Na trhu je niekoľko výrobcov, ktorí ponúkajú skladacie telefóny. Slovenský patrí v tomto segmente najmä značkám Samsung, Motorola a Oppo. Čínske Oppo sa vysokým predajom zrejme pochváliť nemôže, aj keď jeho Oppo Find N2 Flip je zaujímavým kúskom. Recenzia Motorola Razr 50 Ultra vám prezradí, čo môžete od novinky očakávať. Aj vďaka silnému marketingu ale zrejme vo svojom okolí nájdete najviac skladacích smartfónov kórejského Samsungu.
Ten nedávno uviedol už šiestu generáciu, napriek tomu sa v niekoľkých smeroch na nami testovanú Motorolu “nechytá”. V texte prezradíme, v čom má Motorola navrch. Toto je recenzia štýlového véčka Motorola Razr 50 Ultra, toho najlepšieho, ktoré si aktuálne viete od výrobcu kúpiť.

Recenzia Motorola Razr 50 Ultra je rozdelená na niekoľko častí:
- Medzigeneračné rozdiely
- Konštrukcia
- Stereo reproduktory
- Displeje
- Softvér
- Hardvérová výbava
- Fotoaparáty
- Výdrž batérie a nabíjanie
- Cena
- Záverečné zhrnutie
- Konkurencia


Medzigeneračné rozdiely
Ak nemáte vedľa seba minuloročný model Motorola Razr 40 Ultra a tohtoročný Razr 50 Ultra, zrejme by ste nevedeli hneď povedať jeden z hlavných rozdielov, a tým je väčší vonkajší displej. Oblé steny konštrukcie ostali, výrazným vylepšením, ktoré je druhou hlavnou medzigeneračnou novinkou, je certifikácia odolnosti voči vode IPX8. Telefón tak zvládne ponorenie pod vodnú hladinu do hĺbky 1,5 metra počas maximálne 30-tich minúť. Overili sme to. Aj po viacnásobnom ponorení telefón bez problémov funguje.
Vylepšením prešli aj vonkajšie fotoaparáty a batéria. Tá disponuje vyššou kapacitou a rýchlejším nabíjaním. Výrobca sa zameral aj na kapacitu RAM a úložiska, aj tu nájdeme medziročne vyššie hodnoty. Chválime. A, samozrejme, použil aj novší čipset, i keď nezvoli ten najvýkonnejší. Úprimne, nechýbal mi tu a ani by som ho v podobnom na štýl zameranom zariadení nečakala. Tu ide o iné.


Telefóny so skladacím displejom aj po rokoch svojho “pobytu na trhu” stále vedia ohúriť, svedčia o tom viaceré žiadosti od neznámych ľudí, či sa môžu na telefón bližšie pozrieť. Napríklad od predavačov, ktorí videli, ako ním platím. Pčil sa im nielen kompaktný rozmer, ale aj štýlový dizajn a po mojom vysvetlení aj funkcie a možnosti tohto typu zariadenia. Na ľuďoch bol viackrát vidno tzv. wau efekt, ktorý v nich Motorola Razr 50 Ultra vyvolala.
Elegantné prijatie alebo ukončenie hovoru otvorením / zaklapnutím konštrukcie je pôsobivé, ovládanie menu, spúšťanie aplikácií len na vonkajšej obrazovke bez otvorenia telefónu má tiež svoje čaro (tu sa Samsung môže učiť) a zhotovenie selfie fotoaparátom na vonkajšom displeji oslovilo najmä mladšiu generáciu. Ak si k tomu pripočítate veľmi slušnú výdrž a bohaté balenie, ktoré k Motorole dostanete, je jasné, že Samsung Galaxy Z Flip6 má silného konkurenta.
Konštrukcia a balenie
Konštrukčne si Motorola Razr 50 Ultra oproti predchádzajúcej generácii o niečo polepšila. Nielen pre získanú vodeodolnosť, ale aj pre pevnejší pánt, ktorý teraz dokáže udržať takmer akýkoľvek uhol. Medzera medzi displejmi je nebadateľná a ohyb vnútornej obrazovky pod prstom takmer necítite. Vidíte ho hlavne pri určitom svetle a uhle pohľadu, ale časom si zvyknete a nebudete ho vôbec vnímať.


Telefón viete otvoriť aj jednou rukou, no musíte palec vsunúť medzi zatvorený vnútorný displej, čím hrozí jeho poškriabanie a ani manipulácia jednou nemusí byť pre telefón bezpečná. Odporúčam používať na otvorenie obe ruky.


Každá Razr 50 Ultra má zadnú stenu z materiálu pripomínajúceho kožu, teda príjemného na dotyk, nešmýka sa v ruke ani na hladkých povrchoch a pôsobí luxusným dojmom.
Ochranný obal v každom balení
Súčasťou balenia je okrem kábla, rýchlonabíjačky a potrebných dokumentov aj štýlový, farebne zladený ochranný obal s dlhým pútkom, ktoré ocenia najmä ženy.


Možno ste si všimli, že niektoré nosia mobil zavesený cez plece ako kabelku. Po kúpe Motoroly tak nemusíte riešiť žiadne ďalšie výdaje, všetko potrebné máte v balení. Ak dlhý remienok nevyužijete, nemusíte ho pripínať. Obal sa dá používať aj bez neho.


A len pripomeniem, že tak ako každá dnešná Motorola, aj Razr 50 Ultra vonia jemnou nevtieravou vôňou. Aj celé balenie vrátane krytu. Po otvorení balenia vám jemne pripomenie, akú značku telefónu ste si zvolili, vôňa je pri všetkých modeloch rovnaká a nevtieravá. Pokiaľ vám tento prvok nevyhovuje, nebojte sa, po čase vyprchá.


V bočnej stene nechýba tlačidlo s integrovanou čítačkou odtlačkov, ku ktorej nemám žiadne pripomienky. Fungovala rýchlo a presne, aj pri zatvorenom telefóne. Na plnohodnotné využívanie vonkajšieho displeja totiž musíte zariadenie odomknúť. V ľavej stene nájdeme slot na SIM kartu, len jednu. Ak chcete využívať druhú, musíte si aktivovať eSIM.


Nechýbajú slušné stereo reproduktory
V spodnej stene je tradične USB-C konektor a reproduktor. Druhý je ukrytý v tenkej mriežke nad vnútorným displejom. Reprodukcia je dostatočne hlasná a primerane kvalitná s nádychom basov. Spodný reproduktor je mierne dominantnejší. Ak zatvoríte počas prehrávania konštrukciu, zvuk z horného reproduktora na vnútornej strane sa mierne utlmí, ale nijak výrazne. Ak však prstom či dlaňou zakryjete spodný reproduktor, zvuk sa znateľne stíši.


Recenzia Motorola Razr 50 Ultra: Displeje
K displejom môžem povedať len jedno: paráda. Obidva využívajú technológiu LTPO AMOLED s obnovovacou frekvenciou až 165 Hz, podporou Dolby Vision, HDR10+ výrobca spomína vysoký maximálny jas 3 000 nitov (vnútorný) resp. 2 400 nitov (vonkajší). Ani na priamom slnku tak nebudete mať problém s čitateľnosťou. Externý displej chráni odolné sklíčko Gorilla Glass Victus. len pre úplnosť, vnútorná obrazovka ponúka 6,9-palcovú uhlopriečku, vonkajšia 4-palcovú.
Musím priznať, že žiadny skladací telefón s véčkovou konštrukciou, ktorý som doteraz testovala, neponúka tak komfortné ovládanie a plnohodnotné ovládanie ako minuloročná Razr 40 Ultra a jej tohtoročný nástupca Razr 50 Ultra. Vonkajšiu časť využil výrobca na maximum, rámčeky natiahol na maximum a softvér prispôsobil tak, že počas bežného používania nemusíte telefón ani otvoriť. Väčšinu vecí zvládnete pri zatvorenej konštrukcii.
Softvér
Spustíte tu každú aplikáciu stiahnutú z Google Play a ak si to povolíte v nastaveniach, po otvorení konštrukcie v nej môžete pokračovať na veľkom vnútornom displeji. Predný panel môžete mať rozdelený na viacero obrazoviek, kde si pridáte najčastejšie používané aplikácie, kontakty, widgety a podobne. Jednoduchým gestom pich-to-zoom si zobrazíte všetky panely naraz a ľahko medzi nimi môžete prepínať. jednoduchým gestom priblíženia otvorenej dlane k obrazovke sa zhasnutý displej rozsvieti. Šikovné.


Vonkajšej obrazovke nechýba Always on displej, aj jeho dizajn si viete personalizovať, tak ako ste u Motoroly zvyknutí. Operačný systém Android 14 je doplnený o známe Moto funkcie a Moto gestá, takže aj v zatvorenom stave dvojité potrasenie zapne / vypne baterku a dvojité otočenie zápästia spustí fotoaparát.


Výrobca sľubuje tri veľké aktualizácie systému a štyri roky dodávania bezpečnostných záplat. je to lepšie než v minulosti, stále má však čo doháňať. Jeho veľký konkurent Samsung láka 7-očnou softvérovou podporou.


Súčasťou systému je v Razr 50 Ultra AI služba Google Gemini. Podporuje aj slovenčinu, stačí si ju v nastaveniach zvoliť, no nie všetky funkcie sú v tomto jazyku dostupné. Napríklad hlasový asistent nie. Ak ale potrebujete niečo nájsť, s niečím poradiť, tak pri písanom texte slovenčina nie je problém.


Hardvérová výbava
Medzi kľúčové parametre Motoroly Razr 50 patrí čipset Snapdragon 8s Gen 3 kombinovaný s 12 GB operačnou pamäťou a 512 GB úložiskom. Na bežné používanie aj občasné hranie hier to úplne stačí. Komu by však nestačil interný priestor, pamäťovou kartou si ho nerozšíri. V dnešných časoch cloudových služieb by to však nemusel byť pre väčšinu používateľov problém.
Systém bežal bez nejakých ťažkostí, multitasking bezproblémový. Animácie na vonkajšej obrazovke a prechody medzi panelmi a aplikáciami občas mali trhaný pohyb, pri používaní vnútorného displeja som ale nič podobné nevidela. Preto to bude skôr záležitosť softvéru než čipsetu či RAM.
Pochvalu si Motorola zaslúži za voľbu rýchleho typu pamätí, teda RAM LPDDR5X a úložiska UFS 4.0. So zahrievaním som sa stretla najmä počas používania fotoaparátu. Inak nie. Hry som skúšala len menej graficky náročné, takže k zahrievaniu pri náročných hrách sa vyjadriť neviem. No tento typ zariadenia si skôr asi kúpite kvôli niečomu inému než hraniu hier.
Recenzia Motorola Razr 50 Ultra: Fotoaparáty
Na toto zrejme myslel výrobca, keď sa rozhodoval, aké fotoaparáty v Razr 50 Ultra použije. Keďže cieľová skupina je jasná, nemusíme sa čudovať dvojici 50 MP fotoaparátov – hlavnému a portrétovému teleobjektívu s 2-násobným optickým priblížením. Širokouhlý fotoaparát tentoraz chýba, nahradil ho práve objektív určený primárne na snímanie portrétov.


Ak si prepnete na režim Portrét, máte k dispozícii štyri vzdialenosti v prepočte na kinofilm: 24 mm, 35 mm, 50 mm a 85 mm. Odporúčam používať najmä posledné dva. V portrétovom režime sa dá softvérovo upravovať aj “clona”, teda miera rozostrenia pozadia.
Pri hlavnom objektíve máte počas snímania fotografie na výber 2-násobné optické alebo 4-násobné digitálne priblíženie. Žiadna sláva, ale postačí. Ak chcete popustiť uzdu svojej kreativite, navštívte sekciu “Viac”, kde nájdete aj Duálne snímanie, Zvýraznenie farby (i pri videu), Fotobúdku a ďalšie režimy.


Videá viete vonkajším 50 MP fotoaparátom nahrávať aj v 4K so 60 fps, vnútornou 32 MP selfie kamerou len vo Full HD. Pri nahrávaní videí môžete využiť aj zloženie konštrukcie do 90° uhla a držať telefón ruke ako sme kedysi držali videokamery. Snímaný človek sa môže vidieť na prednom displeji. Ohybnú konštrukciu oceníte aj pri snímaní selfie či skupinovej fotografie, kedy gestom “stlačíte” na diaľku spúšť. A ani pri videohovore nemusíte držať telefón v ruke, otvoríte, postavíte a hotovo.
Kvalita fotografií je veľmi dobrá, s dostatkom detailov i verným podaním farieb. Na selfie odporúčam využívať vonkajší fotoaparát, vnútorný len na videohovory. Kto rozumie nastaveniam fotoaparátu a chce sa pohrať s expozíciou, rýchlosťou uzávierky, vyvážením bielej, ISO a podobne, k dispozícii má Profesionálny režim. Nočné fotky sú taký bežný štandard v tejto triede a nemá veľký význam zapínať nočný režim. Automatika urobí tú istú prácu, niekedy aj lepšiu.
Výdrž batérie a nabíjanie
O výdrž na jedno nabitie sa stará 4 000 mAh batéria, ktorá pri bežnom používaní zvládne približne 1,5 dňa. Čo je na tento typ zariadenia výborná hodnota. Káblové nabíjanie podporuje “iba” 45 W technológiu, no je to stále viac než konkurenčný Samsung, ktorý sa “zasekol” na 25 W. Nabíjanie z nuly do 100 % trvá necelú hodinu.
Nechýba možnosť bezdrôtového nabíjania ani reverzného bezkáblového nabíjania druhých zariadení. To sa hodí, ak si chcete dobiť napríklad bezdrôtové slúchadlá alebo ďalší mobil, ktorý túto možnosť podporuje.
Cena
Motorola Razr 50 sa v slovenských obchodoch predáva za cenu približne 1 199 eur. Na výber máte zo štyroch farieb: Hot Pink, Midnight Blue, Peach Fuzz a nami testovanú Spring Green. O tú je podľa informácií od výrobcu medzi zákazníkmi najväčší záujem. Telefón nájdete aj v ponuke našich mobilných operátorov, kde si môžete konečnú cenu znížiť vďaka dotácii za viazanosť.


Výhody:
+ kvalitná konštrukcia s pevným pántom
+ certifikácia IPX8
+ veľký vonkajší displej s AOD
+ slušné fotoaparáty
+ dostatok výkonu
+ dobrá výdrž batérie
+ Moto funkcie
+ rýchla a spoľahlivá čítačka odtlačkov
+ bohaté balenie
Nevýhody:
– softvérová podpora je u konkurencie dlhšia
– niekomu môže chýbať ultraširokouhlý objektív
– cena modelu Ultra (alternatívou je cenovo atraktívny Razr 50)
Záverečné zhrnutie
Motorola Razr 50 Ultra je podľa mňa aktuálne najlepšie véčko na trhu. Zaujme dizajnom, poteší kvalitnou konštrukciou s certifikáciou vododolnosti IPX8, vyniká veľkosťou a možnosťami vonkajšej obrazovky a dobrú prácu odvedie aj dvojica 50 MP fotoaparátov. Navyše, nemusíte sa obávať nedostatku energie ani počas náročnejšieho používania, jeden deň, teda od rána do večera, zvládne bez väčších problémov. Pri bežnom používaní aj viac.
Plusom pre Motorolu je aj bohaté balenie, kde nechýba nabíjačka ani štýlové puzdro. Výkonu má takisto dostatok a softvérová podpora síce nie je najdlhšia, ale lepšia než v minulosti. Mínusy sa pri Razr 50 Ultra naozaj hľadajú len ťažko.


Konkurencia
Konkurenciou je už viackrát spomínané véčko od Samsungu. Najnovším modelom je Galaxy Z Flip6, ktorý ponúka o niečo silnejší procesor, dlhšiu softvérovú podporu a ultraširokouhlý fotoaparát. Jeho nevýhodu je ale menší vonkajší displej s obmenenou funkcionalitou.
Pre koho je takmer 1 200 eur veľa, môže sa poobzerať po lacnejšom súrodencovi Motoroly – Razr 50. Ušetríte niekoľko sto eur, ale dostanete o niečo menší, aj keď stále plnohodnotný vonkajší displej, nižšiu kapacitu pamätí, slabší čipset, pomalšie nabíjanie a nebudete mať k dispozícii reverzné bezdrôtové nabíjanie. Namiesto teleobjektívu ale budete mať ultraširokouhlý fotoaparát a o 200 mAh silnejšiu batériu. Je len na vás, či vám tieto rozdiely za ušetrené eurá stoja.