MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Motorola v tom najlepšom prevedení

Už sme si zvykli na to, že smartfóny Motorola disponujú jednou z najčistejších podôb systému Android a inak to nie je ani v prípade smartfónu Motorola moto g7 power. Systém je tu vo verzii Android 9.0 Pie bez akejkoľvek nadstavby, iba s niekoľkými extra funkciami od výrobcu.

Tie sa ukrývajú v aplikácii Moto, kde nájdete dve hlavné záložky – Moto akcie a Moto obrazovka. Tá druhá je už tradičná forma Always-On displeja, ktorú aktivujete akýmkoľvek pohybom telefónu v prípade, že je položený na stole alebo inej podložke. Rozsvieti sa tmavá zamknutá obrazovka s množstvom užitočných informácií, s ktorými viete priamo zo zamknutej obrazovky pracovať a napríklad na SMS-ky viete odtiaľto rovno aj odpovedať.

Moto akcie sú zasa známe skratky a funkcie, ktoré Motorola do svojich smartfónov implementuje už roky. Dvojité zatrasenie telefónu “chop-chop” aktivuje LED diódu, z ktorej sa stane baterka. Dvojité zvrtnutie telefónu v zápästí aktivuje fotoaparát, ďalšie dvojité zvrtnutie aktivuje selfie kameru. Tieto a ďalšie Moto akcie sú už ikonickou súčasťou smartfónov Motorola a sme radi, že ich nájdeme aj v jednom z najlacnejších modelov, ktoré výrobca tento rok ponúka.

Novinkou je možnosť ovládania systému gestami. Slúži na to úzke tlačidlo v spodnej časti displeja. Tým zvládate kompletnú navigáciu v systéme nasledovným štýlom:

  • Jednoduché ťuknutie vás vráti na domovskú obrazovku
  • Potiahnutie doľava vás vráti o krok späť (možné zmeniť na potiahnutie doprava)
  • Potiahnutie doprava vás vráti do predchádzajúcej aplikácie (možné zmeniť na potiahnutie doľava)
  • Potiahnutie hore aktivuje menu multitaskingu
  • Potiahnutie hore a podržanie aktivuje Google Asistenta

Toto ovládanie je skutočne jednoduché a návykové. Úzke tlačidlo šetrí miesto na displeji, ktoré môžete radšej využiť na zobrazovanie obsahu. Ak by vám ale takáto forma navigácie v systéme nesedela, stále môžete používať tradičné navigačné tlačidlá, na ktoré ste už roky zvyknutí.

A to je zo systému prakticky všetko – ostatné časti sú oproti čistému Androidu 9.0 Pie takmer nezmenené. Týka sa to aj predinštalovaných aplikácií – okrem spomínaného titulu Moto tu nenájdete žiaden ďalší bloatware a ani duplicitné aplikácie. Motorola sa kompletne spolieha na riešenia od Google, a tak vám na maily ponúka aplikáciu Gmail, na vaše zábery Fotky Google atď. My tento prístup chválime a veríme, že v tomto smere bude Motorola pokračovať aj naďalej.

Multimédiá: Ideál pre nenáročných

Tak ako displej, aj multimediálne funkcie telefónu sú často oblasťou, kde výrobcovia dostupných zariadení trošku šetria. Inak to nie je ani v prípade moto g7 power, aj keď niektoré multimediálne funkcie môžu tomuto telefónu závidieť aj viacnásobne drahšie zariadenia.

Aj v tomto prípade je ústrednou časťou multimediálnej výbavy displej. Ako sme spomínali, ten nám pri používaní vôbec neprekážal a napriek nižšiemu rozlíšeniu sme na ňom sledovali aj videá a pracovali s multimédiami na sociálnych sieťach. Zážitok by bol určite trošku lepší, ak by bolo rozlíšenie displeja vyššie, no pri úplne bežnom používaní nám to vôbec neprekážalo. Okrem toho 720p videá na YouTube šetria aj váš dátový plán, čo je také malé skryté plus.

Motorola moto g7 power disponuje jediným reproduktorom, ktorý slúži na volania aj multimédiá. Je umiestnený vpredu nad displejom, čo je obrovská výhoda a pri používaní ho takmer nikdy nezakryjete. Jeho umiestnenie je však jeho najväčšiu výhodou – nie je totiž práve najhlasnejší a po kvalitatívnej stránke patrí k výraznému podpriemeru. Hudbu si tak cezeň určite nepustíte, no na sledovanie videí postačí.

Výhodou je použitie 3,5mm jacku pre slúchadlá a hoci tie by ste v balení telefónu hľadali márne, určite doma nejaké nájdete. Multimediálny zážitok bude s nimi oveľa lepší a umocní ho už iba fakt, ako dlho si tieto multimédiá budete môcť užívať. Vďačíme za to fantastickej batérii, ktorej sa ale budeme venovať v samostatnej časti článku.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
26.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+