MojAndroid

Spoločnosť D-Link, ktorá zásobuje trh sieťovými a komunikačnými riešeniami, zaradila do svojho portfólia zaujímavý produkt, ktorý slúži ako Wi-Fi opakovač (extender) a zároveň ako bezdrôtový streamer hudobného obsahu z mobilných zariadení alebo počítača. Zariadenie mydlink Home Music Everywhere s kódovým označením sa dostal aj k nám do redakcie, kde sme ho podrobili krátkemu testovaniu.

Konštrukcia

Väčšina bežných bluetooth streamerov je navrhnutá ako samostatné zariadenia s adaptérom, ktoré umiestnite niekde na stôl alebo v blízkosti svojej hudobnej zostavy. mydlink Home Music Everywhere však však tieto celky kombinuje do jedného tela a sám pôsobí ako väčší adaptér pre zapojenie do zástrčky. Prichádza v bielom prevedení a má rozmery 50 x 40 x 55 mm, vďaka čomu nezaberá až tak veľa miesta. Na bočnej hrane zariadenia sa nachádza tlačidlo pre WPS (Wi-Fi Protected Setup), vpredu je umiestnený LED indikátor stavu a zospodu nájdeme 3,5mm audio jack pre pripojenie k audio zostave (súčasťou balenia je 1,5 m audio kábel).

mydlink Home Music Everywhere-3

Úvodné nastavenia

Tak, ako každé sieťové zariadenie, aj mydlink Home Music Everywhere potrebuje pri prvom spustení vykonať úvodné nastavenia siete. V tomto prípade je dostupná Android aplikácia QRS alebo webové rozhranie na adrese http://dlinkap.local./, ktorá bude dostupná po pripojení na zariadenie cez Wi-Fi. Nastavenie cez mobilnú aplikáciu nie je také intuitívne ako v prípade pripojenia cez Bluetooth, no v prípade spomínaného linku je to len otázkou pár klikov.

 Snímka obrazovky 2015-08-03 o 11.11.01

V praxi budete musieť nastaviť údaje o vašej Wi-Fi odkiaľ máte prístup do internetu, teda SSID a heslo pre pripojenie. Týmto zariadenie predĺži dosah pôvodnej Wi-Fi siete vytvorením novej vo funkcii bezdrôtového repeatera (opakovača). Zariadenie je po úspešnom spojení s domácim Wi-Fi routerom pripravené pre použitie a to aj v prípade stremovania hudby.

Verzia: version
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: version
Aktuálna cena: Zdarma

 

Využitie ako streamer hudby

Hneď v úvode treba spomenúť, že uvedené zariadenie od d-linku nie je bežné streamovacie zariadenie. Namiesto technológie Bluetooth sa totižto využíva Wi-Fi s podporou DLNA. Vďaka tomu je kvalita prenášaného zvuku výrazne lepšia, než v prípade streamovania cez Bluetooth, čo je však jediné, aj keď opodstatnené pozitívum. Naopak nastavenie vyžaduje trochu viac úsilia a využitie aplikácií tretích strán, ktoré umožňujú prenášať audio cez DLNA.

Android zariadenia potrebujú pre streamovanie obsahu do adaptéru niektorú z aplikácií, ako je napríklad BubbleUPnP . Toto riešenie síce funguje pomerne dobre, no ako používateľ ste limitovaní len na hudobnú knižnicu v smartfóne alebo tablete. To znamená, že zo služieb ako Spotify alebo Youtube nebudete môcť prehrávať hudbu, pokiaľ si znova nenainštalujete ďalšiu aplikáciu, napríklad AirAudio. Aj v tomto prípade to má však háčik. Na to, aby ste mohli AirAudio použiť napríklad na spomínané Spotify, musíte mať ROOTnuté zariadenie. Spotify pritom na fórach uvádza, že v tomto čase neplánuje pridať podporu pre DLNA do svojej mobilnej aplikácie.

mydlink Home Music Everywhere-4

V prípade Apple zariadení je nastavenie jednoduchšie. Adaptér je totižto kompatibilný s AirPlay, čiže stačí vybrať mydlink Home Music Everywhere z ponuky AirPlay zariadení a hudba sa začne prenášať. Aj na počítačoch s operačným systémom Windows nájdete dostatok aplikácií, ktoré podporujú DLNA. Do zoznamu sa radí aj známy Windows Media Player.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 7.4.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 7.4.1
Aktuálna cena: Zdarma

 

Využitie ako Wi-Fi extender

V útrobách zariadenia od d-linku je integrovaný Wi-Fi modul pracujúci na štandardoch 802.11 n/g/b v pásme 2,4 GHz. Vo funkcii opakovača sa adaptér pripojí k existujúcej domácej sieti a z miesta, kde sa nachádza, vysiela signál po novovytvorenej bezdrôtovej sieti. Týmto môžete rozšíriť dosah internetu na miestach, kde váš pôvodný Wi-Fi router nedosiahol. V redakcii sme zariadenie vyskúšali zapojiť do zásuvky približne v mieste, kde sme na smartfóne zaznamenali slabší signál z nášho Wi-Fi routera. Mydlink Home Music Everywhere sa bez problémov pripojil a dokázal rozšíriť sieť ďalej. Pri umiestňovaní zariadenia je však nutné myslieť na to, že toto miesto musí byť samozrejme ešte v dosahu pôvodnej siete tak, aby neutrpeli prenosové rýchlosti.

Pre niektorých používateľov môže byť sklamaním, že zariadenie nepracuje s novým štandardom 802.11 ac v pásme 5 GHz, no pre výrobok tohto typu sa nejedná o žiadne prekvapenie. Za dobrý opakovač v tomto pásme zaplatíte oveľa vyššiu sumu.

mydlink Home Music Everywhere-2

Hodnotenie

Zariadenie mydlink Home Music Everywhere zvláda dobre funkcie bezdrôtového opakovača aj prehrávača médií. Menej technicky zdatným používateľom na Androide však nemusí vyhovovať zložitejšie nastavenie a inštalácia viacerých aplikácií tretích strán. Tieto nedostatky však odsúva fakt, že prenos hudby je kvalitnejší, ako v prípade Bluetooth zariadení. Využitie mydlink Home Music Everywhere sa ďalej znásobí v prípade, ak máte väčšie priestory a použijete dve zariadenia, napríklad v kuchyni a na záhrade. Spôsob, akým ovládate hudbu, sa tak naozaj výrazne zmení, no tu už nemusí byť výrazná funkcia opakovača. Ak teda potrebujete predĺžiť dosah svojej domácej siete a interntu na mieste, kde využijete aj streamovanie hudby, mydlink Home Music Everywhere je produkt vytvorený pre práve vás. Cena zariadenia v slovenských e-shopoch začína na sume 50 eur.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+