri fotení portrétov a nie zriedka dokázal objekt od pozadia oddeliť presnejšie, než dvojnásobne drahší konkurenti.

Že nejde o vlajkovú loď spozorujete až pri nočných záberoch, kedy to už bez blesku nie je ono. Nothing ale má malý bonus – namiesto blesku môžete použiť Glyph diódy. Tie fungujú tak trochu ako ring blesk a výsledky pri nočnom portréte sú citeľne lepšie.

Pri všetkých fotkách si treba zvyknúť na to, že mobil neukladá surové zábery. Asi pol sekundy po nasnímaní fotografiu AI vylepší, čo nie je vôbec na škodu. Strojové učenie zvláda Nothing výborné a zábery nie sú presaturované alebo s príliš divnými dopočítavaním scény, ako to u niektorých konkurentov môžete občas zazrieť.
Mobil zvláda 4K video pri 30 fps s dobrými výsledkami, stabilizáciu by som označil za priemerne pokročilú.
Batéria a nabíjanie
K dispozícii máte 5000 mAh batériu s podporou 50 W nabíjania. Mimochodom, v balení adaptér nenájdete. Len mobil a USB-C kábel. Ako prvé som si všimol výbornú výdrž v stand-by režime. Z večera do rána klesla batéria len o 3-4 percentá. Ale aj pri používaní to nebolo vôbec zlé. Presnejšie povedané, výdrž bola výborná. Aj po náročnejšom dni testovania, fotografovania a občasného hrania išiel mobil večer do nabíjačky s ešte 30 až 40 percentami. Dvojdňová výdrž je teda úplne realistická.
Rýchlosť nabíjania je približne v rámci toho, čo deklaruje výrobca. Z 10 na 50 percent som sa dostal za 17 minút.
Šetrenie sa však muselo niekde ukázať. Tým prvým je, že Nothing ešte neprešiel na nové kremíkovo-uhlíkové batérie. Do takto rozmerného mobilu by sa potom možno natlačila aj kapacita 6000 mAh.
Druhým šetrením je zas absencia bezdrôtového nabíjania. Očividne za štyri stovky nemôžeme mať všetko.

Konkurencia
Medzi priamych konkurentov novinky určite patrí Google Pixel 8a za 400 eur (8/128 GB) hlavne pre jeho výbornú optimalizáciu a kompaktné rozmery. Možno je 6,1 palca až príliš kompaktných.
Veľmi silným konkurentom je Poco X7 Pro za zhruba 370 eur vo verzii 12/512 GB. Ide už o orezanú vlajkovú loď s výkonnejším procesorom Mediatek Dimensity 8400 Ultra a až 6000 mAh batériou. Je tak viac určený pre hráčov, pretože dvojica fotoaparátov je tu len s menej vzrušujúcimi parametrami.
Už za približne 360 eur ešte na našom trhu nájdete aj Motorolu Edge 50 Fusion (12/512 GB) s veľmi podobným displejom aj batériou, ale už len s dvojicou fotoaparátov a o generáciu starším Snapdragonom 7s.
Recenzia Nothing Phone (3a): Záver
Nothing Phone (3a) je vítané spestrenie pomerne zabehnutých štandardov v oblasti smartfónov strednej triedy. Určite svojim nevšedným zadným priehľadným krytom priláka pohľady a diódami Glyph aj uši ľudí okolo. Za štyri stovky okrem toho dostanete veľký a jasný displej, dostatok výkonu s veľmi dobre použiteľnou trojicou fotoaparátov a ešte lepšou výdržou na jedno nabitie. To celé zabalené do perfektne vyladenej a graficky originálnej nadstavby Nothing OS. Ak by niekomu chýbal lepši tele fotoaparát alebo podpora e-SIM, môže si doplatiť zhruba 70 eur za model Pro s prakticky totožnou výbavou. Počas testovania som mal na pamäti cenu okolo 400 eur, ktorá je pre slovenských používateľov silným kritériom. Je teda jasné, že výsledky fotoaparátov nemožno porovnávať s trojnásobne drahšími modelmi. Napriek tomu ma Nothing Phone (3a) príjemne prekvapil.
Plusy
- Unikátny dizajn
- Rozmerný a jasný displej
- Výborný pomer výkon/cena
- Doplnky ako Essential Key a Glyph
- Dobrý základný fotoaparát
- Veľmi dobrá výdrž batérie
- Vyladený a prehľadný Nothing OS 3.1
Mínusy
- Slabšie nočné fotografie
- Chýba podpora e-SIM
- Chýba bezdrôtové nabíjanie

Diskutovať o tomto článku môžete aj na našej stránke AndroidForum. Ak hľadáte odpoveď na problém so svojím mobilným zariadením, aplikáciou alebo príslušenstvom, opýtajte sa v našom novom AndroidFóre.